کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / روستای برغان

روستای برغان

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

در این مقاله به سراغ زیباترین دهکده استان البرز یعنی روستای برغان از توابع شهرستان ساوجبلاغ در نزدیکی شهر کرج مرکز این استان رفته ایم، این روستا علاوه بر دارا بودن مناظر زیبا و طبیعت بکر دارای چندین جاذبه تاریخی بوده و امروزه در بین بومرگدان و طبیعت گردان ایرانی از محبوبیت بالایی برخودار است، در سری مقالات معرفی زیباترین روستاهای ایران ، روستای ماخونیک ، روستای ماسال ، روستای کندوان و روستای فهرج را همراه با جاذبه های تفریحی ، جاذبه های تاریخی و راهنمای سفر به آنها را معرفی کردیم، حال در این پست همراه این تودی باشید تا با زیباترین روستای استان البرز یعنی روستای روستای برغان بیشتز اشنا شوید.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

روستای برغان

روستای برغان در استان البرز که به دوره حکومت اسماعیلیان در ایران برمی گردد بی شک از برترین دهکده های نزدیک به پایتخت می باشد، توقع وجود چنین مناظر زیبایی فقط در شمال کشور امکان پذیر است و برغان تنها روستائیست که در نزدیکی شهر ساوجبلاغ دارای طبیعت بکر و زیباست.

آخر هفته در روستای برغان

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید زیبایی های روستای برغان باعث گردیده در سالیان اخیر مورد توجه مسافران و بویژه مردم شهر تهران قرار گیرد و با موقعیت مکانی خوب و نزدیکش به پایتخت در ایام تعطیل و آخر هفته ها مسافران فراوانی را به خود جذب می کند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

دیدنی‌های روستای برغان

از جاذبه های گردشگری موجود در این روستا می توان به رودخانه، جنگل ، کوه ، مسجد تاریخی، حسینیه تاریخی، پل تاریخی برغان، بازارچه سنتی ، درختان پیر در قید حیات، گورستان و حمام های تاریخی اشاره کرد که در ادامه با تک تک آنها اشنا خواهید شد.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

تفریحات روستای برغان

این روستا محل مناسبی برای برگزاری پیک نیک و بیرون شهر شماست ، همچنین می توانید با مراجعه به رستوران های سنتی آن که در فضای سبز روستا قرار دارد لذت ببرید ، اگر به رشته عکاسی علاقه داشته باشید تصاویر خوبی می توانید از طبیعت و جاذبه های تاریخی روستای برغان ساوجبلاغ تهیه و شکارکنید.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

سوغات روستای برغان

از سوغاتی های این روستا می توان به میوه آلو، میوه زردآلو ، عسل طبیعی و لبنیات با کیفیت اشاره کرد که در صورت تمایل امکان خرید از فروشگاه های سنتی موجود در سطح روستا وجود دارد.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

معماری منازل روستای برغان

تعداد زیادی منازل تاریخی با سبک معماری ایرانی اسلامی در بافت قدیمی روستا قرار دارد که با پیشرفت تکنولوژی اکثر آنها خالی از سکنه شده اند، بیشتر این خانه دو یا سه طبقه هستند و در درب ورودی همه آنها آخور و طویله برای نگهداری دام ها تعبیه شده است.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

درباره روستای برغان

بومیان ساکن این روستا که اکثر آنها مسن هستند و با زبان تاتی از زبان های زیر مجموعه پهلوی گفتگو می کنند ،شامل ۱۷۱۸ نفر می باشند که در انتهای فامیل اکثر آنها پسوند برغانی مشاهده می شود و متاسفانه با تغییر سیستم زندگی بشر سال به سال از تعداد آنها کاسته می شود ، همچنین این روستا محل تولد چندین شخصیت تاریخی و مهم نظیر آیت الله علامه ملا محمد صالح برغانی و آیت الله محمد تقی برغانی بوده است.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

فرهنگ بومی روستای برغان

با وجود گذشت قرن ها برخی از بومیان همچنان آداب و رسوم و فرهنگ و اصالت خودشان را حفظ کرده اند و در روزهای عزاداری محرم و صفر با تعزیه خوانی و برپایی هیئت های بی نظیر و در ایام شب چله ، شب چهارشنبه سوری و ایام نوروز با برپایی جشن های چندین روزه با سبک قدیمی در شادی و غم ها با یکدیگر سهیم می شوند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

بازار روستای برغان

در بازار روستای برغان یکی ازجذاب ترین بخش های دیدنی این روستاست که با دارا بودن ۱۸۰ غرفه فروشگاهی سنتی در زمینه های خراطی، رنگرزی سنتی، خیاطی، سفره خانی سنتی و رستوران، فروشگاه های مختلف مواد غذایی، نانوایی های محلی، گیوه دوزی و صنایع دستی این روستا از جاذبه های تفریحی برغات محسوب می گردد.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

تپه کش کلا برغان

تپپه کش کلا در روستای برغان ازجاذبه های تاریخی این روستای زیباست که در گذشته سازه های تاریخی نظیر قلعه و برجک های نگهبانی در آن وجود داشته ولی امروزه با گذشت قرن ها از بین رفته اند و تنها یک منظره زیبا به همراه درختان ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساله پیر در آن محل قرار دارد.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

درخت سیبدارک برغان

درخت سیبدارک که همانطور که از نامش مشخص است یک درخت سیب بسیار تاریخی می باشد که در تپه کش کلا روستای برغان قرار دارد و برخی بومیان ساوجبلاغ به آن درخت چهل دختر می گویند، در گذشته دختران ایرانی برای باز شدن بخت ازدواجشان به این درخت تاریخی و مقدس دخیل می بستند و در شب های جمعه آخر هفته در کنار آن با روشن کردن شمع چشم انتظار برآورد شدن آنها بودند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

پل تاریخی برغان

یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های تاریخی روستای برغان که در فهرست میراث ملی ایران با شماره ۱۰۸۲۵ در سال ۱۳۸۲ شمسی ثبت شده است پل تاریخی برغان است که دقیقا به روی رود مشهور شاهرود ساخته شده و به گفته کارشناسان گردشگری قدمت آن به دوره حکومت صفویان در ایران بر میگردد.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

حسینیه‌های تاریخی برغان

در ادامه مراکز تاریخی موجود در روستای برغان به دو حسینیه بسیار زیبا و دارای قدمت بالا می رسیم، حسینیه های بارمله و جیر مله که به معنای تکیه های عزاداری بالا محله برغان و پایین محله برغان هستند، در این بخش به معرفی حسینیه بارمله که به محل عزاداری بزرگ روستای برغان شهرت دارد و با شماره ۱۰۸۲۴ در سال ۱۳۸۲ به فهرست میراث ملی افزوده گردید خواهیم پرداخت، در داخل این حسینیه دو طبقه که طبقه دوم آن برای بانوان و طبقه همکف ویژه آقایان می باشد یک سکوی بزرگ برای بر پایی مراسم نمایشی مذهبی قرار دارد.

ستون های این حسینیه یا تکیه بوسیله چوب های بزرگ تعبیه شده اند تا وزن سازه را تحمل کنند و تا به امروز همچنان پا برجا باشد، یک خانه قدیمی در همین حسینیه قرار دارد که در داستانی ماورایی و افسانه به گفته بومیان برغان تمام خانواده ساکن آن در یک شب غیب شده اند!

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

مسجد جامع تاریخی برغان

دقیقا در مقابل حسینیه تاریخی برغان مسجد جامع تاریخی این روستا قرار دارد که قدمت آن به سال ۵۶۰ هجری شمسی بر می گردد، این مسجد که امروزه همچنان از آن استفاده می شود دارای معماری زیبا با کاشی کاری های فیروزه ای و یک سالن بزرگ اقامه نماز و عزاداری است.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

درختان چنار تاریخی برغان

از دیگر دیدنی های جذاب داخل روستای برغان از توابع شهرستان ساوجبلاغ به دو درخت چنار تاریخی روستا می رسیم که درازای هر کدام به دوازده متر می رسد و تنه و شاخه های آن به قدری کلفت هستند که بالغ بر ۲۰۰ انسان می توانند به روی آن بنشینند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

این دو درخت در صحن مسجد تاریخی برغان قرار دارند و نکته جالب توجه درباره یکی از آنها این است که داخل تنه یکی از درختان چنار به طور کلی خالی شده است و داخل آن یک اتاق تعبیه شده همراه با یک حوضچه آب سرد که در گذشته و حتی امروزه مردم مذهبی این درخت را مقدس می پندارند و به آن دخیل می بندند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

روخانه سنج و شاهرود برغان

دو رودخانه شاهرود و سنج در دهکده از دیگر جاذبه های طبیعی دهکده می باشد که در تمام فصول سال پر آب بوده و اکثر گردشگران کمپ های خود را در جوار این دو رودخانه زیبا برپا می کنند.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

گورستان تاریخی برغان

دقیقا در میدان امروزی در مرکز ده گورستان تاریخی قرار داشته که البته امروزه متاسفانه هیچ اثری از آن نمی باشد و با گسترش ساخت و ساز ها فقط بقایایی از آن قابل مشاهده است.

کاروانسرای تاریخی برغان

همانطور که می دانید کاروانسرا در گذشته محلی برای خرید و فروش کالا و اجناس مردم استفاده می شده است و یکی از قدمی ترین کاروانسراهای داخل کشور در روستای برغان قرار دارد که امروزه فقط دیوارکشی های آن باقی مانده است، خیلی از آثار موجود در این جاذبه تاریخی در سالهای دور به سرقت رفته و شما تنها می توانید تصاویری ناچیز در آن تهیه کنید.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

حمام تاریخی برغان

در کنار رودخانه شاهرود بقایای یک حمام تاریخی را مشاهده خواهید کرد که در آن یک اسیاب هم به چشم میخورد ، البته با توجه به عدم رسیدگی به این جاذبه همانند سایر دیدنی های روستا به طور کامل از بین رفته و تنها بخش هایی از آن باقی مانده است.

آب و هوای برغان

در مجموع این روستا در نزدیکی ساوجبلاغ در جوار رشته کوه های البرز دارای آب و هوای سرد سیر می باشد و بهترین ماه های برای سفر به این دهکده تاریخی از اردیبهشت تا مهر ماه هر ساله است و در فصل زمستان همیشه شاهد بارش برف در این منطقه هستیم.

تصاویر روستای برغان ساوجبلاغ استان البرز

امکانات رفاهی برغان

در دهکده برای رفاه حال گردشگران امکانات رفاهی خوبی نظیر نمازخانه، سرویس های بهداشتی، فروشگاه های متعدد، رستوران و کافه سنتی، غرفه های فروش صنایع دستی، آنتن دهی خوب موبایل ، خودپرداز ، درمانگاه و منازل و ویلاهای اجاره ای اشاره کرد.

مراکز اقامتی در برغان

چنانچه تمایل داشته باشید که یک یا چندین شب را در این روستای زیبا سپری کنید می توانید از خانه ها و یا ویلاهای موجود در دست بومیان اجاره کرده و یا با همراه داشتن لوازم کمپینگ ، کمپ خود را با دوستان و یا خانواده در جنگل و محیط های سرسبز برپا نمایید.

چگونه به روستای برغان برویم ؟

برای مراجعه به روستای  از کرج باید وارد جاده زیبای باغستان به آتشگاه شوید و با رسیدن به تابلوی ورودی برغان وارد آن فرعی شوید تا با عبور از کوه های زیبای البرز و مناظر بکر به روستا برسید و در مسیری دیگر می توانید از اتوبان تهران به شهر قزوین استفاده کنید که در آن اتوبان با ورود به کردان وارد جاده برغان شوید و با عبور از مناظر زیبا و چند دهکده به روستا خواهید رسید، فاصله این روستا از شهر کرج ۹ کیلومتر و مرکز تهران ۸۰ کیلومتر می باشد که بهتر است این مسیر را با خودروی شخصی مراجعه نمایید.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات ، نظرات و تجربیات خود را درباره روستای برغان ساوجبلاغ کرج در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=16292

الهه شاکردوست

با هشت سال سابقه کار در آژانس های هواپیمایی متعدد تهران بیکار شدم ، از اونجایی که گردشگری از علایقم بود نا امید نشدم و با گروه این تودی آشنا شدم ، پیشنهاد می کنم چالش های زندگیتون رو با سفر کاهش بدید.

مطالب مرتبط
روستای سطل سر لاهیجان
مهری شاپوری
0 دیدگاه
روستای زرین گل علی آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
روستای کلمه کلاردشت
مهدی خانی
0 دیدگاه
پارک محیط بان کرج
آتنا بنی اسدی
5 دیدگاه
روستای تلمادره
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه
روستای دارابکلا میاندورود
مهدی خانی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس