مراکز اقامتی

شتاب گیری مجدد قیمت مسکن

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار در یک معامله ملکی موفق، انتخاب خانه مناسب و خرید آن در زمان درست است. به این صورت که هنگام خرید یک واحدمسکونی، ابتدا مشخصات منطقه و سپس، متراژ، معماری ساختمان، تعداد اتاق ها و سایر مولفه ها  را در نظر گرفته و سپس با تحلیل فراز و نشیب های قیمت آن، در زمان مناسب خرید خود را انجام می دهیم. این مهم در این بازه زمانی که تورم اقتصادی کشور و قیمت مسکن در شیب صعودی قرارگرفته و خرید خانه در امام زاده قاسم یا مناطق مجاورش، حدود 5میلیارد تومان هزینه دارد، اهمیت دوچندانی پیدا کرده و هر چه در انتخاب و زمان خرید دقت کنیم، منافع بیشتری کسب خواهیم کرد.

کشورهای توسعه یافته، مسکن را یک کالای کاملا مصرفی می دانند که صرفا هدف از خرید یا اجاره آن، داشتن سرپناه مناسب و آسایش خانواده است. به این صورت درصد افزایش قیمت مسکن در این کشورها نیز نزدیک به صفر بوده و همه مردم و فعالان این بخش، از مزایای ارزانی مسکن بهره می برند. اما در کشورما، مسکن کاملا با نگاه سرمایه ای خرید و فروش و حتی سیاست گذاری و ساخته می شود. گفتنی است تورم بسیار زیاد قیمت مسکن در سالهای گذشته، اصلی ترین عامل این اتفاق ناخوشایند شده که محصول نهایی آن، این افزایش افسارگسیخته قیمت ها است.

ساماندهی بازار مسکن، رویکرد نوین می خواهد

در این راستا وجود یک استراتژی کاملا جدید که بتواند بازارمسکن را ساماندهی کرده و این نگاه را تغییر دهد، ضروری است. این مهم فقط با  مشارکت همه مردم و نگاه بلند مدت به این بازار محقق می شود تا با افزایش نظارت و انجام معاملات به ارزش واقعی ملک، بتوان افزایش قیمت ها را کنترل کرده و حتی به کاهش آن کمک کرد. گفتنی است مهمترین نیاز این ساماندهی، افزایش آگاهی ملکی مردم و بروزرسانی اطلاعات آنها، در کنار مطالعه بازارهای مرتبط با بازارمسکن در کشورهای توسعه یافته  است.

لازم به ذکر است این افزایش آگاهی ملکی توسط شرکت های دانش بنیان و فعال در حوزه مشاورین املاک، همچون مجموعه اینپین در حال انجام است و تا امروز توانسته علاوه بر ارائه اطلاعات مهم مسکنی به مردم، ابزارهای کاربردی برای تسهیل و تسریع در انجام معاملات ملکی ایجاد کند. به طوری که با توسعه تکنولوژی در این بخش، هوش مصنوعی را به معاملات املاک وارد کرده و بستری هوشمند برای شفاف سازی و ارتباط بین مشاورین املاک، متقاضی خرید یا اجاره و مالک ایجاد کرده است.

نوشته های مشابه

به طوری که در بخش جستجوی ملک، برای تسریع در پیدا کردن مناسب ترین خانه برای متقاضیان، ابزاری فراهم کرده تا کاربران مشخصات خانه مورد نظر خود را وارد کرده و هوش مصنوعی را برای پیدا کردن خانه رویایی خود به کار گیرند. همچنین در بخش های توسعه ای اینپین، متقاضیان خانه های خاص، همچون واحدهای مناسب زوج های جوان، مجردها، دانشجویان، خانه های کوچک و زیر قیمت محله در بخش جداگانه منتشر می شود، تا متقاضیان آنها بتوانند در فضای تخصصی به صورت هدفمند خانه مناسب خود را پیدا کنند. در ادامه، مولفه های تاثیرگذار برای انتخاب یک خانه مناسب در محله شریعتی، که در سامانه اینپین متقاضی زیادی داشته است را مطالعه می کنید:

شتاب گیری مجدد قیمت مسکن

شریعتی، از شمال تا جنوب تهران؛

برخی از خیابان های تهران را می توان شریان اصلی این شهر دانست که وسعت آن، باعث ایجاد محله های کوچک و بزرگ متعدد، به نام آن خیابان شده است. خیابان دکترشریعتی یکی از آنهاست که از شمال تهران تا جنوب امتداد داشته و هر قسمت آن، هم از نظر شرایط اجتماعی و هم قیمتی با هم تفاوت های بسیاری دارد.

به طوری که از اجاره آپارتمان در اندرزگو تا اجاره آپارتمان در فرشته بیش از 50 درصد اختلاف قیمت وجود دارد که با توجه به نرخ املاک این منطقه، مبلغ قابل توجهی است. از طرفی نوع معماری ساختمان ها و میزان درآمد ساکنین این دو محله به قدری متفاوت است که واقعا نمی توان هردو را مستاجران محله های خیابان شریعتی نامید.

گفتنی است این خیابان در گذشته اصلی ترین مسیر رسیدن به شمیران و قصران بوده که تا پیش از انقلاب، به نام خیابان کوروش کبیر شناخته می شد.

به این صورت پس از پیروزی جمهوری اسلامی در انقلاب سال 57، به دلیل وجود حسینیه ارشاد در این خیابان و سخنرانی های مهم دکتر شریعتی در این حسینیه، به پاسداشت یاد این نویسنده بزرگ، نام آن تغییر کرد. گفتنی است این خیابان به دلیل وسعت زیاد به دوبخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که از نیاوران تا سیدخندان و پس از آن تا خیابان انقلاب یا دروازه شمیران امتداد دارد.

شتاب گیری مجدد قیمت مسکن

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ این تودی در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

قیمت و نوسانات 5 ساله نرخ املاک در شریعتی

مدنظر داشته باشید این خیابان را محله های متعددی احاطه کرده که قیمت املاک آن، در مرحله نخست به محدوده ملک مورد نظر بستگی دارد. در این راستا نوسانات قیمت یک واحد آپارتمان مسکونی، در نزدیکی ایستگاه متروی شریعتی را که در منطقه 3 شهرداری تهران قرار دارد  بررسی کرده ایم. به این صورت متقاضیان خرید آپارتمان در شریعتی که تردد با حمل و نقل عمومی و سایر مولفه های سکونت در یک محله مناسب برایشان اهمیت دارد، می توانند سکونت در این محدوده را یکی از انتخاب های خود بدانند.

گفتنی است ایستگاه متروی شریعتی در نزدیکی محله میرداماد و ظفر قرار گرفته و محله های اطراف آنها، از نظر اجتماعی شرایط قابل قبولی دارد. به این صورت در سال 94 هزینه خرید آپارتمان در شریعتی به ازای هر مترمربع 7 میلیون تومان بود که با در نظر گرفتن میانگین قیمت خرید خانه در آن بازه زمانی قیمت زیادی است. این مهم تا دو سال بعد هم به همین ترتیب روند صعودی خود را همسو با تورم ادامه داد و به کانال 10 میلیون تومانی نزدیک شد.

به این صورت قیمت خرید آپارتمان در شریعتی در سال 97 با افزایش شدیدی روبرو شده و در پایان سال از نرخ 18 میلیون تومان عبور کرد. این آغاز فراز و نشیب های قیمت مسکن در تهران بود و در طول یکسال، این مبلغ به 26 میلیون تومان رسید. گفتنی است در این بازه زمانی بسیاری از متقاضیان خرید و اجاره آپارتمان در شریعتی مجبور به ترک این محله و سکونت در محله های ارزان تر شدند. غافل از اینکه این نرخ نیز همچنان رشد افسارگسیخته سال 99 را تجربه نکرده و تازه ابتدای گرانی بود. نرخی که از ابتدای سال تا پایان شهریور ماه، از 30 به 50 میلیون تومان رسید و قیمت خرید آپارتمان در شریعتی، این افزایش ناباورانه 20 میلیون تومانی در 6 ماه را در کارنامه خود ثبت کرد.

 مستاجران، مهم ترین قربانیان گرانی مسکن؛

گفتنی است مبالغ فوق، در برخی نقاط خیابان شریعتی، افزایش بیشتری هم داشته است. به طوری که قیمت خرید خانه در امام زاده قاسم که در شمال این خیابان قرار گرفته به بیش از 52 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و به این صورت باید برای خرید یک خانه 100 متری در این محله، 5 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه کرد.

از سوی دیگر این گرانی املاک، بازار اجاره در این مناطق را هم به چالش کشیده و متقاضیان اجاره آپارتمان در اندرزگو یا اجاره آپارتمان در فرشته، دیگر توان پرداخت چنین افزایش قیمتی را ندارند. این موضوع تنش بین مالک و مستاجر را افزایش می دهد و در نهایت مشکلات جابجایی یا افزایش اجاره بها بر دوش مستاجر خواهد بود.

شتاب گیری مجدد قیمت مسکن

محله شریعتی روی نقشه و ترافیک آن

گفتنی است ایستگاه متروی شریعتی کمی بالاتر از میرداماد و پایین تر از قلهک واقع شده که مراکز تجاری متعددی در اطراف این محله ها ساخته شده است. همچنین محله قبا و داوودیه نیز در ضلع شرقی و غربی این محدوده قرار گرفته که اکثر کوچه های آنها را واحدهای مسکونی تشکیل داده است.

شایان ذکر است در نزدیکی این محله، بزرگراه همت، شهید مدرس و اتوبان صدر قرار داردکه با در نظر گرفتن شرکت ها و ادارات متعدد این محله، تردد با خودروی شخصی را در ساعات شلوغ، با ترافیک همراه می کند. گفتنی است یکی از مشکلات متقاضیان خرید یا اجاره آپارتمان در شریعتی، همین مشکل تردد برای جستجو است. این در حالی است که ابزارهای گوناگون اینپین، جستجوی آنلاین را به روش های مختلف در اختیار کاربران قرار داده و حتی فاصله زمانی خانه انتخابی، تا محل فعلی کاربر در حال جستجو را نشان می دهد.

گفتنی است بروزترین روش های جستجوی ملکی با کاربری آسان، در سامانه اینپین به کار گرفته شده است. کافی است برای آشنایی و استفاده از ابزارها و اطلاعات ملکی این سامانه، واژه “inpin”را در نوار ابزار مرورگر خود واردکرده و یا از طریق بسترهای ارائه برنامه، اپلیکیشن اینپین را دریافت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا