معرفی موزه آستان قدس رضوی مشهد به همراه آثار، آدرس و عکس

موزه آستان قدس رضوی بزرگ ترین موزه آثار تاریخی و زینتی در مشهد مقدس و پر بازدیدترین موزه در ایران شناخته می شود، سالیانه 2 میلیون نفر از موزه آستان قدس رضوی بازدید می کنند، که این رقم در قبال موزه های مشهور دیگری همچون موزه مردم شناسی تهران و موزه ملی ایران در تهران چند برابر است

 • آدرس موزه آستان قدس رضوی : اسیا، ایران، خراسان رضوی، مشهد، حرم امام هشتم، صحن کوثر، موزه استان قدس
 • ساعات بازدید : 8.30 صبح الی 18
 • هزینه ورودی به موزه آستان قدس رضوی : بزرگسال 2 هزار تومان و خردسال رایگان – توریست خارجی 5 هزار تومان
 • خصوصیت بارز : بزرگ ترین موزه مشهد – پر بازدید ترین موزه ایران
 • مدت زمان پیشنهادی جهت بازدید : 3 ساعت
 • روزهای تعطیل سال : تاسوعا، عاشورا، احیای 21 و 23 ماه رمضان
 • تاریخ افتتاح : 1324 شمسی
 • میزان سختی مسیر : آسان – درون شهری
 • امتیاز این تودی : 4.1 از 5
 • امکانات رفاهی : مترو – اتوبوس – تاکسی سرویس – مسجد – سرویس بهداشتی – آنتن دهی موبایل ضعیف – آنتن دهی اینترنت ضعیف – هتل – رستوران – کاافی شاپ – فروشگاه – هایپرمارکت
 • لوازم مورد نیاز : وجه نقد  – کارت بانکی – کارت شناسایی برای خردسالان
 • AddressKosar Courtyard, Holy Shrine, Mashhad, Razavi Khorasan Province

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

موزه آستان قدس رضوی | Astan Quds Razavi Central Museum

یکی از نکات جالب توجه در بازدید از این موزه این است که موقعیت جغرافیایی آن دقیقا در داخل حرم امام رضا (ع) می باشد و این خود برای یک گردشگر امیتاز بالاییست، شما می توانید در یک سفرتون علاوه بر زیارت حرم امام هشتم از موزه آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر هم بازدید به عمل آورید، همراه این تودی باشید تا به داخل موزه برویم.

در هنگام ورود به موزه آستان قدس رضوی شما با دو درب ورودی برخورد خواهید کرد، درب سمت راست شما را به موزه مرکزی استان قدس هدایت می کند، یک بنای چها ر طبقه که در آن اکثرا سکه های قدیمی، اسکناس های باستانی، تمبرهای تاریخی و مرسولات پستی به چشم میخورد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

تاریخچه ایجاد موزه آستان قدس رضوی | Astan Quds Razavi Central Museum

در بین سال های 1300 تا 1315 شمسی طی یک رسم که توسط خود مردم در حرم امام رضا جا افتاد، هدایایی جهت تقدیر از امام رضا به حرم اعطا می شد، به علت حجم بالای این هدایای قیمتی مسوولین بخت تصمیم به ساخت موزه ای جهت نگهداری هدایای گران قیمت زائرین گرفتند، به دستور مسوول حرم مطهر در آن دوره قطعه زمینی با مساحت 5790 متر مربع که دقیقا در جنب مسجد مشهور گوهرشاد و مقبره شیخ بهایی در حرم وجود داشت اختصاص داده شد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

پروژه ساخت این موزه در سال 1316 شمسی استارت خورد، جالبه بدونی مهندس معمار اصلی ساخت ساختمان موزه آستان قدس در آن دوره یک معمار فرانسوی مشهور به نام آندره گدار بود که این بنا را در مدت زمان هشت سال به زیباترین شکل ممکن ایجاد کرد.

دیری نگذشت که حجم بالای هدایا و وسایل زینتی اهدایی به حرم بیشتر از حجم ساختمان موزه شده و دوباره مسوولین بخت در سال 51 شمسی تصمیم به ساخت یک ساختمان بزرگ تر دیگر در کنار موزه گرفتند، پس از 4 سال ساختمان شماره دو موزه آستان قدس رضوی در سال 55 شمسی به بهره برداری رسید و این موزه در آن دوره بزرگ ترین موزه قاره اسیا لقب گرفت که در خود اثار ارزشمندی را جای داده بود.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی بخش های امروزی موزه آستان قدس رضوی

خوب حال که با تاریخچه موزه آستان قدس رضوی تا حدودی اشنا شدید، در این بخش به معرفی بخش های مختلف دیدنی این موزه خواهیم پرداخت :

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی موزه تاریح حرم امام هشتم

پس از اینکه شما در ورودی موزه آستان قدس رضوی، راهروی سمت راست را طی کنید وارد ساختمان چهار طبقه و موزه مرکز حرم می شوید، اولین طبقه یا همان طبقه همکفی که شما در آن قرار دارید، موزه تاریخ حرم امام رضا (ع) نام دارد، یکی از مهم ترین بخش های دیدنی موزه آستان قدس رضوی همین قسمت است که در آن آثار و وسایل قیمتی مربوط به 1000 سال گذشته حرم مطهر جمع آوری شده و همچنین در بخش می توانید از دو ضریح تاریخی حرم امام هشتم هم بازدید به عمل آورید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

یکی از این ضریح ها مربوط به دوره حکومت صفویان در ایران است که جنس آن از طلا و فولاد خالص می باشد، در بخش های متنوع موزه تاریخ حرم شما می توانید از اشیایی که روزگاری در حرم مورد استفاده قرار می گرفته نظیر جاروهای راهنمایی، فرش های قدیمی و قالیچه و قرآن های تاریخی هم بازدید نمایید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی موزه گنجینه در موزه آستان قدس رضوی

در طبقه زیر زمین یکی از برترین کلکسیون های سکه و گنجینه ایران قرار دارد، شما می توانید پس از بازدید از طبقه همکف، بوسیله آسانسور یا پله ها خود را به طبقه -1 یا زیرین برسانید و وارد موزه گنجینه ها شوید، از جدیدترین و برترین کلکسیون های این موزه می توان به کلکسیون سکه ای که در سال 87 شمسی به این موزه افزوده شد نام برد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

شما می توانید هر نوع سکه ای را مرتبط با هر دوره تاریخ و باستانی در ایران را به ترتیب بازدید کنید، سکه ها و وسایل مبادلاتی پولی مربوط به دوره های هخامنشیان، ساسانیان، سلجوقیان، صفویه، پهلوی، قاجاریه، آل بویه، سامانیان، صفاریان، خوارزمشاهیان، ایلخانیان، مغول ها، افشاری، زندیه و دوره جمهوری اسلامی ایران در این گنجینه قیمتی قرار دارند.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجیه تمبر و اسکناس موزه آستان قدس رضوی

در همان طبقه -1 موزه آستان قدس رضوی می توانید به دربی بزرگ و فولادی مراجعه کنید که بر روی تابلوی آن نوشته شده گنجینه تمبر و اسکناس، شما در این گنجینه که در نوع خود کاملترین و قیمتی ترین گنجینه در خاورمیانه لقب دارد، اسکناس ها و تمبرهای مختلف از 5 هزار سال گذشته تا به اکنون را مشاهده نمایید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

این بخش از موزه در سال 70 شمسی با تلاش مسوولین بخت افتتاح گردید و در آن علاوه بر تمبر و اسکناس می توانید کارت پستال های قدیمی، نامه های باستانی با خط ثلث و میخی و تلفن های اولیه وارد شده به ایران را هم بازدید کنید، در بخش اسکناس ها هم بالغ بر 80 نوع مختلف اسکناس ایرانی و خارجی از کشورهای مختلف در دوره های تاریخی مختلف جمع آوری شده که بازدید از آنها خالی از لطف نمی باشد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه صدف و جانداران دریایی در موزه آستان قدس رضوی

این گنجینه در طبقه اول موزه آستان قدس رضوی مشهد قرار دارد، شما می توانید بوسیله آسانسور خود را به طبقه +1 برسانید و از دو گنجینه بی نظیر دیگر در این موزه دیدن کنید، این بخش از موزه به همت چندین زائر عاشق جانداران دریایی در سال 79 شمسی افتتاح گردید و در آن هر نوع حیوان و صدف دریایی مختلف جهان تاکسی درمی شده و در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد، جالبه بدونید این بخش از موزه آستان قدس رضوی را خود مردم و عاشقان تاکسی درمی تکمیل کردند.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

در واقع گنجینه صدف و موجودات دریایی استان قدس بزرگ ترین موزه تاکسی درمی شده جانداران دریایی در ایران لقب دارد که وسعت آن به 500 متر مربع می رسد، شما می توانید از کوچک ترین حیوانات دریایی ماهی ها تا بزرگ ترین آنها سفره ماهی و تمساح ها را به صورت تاکسی درمی شده و زیبا مشاهده کنید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه نقاشی موزه آستان قدس رضوی

یکی از محبوب ترین بخش های دیدنی موزه آستان قدس رضوی، قسمت گنجینه های نقاشی این موزه می باشد، شما می توانید با ورود به این گنجینه که در طبقه +1 در جنب گنجینه صدف و جانداران دریایی قرار دارد، از برترین اثار نقاشی مربوط به هنرمندان نام آشنای ایرانی و خارجی بازدید نمایید.

آثار قرار گرفته و نقاشی های موجود در این بخش مربوط به رشته های نقاشی سورئالیسم، ابستره، آگستره و … است و از مشهورترین تابلوهای نقاشی واقع در آن می توان به 6 اثر نقاشی اصلی از کمال الملک اشاره کرد، این گنجینه و بخش کلکسیونی در سال 77 شمسی برای عموم مردم بازگشایی شد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی بخش گنجینه طروف باستانی موزه آستان قدس رضوی

خوب پس از بازدید از گنجینه های طبق +1 حال به طبقه +2 می رویم، در این طبقه یکی دیگر از گنجینه های بی نظیر موزه آستان قدس رضوی به نام گنجینه ظروف باستانی و تاریخی وجود دارد، ظرف هایی که در این گنجینه تا به اکنون جمع آوری شده مربوط به دوره های آریایی ها، ماد ها، هخامنشیان، قاجاریه، زندیه، سامانیان، سلجوقیان و افشاریه می باشد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه مدال در موزه آستان قدس رضوی

دیگر بخش محبوب در بین گردشگران و بازدید کنندگان از موزه استان قدس مشهد ، بازدید از مدال های اعطایی ورزشگاران نامی ایرانی و خارجی به حرم امام رضا می باشد، شاید به جرات می توان گفت که اولین ورزشکاری که تمامی مدال های خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.

جهان پهلوان تختی کشتی گیر سالهای دور و قهرمان چندین دوره جهانی بود، این پهلوان در سالهای انتهای دوره پهلوی دوم مدال های خود را که از مسابقات جهانی کسب کرده بوده به حرم امام رضا بخشید و پس از آن به مرور ورزشکاران دیگر در این امر خیر سهیم شدند.

با گذشت سالها و حجم بالای مدال های دریافتی از قهرمانان ایرانی مسوولین بخت در سال 90 مشسی بخش گنجینه مدال های موزه آستان قدس رضوی را افتتاح کردند و سالیانه ورزشکاران زیادی مدال های خود را به این موزه اعطا می کنند تا در معرض دید اکثریت مردم قرار بگیرد، این گنجینه هم در طبقه +2 قرار دارد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه سلاح در موزه آستان قدس رضوی

در همان طبقه دوم بمانید، گنجینه بی نظیر دیگری به نام گنجینه سلاح در همین طبقه قرار دارد، در این بخش از موزه آستان قدس رضوی شما می توانید سلاح های سرد و گرم تاریخی مربوط به دوره های سلجوقیان، غزنویان، افشاریه، صفویه، قاجاریه، زندیه و پهلوی را مشاهده کنید، سلاح هایی که بیشتر آنها نمونه هایی از کارد، چاقو، شمشیرهای فولادی، خنجر و تفنگ های دو لول و تک لول تاریخیست.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه نجوم موزه آستان قدس رضوی

دیگر گنجینه موجود در طبقه +2 موزه آستان قدس رضوی، گنجینه نجوم است، شما می توانید در این بخش از موزه وسایل نجوم شناسی و علم نجوم که توسط دانشمندان بزرگی همچون خیام نیشابوری و ابوریحان بیرونی مورد استفاده قرار داشتند را بازدید نمایید، وسایلی که همانطور در تصاویر مشاهده می کنید نظیر تلسکوپ های تاریخی، کره های قدیمی، قطب نماهای باستانی و …

موزه آستان قدس رضوی مشهد

معرفی گنجینه ساعت موزه آستان قدس رضوی

آخری گنیجنه موجود در موزه بزرگ آستان قدس رضوی گنجینه ساعت می باشد، ای بخش از موزه هم در طبقه +2 قرار دارد، ساعت های آفتابی، ساعت های شنی، ساعت های مکانیکی، ساعت های تاریخی و تقویم های قدیمی از جمله آثار موجود در این گنجینه است.

نمایشگاه های دائمی موزه آستان قدس رضوی

در موزه آستان قدس رضوی همیشه و تقریبا در تمام روزهای سال نمایشگاه های دائمی برگزار می شود که اکثر آنها مذهبی هستند، از مشهوترین این نمایشگاه ها می توان به نمایشگاه شورحسینی، نمایشگاه انقلاب اسلامی و نمایشگاه شیخ بهایی اشاره کرد که در دوره های مختلفی از سال تکرار می شوند.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

موزه فرش های نفیس آستان قدس

دیگر موزه و بخش مهم دیدنی در موزه آستان قدس رضوی، موزه فرش آن است، این موزه دقیقا در ورودی ساختمان مرکز موزه قرار دارد، این بخش از موزه در سال 89 شمسی افتتاح گردید و ابتدای امر در آن فقط چندین تخته فرش مربوط به دور های صفوی و قاجاریه قرار داشت که با گذشت سالها و کمک های خیریه مردمی از سراسر ایران فرش های نفیس دیگری در موزه فرش آستان قدس رضوی قرار گرفت.

در واقع یکی از بزرگ ترین موزه های فرش جهان موزه فرش آستان قدس می باشد، ساختمان این موزه در سه طبقه است و برای بازدید از آن دیگر لازم نیست که دوباره هزینه ای پرداخت کنید، منتها ساعت های بازدید از موزه فرش کاملا با موزه مرکزی آستان قدس متفاوت استف برای بازدید در روزهای مختلف هفته باید طبق برنامه زیر ، به بازدید از آن مراجعه کنید :

در روزهای شنبه تا پنج شنبه از 8 صبح الی 12.30 و در روزهای جمعه از ساعت 8 الی 12

همچنین روزهای تعطیل این موزه تاسوعای حسینی، عشاورای حسینی و شب روزهای بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان می باشد.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

سایر موزه های استان قدس رضوی

از دیگر موزه های موجود در موزه آستان قدس رضوی می توان به موزه قرآن اشاره کرد که در آن قرآن های نفیس و خطی و همچنین قران های مبوط به دست خط حضرت علی (ع)، قران امام حسین (ع) و قران خطی امام رضا (ع) اشاره کرد، ساعت بازدید از این موزه همانند موزه فرش بوده و برای ورود به آن باید مبلغ 2 هزار تومان پرداخت کنید.

دیگر موزه مشهور موجود موزه هدایای مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای می باشد، در این موزه هدایایی که سیاستمداران داخلی و خارجی در دوره های مختلف تاریخ انقلاب اسلامی به ایشان اعطا کردند وجود دارند، برای بازدید از موزه هدایای رهبری در روزهای شنبه تا چهارشنبه بین ساعت های 8 الی 12.30 و در روز پنج شنبه 8 الی 11 و در روزهای جمعه 8 الی 12 مراجعه کنید.

هزنیه ورودی به این موزه با موزه قرآن مشترک بوده و نیازی به پرداخت هزینه مجدد ندارید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

دیگر بخش دیدنی در موزه آستان قدس رضوی، گنجینه ای از آثار استاد فرشچیان می باشد، شما در این بخش می توانید از 18 تابلوی اعطایی استاد فرشچیان که مربوط به دوره های مختلف مذهبی از جمله تابلوی یا ضامن آهو، تابلوی امام حسین و … بازدید کنید، هزینه این بخش از موزه با مزوه قرآن مشترک بوده و نیازی نیست دوباره پرداختی داشته باشید، ساعات بازدید آن دقیقا با موزه هدایای رهبری یکی بوده و روزهای تعطیل این موزه با مزوه قرآن یکی است.

چگونه به موزه آستان قدس رضوی بروم

برای مراجعه به موزه آستان قدس رضوی که در صحن کوثر قرار دارد می توانید، بوسیله تاکسی، مترو و اتوبوس های تندرو و بی آر تی خودتون رو به حرم امام هشتم برسونید.

سخن پایانی

شما می توانید نظران و سوالات خود را در بخش زیر کامنت کنید و یا تجربیات سفر خود را از موزه آستان قدس رضوی در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران در میان بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما

سایر دیدنی های مشهد

 

 

موزه آستان قدس رضوی بزرگ ترین موزه مشهد با آدرس و آثار تاریخی اش | این تودی
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری