aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

موزه مردم شناسی تهران

Abyaz Palace (Ethonological Museum)
موزه مردم شناسی تهران
ezgif-1-eca2962dc6

موزه مردم شناسی تهران واقع در کاخ موزه گلستان و کاخ ابیض قرار دارد، ساعات کار موزه مردم شناسی تهران همه روزه از ۹ صبح الی ۱۴ می باشد، موزه مردم شناسی کاخ گلستان در نزدیکی بازار بزرگ تهران از یک سو به خیابان خیام و از سویی دیگر به خیابان ناصر خسرو راه پیدا می کند، قیمت بلیت موزه مردم شناسی تهران در سال جاری ۲۰ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵۰ تومان است، همجنین باید بدانید این موزه در روزهای جمعه و ایام سوگواری رسمی سال تعطیل است. در این تهرانگردی می توانید از بخش‌های تاریخی دیگر کاخ گلستان نظیر خلوت کریمخانی، عمارت الماس و عمارت تخت مرمر بازدید کنید.

موزه مردم شناسی کاخ گلستان

موزه مردم شناسی در سال ۱۳۱۴ شمسی افتتاح گردید و آثار موجود در این موزه مربوط به عوام مردم در شهرهای مختلف ایران در دوره قاجاریه و حال می باشد. در سال ۱۳۴۷ موزه مردم شناسی تغییر مکانیت داشته و به کاخ گلستان هم اکنون منتقل گردید، موضوعات پرداخته شده در موزه مردم شناسی شامل خطاطی های زیبا، مجسمه سازی و عکس های بی نظیر قدیمی، نجاری های حرفه ای کهن، سالن کنفرانس و تعداد هفت واحد مردم شناسی سایر شهرستانهای ایران می باشد، این موزه در میدون پانزدهم خرداد داخل محوطه کاخ گلستان قرار دارد.

موزه مردم شناسی تهران کجاست؟

آدرس موزه مردم شناسی تهران واقع خیابان پانزده خرداد و ۱۰۰ متری متروی ۱۵ خرداد است، بهترین روش مراجعه با توجه به ترافیک عجیب و همیشگی این منطقه استفاده از متروی تهران و پیاده شدن در متروی پانزده خرداد است تا با کمی پیاده روی به کاخ موزه گلستان و این موزه برسید،

معرفی کاخ ابیض

کاخ ابیض که یکی از کاخ های کاخ گلستان تهران می باشد به موزه مردم شناسی مشهور می باشد و تمام این آثار در همین کاخ ابیض قرار دارد، علت نام گذاری این ساختمان به کاخ ابض شیوه معماری استفاده شده در آن دوره بوده است که از گچ بری های زیبا با رنگ سفید مربوط به قرن هجدهم میلادی در کشورهای اروپایی می باشد.

در ابتدای امر کاخ ابیض محل برگزاری مهمترین جلسات دولت وقت بوده است و این موضوع تا سال ۱۳۴۴ ادامه پیدا کرد که به دستور پادشاه دوم پهلوی از همان سال کاخ ابیض به محل جدید موزه مردم شناسی ایران تبدیل شد، دوستان و گردشگران عزیز همانطور که از اسم این مجموعه مشخص می باشد شما با بازدید از موزه مردم شناسی می توانید با لباس های سنتی همه اقوام ایرانی از گذشته تا به اکنون آشنا شوید، این قسمت در طبقه دوم کاخ ابیض گلستان قرار دارد.

آثار موزه مردم شناسی چیست ؟

در موزه اسناد مشهوری موجود است که از جمله آن می توان به سندهای ازدواج شاهزادگان دوره قاجاریه و سند ازدواج شخص حسنعلی میرزا و همسرش با مهریه نهصد تومان اشاره کرد، همچنین لوازم مورد نیاز زندگی مردم در استان های مختلف ایران از گذشته تا به حال قابل نمایش است که بسیار جذاب می باشد.

در طبقه اول موزه  می توانید لباس های عروس و دامادهای دوره قاجاریه را با زیباترین کیفیت مشاهده نمایید همچنین در همان طبقه شبیه سازی دکان های قدیمی از قهوه خانه های آن دوره تا خرازی ها و بزازی ها را دیدن کنید، از عکس های و تصاویر معروف کاخ ابیض گلستان می توان به تصاویر موجود از فتحعلی شاه قاجار اشاره کرد که با پارچه دوزی طراحی شده است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=3560
banner1

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
موزه مشاهیر چهل مقام شیراز
آیدا قوام
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی ارومیه
آتنا بنی اسدی
2 دیدگاه
آبشار چال مگس
آیدا قوام
3 دیدگاه
آبشار هنزک لواسان
الناز ایل بیگی
3 دیدگاه
باغ موزه مینیاتور تهران
ترلان کمیلی
3 دیدگاه
مجموعه تفریحی ورزشی هودین و هورام تهران
الهه شاکردوست
11 دیدگاه

6 پاسخ

 1. کاخ ابیض یکی از کاخ های مجموعه کاخ گلستان در مرکز شهر تهران در محدوده میدان ارگ است که امروزه به عنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده است.
  این کاخ مربوط به دوره قاجار بوده و به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و به دلیل سفید رنگ نما و پله های مرمر آن کاخ سفید یا همان ابیض نامیده شد.
  در معماری این بنا از سبک های اروپایی نیز الهام گرفته شده است.
  کاخ ابیض همان زمان هم با کاربری موزه ساخته شد ولی بعدها در دوره پهلوی تبدیل به موزه مردم شناسی به خصوص مربوط به دوره قاجار گردید که امروزه هم همین کاربری را دارد.

 2. بعضی از مجسمه ها خوش ساخت بودن ولی اکثرا دیتیل نداشتن و شبیه کاردستی کودکان بودند. محتوای غنی داره از پوشش اقوام ایرانی

 3. موزه مردم‌شناسی یکی از قدیمی ترین و غنی ترین موزه های مردم شناسی در سطح کشور و مفید برای شناخت اقوام مختلف مردم ایران
  این موزه در دو طبقه و تشکیل شده از بخشهای متنوعی هست :
  طبقه اول شامل بخش اداری و تالارهای نمایش
  طبقه دوم علاوه بر پوشاک مناطق مختلف ایران، پوشش مردان و زنان قاجار

 4. ناصرالدین شاه این بنا را برای نگهداری از هدایای سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی ساخت و به علت سفیدی رنگ گچبری ها و نماسازی اش و سفیدی پله های مرمرینش به این نام معروف شد. کاخ ابیض ساختمانی دو طبقه است که سقف شیروانی دارد و از چهار طرف به فضای باز گرداگرد خود گشوده می شود. بخش مهم بنا طبقه بالای آن است که در آن دو تالار وسیع مستطیل شکل قرار دارد.

 5. موزه مردم‌شناسی اصولاً یعنی جایی برای نمایش پوشاک، کسب و کار و هویت اجتماعی افراد در ادوار قدیم

 6. در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه، شاه سلطان عبدالحمید، پادشاه عثمانی مقداری اثاثیه ارزشمند و گران‌بها برای شاه ایران فرستاد. چون در آن هنگام تقریبا همه کاخ‌ها و تالارهای سلطنتی با تابلوها و اثاثیه متعدد پر و آراسته شده بود، از این رو ناصرالدین شاه تصمیم گرفت که در گوشه جنوب غربی محوطه کاخ گلستان، که سابقا محل کلاه فرنگی یا برج آغامحمدخانی بود، کاخ جدیدی بنا کند و هدایای سلطان را در آن جای دهد.

  این بنا به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان، که به شیوه بناهای قرن ۱۸ اروپا گچ‌بری و نماسازی شده بود و نیز به سبب آن که پله‌ها سراسری کاخ مرمر سفید رگه‌دار بود، کاخ ابیض نامیده می‌شد. کاخ ابیض از همان ابتدای بنای خود، به جلسات هیئت دولت اختصاص یافت. جلسات تا سال ۱۳۳۳ شمسی، در این کاخ و در تالار سلطان عبدالحمید تشکیل می‌شد. در سال ۱۳۴۴ به سبب تاج‌گذاری محمدرضا شاه پهلوی در ضلع غربی و نیز طبقه پایین ساختمان تغییراتی به وجود آمد و از سال ۱۳۴۷ تا به امروز به موزه مردم‌شناسی تبدیل شد.

  این بنا به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان، که به شیوه بناهای قرن ۱۸ اروپا گچ‌بری و نماسازی شده بود و نیز به سبب آن که پله‌ها سراسری کاخ مرمر سفید رگه‌دار بود، کاخ ابیض نامیده می‌شد. کاخ ابیض از همان ابتدای بنای خود، به جلسات هیئت دولت اختصاص یافت. جلسات تا سال ۱۳۳۳ شمسی، در این کاخ و در تالار سلطان عبدالحمید تشکیل می‌شد. در سال ۱۳۴۴ به سبب تاج‌گذاری محمدرضا شاه پهلوی در ضلع غربی و نیز طبقه پایین ساختمان تغییراتی به وجود آمد و از سال ۱۳۴۷ تا به امروز به موزه مردم‌شناسی تبدیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 5 ساعت
ساعت دسترسی : 09:00 تا 14:00
هزینه ورودی : 20.000 هزار تومان
قدمت این مکان : 1314
نوع کاربری : موزه مردم شناسی در محل کاخ ابیض
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، راهنما، آنتن دهی موبایل
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، عینک و کلاه آفتابی، کارت شناسایی، پاور بانک، شارژر
اطلاعات تماس
آدرس : ایران، تهران، میدان 15 خرداد، کاخ گلستان
شماره تماس : 9802133113335+
وب سایت : http://www.golestanpalace.ir/