کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس

موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس

موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس

موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس با لقب بزرگترین موزه جنوب کشور در استان هرمزگان کالکشنی از آثار تاریخی را در یک ساختمان دیدنی با سبک معماری جنوبی به نمایش عمومی گذاشته است، به طور کل موزه های مردم شناسی برای درک بهتر گردشگران از شیوه زندگی بومیان آن منطقه افتتاح می شوند که در این مکان هم شما اطلاعات کاملی از بومیان خونگرم هرمزگانی و وقایع مهم تاریخی بدست خواهید آورد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری بندرعباس و در این مطلب با راهنمای بازدید از موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس آشنا خواهید شد.بازار سنتی موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس بازار سنتی موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس بخش پارینه سنگی موزه خلیج فارس

موزه مردم شناسی خلیج فارس

سازه ای سه طبقه با معماری هرمزگانی میزبان موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس می باشد که از سال ۱۳۸۶ خورشیدی فعالیت خودش را در این شهر آغاز کرد، وقایع مهمی همچون آزاد سازی جزیره هرمز از دست استعمارگران انگلیسی و پرتغالی، تصویری سازی صیادی به روش های تاریخی در کنار بیش از سه هزار اشیای تاریخی مربوط به دوره های مختلف از جمله قبل از میلاد مسیح، پس از میلاد مسیح، قبل از اسلام و پس از اسلام تا دوره پهلوی اول و دوم در این مکان قابل رویت است.

این بنای دو هزار و پانصد مت مربعی در طبقه نخست شامل یک کتابخانه تخصصی از آثار هرمزگانی، یک سالن گالری مانند و در کنار اطلاعات و راهنمایان گردشگری می شود، موزه مردم شناسی در طبقه دوم دایر شده است که بازار سنتی با سبک داد و ستدهای باستانی در بندرعباس به نمایش در آمده است، جالبه بدانید جزیره هرمز که که در سال ۱۵۰۷ میلادی بالغ بر ۱۱۵ سال بدست مستعمره پرتغالی ها بود که شاه عباس صفوی دوم با حمله زیبا این جزیره را در نزدیکی تنگه مشهور هرمز آزاد کرد و برای همیشه دست بیگانگان را از آنجا قطع کرد.

از همین رو نبرد سهمگین سربازان صفوی با پرتغالی ها در موزه به نمایش در آمده که بخش جالی برای بازدید است، با ساخت انواع مجسمه های مومی دقیق به شکل بومیان هرمزگانی روش های صیادی در گذشته به نمایش در آمده تا نسل جدید بدانند در گذشته مردم با چه روش هایی رزق خود را بدست می آوردند.

بازار سنتی موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس مجسمه های مومی موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس بخش مردم شناسی موزه خلیج فارس

دیدنی های موزه مردم شناسی خلیج فارس

از سایر دیدنی های موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس می توان به بخش پیش از تاریخ اشاره کرد که در آن اطلاعات و ابزارآلات مربوط به دوران عصر آهن و برنزی به نمایش در آمده، استان هرمزگان از قدیمی ترین مناطق مسکونی جهان می باشد که قدمتش به بیش از ۵۰۰ هزار سال می رسد! اشیایی همچون برنزهای لرستانی، صابون های از مرمر و انواع نیزه های جنگی در این بخش قابل تماشاست، سایر قسمت ها شامل پارینه سنگی و شیوه زندگی انسان های غارنشین، دوره تاریخی با ابزارآلات و وسایل زندگی بومیان در زمان هخامنشیان تا ساسانیان، قسمت دوره اسلامی با نمایش اشیای عتیقه دوره سلجوقیان، صفویان، زندیه و قاجاریه از سایر بخش های دیدنی موزه هستند.

موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس بخش صیادی موزه خلیج فارس

بخش سکه

در بخش سکه از این محل انواع سکه های باستانی با جنس نیکل، برنز، طلا و مس به نمایش گذاشته شده است، این سکه ها از سلسله های مهمی همچون سلوکیان، ساسانیان، اشکانیان، ایلخانیان، تیموری، آق قویونلوها تا قاجاریه و پهلوی هستند.

نحوه دسترسی

در شهر بندرعباس اگر دارای خودروی سواری هستید وارد بلوار پاسداران شوید، این موزه دقیقا قبل از هتل بین المللی هما واقع شده است و همچنین با تاکسی های تلفنی، بیسیم و آنلاین براحتی می توانید به این محل سفر کنید.

صحنه درگیری صفویان با پررتغالی ها در هرمز سرباز پرتغالی در موزه مردم شناسی خلیج فارس

سخن پایانی

حال که با موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس در استان هرمزگان آشنا شدید در بخش زیر می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را برای ما و دیگران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=42153

آتنا بنی اسدی

بعد از انصراف از دانشگاه هشت شغل رو تست کردم تا اینکه با گروه خوب این تودی آشنا شدم و مسیر زندگی خودم تغییر کرد ، ترکیب گردشگری با کار باعث شد دید من نسبت به جهان تغییر کند.

مطالب مرتبط
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
سواحل بندرعباس را بشناسید!
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
پارک ناصر عبداللهی بندرعباس
آیدا قوام
0 دیدگاه
باغ جهانی و موزه اکبریه بیرجند
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی اردبیل
مهدی خانی
0 دیدگاه

8 پاسخ

  1. ما رفتیم گفت ساعت یک ظهر تعطیل میکنیم و چهار تا هفت عصر هستیم . وقتی ما اونجا رسیدیم یک و نیم ظهر بود گفت میخایم ببندیم بنظرم درست نمیگفت مگه میشه یه نهاد دولتی یه دیقه بیشتر از زمان کارشون بمونن. بهرحال پرسنل راستگویی نداشت منکه ترجیح میدم بعدا هم وقت کنم نرم

  2. موزه بسیار زیبایی هست که برای ساختش زحمت زیادی کشیده شده اما متأسفانه به حال خودش رها شده و هیچ رسیدگی به موزه نمیشه، خیلی از مجسمه ها آسیب دیدن و قطعا بخاطر بی احتیاطی بوده و همین طور چراغ های زیادی که سوختن و بعضی قسمت ها تاریک شدن. امیدوارم بیشتر به این مکان دیدنی برسن.

  3. یک موزه و اطلاعات عمومی خوبی در مورد استان هرمزگان میده.خیلی هنرمندانه دیزاین شده.کاش اب انبار های پشت موزه هم جهت بازدید باز میشد

  4. واقعا موزه جذابی بود. فقط خیلی تاریک بود.لیبل ها و توضیحات اشیا کم بود ولی سیر تاریخی منطقه توی اون به خوبی نشون داده شده بود.

  5. ساختمون این موزه تازه هست و تو دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد افتتاح شده ولی شکل ساختمون الهام گرفته شده از معماری سنتی منطقه هست. ورودی یه در چوبی بسیار زیباست. بعد از ورودی تو طبقه اول لباس دوره های مختلف ایرانی ها از هخامنشیان به بعد رو میتونید ببینید. اشیا زیادی از خود منطقه اینجا هست ولی به نظر من بخش عروسک های دست دوز که هرکدوم اسم و معنی دارند بسیار جذاب بود، این قسمت رو دو بار دیدم

  6. در سه طبقه و در سال ۸۶ افتتاح شده است
    شامل موزه ی مردم شناسی , انواع بادگیرها , پوشش لباس , عروسکهای دست ساز , مجسمه هایی از پوشش و زندگی انسانهای نخستین و ابزار دست ساز شامل اسلحه , زیور آلات , سفال , سکه و….. می باشد

  7. موزه ی جالبیه تقریبا از دوره ی پارینه سنگی و انسان های اولیه داره تا تقریبا اکثر ادوار اسلامی و ازون جالبتر اینه که شما میتونید ادوات و ابزاری که بری شکار توی دوره ی سنگی بود رو ببنید تا آثار هنری خیلی فاخری که از بقیه ی جاها اومده، همینطور تیکه هاییاز زندگی محلی و انواع بادگیر ها و کشتی هم و لباسای مدم وی دوران مختلف.برای خود من قبرای خمره ای خیلی عجیب و جالب بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس