معرفی غار شاپور اول به همراه تاریخچه و آدرس

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز ، غار شاپور اول است که در آن مجسمه شاپور اول با 7 متر ارتفاع و 2 متر عرض خود نمایی می کند، این غار در شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد و امروزه مورد توجه ویژه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است، برای مراجعه و بازدید از غار شاپور اول باید به شهر تاریخی بیشاپور مراجعه کنید و سپس به روستای کشکولی بروید، مسیر کمی دشوار می باشد اما بازدید از این غار ارزش خودش را دارد.

  • آدرس غار شاپور اول : آسیا، ایران، فارس، 14 کیلومتری شهر کازرون، بیشاپور، روستای کشکولی، غار شاپور اول
  • خصوصیت بارز : قدیمی ترین مجسمه تاریخی در ایران
  • ساعات بازدید : 8 صبح الی 16
  • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
  • هزینه ورودی : ایرانی 3 هزار تومان – خارجی 15 هزار تومان
  • ثبت ملی و جهانی : ثبت ملی در سال 1310 شمسی
  • میزان سختی مسیر : متوسط – بیرون شهری
  • امتیاز این تودی : 3.9 از 5
  • امکانات رفاهی : تاکسی سرویس – آنتن دهی موبایل ضعیف – آنتن دهی اینترنت ندارد – فروشگاه – سرویس بهداشتی 
  • لوازم مورد نیاز : وجه نقد – کارت بانکی – موبایل – مونوپاد – عینک آفتابی

غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور

غار شاپور اول | مجسمه شاپور

پس از آنکه به روستای کشکولی رسیدید از آنجا باید مسیری با شیب ملایم کوهنوردی کنید تا به ابتدای ورودی غار شاپور اول که در آن مجسمه شاپور اول این شخصیت بزرگ دوره حکومت ساسانیان برسید، مجسمه شاپور اول در همان ورودی غار قرار گرفته که زیبای آن چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

غاز شاپور اول در دوره ساسانیان

غار شاپور اول در واقع در دوره حکومت ساسانیان مکانی بسیار مذهبی ویژه زرتشتیان بوده که به علت اهمیت بالای ان در سال 1310 هجری شمسی به عضویت میراث ملی ایران در آمد، البته در این منطقه چندین غار کوچک دیگر وجود دارند که غار شاپور اول بزرگ ترین غار این منطقه می باشد ، در انتهای همان غار شما می توانید دو حوضچه تاریخی را مشاهده کنید که هدف از ساخت آنها در آن دوره جمع آوری آب های سرازیر از سقف غار بوده است.

غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور

مشخصات غار شاپور اول

در مجموع غاری که در آن مجسمه شاپور اول قرار دارد ، با عرض 30 متر و ارتفاع 16 متر زیباترین غار آهکی این منطقه باستانی می باشد، مجسمه شاپور در واقع در نوع خود یکی از زیباترین و دقیق ترین سنگ تراشی های باستانی می باشد که در آن می توانید به وضوح چهره این شخصیت بزرگ ساسانی را مشاهده کنید، در این مجسمه جزئیات به دقت فراوانی به روی سنگ تراشیده شده اند به طوری که در آن نوع ریش و سبیل ، نوع لباس و مدل موهای شاپور اول مشخص هستند.

اگر دقت کنید به علت گذشت سالهای متمادی و فرسایش در مجسمه ، پای سمت راست این مجسمه تقریبا رو به تخریب بوده و هر ساله مقداری از آن در حال ریزش است که البته در برنامه های آتی انجمن ملی میراث ملی ایران دستور مرمت آن صادر گردیده است.

غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور

شاپور اول کیست ؟

خوب داستان شاپور اول از حوصله این مقاله خارج است اما در حد آشنایی ابتدایی با این شخصیت بزرگ ساسانی باید گفت که شاپور اول ، دومین پادشاه حکومت ساسانیان بوده است، این شخصیت فرزند اردشیر ساسانی نخستین پادشاه حکومت ساسانیان می باشد و پس از فوت پدرش اردشیر به تارج و تخت ایران زمین رسید که در طول حکومت خود هیچوقت ارتش و لشکریانش از هیچ کشوری شکست نخورد، ارتش روم باستان سه مرتبه با تمام قوا به وی و کشور ایران حمله کرد که هر سه مرتبه با شکستی سنگین روبرو شد و دیگر جرات لشکرکشی به ایران را تا سالها نداشتند.

از دیگر امور مهم این شخصیت بزرگ باستانی ایرانی این است که وی تنها پادشاهی است که پس از افول هخامنشیان دوباره قلمرو کشور ایران را به اندازه دوران داریوش رساند و از شرق با چین و از غرب با روم همسایه بود، در واقع چیزی فراتر از کشور روسیه امروزی.

غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور غار شاپور اول - مجسمه شاپور

تاریخچه ساخت مجسمه شاپور اول

در قرن 10 میلادی مجسمه شاپور اول به دست یکی از زرتشتیان مشهور استان فارس در غار بیشاپور ساخته می شود که در واقع برای بزرگداشت وی این مجسمه با برترین جنس ممکن و ظرافت بی نظیر ساخته شد، پس از گذشت 4 قرن این مجسمه در قرن 14 میلادی به علت زلزله ای شدید از جای خود کنده شد و به زمین افتاد و تا قرن ها بعد یعنی سال 1340 شمسی این مجسمه با همت ارتش استان فارس دوباره سرپا شد و این مرتبه به روی دو ستون بتنی قرار گرفت و تیکه هایی از آن که جدا شده بودند دوباره بوسیله چسب هایی قوی به یکدیگر متصل گردیدند و همچنین ارتش حکومت بخت ، برای آسان کردن بازدید از مجسمه شاپور اول در غار شاپور اول ، تعداد 240 پله ها از ابتدای کوه در روستای کشکولی به غار شاپور اول ایجاد کرد.

همچنین در همین مرمت و بازسازی در سال 1340 شمسی ، دو کتیبه با خط نستعلیق در این غار قرار گرفت که امروزه هم آنها جز دیدنی های داخل غار محسوب می گردد.

چگونه به غار شاپور اول برویم 

اگر در شهر شیراز اقامت دارید باید خودر ا بوسیله خودرو شخصی و یا تاکسی به جاده شیراز به دشت ارژن برسانید و از آنجا وارد اتوبان کازرون به بیشاپور شوید تا اینکه به تابلوی روستای کشکولی برسید، پس از طی کردن 5 کیلومتر دیگر راه ماشین رو به اتمام می رسد و باید مسافتی در حدود یک ساعت را کوه پیمایی کنید تا به غار شگفت انگیز شاپور اول برسید.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود از غار شاپور اول را در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما

سایر دیدنی های شیراز

 

 

غار شاپور اول | جاهای دیدنی شیراز | این تودی
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری