کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / نکات مهم قبل از خرید ملک در استانبول

نکات مهم قبل از خرید ملک در استانبول

خرید ملک در استانبول

ترکیه یکی از کشورهایی است که طی چند سال اخیر علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده و هر ساله میزبان مهاجران مختلفی از کشورهای مختلف جهان از جمله ایران است. این کشور با آب و هوای فوق العاده عالی، جاذبه‌های توریستی بی‌نظیر و هزینه زندگی مناسب، منطقه بسیار خوبی برای خرید ملک و سرمایه گذاری ملکی محسوب می‌شود. در این بین استانبول بیش از سایر شهرها طرفدار دارد و اغلب سرمایه گذاران این شهر را انتخاب می‌کنند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مطلب پیش رو مراحل قانونی خرید ملک و نکات مهمی که قبل از خرید ملک در این شهر باید بدانید، به شما بگوییم تا خرید مطمئن و پر سودی را تجربه کنید؛ پس با ما همراه باشید.

خرید ملک در استانبولچرا باید در ترکیه ملک بخریم؟

دلایل مختلفی برای خرید ملک در ترکیه و شهر استانبول وجود دارد که اولین و مهم‌ترین آنها سرمایه گذاری ملکی و کسب سود بیشتر است. اما سرمایه گذاری ملکی در شهر استانبول ۲ مزیت مهم دیگر هم دارد که عبارت‌اند از:

⦁ دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه

شما با خرید خانه به ارزش بالای ۴۰۰ هزار دلار می‌توانید پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید. با پاسپورت ترکیه شما یک شهروند ترک محسوب می‌شوید و امکان استفاده از کلیه امکانات رایگان درمانی، رفاهی و مالی، سفر به ۷۰ کشور دنیا بدون ویزا و دریافت Turkuaz Card و Turquoise Card و همچنین شرکت در انتخابات و… برایتان فراهم می‌شود.

برای خرید ملک و دریافت پاسپورت، شما هیچ محدودیتی در انتخاب شهر یا محله مورد نظرتان ندارید و می‌توانید در هر منطقه‌ای خانه یا آپارتمان بخرید. قیمت خانه در استانبول با توجه به منطقه و محله‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت است، ولی باید حداقل مبلغ سرمایه گذاری شما ۴۰۰ هزار دلار باشد.

⦁ امکان اقامت دائمی در ترکیه

بهترین و مطمئن‌ترین روش دریافت اقامت دائمی ترکیه، خرید ملک یا آپارتمان است. در گذشته هر فرد خارجی با هر ارزش و مبلغی در ترکیه می‌توانست اقامت ملکی دریافت کند، ولی براساس قانون جدید اداره مهاجرت، حداقل ارزش ملک برای دریافت اقامت در شهرهای بزرگ ۷۵۰۰۰ دلار و در شهرهای کوچک ۵۰۰۰۰ دلار شده است. در واقع برای دریافت اقامت دائم مهم نیست که مبلغ سرمایه گذاری شما کمتر از ۴۰۰ هزار دلار است، چون درخواست اقامت دائمی دارید نه شهروندی و پاسپورت ترکیه.

مراحل قانونی خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه و شهر استانبول کار سختی نیست، ولی مراحل قانونی مهمی دارد که به‌عنوان یک فرد خارجی و مهاجر براساس قوانین کشور ترکیه موظف به رعایت آنها هستیم. این مراحل قانونی عبارت‌اند از:

⦁ همزمان با قرارداد خرید خانه باید مبلغی را به‌عنوان پیش پرداخت به صاحب ملک پرداخت کنید. این مبلغ براساس ارزش ملکی که خریداری کرده‌اید متفاوت است، ولی به‌طور معمول ۱۰ درصد مبلغ قرارداد به‌عنوان ودیعه در نظر گرفته می‌شود.

⦁ هنگام نقل و انتقال قانونی سند، فروشنده و خریدار یا وکلای قانونی آنها باید شخصاً در اداره رسمی ثبت اسناد و املاک ترکیه حضور داشته باشند. همچنین خریدار موظف است، مترجم مخصوص اداره اسناد را برای تایید ثبت ملک با خود همراه کند.

⦁ قبل از امضای سند نهایی، خریدار موظف است مالیات و هزینه نقل و انتقال سند را براساس تعرفه قانونی که حدوداً ۴ درصد ارزش ارزیابی شده ملک است، پرداخت کند.

⦁ اگر بیش از یک هفته از زمان عقد قرارداد گذشته باشد و خریدار تصمیم به لغو آن بگیرد، امکان عودت مبلغ بیعانه وجود ندارد. ولی اگر فروشنده قصد فسخ قرارداد را داشته باشد، بیعانه به‌طور کامل به خریدار پرداخت می‌شود.

چرا باید در ترکیه ملک بخریم؟نکات مهم خرید ملک در استانبول برای اخذ پاسپورت

خرید ملک در ترکیه نکات مهمی دارد که ما در ادامه توضیح می‌دهیم:

⦁ تطابق مبلغ روی سند ملک با مبلغ کارشناسی ملک و DAB

DAB یا «Döviz alım belgesı»، گواهی خرید ارز و نوعی سند بانکی است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذار یا خریدار با اطلاعات شخصی خود به میزان دلاری مبلغ خرید ملک را پرداخت کرده است. اولین و مهم‌ترین نکته در خرید خانه و گرفتن پاسپورت، مطابقت داشتن مبلغ «وطن داشی» یا همان پاسپورت که ۴۰۰ هزار دلار است با DAB و مبلغ روی سند ملک و مبلغ کارشناسی شده ملک است.

به بیان ساده‌تر، باید برگه بانکی DAB با مبلغی که روی سند نوشته می‌شود و رقم کارشناسی ملک، همگی حداقل مبلغ ۴۰۰ هزار دلار را نشان دهند. برای آشنایی بیشتر با DAB پیشنهاد می‌کنیم به سایت هوم ترکی مراجعه کنید.

⦁ مسائل مربوط به خرید ملک دست دوم

وقتی از سازنده یا شرکت ملک خریداری می‌کنید، تمامی مبالغ کارشناسی ملک، Döviz alım belgesı و رقم روی سند با هم برابر هستند. اما در مواقعی که ملک را از مالک خریداری می‌کنید، بیشتر باید دقت کنید. اغلب خریدارانی که به دنبال گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید خانه هستند، در این بخش دچار مشکل می‌شوند و مهم‌ترین دلیل این مسئله، تطابق نداشتن رقم روی سند با رقم کارشناسی ملک است.

فرض کنید رقم روی سند یک ملک دست دوم ۱۰۰ هزار دلار است و فروشنده می‌خواهد ملک را به قیمت روز ۳۰۰ هزار دلار به ما بفروشد. به هر حال طی سال‌های گذشته قیمت ملک در اثر تورم افزایش پیدا کرده و مالک می‌خواهد خانه خود را به قیمت روز بفروشد. براساس قوانین دولت ترکیه اگر عمر خانه کمتر از ۵ سال باشد، فروشنده موظف است ۲۶ درصد از سود فروش خانه را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کند.

با توجه به اینکه فروشنده‌های ترک چنین زیان مالی را نمی‌پذیرند و ترجیح می‌دهند با فروش خانه به یک شهروند ترک مالیاتی پرداخت نکنند، در نتیجه پرداخت این مبلغ برعهده خریدار خواهد بود. به علاوه، چون رقم کارشناسی ملک با قیمت روز آن برابری نخواهد کرد و ملک نو نیست، باز هم بین رقم روی برگه کارشناسی و سند اختلاف وجود خواهد داشت. این موضوع در تخصص املاکی‌های حرفه‌ای است که املاکی را به شما معرفی کنند که رقم کارشناسی و رقم روی سند آنها برابری می‌کند، معرفی کنند.

⦁ مسائل مربوط به خرید نرمال آپارتمان‌ها

در مورد آپارتمان‌های معمولی یا نرمال آپارتمان که معمولاً بین ترک‌ها معامله می‌شوند، برابر شدن رقم کارشناسی ملک و رقم مندرج در سند مالکیت تقریباً محال است. چون شهروندان ترک به دنبال فرار مالیاتی هستند و رقم‌های داخل سند ملکی آنها پایین درج می‌شود. در نتیجه امکان ندارد شما نرمال آپارتمانی پیدا کنید که رقم کارشناسی و رقم روی سند آن به ۴۰۰ هزار دلار برای اخذ پاسپورت برسد.

⦁ تنظیم سند مالکیت به نام چند نفر

خانه یا آپارتمان هایی که برای گرفتن پاسپورت و با ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار خریداری می‌شوند، باید به نام یک نفر باشند. مثلا این امکان وجود ندارد که یک ملک به نام شما و همسرتان خریداری شود. پس از اینکه ملک به نام یک نفر سند زده شد، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هم براساس پاسپورت ایشان می‌توانند اقامت دریافت کنند.

نکات مهم خرید ملک در استانبول برای اخذ پاسپورتهوم ترکی؛ بهترین مشاور خرید املاک در ترکیه

با توجه به مواردی که درباره شرایط خرید ملک و دریافت شهروندی ترکیه ارائه کردیم، اگر تصمیم دارید در استانبول خانه بخرید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک مشاور آگاه یا فردی که پیش‌تر این کار را انجام داده است و تجربه کافی دارد، مشورت بگیرید. در این مورد توصیه ما تیم هوم ترکی است. این مجموعه به‌عنوان یک تیم باتجربه و متخصص، سال‌ها است که به‌صورت تخصصی در زمینه‌ مشاوره و خرید املاک و مستغلات در شهرهای مختلف ترکیه فعالیت می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=72178

مریم عبداللهی

چهار سال تور لیدر در مناطق مختلف بودم که فهمیدم علاقه بیشتری به سفرنامه نویسی و مقاله های توریستی دارم ، یکی از بزرگان می گفت ما درخت نیستیم که یجا بشینیم همش، پس سفر کنیم .

مطالب مرتبط
استانبول مال
سردبیر ارشد
0 دیدگاه
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
میدان سلطان احمد استانبول
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
کی اف سی آکسارای
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
فرودگاه وان
مهدی خانی
0 دیدگاه
تحصیل در کانادا بهتر است یا آمریکا
مریم عبداللهی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس