جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقیمراکز خرید

بازار تبریز

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
آسیا، ایران، آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان دارایی
مدت زمان بازدید
:
4 ساعت
ساعت دسترسی
:
09:00 الی 21:00 همه روزه
تفریحات
:
پیاده روی , عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , پارکینگ , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , غرفه صنایع دستی , نمازخانه , نیمکت
اماکن نزدیک
:
11 کیلومتر تا فرودگاه، 5 کیلومتر تا پارک ارم، 2 کیلومتر تا خانه ستارخان، 5 کیلومتر تا ربع رشیدی، 4.5 کیلومتر تا تله کابین عینالی، 6 کیلومتر تا دهکده المپیک تبریز
نکات ضروری
:
سختی مسیر : آسان - درون شهری
ثبت ها
:
ثبت ملی در سال 54 شمسی - ثبت یونسکو در سال 89 با شماره 1346
افتخارات
:
بزرگ ترین بازار سرپوشیده آجری جهان - عضو میراث جهانی یونسکو
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , عینک و کلاه آفتابی

بازار تبریز یا بازار سرپوشیده تبریز بزرگ ترین بازار سرپوشیده ایران و سومین در جهان لقب دارد، شما در این بازار هر نوع کالایی را که بخواهید می توانید تهیه کنید، این بازار به ثبت در میراث ملی در سال 54 و ثبت جهانی یونسکو در سال 89 یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد، همراه این تودی باشید تا با این بازار بی نظیر بیشتر آشنا شوید.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

بازار سنتی تبریز 

بازار تبریز به طول یک کیلومتر یکیی از بهترین اتخاب های مسافرین جهت خرید می باشد، شما در این بازار می توانید از 6600 واحد حجره و تجاری هر نوع کالایی را تهیه کنید، این بازار دارای سبک معماری دوره ایلخانی است که در نوع خود با شکوه می باشد.

بازار تبریز دارای 35 سرا، 20 راسته بازار، 12 دالان، تعدادی مدرسه قدیمی، چندین مسجد، رستوران و کافه های سنتی است، اگر به دنبال وسایل مدرن و قرن بیست و یکی هستید از این بازار دیدن نکنید! شما در این بازار هر نوع جنسی را می توانید جستجو کنید ولی اگر به دنبال تجیزات موبایلی و رایانه ای هستید در این بازار پیدا نخواهید کرد.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

تاریخچه بازار تبریز

حال و هوای بازار تبریز بیشتر به صورت مراکز خرید سنتی بوده، به طوری که شما در ابتدای ورود به آن متوجه این موضوع خواهید شد، اکثر حجره داران تمامی وسایل خود را بیرون مغازه ها برای مسافرین چیده اند، در این بازار بیشترین کالاهایی که به فروش می رسد شامل فرش های دستباف، آجیل و خشکبار، کیف و کفش های دست دوز، عطاری و پوشاک می باشند.

نوشته های مشابه

در سالهای گذشته این بازار به طور کلی سراسری بود، اما به علت گسترش شهر و عملیات راه سازی در خیابان های تبریز، امروزه این بازار به در بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است، که از میان این بازار یک خیابان تازه احداث عبور کرده، متاسفانه با سهل انگاری مسوولین بخش شهر تبریز، بخش مهمی از این بازار تاریخی از بین رفته است.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

بازار تبریز یا بازار استانبول کدام یک رکوردار هستند؟

در محافل گردگشری همیشه این بحث که آیا بازار تبریز بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان است یا بازار استانبول، با تحقیقات گسترده در این زمینه توسط گروه تاریخی دانشنامه گردشگری آنلاین این تودی، اسنادی از این مورد یافت کردیم که بدین شرح است.

بازار تبریز عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده و آجری بهم پیوسته جهان دنیا را داراست و بازار استانبول لقب بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان از لحاظ تعداد غرفه های تجاری، همچنین این محل عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده ایران و یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی ایران در سطح بین الملل داراست.

همچنین در یکی از منابع دیگر گردشگری زیر مجموعه میراث جهانی یونسکو، اینجا به عنوان بزرگ ترین بازار به عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده آجری جهان شناخته می شود اما بازار استانبول بزرگ ترین بازار مسقف دنیاست.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

گردش در بازار تبریز 

با ورود به بازار تبریز ناگهان از دنیای پیشرفته قرن 21 به حال و هوای خرید و فروش در یکصد سال گذشته برگشت میخورید، حسی که در کمتر نقطه ای در دنیا به شما دست خواهد داد، شیوه معماری این بازار اولین نکته ای است که هر گردشگری را به خود مجذوب می کند، تعداد زیادی دالان، راسته، حجره های تاریخی، کاروانسراهای متعدد، رستوران های قدیمی، سفره خانه های سنتی زیاد و دیوارهایی که همه آنها از خشت و گل می باشند از نکات قابل توجه بازار تبریز هستند.

بازار تبریز بازار تبریز

چرم تبریز

بازار تبریز در واقع مرکز یکی از مهم ترین کالاهای استان آذربایجان شرقی یعنی چرم تبریز است، هر آنچه که به چرم مربوط می شود از کفش تا کیف و برخی لباس های مجلسی را با بهترین کیفیت در این بازار می توانید تهیه کنید، در بخش دیگری از این بازار سرای طلافروش ها تشکیل داده اند.

هر نوع جواهرآلاتی را در این بخش از بازار تبریز می توانید تهیه کنید با قیمت هایی نسبتا مناسب تر نسبت به بازارهای تهران و مشهد مقدس، بیشترین حجره های بازار سرپوشیده تبریز را فروشگاه های عرضه و فروش فرش های دستباف و زیبای تبریزی تشکیل داده اند.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

دانستنی های بازار تبریز

متاسفانه در اسناد تاریخی نامی از بازار تبریز به میان نیامده است، اما تنها در سفرنامه هایی از مشهورترین جهانگردان می توان نام بازار تبریز را مشاهده کرد، به گفته مورخین این بازار قدمتی 1800 ساله دارد، این در صورتی است که تا دوره سلجوقیان هیچ نامی از این بازار در اسناد و نوشته های تاریخی درج نشده است.

یکی از دلایلی که این بازار از دیرباز مورد توجه مردم و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته، موقعیت جغرافیایی خاص آن است،این محل دقیقا در ابتدای جاده ابریشم از غرب کشور قرار دارد و در گذشته اولین کالاهایی که در این جاده وارد و یا از ایران خارج می شده از گذرگاه این بازار عبور می کرده اند.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

بازار تبریز در دوره سلجوقیان

در دوره حکومت سلجوقیان و تغییر پایتخت کشور به شهر تبریز، این بازار یکی از سه بارانداز مهم جاده ابریشم محسوب می شد، یکی از این باراندازها در شهر پکن، یکی در بازار تبریز و دیگری در رم پایتخت ایتالیا قرار داشتند، این شهرت همچنان در دوره صفویان هم ادامه پیدا کرد و تاجران شهرهای مختلف ایران و کشورهای همسایه اکثر تجارت خود را در بازار سرپوشیده تبریز انجام می دادند.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

زلزله مخرب بازار تبریز

یکی از بدترین وقایع رخ داده برای این بازار وقوع زلزله مهیب و 8 ریشتری تبریز در سال 1193 هجری قمری بود که تقریبا هشتاد درصد بازار را با خاک یکسان کرد، اما پس از زلزه و روی کار آمدن حکومت زندیه در ایران، دستور مرمت و بازسازی بازار تبریز صادر گردید و هنرمندان فراوانی از سراسر ایران این بازار نه تنها به شکل اولیه خود برگرداندند، بلکه یکی از زیباترین آثار مهندسی تجاری ایران قدیم را رقم زدند، به طوری که به گفته برخی اسناد تاریخی پس از بازسازی  این بازار خیلی زیباتر و با شکوه تر از دوره ما قبل زلزله شده.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

بازار تبریز از قدیمی ترین های جهان

بازار تبریز به نوشته یکی از اسناد مهم تاریخی در قرن 12 قمری، یکی از سه بازار مهم تجاری جهان لقب داشته و نیمی از تجارت و داد و ستد کالاها در ایران در این بازار انجام می گرفته است، بیشترین کالاهایی که در آن دوره تاجران اروپایی به ایران وارد می کردند شامل پارچه های ابریشمی، شیشه، فلز، پنبه شکر و قند بوده و در مقابل تاجران تبریزی در بازار تبریز به آنها سلاح، نخ های ابریشم، تنباکو و شال می فروختند، جهانگردان مشهوری همچون ابن بطوطه، تاورنیه، ژان شاردن، هوتم شیندلر و ژان یونیر از این بازار در طول تاریخ بازدید کرده اند و از شکوه و عظمت آن در سفرنامه های خود یاد کرده اند.

بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز بازار تبریز

معنای لغوی کلمات قدیمی بازار تبریز

خوب اگر برای اولین مرتبه به این بازار مراجعه کنید و به دنبال کالای خاصی بگردید، حجره داران شما را با نام های کهن تاریخی راهنمایی خواهند کرد، مثلا راسته پنجم دالان دوم یا سرای نهم راسته یکم ، شما با خود خواهید گفت این چه سیستم آدرس دهی به یک گردشگر است، اما نگران نباشید، در این بخش ما را با لغات مهم بازارهای قدیم ایران و به خصوص این مکان آشنا خواهیم کرد :

  • راسته چیست ؟ راسته در واقع به بازارچه هایی می گویند که در یک خط موازی و بدون درب قرار دارند، راهروهایی بزرگ که در بخش های راست و چپ شما حجره قرار دارد راسته می گویند و به تقاطع هایی که راسته های دیگر به یکدیگر می رسند چهارسوق می گویند.
  • دالان چیست ؟ به راهروهایی که شما را از این راسته بازار به دیگر راسته بازار می برد دالان می گویند.
  • رسته چیست ؟ رسته خوب در ارتش وجود دارد، رسته یعنی بخشی از بازار که همه فروشندگان به فروش و عرضه یک نوع کالا مشغول هستند، مثلا رسته طلافروش ها، رسته فرش فروش ها و …
  • سرا چیست ؟ خوب به علت کوچک بودن راهروهای این محل بخشی به نام سرا وجود دارد که آن یک محیط روباز است و کاربری آن هنگامیست که که حجره داران می خواهند اجناس زیادی را وارد و یا از مغازه خارج کنند.
  • تیمچه چیست ؟ به علت بزرگ بودن این مکان و تعداد زیادی سرا و دالان، این بازار دارای بخش های مختلفیست که در ابتدا و انتهای آن دربی مجزا از درب اصلی بازار قرار دارد، این درب ها در هر بخش در ساعت های مختلفی بسته می شود و برای هر تیمچه یک نگهبان مسوول این امر است.

بازار تبریز

سبک معماری بازار تبریز 

بازار تبریز دارای یکی از زیباترین و مقاوم ترین سازه های تاریخی ایران است، در ساخت این بازار اکثرا از آجر های خشتی و گچ استفاده شده به طوری که در مقابل آب و هوای بسیار سرد آذربایجان شرقی تحمل داشته باشد، سقف اکثر مناطق بازار به صورت گنبدی ساخته شده تا گرما را از خود دیرتر عبور دهد.

معرفی راسته بازارها

خوب همانطور که در ابتدای مطلب عرض شد این بازار دارای بخش های فروشگاهی و بازارچه های داخلی فراوانیست که در این بخش راهنمای گردش از آنها و نوع کالاهای فروشی را برای شما درج کرده ایم تا با خیالی آسوده از بازار تبریز بازدید نمایید.

بازار امیر مرکز طلافروشی های بازار تبریز، قیزبستی بازار مرکز عرضه بلورجات و اجناس کریستالی، بازار حرمخانه که در آن چندین تیمچه اختصاصی وجود دارد، بازار صادقیه مرکز فروش قالی های دستباف، بازار کفاشان مرکز عرضه چرم تبریز، بازار یمنی دوزها که مرکز دوخت و دوز و خیاطی های بازار تبریز است، راسته بازار بزرگ ترین بازارچه داخلی که شما می توانید هر نوع کالایی را در آن تهیه کنید.

بازار تبریز

تیمچه های بازار تبریز

تیمچه امیر با چندین طلافروشی، تیمچه مظفریه با چندین حجره فروش قالی و قالیچه، تیمچه شیخ کاظم مرکز حجره داران فروش پوشاک زنانه و خردسالان، تیمچه صفی مرکز فروش داروهای گیاهی و عطاری، تیمچه میرزا شفیع مرکز فروش فرش های دستباف جلفایی.

جاذبه های دیدنی

در ابتدای پست عرض کردم اینجا فقط یک بازار فروش نیست بلکه دارای کلی جاذبه دیدنی و تفریحی و همچنین تاریخیست، از جمله این جاذبه های گردشگری موجود در بازار سرپوشیده تبریز می توان به مسجد جامع تبریز واقع در انتهای بازار سرپوشیده اشاره کرد که قدمت آن به سال 1193 هجری قمری بر میگردد.

جالبه بدونید مسجد جامع تبریز جز اولین مراکز تاریخی کشور بود که در سال 1310 شمسی با شماره 171 خیلی جلوتر از خود بازار تبریز عوض میراث ملی ایرانی گردید، از دیگر مساجد موجود در این بازار که همگی تاریخی هستند می توان به مسجد صادقیه، مسجد حسن پاشا، مسجد مقبره تبریز، مسجد امام جمعه تبریز،مسجد سید علی آقا، مسجد مولانا و مسجد جت الاسلام اشاره کرد، اگر به دنبال مدرسه های قدیمی می گردید بازار سرپوشیده تبریز دارای 4 مدرسه تاریخیست که اسامی آنها بدین شرح است : 

  • مدرسه طالبیه که در آن افراد مشهوری همچون علامه جعفری، علاه طباطبایی و علامه امینی تحصیل کردند.
  • مدرسه سفیران هدایت، مدرسه علمیه جعفریه و مدرسه حسن پاشا از مدارس اینجا هستند.
  • دیگر جای دیدنی این محل حمام های تاریخی آن است که مهم ترین آن حمام خان می باشد و در سال 82 شمسی با شماره 2756 عضو میراث ملی ایران گردید و دیگر حمام های تاریخی به نام های حمام میرزا مهدی و حمام سید گلابی اشاره کرد.
  • زورخانه گرشاسب یل دیگر جاذبه گردشگری موجود در بازار است که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.
  • همچنین تعداد 5 موزه در بازار  سرپوشیده تبریز وجود دارد به نام های : موزه قرآن و کتابت، موزه بازار و مشاغل سنتی.

بازار تبریز

بازار تبریز برنده جایزه بنیاد ملی آقا خان

طرح ویژه نوسازی و مرمت بازار تبریز در سال 92 شمسی در بنیاد جهانی آقا خان به عنوان برترین طرح شناخته شد و جایزه آن به میراث فرهنگی تبریز رسید که یکی از افتخارات بازار تبریز به شمار می رود.

چگونه به اینجا بروم

میشه گفت از هر نقطه ای می شود به راحتی به اینجا مراجعه کرد که مهم ترین آنها خیابان دارایی می باشد، درب اصلی مجموعه در این خیابان قرار دارد و شما می توانید بوسیله اتوبوس و تاکسی و وسیله نقلیه شخصی خودتون رو به پارکینگ مجموعه برسونید.

سخن پایانی

دوستان عزیز در حفظ و نگهداری آثار ملی تاریخیمون تلاش کنیم، باور کنید درج کردن اسم و تاریخ بازدید شما از این مجموعه باستانی به روی دیوارهای آن امر درستی نیست، شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات سفر خود را در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

منبع
تالیف: این تودی

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا