کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / خانه بهنام تبریز

خانه بهنام تبریز

خانه بهنام تبریز

خانه بهنام یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی تبریز و یکی از آثار ملی ایران در تبریز مربوط به دوره اواخر زندیه و قاجاریه واقع در دانشکده مهدسی معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد، پلان و معماری خانه بهنام همچون معماری اصیل ایرانی دارای بخش‌های متعددی است، خانه بهنام بنایی مربوط به سال‌های پایانی دوران زندیان و سال‌های آغازین دوران قاجار است که در محلهٔ مقصودیه تبریز جای گرفته‌ است. این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۷۶ با شماره‌ی ثبت ۱۸۵۰ به همراه خانه‌های قدکی و گنجه‌ای به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تاریخچه خانه بهنام

خانه بهنام یکی از ساختمان‌های تاریخی شهر تبریز است که در اواخر دوران زندیان و اوایل دوران قاجار، به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شده‌است. در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، این خانه نوسازی و با نقاشی‌هایی تزیین شد. این خانه شامل یک ساختمان اصلی، به عنوان ساختمان قشلاقی و یک ساختمان کوچک به عنوان ساختمان ییلاقی است. مانند بسیاری از خانه‌های قدیمی ایرانی، این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. در بازسازی اخیر این خانه، تاکنون چند نگارگری ایرانی فرسکو کشف گردیده‌ است که هم‌ اکنون در حال تعمیر شدن توسط متخصصان است. خانه بهنام بخشی از مدرسه معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز است که با کمک آدرس و نقشه بالا قابلب بازدید می باشد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=78385

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
خانه تاریخی ملاباشی
مهدی خانی
0 دیدگاه
خانه مشروطیت اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ وثوق‌الدوله تهران
شهره مقصودی
4 دیدگاه
ورزشگاه تختی تبریز
امیر رضا شاهرخی
3 دیدگاه
خانه ملک بازار تهران
پروانه ماندگار
6 دیدگاه
خانه نفیسی فر تبریز
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه

4 پاسخ

 1. خانه بهنام که متشکل از ۴ خانه در کنار هم است (صدقیانی – بهنام – قدکی – گنجه ای زاده) که پس از خرید این ۴ خانه توسط دانشگاه هنر اسلامی تبریزدیوارهای بین انها برداشته شده و دانشگاه هنر شکل گرفته است
  این خانه ها تقریبا اوایل دوره قاجار ساخته شده و در حال مرمت و بازسازی میباشد
  و نیز خانه بهنام لقب زیباترین خانه قدیمی تبریز را نیز دارا میباشد
  این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 2. متاسفانه امکان بازدید دیگه نیست و جزئی از دانشکده معماری شده. اجازه بازدید داده نمیشه.

 3. این بنای تاریخی ۲۴۰ ساله به آقای بهنام که یکی از بزرگان تبریز بوده مربوط میشه که خانه ای بسیار زیبا و خاطره انگیز است ، این مجموعه شامل چند خانه قدیمی می باشد که دیوار های حیاط بین آنها برداشته شده و تبدیل به یک مجموعه تاریخی شده که با گذراندن چندین زلزله قدرتمند هنوز پابرجاست ، محوطه آن در گذشته به صورت باغ بوده که با گذشت سال ها تمام درختان آن خشک شده و هم اکنون با محوطه سازی جدید درختان جدیدی هم در حیاط این بنا ساخته شده ، این بنا دارای ورودیست و در آن سرویس بهداشتی هم موجود می باشد ، از ایرادات این بنا میتوان به دانشکده بودن آن اشاره نمود که دانشجویان باعث نابسامانی و از بین رفتن این بنای بسیار زیبا می شوند ، کتابخانه آن تبدیل به زباله دانی شده و بهترین محل برای نمایش زیبایی ها و قدمت این مکان تاریخی تبدیل به نماز خانه شده ، در این بنا جای خالی نمایشگاه صنایع دستی زیبا و سوقات خوش طعم تبریز بسیار حس می شود ، این بنا از نظر امکانات گردشگری دارای ضعف بسیاریست که امیدوارم به آن رسیدگی کنند .

 4. از خانه های تاریخی و دیدنی تبریز.
  بنایی مربوط به سال‌های پایانی دوران زندیان و سال‌های آغازین دوران قاجار است که در محلهٔ مقصودیه تبریز جای گرفته‌است.
  خانه بهنام یکی از ساختمانهای تاریخی شهر تبریز است که در اواخر دوران زندیان و اوایل دوران قاجار، به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شده‌است. در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، این خانه نوسازی و با نقاشیهایی تزیین شد. این خانه شامل یک ساختمان اصلی، به عنوان ساختمان قشلاقی و یک ساختمان کوچک به عنوان ساختمان ییلاقی است. مانند بسیاری از خانه‌های قدیمی ایرانی، این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. در بازسازی اخیر این خانه، تاکنون چند نگارگری ایرانی فرسکو کشف گردیده‌است که هم‌اکنون در حال تعمیر شدن توسط متخصصان است. خانه بهنام بخشی از مدرسه معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس