تصاویر غار خربس قشم

غار خربس قشم عجیب ترین جاذبه طبیعی این جزیره | آدرس

غار خربس قشم با آدرس و تصاویر

غار خربس قشم از عجیب ترین و راز الودترین جاذبه های طبیعی استان هرمزگان می باشد که در جزیره قشم واقع شده است و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند، در کنار همه جاذبه های گردشگری قشم و مراکز خرید بی نظیرش ، غار خربس یکی از مهم ترین دیدنیهای این جزیره می باشد که در ادامه به طور کلی با آن اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس غار خربس : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان هرمزگان، جزیره قشم، 15 کیلومتری شهر قشم ، جاده قشم به روستای رمچاه
 • ساعات بازدید : همه روزه از 8 صبح الی غروب افتاب
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • ویژگی های بارز : قدیمی ترین جاذبه طبیعی قشم
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 15 هزار تومان
 • قدمت : دوره مادها
 • امتیاز در این تودی : 4.3 از 5
 • امکانات رفاهی و تفریحی : سرویس بهداشتی، اطلاعات، راهنمای گردشگری، پارکینگ، غرفه صنایع دستی، طبیعت زیبا، هتل 11 کیلومتر، فاصله تا درگهان 18 کیلومتر، فاصله تا کافه رستوران یک کیلومتر، فروشگاه
 • نکات منفی بازدید : نا مناسب برای افراد کم توان و ناتوان
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، کفش کوهنوردی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، مونوپاد
 • بهترین فصل سفر : بین شهریور تا اسفند هر سال
 • Address15 Km to Qeshm City, Qeshm Island, Hormozgan Province, Iran

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

غار خربس

غار خربس قشم غاریست که برخی آن را حاصل ساخت انسان در دوره مادها می دانند و برخی آن ادامه چین خوردگی های رشته کوه البرز می دانند، در هر صورت قدمت آن به دوره حضور مادها در ایران بر میگردد و از این حیث قدیمی ترین جاذبه طبیعی قشم می باشد.

READ  باغ ژاپنی پورتلند امریکا از صلح تا فضای بکر طبیعی | این تودی

در مجموع این غار دارای 4 محل ورودی است و دیوارهای بیرونی آن بین بیست الی یس متر ارتفاع دارند، حتی در برخی از کتب های تاریخی غار خربس را محلی برای پرستش الهه  آب آناهیتا در دوره حکومت هخامنشیان در ایران می پندارند.

از لحاظ علی غار خربس که طی میلیون ها سال زیر اب بوده ، پس از آنکه با کم شدن آب سر از اب بیرون آورد توسط انسان های اولیه تا دوره مادها شامل تغییراتی شد ، این تغییرات و کنده کاری ها بر اساس نیازهای بشر در آن سالها بوده که امروزه هنوز اثرات کنده کاری های دست ساز قابل رویت هستند.

برای ورودی به غار خربس قشم که از زیباترین جاهای دیدنی این جزیره است ابتدا باید چندین پله را بالا بروید و پس از آن از یکی از دهانه ها وارد غارها شوید، در ابتدای ورودی یک حوض کوچک دست ساز وجود دارد که آب ها در آن جمع می شوند، دمای بیرون غار و داخل اصلا قابل قیاس نیست، یعنی دمای هوا در داخل بسیار سردتر از بیرون غار و خود جزیره قشم است.

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

تاریخچه غار خربس قشم

در فاصله نزدیکی تا این غارهای زیبا روستای تاریخی به نام روستای خربس وجود دارد که به گفته محققین تا دوره حکومت سلجوقیان مردم در آن سکونت داشتند و امروزه به طور کلی تخریب شده است ، البته اگر نقاط بالای غار به این روستا نگاه کنید برخی از سازه های تاریخی را که تخریب شده اند قابل مشاهده است.

این روستا در دوره حکومت صفویان دوباره مورد استفاده حکومت قرار گرفت و برخی از بخش های آن بازسازی شد که البته با افول این حکومت دوباره تمام مرمت ها از بین رفتند ، در مجموع قدمت غار خربس و روستای خربس به دوره مادها برمی گردد و از دوره سلجوقیان در ایران زندگی در آن از بین رفت.

READ  پارک ژوراسیک تهران با آدرس و تصاویر | راهنما

در روایت هایی دیگر درج شده که بومیان روستا و جزیره قشم برای حفاظت جان نوامیس و خانواده خود در مقابل تهاجم دشمنان به غار پناه می بردند که در انها برای چندین ماه آب و غذا جای داده بودند.

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

دیدنی های غار خربس قشم

غار خربس قشم داری بخش های دیدنی و جالب زیادی است که از جمله آنها می توان به 9 روزنه ورودی نورگیر اشاره کرد که نقش تنفس غارها را بر عهده دارند، در بخش بیرونی این روزنه ها هر کدام یک طاقچه زیبا تراشیده شده به چشم میخورد، بزرگ ترین تالار در غار خربس 25 متر طول دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

سنگ تراشی های مینیاتوری غار خربس

با ورود به غار خربس آثار مینیاتوری که روی سنگ ها تراشیده شده است توجه شما را جلب می کند، البته برخی از تصاویر قابل درک انسان های امروزی نیستند و برخی دیگر شامل تصاویر و صورت هایی از مردها و زن های دوره مادهاست، یکی از دالان های طولانی در خربس به زیارتگاه مشهور است که در آن برخی از هنرمندان امروزی تصاویر جدیدی را روی سنگ ها تراشیده اند.

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

نورگیرهای غار خربس

در غار خربس تعداد نورگیر به چشم میخورد که حکم پنجره های امروزی منازل را دارد، همچنین در برابر حمله دشمنان این منافذ حکم پنجره های دیده بانی را هم ایفا می کردند.

غار خربس یک مکان مقدس

برخی از بومیان بر این باورند که در سالهای دور و در دوره حکومت هخامنشیان و ساسانیان این غار محل پرستش زرتشتیان بوده و از آن به عنوان غار میترایی یاد می کنند، البته این داستان موثق نیست و دهان به دهان تا به امروز چرخیده .

READ  شهر زیرزمینی نوش آباد کاشان با 3 طبقه در عمق 18 متری زمین

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

غار خربس استودان آئین زرتشت

اگر به اصول دین زرتشت آگاهی داشته باشید آنها مردگان خود را دفن نمی کنند، از این جهت که برای خاک احترام ویژه ای قائل هستند اجساد را در محل های رها می کردند تا لاشخورها و پرندگان آنها را بخورند و پس از آنکه فقط استخوان ها باقی ماندن ، به استودان ها که محل نگهداری استخوان و دفن آنها بود منتقل می کردند.

در هر شهری این استودان ها دیده می شود که مهم ترین آن در شهر یزد می باشد، از همین رو برخی از بومیان و کتب تاریخی بر این باورند که این غار محل استودان های زرتشتیان بوده است.

تصاویر غار خربس قشم تصاویر غار خربس قشم

امکانات رفاهی غار خربس

برای رفاه حال گردشگران غار امکانات رفاهی خوبی در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به سرویس های بهداشتی، غرفه های فروش صنایع دستی و گردشگری قشم ، تاکسی سرویس و آنتن دهی خوب موبایل اشاره داشت.

چگونه به غار خربس بروم

برای مراجعه به غار از جزیره قشم وارد جاده روستای رمچاه شوید، در اواسط همین جاده تابلوهای گردشگری غار خربس را مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

شما می تانید سوالات، تجربیات سفر و نظرات خود را درباره غار خربس جزیره قشم در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث و تبادل نظر بگذارید.

بیشتر بخوانید

1

1

آتنا بنی اسدی

بعد از انصراف از دانشگاه هشت شغل رو تست کردم تا اینکه با گروه خوب این تودی آشنا شدم و مسیر زندگی خودم تغییر کرد ، ترکیب گردشگری با کار باعث شد دید من نسبت به جهان تغییر کند.

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری قشم