نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری کاشانکاخ

خانه عباسیان کاشان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین، قاره اسیا، ایران، استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد
مدت زمان بازدید
:
2 تا 4 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا غروب آفتاب
ورودی
:
ایرانی 15 هزار تومان، خارجی 30 هزار تومان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , کافه , رستوران , راهنما , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , غرفه صنایع دستی
اماکن نزدیک
:
450 متر تا خانه بروجردی ها، 1 کیلومتر تا قلعه جلالی و حصار سلجوقی، 1 کیلومتر تا منار زین الدین کاشان، 1.5 کیلومتر تا آرامگاه محتشم کاشانی، 1.5 کیلومتر تا تیمچه امین الدوله، 2.5 کیلومتر تا پمپ بنزین غزال
نکات ضروری
:
عدم امکان بازدید برای ویلچر و ناتوانان
ثبت ها
:
در سال 1377 با شماره 2020 در میراث ملی ایران
تماس
:
03155245764
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
رزرو هتل

خانه عباسیان کاشان یکی دیگر از زیباترین خانه های مسکونی و تاریخی این شهر می باشد که با سبک معماری با شکوهش تا کنون گروه های فیلمبرداری و توریست های خارجی فراوانی را به داخل خود کشانده است، در مقالات قبلی با خانه طباطبایی ها و مدرسه اقا بزرگ کاشان آشنا شدید، در این مقاله همراه خبرنگار ویژه این تودی سری به خانه عباسیان از بهترین جاذبه های گردشگری کاشان زده ایم ، همراه ما باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان 

خانه عباسیان کاشان را از نزدیکی بازدید نکرده باشید قطعا در سریال های مشهوری همچون خانه ای در تاریکی و جابر بن حیان آن مشاهده کرده اید، این خانه تاریخی همانند اکثر جاذبه های تاریخی کاشان در دوره قاجاریه و در سال 1245 هجری قمری به دستور تاجر مشهور کاشانی به نام حاج ابراهیم تاجر کاشی ساخته شد.

خانه عباسیان جز معدود منازل تاریخی ایران می باشد که دارای 5 طبقه مجلل و زیباست و در مساحتی 7 هزار متر مربعی پیاده سازی شده سات، این خانه در عرض بیست سال ساخت و پیاده سازی اش به اتمام رسید و امروزه یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی کاشان می باشد.

سبک معماری شکوهمند ایرانی، تزئینات داخلی و خارجی، وجود 5 حیاط زیبا همراه با بخش های نظیر اندرونی و بیرونی این منزل را به یکی از بهترین دیدنیهای شهر مبدل کرده است، زیبایی این خانه پنج طبقه به قدری بود که سرانجام در سال 1377 شمسی با شماره 2020 به فهرست میراث ملی ایران در کاشان افزوده گردید.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

نوشته های مشابه

سبک معماری خانه عباسیان 

خانه عباسیان کاشان همانند اکثر خانه های قجری این شهر از سبک معماری گودال باغچه بهره برده است، این سبک معماری در فصول گرم و سرد سال ساکنین را ازگزند گرما و سرما بر حذر نگه می داشته ، این خانه دارای یک قنات اختصاصی می باشد که آب آشامیدنی ساکنین از آن تامین می شده است.

در مجموع خانه عباسیان دارای سبک معماری ایرانی – اسلامی با شیوه درون گراییست، یعنی در قرن های گذشته مردم بر این عقیده بودند که برای دوری از چشم زخم غریبه ها بیرون منزل را بدون تزئینات طراحی می کردند و بالعکس درون خانه را با زیباترین تزئینات مسکونی پیاده سازی می کردند ، همچنین این خانه دارای دو بخش تابستانی و زمستانی است که ساکنین در فصول گرم و سرد سال جای خود در آن اتاق ها تغییر می دادند.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

طراحی داخلی خانه عباسیان

بی شک از خانه عباسیان شهر کاشان دارای معماری متحیر کننده ای می باشد و از همین رو ساخت آن بالغ بر 20 سال زمان معماران را گرفت، در این خانه مقرنس کاری، کاربندی، رسمی بندی ، یزدی بندی، قطار بندی و مشبک کاری هایی دیده می شوند که در کمتر سازه تاریخی شاهد آن هستیم.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

هشتی خانه عباسیان

در خانه های تاریخی ایرانی دقیقا پس از ورودی و درب کوچه هشتی تعبیه می شده تا افراد غریبه در هنگام ورود ابتدا در آن هشتی های سرپوشیده منتظر صاحب خانه باشند، خود این هشتی در خانه عباسیان دارای دو بخش می باشد که یکی راهرویی است رو به بخش خدمه و برای عبور و مرور افراد غریبه و حیوانات اهلی از آن استفاده می شده و دیگر دالان بزرگ و طولانی راهی مستقیم به حیاط اصلی مجموعه را دارد.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

بنای سرپوشیده بزرگ

ساختمان دو طبقه ای در خانه عباسیان وجود دارد که به سازه سرپوشیده بزرگ شهرت دارد و در آن بیشتر مجالس مهمانی و عزاداری ساکنین برگزار می شده است، در طبقه اول اقایان و در طبقه دوم بانوان خانواده حضور پیدا می کردند و برای تامین نور در طول روز از معماری گنبدی کلاه فرنگی استفاده کرده اند.

اتاق آینه یا شاه نشین

از زیباترین بخش های دیدنی خانه عباسیان اتاق اینه یا شاه نشین آن است، کاربری اتاق اینه بیشتر در عروسی ها و مهمانی های بزرگ بوده و همچنین میهمانان خارجی تاجرین در آن حضور پیدا می کردند، این اتاق دارای زیباترین اصول گچ بری ایرانی، آینه کاری، آثار مینیاتوری و نقشی بسیار به روی درب و دیوارهای خودش است و همچنین راه اصلی بادگیر مجموعه از آن عبور می کند.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

اتاق های متقارن

در بخش ورودی مجموعه دو اتاق متقارن به چشم میخورد که میهمانان کم اهمیت ساکنین خانه در آن حضور پیدا می کردند، این اتاق ها دقیقا شبیه به یکدیگر هستند و در نزدیکی درب خروجی طراحی شده اند، در این اتاق ها همچنین گچ بری ها و تزئینات معماری بی نظیر به چشم میخورد.

تالار بهاره عباسیان

تالار بهاره یا ایوان بهاره همانطور که از نامش مشخص است در طول فصل بهار از آن استفاده می شده و ساکنین خانه در طول شب بیشتر در آن محل حضور پیدا می کردند، با ورود به این بخش معماری قرینه با چشم هر بیننده ای بازی خواهد کرد ، حال اینکه در آن سالها به چه سبک و اصول معماری توانسته اند در بخش ایوان را قرینه یکدیگر درآورند از عجایب معماری کاشانی هاست.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

اتاق وسطی

اتاق وسطی یا اتاق مرکزی مهم ترین اتاقی بوده که ساکنین اصلی خانه همراه با خانواده در آن دور یکدیگر جمع می شده اند، در این اتاق یکی از قدیمی ترین شومینه های ایرانی به چشم میخورد و از پنجره های اتاق مرکزی دید وسیعی به اکثر مناطق مختلف خانه خواهید داشت.

اتاق سرپوشیده کوچک

از دیگر بخش های دیدنی خانه عباسیان کاشان اتاق سرپوشیده کوچک است که کاربری آن بیشتر برای میهمانی های زنانه بوده و از همین رو معمار دید مستقیم آن را از بیرون از بین برده تا نوامیس ساکنین از بیرون و حیاط دیده نشوند.

آب انبار خانه عباسیان

کاشان شهری کویری می باشد و از همین رو در آن قرن ها آب قنات های این شهر به رسم همیشگی جیره بندی می شده است، از همین در هر خانه یک آب انبار تعبیه می شده تا ساکنین آب را در آنجا ذخیره کنند ، البته از آنها برای موارد دیگری همچون سرد کردن هوای بادگیرها استفاده می کردند، آب انبار خانه عباسیان دارای سیستم عجیب تصفیه با یک دستگاه چرخ دنده ای تاریخیست که در نوع خود شگفت انگیز است.

حال که با بخش بیرونی آشنا شدید به معرفی بخش های اندرونی خانه عباسیان کاشان می پردازیم :

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

اتاق شاه نشین

بی شک از بهترین وز یباترین بخش های دیدنی خانه عباسیان بخش شاه نشین اصلی مجموعه است، در این اتاق اینه کاری هایی خواهید دید که با جزئیات فراوان طراحی شده اند و در بخش هایی شاهد استفاده از آب طلا برای زیباسازی اتاق هستیم، همچنین شومینه زیبایی در اتاق قرار گرفته است که با گچ بری های پیشرفته و جزئی بسیار چشم نواز هستند.

اتاق مخفی

اتاق مخفی در طبقه بالای اندرونی یکی دیگر از شاهکارهای معماری خانه عباسیان است که در آن اشیای گران قیمت نگهداری می شدند، در آن سالها دزدان و راهزنان زیادی به خانه های تجار کاشانی دستبرد می زدند و از همین رو در اکثر خانه ها شاهد ساخت اتاق هایی کوچک و مخفی هستیم.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

راه مخفی

در ادامه با بخش عجیب و ترسناک راه مخفی روبرو خواهید شد، کاربری این مسیر برای مواقعی بوده که بانوان ساکن منزل قصد رفتن به حمام های عمومی شهر را داشتند.

حوضخانه خانه عباسیان

حوضخانه در معماری های کویری از مهم ترین بخش های خانه های مسکونی بوده است، حوضخانه ویژه سرد کردن هوای داخل منزل در فصول گرم سال بوده ، این اتاق دارای دو طبقه می باشد و در هر دو طبقه نورگیرهایی تعبیه شده تا در طول روز سکنه بتوانند از آن بازدید به عمل آورند.

سرویس بهداشتی خانه عباسیان

سرویس بهداشتی در این خانه تاریخی کاملا شرعی پیاده سازی شده است، یعنی هر کدام بیش از 7 قدم از اتاق های نشیمن منزل فاصله داشته تا نجسی گام های افراد با خاک از بین بروند، این سرویس های بهداشتی نزدیک به کانال آب و پشت پلکان منزل تعبیه شده هستند.

حیاط باغ

ایت الله سید محمد علوی بروجردی نوه صاحب این خانه تاریخی بیشتر در این حیاط زندگی می کردند ، این حیاط دارای فضای سبز و حوض زیبایی است که در آن سالها نمازهای جماعت فراوانی در ان برگزار شده و داستان های تاریخی فراوانی را از نزدیک مشاهده کرده است.

چاه خانه عباسیان

چاه خانه عباسیان در کنار قنات منزل حکم تامین آب مجموعه را داشته است، این چاه دارای یک چرخ دستی می باشد که آب را با کمک نیروی انسانی از اعماق چاه به بالا منتقل می کردند و پس از آن آب ها را در حوضچه های نزدیک به چاه می ریخته اند تا وارد بخش های دیگر خانه شوند.

زیارتگاه

از آنجا که ساکنین اصلی خانه افرادی مذهبی بودند برای خود یک مسجد و زیارتگاه خصوصی ایجاد کردند که در روزهای مختلف سال به عزاداری و راز و نیاز با خدا برپردازند، در این مسجد کوچک شاهد تزئینات کمتری نسبت به بخش دیگر خانه هستیم و تنها یک کتیبه از تاریخ ساخت آن به چشم میخورد.

تصاویر خانه عباسیان کاشان تصاویر خانه عباسیان کاشان

رختشویخانه

از نام این بخش مشخص است که کاربری آن برای شستشوی البسه کثیف ساکنین بوده است و در آن محل های برای عبور و مرور آب تعبیه شده که با هوشمندی هر چه تمام تر ساخته شده اند.

سرداب اصلی خانه عباسیان

سرداب اصلی این سازه تاریخی دارای بادگیرهای بزرگ و یک حوض در میان خود می باشد ، کاربی آن در فصل تابستان و در ساعات بسیار گرم روز بوده که ساکنین وقت خود را در آن محل سپری می کرده اند، همچنین در فصول سرد برای نگهداری غذاهای اهل خانه نقش یخچال را ایفا می کرده است.

حیاط نوکران

جالبه بدانید حیاط خدمه تنها بخش از خانه عباسیان کاشان است که ساکنین راضی به فروش آن نیستند ، حیاط خدمه امروزه دسترسی برای بازدید گردشگران ندارد و تنها در پلان معماری منزل دیده می شود.

مطبخ 

مطبخ این خانه یکی از بزرگ ترین اشپزخانه های قدیمی ایران می باشد که در آن محل شستشوی ظروف، تنور نان و محل طبخ غذا تعبیه شده است و در نوع خود کم نظیر می باشد.

امکانات رفاهی

در خانه عباسیان کاشان امکانات رفاهی ایده آلی نظیر رستوران سنتی، سفره خانه سنتی، غرفه فروش صنایع دستی، سرویس بهداشتی، راهنمای گردشگری برای مسافران در نظر گرفته شده است.

چگونه به خانه عباسیان بروم

برای مراجعه به خانه عباسیان در شهر کاشان وارد خیابان علوی شوید و از آن خیابان وارد فرعی کوی سلطان امیر احمد شوید تا با درب ورودی مجموعه روبرو شوید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات بازدید خود را از این خانه در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا