پل بسفر استانبول با آدرس و دانستنی های لازم

پل بسفر استانبول یکی از مهم ترین و مشهورترین نمادهای تاریخی شهر استانبول ترکیه می باشد که تقریبا اکثر گردشگران خارجی این شهر در طول سفر خود از روی پل بسفر عبور می کنند، این پل مرز بین دو قاره اروپا و آسیا در ترکیه می باشد و در این مقاله با تاریخچه ، آدرس ، تصاویر و راهنمای سفر به پل بسفر به طور کامل آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس پل بسفر : کره زمین، مرز قاره اروپا و آسیا، ترکیه، استانبول، بخش اسکودار، محله کوزگونچوک، پل شهدای 15 ژوئیه (بسفر)
 • ساعات بازدید : شبانه روزی فقط با وسایل نقلیه
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 1 الی  2 ساعت
 • قدمت پل بسفر : 1970 – 1973 میلادی
 • کمپانی سازنده پل : شرکن مهندسی فریمن فاکس و سهامداران
 • امتیاز در این تودی : 4.6 از 5
 • امکانات رفاهی و تفریحی : نورپردازی در شب، پل بدون پایه، معماری کم نظیر، بازدید با کشتی تفریحی، بازار در نزدیکی، جاذبه های گردشگری در نزدیکی، تاکسی سرویس در نزدیکی، اتوبوس در نزدیکی، تراموا در نزدیکی، مسجد در نزدیکی، اسکله تفریحی در نزدیکی
 • نکات منفی بازدید : ورود عابرین پیاده به محیط پل ممنوع است
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، دوربین عکاسی
 • دیدنی های نزدیک : مساجد تاریخی، مراکز خرید ، کافه رستوران
 • Address : Kuzguncuk Mahallesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Üsküdar/İstanbul, Turkey

تصاویر پل بسفر استانبول تصاویر پل بسفر استانبول

پل بسفر استانبول

در بین دو دریای مشهور مرمره و دریای سیاه تنگه تاریخی بسفر واقع شده است که دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند، پس از قرن ها ساخت و ساز و تخریب پل بر روی این تنگه حیاتی سرانجام سیاسیون ترکی تصمیم به ساخت پلی مقاوم و دائمی به روی تنگه بسفر گرفتند.

دستور ساخت پل در سال 1970 میلادی صادر شد و کمپانی مشهور فریمن و سهامداران مسوولیت ساخت آن را بر عهده گرفتند که در عرض تنها سه سال موفق به طراحی و اجرای این پل کم نظیر شدند، البته با موفقیت ساخت این پل در دهه هشتاد میلادی پل دیگری با نام پل محمد فاتح ساخته شد و با توجه به رخداد سیاسی و ناراحت کننده روی این پل از سال 2017 میلادی نام پل بسفر استانبول به صورت رسمی به پل شهدای 15 ژوئیه تغییر کرد.

ارتفاع پل بسفر از سطح آب بین 60 تا 65 متر و درازای آن یک کیلومتر و پانصد و شصت متر می باشد ، عرض پل دارای سی و سه متر بوده که برای عبور و مرور خودروهای سواری در دو لاین طراحی شده است، پل توسط کابل های فلزی سنگین به یکدیگر متصل شده و قطعات بتنی را تا 1.5 کیلومتر تحمل می کند .

تصاویر پل بسفر استانبول تصاویر پل بسفر استانبول

تاریخچه پل بسفر استانبول

در دوره حکومت هخامنشیان کشور ترکیه ای وجود نداشت و همه این منطقه زیر مجموعه ایران بود، از همین رو داریوش اول تصمیم به ساخت پلی گرفت تا بتواند از روی آن سربازان خود را عبور دهد و به بخش های اروپای امروزی نفوذ پیدا کند، دقیقا این رخداد توسط یک مهندس برجسته یونانی در سال 500 قبل از میلاد مسیح انجام شد و در واقع اولین پل تاریخ که روی این تنگه ساخته شد نام گرفت.

سرانجام بعد از گذشت قرن ها و ساخت و ساز پل های متعدد و پیشرفت تکنولوژی ، پل های قدیمی ترین تحمل وزن خودروهای عبوری را نداشتند ، از همین رو دولت ترکیه در سال 1970 تصمیم به ساخت پلی مستحکم گرفت و با صرف هزینه ای دویست میلیون دلاری در عرض سه سال پروژه با زیباترین شکل ممکن به اتمام رسید.

تصاویر پل بسفر استانبول تصاویر پل بسفر استانبول

معماری پل بسفر استانبول

یکی از مهم ترین نکات در ساخت این سازه مدرن این است که در مرکز پل و دقیقا یک کیلومتر آن هیچ پایه دیده نمی شود و سایر بخش های پل بوسیله کابل های فلزی چند تنی مستحکم گردیده است ، از همین رو کشتی های تنگه بسفر بدون دردسر می توانند از زیر پل عبور کنند و چهره بیرونی پل شهر استانبول را تغییر دهد.

پل بسفر ترکیه دارای دو برج در ابتدای هر طرف ورودی پل می باشد که ارتفاع آنها 165 متر هستند و برای دسترسی مهندسین و تعمیر کاران آسانسوری برای آن طراحی شده است، در ادامه رشد و پیشرفت پل تصمیم بر این شد که برای دید در شب یک نورپردازی کم نظیر اجرا شود و در سال 2007 میلادی با هزینه 3 میلیون پوند شرکتی ترکیه ای نورپردازی ال ای دی و رقص نور پل بسفر را برعهده گرفت که امروزه در طول شب قابل مشاهده هستند.

تصاویر پل بسفر استانبول تصاویر پل بسفر استانبول

بازدید از پل بسفر استانبول

برای بازدید از پل بسفر استانبول ترکیه باید بدانید که نمی توانید روی پل قرار بگیرید از همین رو مسافران در دو بخش اروپایی و آسیایی به تماشای این سازه زیبا می پردازند، اگر از بخش اروپایی و شمال پل قصد بازدید داشته باشید بهتر است خودتان را به مسجد اورتاکوی برسانید که علاوه بر بازدید از این مسجد از زاویه ای خوب پل را نظاره کنید.

همچنین می توان از طریق اسکله دریایی اورتاکوی سوار بر کشتی های تفریحی تنگه بسفر شوید که هزینه آنها به ازای هر ساعت بین 10 الی 15 لیر ترکیه هستند، با این کشتی ها می توانید دو مرتبه از زیر پل عبور کنید و لذت بیشتری را تجربه نمایید.

 • محل بازدید پل بسفر از بخش اروپایی استانبول : ستانبول، کرانه غربی تنگه بسفر، ناحیه بشیکتاش، پل مسیدیه، محله مسیدیه، میدان اسکله اورتاکوی

بازدید از پل بسفر در بخش اسیایی استانبول

اگر تصمیم داشته باشید از جنوب و بخش اسیایی شهر استانبول به بازدید پل بسفر مراجعه کنید بهترین انتخاب مراجعه به کاخ تاریخی بیلربیی می باشد ، برای این امر بهتر است آدرس زیر را دنبال کنید و همچنین در همان منطقه اسکله بسفر وجود دارد که در آن کشتی های تفریحی با همان هزینه ای که در بالا اعلام شد شما را از طریق آب ها از زیر پل عبور می دهند.

 • محل بازدید پل بسفر از بخش آسیایی استانبول : ترکیه، استانبول، ناحیه اسکودار، محله بیلربیی، خیابان عبدالله آقا

تصاویر پل بسفر استانبول

علت تغییر نام پل بسفر استانبول

شاید از خود بپرسید چرا نام پل بسفر به پل شهدای 15 ژوئیه تغییر کرده است، دقیقا در همان تاریخ و در سال 2016 میلادی کودتایی عجیب توسط ارتشیان ترکیه انجام شد و راه این پل به روی دولت و مردم سد گردید، با شدت گرفتن اعتراضات بیش از 150 تن از نیروهای نظامی و غیر نظامی به شهادت رسیدند و تعداد زیادی هم توسط ارتش دستگیر و زندانی شدند، همین مورد باعث شد که نام پل به پل شهدای 15 ژوئیه تغییر کرد.

چگونه به پل بسفر استانبول بروم

برای مراجعه به پل بسفر استانبول یا پل شهدای 15 ژوئیه استانبول با خودروی سواری از طریق اتوبان استانبول جوره یولو امکان پذیر می باشد و برای بازدید به صورت پیاده به آدرس هایی که در میانه مقاله عرض شد مراجعه کنید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره پل بسفر استانبول در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث و تبادل نظر بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما رزرو هتل تبلیغات

پل بسفر استانبول مرز قاره اروپا و آسیا در ترکیه | این تودی
5 (100%) 1 vote[s]
اشتراک گذاری