جاذبه های گردشگری تهراندانستنی های گردشگری

با اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران آشنا شوید

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران شاید بی شک در پایتخت بی نظیر هستند، قدیمی ترین بناهای تاریخی تهران در این منطقه قرار گرفته است و به جرات می توان اعلام کرد که قلب تپنده گردشگری این شهر همینجاست، خود این منطقه ( 12 ) دارای 6 محله خیلی مهم و البته تاریخی می باشد از جمله آنها می توان به چاله میدان، ارگ، دروازه دولت، بازار و عودلاجان، سنگلچ و 15 خرداد اشاره کرد، در این مقاله به معرفی بهترین جاذبه های گردشگری تهران در منطقه دوازده پرداخته ایم، همراه این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران

اماکن تاریخی منطقه 12 تهران

خوب همانطور که در ابتدای مقاله عرض شد بهترین جاذبه های تاریخی تهران و شاید به نوعی ایران در منطقه 12 تهران واع شده است که در ادامه به طور خلاصه فقط با نام و توضیحات ابتدایی آنها آشنا خواهید شد که به شرح زیر هستند :

بازار تهران در منطقه 12

بازار بزرگ تهران

بازار تهران قلب اقتصادی و تجاری ایران، دارای هر نوع کالا یا اجناسی در هر زمینه ای می باشد، این بازار از ابتدای 15 خرداد آغاز می شود و تقریبا در آن هر نوع کالایی که مد نظر شما باشد یافت می شود، اینکه به گفته کارشناسان اقتصادی این مکان به نوعی تامین کننده نیمی از مراکز خرید ایران می باشد خود نشانی از اهمیت بالای این مکان تاریخی می باشد.

نوشته های مشابه

سردر باغ ملی در منطقه 12 تهران

سردر باغ ملی

عمارت سردر باغ ملی یکی از جاذبه های تاریخی که در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است در منطقه دوازده قرار گرفته است، این دروازه قجری در گذشته از مهم ترین مراکز رفت و آمد مردم به داخل و خارج شهر بوده که امروزه به محلی برای لوکیشن های عکاسی و فیلمبرداری و البته وقت گذرانی مردم در فضای سبز اطراف آن بدل شده است.

میدان مشق و کاخ دادگستری سابق در منطقه 12

میدان مشق و کاخ دادگستری سابق

میدان مشق و کاخ دادگستری سابق شاید برای ساکنین پایتخت از جذابیتی برخوردار نباشد، اما برای گردشگران خارجی خیلی اهمیت دارد، این میدان تاریخی در دوره پهلوی به یک پادگان نظامی تبدیل شده بود و قبل از آن کاربری زندان داشت تا اینکه به شکل امروز یخود در آمده است.

محله عودلاجان در منطقه دوازده تهران

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

محله عودلاجان

محله عودلاجان به پادشاه سوغات و صنایع دستی تهران شهرت دارد، این محله و بازار قدیمی امروزه به مرکز عرضه انواع صنایع دستی استان تهران و ایران تبدیل شده است، اگر تمایل به خرید سوغاتی دارید بازدید از این محله را از دست ندهید.

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران

مسجد و مدرسه میرزا ابوالحسن خان ایلچیی

در ادامه معرفی اماکن تاریخی منطقه 12 تهران به مسجد و مدرسه میرزا الوالحسن خان ایلچی می رسیم، این مکان تاریخی که از آثار ملی ایران هم می باشد قدمتش به دوران فتحعلی شاه قاجار بر می گردد، سبک معماری چشم نواز مدرسه شما را به یاد سازه های تاریخی کاشان و اردکان می اندازد.

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران

جاذبه های دیدنی منطقه 12 تهران

حال که با مهم ترین اماکن تاریخی این منطقه آشنا شدید به بخش معرفی جاذبه های دیدنی منطقه 12 تهران می رسیم، مهم ترین بخش این اماکن موزه های تهران در منطقه دوازده می باشد که در ادامه با لیست آنها آشنا خواهید شد :

موزه سیزده آبان در منطقه 12 تهران

موزه سیزده آبان

در موزه سیزده آبان که واقع در میدان امام خمینی تهران است تعداد زیادی تصاویر تاریخی، اسناد و فیلم های مربوط به واقعه مهم 13 آبان در اوایل انقلاب را مشاهده خواهید کرد که برای علاقه مندان به تاریخ جای دیدنی خوبی محسوب می شود.

موزه سکه در منطقه 12

موزه سکه

از جاهای دیدنی تهران در مطقه 12 ، موزه سکه در همان میدان امام خمینی است که در آن آرشیو عظیمی از انواع سکه های کشف در دوران های مختلف از هخامنشیان و قبل از مسیح تا سلسله صفویان، قاجاریه و پهلوی مشاهده خواهید کرد، این موزه از جذاب ترین موزه های تهران در منطقه 12 است.

موزه جواهرات ملی در منطقه 12

موزه جواهرات ملی

گران ترین موزه ایران موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی در منطقه 12 تهران می باشد که در آن الماس کوه نور به نمایش عمومی در آمده است، البته این فقط بخشی از جاذبه این مکان ارزشمند است، طیف وسیعی از طلا، الماس، نقره و عتیقه های گران قیمت تاریخی ایران قدیم تا به امروز در این محل نگهداری می شود که بازدید از آن را به هر ایرانی پیشنهاد می کنیم.

موزه پست در منطقه 12

موزه پست

موزه پست و تلگراف سابق با تغییر نام به موزه ارتباطات امروزه به یکی از بهترین موزه های تهران درمنطقه دوازدهم تبدیل شده است، شما در این مکان می توانید اولین شیوه ارتباطات یعنی تلگراف های قدیمی و شیوه کارکرد آنها را تماشا کنید و پس از آن به بخش تلفن های قدیمی بروید، همچنین فایل ضبط شده اولین مکالمه در داخل ایران هم در این محل قابل شنید است!

موزه ملی ایران در منطقه 12

موزه ملی ایران

از مهم ترین موزه های تهران در منطقه 12 ، موزه ملی ایران در میدان امام خمینی می باشد، در این موزه که به دو بخش تقسیم شده است اشیای عتیقه، اسناد، تصاویر تاریخی و هر گونه لوازم کشق شده در سده های مختلف گذشته به نمایش عمومی در آمده که پس از خزانه جواهرات ملی از مهم ترین مراکز فرهنگی ایران زمین قلمداد می شود!

موزه آبگینه و سفالیه در منطقه 12

موزه آبگینه و سفالیه

از دیگر اماکن تاریخی منطقه 12 تهران، موزه ابگینه و سفالینه می باشد که ما آن را در بخش جاذبه های دیدنی به طور کامل معرفی کردیم، این محل در خیابان سی تیر واقع شده است که برای بازدید از آن کار راحتی در پیش خواهید داشت.

میدان حسن آباد در منطقه 12 تهران

میدان حسن آباد

حال از موزه کمی دور شویم به یکی از زیباترین و البته قدیمی ترین میدان های پایتخت ؛ یعنی میدان حسن آباد مراجعه کنیم، این میدان با ساختمان های آلمانی اطرافش در بین علاقه مندان گردشگری به محببوبیت رسیده است، اولین ایستگاه آتش نشانی ایران در این مکان افتتاح شده بود و امروزه خیلی از سازه های قجری وپهلوی در آن دیده می شود.

در ادامه با لیستی از سایر موزه های منطقه دوازده تهران آشنا می شوید :

 • موزه رضا عباسی ( شریعتی )
 • موزه نقاشی ( خیابان هدایت )
 • موزه تاریخی طبیعی ( کریم خان زند )

خانه های تاریخی منطقه 12 تهران

خانه های تاریخی منطقه 12 تهران

خانه های تاریخی منطقه 12 تهران

در این بخش به معرفی خانه های تاریخی منطقه 12 تهران می رسیم، تعداد این اماکن البته خیلی بیشتر از حوصله این مطلب هستند و از همین رو ما مهم ترین آنها را در زیر برای شما لیست کرده ایم که در صورت تمایل از آنها دیدن نمایید :

 • خانه مستوفی الممالک ( چهار راه گلوبندک )
 • خانه مشیرالدوله پیرنیا ( خیابان منوچهری )
 • خانه قوام الدوله ( خیابان امیر کبیر )
 • عمارت کوشک احمد شاهی (  بین لاله زار و فردوسی )
 • عمارت مسعودیه یا بهارستان ( لاله زار )

مدرسه های تاریخی منطقه 12 تهران

مدرسه های تاریخی منطقه 12 تهران

از آنجایی که تهران از دیرباز پر جمعیت ترین شهر ایران بوده است، از همان سالها تعداد زیادی مدرسه و مکتب خانه در آن برای افزایش اطلاعات مردم و کودکان ایجاد گردید، در زیر لیستی از مهم ترین مدرسه تاریخی منطقه 12 تهران را برای شما درج کرده ایم :

 • مدرسه البرز ( چهار راه کالج )
 • مدرسه دارالفنون ( ناصر خسرو )
 • مدرسه عالی شهید مطهری ( بهارستان )

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران

راهنمای حمل و نقل عمومی منطقه 12 تهران

حمل و نقل عمومی تهران در منطقه 12 شاید هیچ مسافری را روی زمین جا نگذراد، انشعاب خطوط یک تا سه متروی در پانزده خرداد، بی آر تی های جنوب به شمال و غرب، تاکسی های خطی و اینترنتی متعدد با تراکم بالا در این منطقه در دسترس هستند.

سخن پایانی

اماکن تاریخی و دیدنی منطقه 12 تهران که در این مقاله اعلام شد شامل ساعت بازدید می شوند، از همین رو دقت داشته باشدی به ساعت مراجعه خود به این مراکز گردشگری، به طور میانگین بین ساعت 9 صبح الی 17 یا 18 این اماکن برای عموم مردم بازگشایی می شوند، منتظر نظرات، سوالات و تجربیات شما در بخش زیر هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا