aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

کاخ آپادانا تخت جمشید

Apadana Palace
کاخ آپادانا تخت جمشید
ezgif-1-eca2962dc6

کاخ آپادانا یکی از مهم‌ترین کاخ‌های تخت جمشید بعد از دروازه ملل قرار دارد، ساعات بازدید کاخ آپادانا مرودشت همه روزه از ۸ صبح الی ۶ عصر است، هزینه ورودی کاخ آپادانا پرسپولیس همان هزینه ورودی به محوطه باستانی تخت جمشید است که برای مسافران ایرانی ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد، کاخ آپادانا بدست داریوش اول ساخته شد و در آن سال‌ها همچون یک تالار کاربری برگزاری مراسمات ویژه‌ی ایرانیان باستان را داشته است.

کاخ آپادانا کجاست؟

برای رسیدن به کاخ آپادانا در تخت جمشید و با خودروی سواری، نقشه کاخ آپادانا در ابتدای مطلب را با کمک نقشه نشان، بلد یا گوگل مپ، مسیریابی کنید تا خیلی آسان وارد این مجموعه باستانی شوید، کاخ اپادانا و پرسپولیس در ۶۳ کیلومتری شیراز و ده کیلومتری شمال مرودشت واقع شده‌اند.

  • آدرس کاخ آپادانا مرودشت: استان فارس، ۶۳ کیلومتری شمال شیراز، مرودشت، ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت، پرسپولیس

تاریخچه کاخ آپادانا

مهم‌ترین بخش و در واقع اصلی‌ترین بخش تخت جمشید یا پرسپولیس در مرودشت استان فارس کاخ آپاداناست، داریوش اول، کاخ آپادانا را با زیباترین شکل بنا کرد که در آن علاوه بر حکومت جشن‌های مهم ایرانیان باستان نظیر نوروز، سیزده بدر و شب چله برگزار می‌شده است.

معماری کاخ آپادانا

کاخ آپادانا دارای سی و شش ستون سنگی زیبا، چهار برج سنگی، سه ایوان بزرگ و چهار کنگره می‌باشد و برای ورود به آن دو پلکان سنگی در مقابل ایوان‌های شمالی و جنوبی تعبیه شده است، همچنین زیباترین کتیبه‌های تخت جمشید در کاخ آپادانا قرار گرفته است که با خط میخی لرزه بر اندام بازدید کنندگان می‌اندازد.

در بیرون مجموعه آپادانا یک محیط بزرگ حیاط مانند به چشم می‌خورد که در آن یک تخته سنگ بزرگ مشاهده می‌شود و حتی امروزه مورخین نتوانسته‌اند کاربرد این سنگ را درک کنند، بخش‌های ورودی آب از قنات‌های نزدیک در این جیاط دیده می‌شود که بوسیله آن آب وارد کاخ آپادانا می‌شده.

معماری کاخ آپادانا

پلکان سنگی ورودی به این حیاط دارای سنگ‌های حکاکی از پادشاهان کشورهای خارجی در آن سال‌ها می‌باشد که در دست هر یک از آنها، کادو و هدایای بی شماری رویت می‌شود، ایوان شمالی کاخ آپادانا هزار و پانصد متر مساحت دارد و دارای دو پلکان سنگی ورودی به حیاط مجموعه تعبیه شده است، تمام سنگ‌های قابل رویت در این ایوان دارای نقوش زیبا و متحیر کننده‌ای از هخامنشیان هستند.

شیرهای دوسر کاخ آپادانا

در ایوان شرقی دو ستون دارای شیرهای دوسر به چشم می‌خورد که ارتفاع ان از سطح زمین چهارده متر می‌باشد و محل ورود پادشاه برای تماشای لشکریانش بوده است، به گفته مورخین تالار اصلی کاخ آپادانا دارای ظرفیت یکصد هزار نفر بوده که در آن سال‌ها تمام این کاخ سرپوشیده بوده است.

این تالار مرکزی دارای بیست متر ارتفاع، نقش و نگارهای زیبا از حیوانات و سربازان هخامنشی به چشم می‌خورد، از مهم‌ترین سنگ تراشی‌هایی قابل رویت در تالار اصلی اپادانا عکس شیر گاو شکن است که به معنای پادشاه و زادگاه خورشید بوده و شب چله ایرانی از همین رو گرفته شده است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=89147
banner1

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
خانه نصیر الملک شیراز
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
خانه زینت الملک شیراز
آتنا بنی اسدی
11 دیدگاه
مقبره خواجه نظام الملک اصفهان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
دره ستارگان قشم
امیر رضا شاهرخی
10 دیدگاه
غار نمکدان قشم
ترلان کمیلی
5 دیدگاه
مسجد جامع اصفهان
ترلان کمیلی
10 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : 08:00 تا 18:00
هزینه ورودی : 5.000 تومان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : در سال 1310 شمسی با شماره بیست در ایران و در سال 1979 میلادی با شماره 114 در میراث جهانی یونسکو
قدمت این مکان : داریوش اول هخامنشی
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، پارکینگ، کافه، راهنما، آنتن دهی موبایل، فضای سبز، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، آب آشامیدنی
اطلاعات تماس
آدرس : استان فارس، ۶۳ کیلومتری شمال شیراز، مرودشت، ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت، پرسپولیس