معبد بوروبودور بزرگ ترین معبد بوداییان در اندونزی | این تودی

عکس معبد بوروبودور اندونزی

معرفی معبد بوروبودور اندونزی

معبد بوروبودور در کشور اندونزی به عنوان بزرگ ترین مرکز مذهبی بوداییان در جهان می باشد که هر ساله جز 10 جاذبه برتر آسیا قرار می گیرد، بوروبودور با قدمتی باستانی و سبک معماری شگفت انگیز شلوغ ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری اندونزی هم می باشد که سالانه 4 میلیون گردشگر از این مکان مذهبی شگفت انگیز بازدید به عمل می آورند، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری خارجی با یکی از بهترین جاهای دیدنی این کشور اسیایی اشنا خواهید شد ، همراه این تودی باشید .

 • آدرس بوروبودور : آسیا، اندونزی،جاوا مرکزی، مگلانگ،۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر یوگیاکارتا
 • ساعات بازدید : 7 الی 17
 • خصوصیت بارز : بزرگ ترین معبد بوداییان در جهان – برترین جای دیدنی اندونزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 5 ساعت
 • هزینه بلیت ورودی : بزرگسال 25 دلار – خردسال 12 دلار
 • ثبت جهانی : در سال 1982 میلادی
 • وسعت : 55.550 متر مربع
 • قدمت : 850 میلادی
 • سبک معماری : بودایی – هندویی
 • امتیاز این تودی : 4.9 از 5
 • امکانات رفاهی : رستوران سنتی – تاکسی سرویس – اطلاعات – فرودگاه – ایستگاه راه آهن – سرویس بهداشتی – آنتن دهی موبایل – آنتن دهی اینترنت – هتل – فضای سبز – جنگل – موزه 
 • لوازم مورد نیاز برای بازدید : وجه نقد – موبایل – دوربین عکاسی – کارت بانکی – گذرنامه – لباس مناسب – کفش مناسب ورزشی

عکس معبد بوروبودور اندونزی

تاریخچه معبد بوروبودور اندونزی

این معبد عجیب و بی نظیر در نزدیکی شهر جاوا و بر فراز کوه های همیشه سرسبز این منطقه استوایی قرار دارد، برای ساخت معبد بوروبودور به گفته کارشناسان بیش از 2 میلیون و 400 هزار قطعه سنگ های بزرگ به دست نیروی انسانی به این تپه آورده شده تا چنین معبد متحیر کننده ای ساخته شود.

سبک معماری معبد بوروبودور

سبک کلی سازه معبد بوروبودور به گونه ای است که از چهار جهت به صورت پلکانی تشکیل شده و از زمین تا بالاترین نقطه این معبد 29.5 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد، در جای جای بوروبودور بیش از 550 عدد مجسمه سنگی و زیبا بودا در اندازه های مختلف قرار دارد که چشم هر بیننده ای را مات خود می کنند.

READ  موزه شوش در سایت باستان شناسی آکروپل | راهنما

کتیبه های معبد بوروبودور

همچنین با آنالیز دقیق مورخین در این مرکز مذهبی تعداد 2970 عدد نقوش مینیاتوری سنگ تراشی شده در تمامی نقاط ساختمان اصلی به چشم میخورد ، نکته قابل توجه درباره این معبد آن است که در فاصله نزدکی به یک کوه آتشفشانی فعال در جاوا ساخته شد و همین امر به عجایب بوروبودور افزوده است.

در بین قرون 5 تا 9 میلادی ساخت معبد در کشورهای جنوب و جنوب شرق اسیا فراگیر شده بود و بوداییان سعی بر گسترش دین خود داشتند ، از همین استارت ساخت معبد بوروبودور در سال 777 میلادی در منطقه دشت کدوی کشور اندونزی کنونی زده شد و پس از نزدیک به هشتاد سال تلاش در سال 850 میلادی یعنی قرن نهم پس از میلاد حضرت مسیح ساخت این معبد به اتمام رسید.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

معبد بوروبودور ویژه هندوها

همچنین در اکثر کتب تاریخی بحث اینکه پادشاه سیلاندر سازنده این معبد در اندونزی ایا پیرو دین هندو بوده و یا بودا همچنان داغ است و سند تاریخی معتبری از آن در دست نیست ، همچنین دیگر نکته مجهول درباره بوروبودور آن است که این معبد در بین سالهای 1000 تا 1800 میلادی رها شد.

علت اینکه معبد بوروبودور چیزی بالغ بر 800 سال در کتاب های مختلف باستانی چندین روایت دارد، روایت اول فوران کوه آتشفشانی نزدیک آن و هجوم خاکسترها و در روایت دوم گرایش مردم به دین اسلام در آن سالها بیان شده است که باعث گردیده این معبد به متروکه ای تبدیل گردد.

این داستان تا سال 1815 میلادی و حمله انگلستان به این مناطق ادامه داشت تا اینکه شخصی به اسم اسمفورد رافلز از سوی متسعمره و سیاسیون انگلیس مسوول جمع آوری اشیای قیمتی در این محدوده شد و یکی از کارکنان خودش را برای جستجوی معبد بوروبودور در دل جنگل مامور کرد.

کشف دوباره معبد بوروبودور

کشف دوباره این معبد پروژه ای طاقت فرسا بود و علت آن رشد درختان غول پیکر و عظیم در شعاع بوروبودور بود که تمامی راه های ارتباطی به آن را مسدود کرده بود و همچنین نیمی از طبقات و پلکان آن به زیر خاک مدفون شده بودند، برای ایجاد راه های ارتباطی به این معبد تعداد 1420 درخت بزرگ و کهن قطع و سوزانده شدند که در این عملیات بالغ بر سیصد نیروی انسانی شرکت داشتند.

READ  باغ اکبریه بیرجند ثبت میراث جهانی یونسکو با نقشه و راهنما | این تودی

در ادامه مباحث داغ کشف دوباره این معبد آن است که مدیر اصلی کشف که فردی هلندی تبار بود به علت گرایش و علاقه بیش از حد به اثار باستانی تا سالها هیچگونه اطلاعاتی از این معبد به دیگران ارائه نداد و تعداد زیادی از مجسمه های طلاکاری شده و اشیای قیمتی را طی سالها از آنجا خارج کرد به طوری که در اکثر بخش های معبد بوروبودور امروزه جای خالی این اشیا مشهود است.

در آن سالها مستعمره انگلستان برای پیش بردن اهداف سیاسی خود اکثر اشیای قیمتی و زینتی موجود در معبد را به پادشاهان کشورهای مختلف هدیه می داد و همین امر باعث شد که تقریبا مجسمه ها و ظروف قیمتی مانده در بوروبودور به 1 سوم کاهش پیدا کند.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

مرمت معبد بوروبودور

اولین مرمت و بازسازی پس از این داستان های عجیب در بین سالهای 1905 تا 1914 میلادی توسط باستان شناس مشهور آقای ون ارپ با صرف هزینه ای بالغ بر 37 هزار دلار صورت گرفت و در این بازسازی اکثر بخش های سست و خطرناک معبد بوروبودور برداشته شدند.

البته به علت قدمت بالای مجموعه این مرمت تاثیر چندانی در حفظ خود نداشت و در سال 1974 میلادی پس از جنگ جهانی دوم و ثبات سیاسی در این کشور ، سیاسیون بخت با همکاری میراث جهانی یونسکو تصمیم بر مرمت اساسی در بوروبودور گرفتند.

این پروژه که جز گران ترین عملیات های بازسازی جاذبه های تاریخی دنیا قرار دارد با صرف هزینه ای بالغ بر 7 میلیون دلار در سال 1982 میلادی به اتمام رسید و در آن حدود ششصد نفر کارگر و متخصص شرکت داشتند و باعث گردید شکوه تاریخی خود را دوباره پس گیرد و مورد استقبال جهانیان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

سبک معماری معبد بوروبودور اندونزی

در سر اینکه سبک معماری معبد بوروبودور بودایی است یا هندویی همیشه اختلاف نظر بوده و البته در فهرست جهانی یونسکو چیزی که ثبت گردیده است در اپشن های این معبد سبک معماری بودایی –  هندویی به طور مشترک می باشد، این معبد مربع شکل پلکانی در هر سمت 115 متر عرض دارد و در هر یک از این اضلاع تعداد 9 پله قرار گرفته است.

READ  موزه مادام توسو سنگاپور با مجسمه های افراد مشهور | این تودی

در کل تعداد هفتاد و دو عدد گنبده کوچک و بزرگ در این مجموعه مذهبی باستانی قرار دارد و در آن دوره هدف از ساخت چنین معابد هرمی شکل این بوده که پس از ساخت پیروان مذهبی سه بعد دنیوی و کیهانی زندگی در این جهان را که شامل بعد های امیال، اشکل و جهان بی شکل است را تماشا کنند.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

بزرگ ترین سنگ نوشه جهان در بوروبودور

در مجموع دین بودایی اعتقاد راسخی بر روح و جهان ماورا دارد و در معبد های مشابه پیروان می توانند با پاک کردن روح و ذات خود به بالاترین نقطه یعنی روح کیهانی ارتقا پیدا کنند، در معبد بوروبودور کشور اندونزی همچنین بزرگ ترین سنگ نوشته تاریخی جهان قرار دارد که اکثر گردشگران از آن بازدید به عمل می آورند.

از برترین نقوش سنگ تراشی شده موجود در این معبد می توان به سنگ نوشته کارما، سنگ نوشته تولد بودا، آواداناس، سودانا و نیروانا اشاره کرد که توضیح آن ها از حوصله این مقاله خارج می باشد.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

دیدنی های معبد بوروبودور

حال اکه با تاریخچه و سبک معماری معبد بوروبودور اندونزی آشنا شدید در ادامه با دیدنی های موجود در این معبد بیشترر اشنا خواهید شد :

معرفی موزه کارماویبنگا

بازدید از این موزه با پرداخت همان بلیت بازدید ورودی معبد رایگان می باشد که در بین ساعات 8 صبح الی 17 مقدور است، در ان تصاویری کهن و تاریخی از پایه پنهان ازجنس طلای مجموعه که در زیر خاک ها مدفون هست و نقوش برجسته درباره قوانین مذهبی بودا و هندو به چشم میخورد.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

معرفی موزه سامودراراکسا

در این معبد هم تعداد 100 لوح و کتیبه سنگی باستانی وجود دارد که در آنها نقوش مینیاتوری و شیوه زندگی مردم و بومیان به تصویر کشیده شده است و که نظیر آن در هیچ معبدی به چشم نمیخورد.

READ  معرفی شیپ فارم یا مزرعه گوسفند پاتایا در تایلند | این تودی

عکس معبد بوروبودور اندونزی

فستویال تولد بودا

در این فستیوال که هر ساله در تمامی معابد بوداییان جهان برگزار می شود به مدت سه شبانه روز جشن هایی ویژه برگزار می شود.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

فستویال رقص خرداد ماه : هر ساله در ماه خرداد یا ژوئن میلادی به مدت یک ماه فستویال رقص های محلی و باله برگزار می شود که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

بوروبودور بزرگ ترین مکان مذهبی

همچنین معبد بوروبودور اندونزی در 2012 میلادی به عنوان بزرگ ترین و عظیم ترین مکان مذهبی باستانی ثبت کتاب رکوردهای گینس گردید و تا به امروزه چندین مرتبه جایزه بهترین جاذبه های گردشگری اسیا و جهان را از آن خود کرده است.

عکس معبد بوروبودور اندونزی

چگونه به معبد بوروبودور اندونزی برویم

از شهرهای جاکارتا و بالی می توانید با پرواز به شهر یوگیاکارتا مراجعه کنید که هر روزه پرواز برگزار می شود و از جاکارتا علاوه بر پرواز می توانید با قطار 20 دلاری و مدت زمان 8 ساعت به این شهر برسید.

همچنین با خودروهای سواری می توانید با صرف هزینه 40 دلار به این شهر سفر کنید.

ادرس به زبان انگلیسی :

Address: Borobudur, Magelang, Central Java, Indonesia

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود را درباره معبد بوروبودور اندونزی در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

7.7
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط فاطیما علیزاده

ارزش تاریخی

9.3

ارزش معماری

8.4

مسیر و دسترسی

5.9

امکانات رفاهی

7.3

شرایط نگهداری

7.7
مزایا

 • بهترین معبد دنیا
 • ثبت میراث جهانی یونسکو
معایب

 • دسترسی دشوار

1

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب