عکس کاخ چهل ستون قزوین

کاخ چهل ستون قزوین موزه خوشنویسان ایرانی | این تودی

Qazvin
33°
clear sky
humidity: 24%
wind: 2m/s SE
H 42 • L 35
29°
Tue
36°
Wed
33°
Thu
30°
Fri
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری قزوین

معرفی کاخ چهل ستون قزوین با آدرس و تاریخچه

کاخ چهل ستون قزوین که یکی از زیباترین سازه های تاریخی ایران می باشد در دوره ای که این شهر پایتخت سیاسی ایران بود ساخته شد و محل اصلی زندگی پادشاه آن دوره صفویان یعنی طهماسب بود، این بنا امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان قزوین می باشد که سالانه مسافران داخلی و خارجی فراوانی از آن بازدید به عمل می آورند، همراه این تودی باشید تا با این مکان تاریخی بیشتر آشنا شوید.

 • آدرس کاخ چهل ستون : آسیا، ایران، قزوین، قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، باغ صفوی، کاخ چهلستون
 • ساعات بازدید : 9 صبح الی 17
 • هزینه بلیت ورودی : ایرانی 3 هزار تومان – خارجی 8 هزار تومان
 • سبک معماری سازه : صفوی
 • شماره تماس با مجموعه : 02833234935
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 90 دقیقه تا 180 دقیقه
 • قدمت : 951 هجری قمری
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1334 با شماره 389 در فهرست میراث ملی – 
 • امتیاز این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : کافی شاپ – موزه خوشنویسی – اشیای قیمتی – نقوش مینیاتوری – سرویس بهداشتی – تاکسی سرویس – اطلاعات گردشگری – اتوبوس – آنتن دهی موبایل – رستوران – فروشگاه – غرفه صنایع دستی – 
 • نکات منفی : عدم سرویس دهی مناسب گردشگری
 • لوازم مورد نیاز جهت بازدید : وجه نقد – موبایل – کارت بانکی – مونوپاد 

عکس کاخ چهل ستون قزوین

تاریخچه کاخ چهل ستون قزوین

کاخ چهل ستون قزوین به دستور پادشاه دوم صفویان یعنی طهماسب ساخته گردید و در آن دوره به نام های دیگری همچون کاخ کلاه فرنگی در بین مردم شهرت داشت، امروزه در این محل تاریخی و عمارت زیبا موزه دائمی خوشنویسان ایرانی هم برگزار می شود و شما می توانید علاوه بر بازدید از خود ساختمان ، از این موزه هم دیدن نمایید.

READ  جنگل فندقلو اردبیل با طبیعت بکر، تله کابین و اسکی روی چمن | این تودی

عکس کاخ چهل ستون قزوین

سبک معماری کاخ چهل ستون قزوین

این عمارت که الهام گرفته از سازه های تاریخی شهر اصفهان می باشد جز اولین جاذبه های گردشگری ایران بود که در سال 1334 شمسی در فهرست میراث ملی ایران ثبت گردید، در اکثر کتب تاریخی درج شده است که در سالهایی که شهر تبریز عنوان پایتخت سیاسی ایران را یدک می کشید به علت نزدیکی به مرز های عثمانی ها و احتمال خطر حمله آنها به ایران، قزوین را به عنوان پایتخت ایران برگزیدند.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

ساخت کاخ پهل ستون قزوین

این موضوع در سال 951 هجری قمری رخ داد و در همان سال تهماسب دستور ساخت کاخی در خور شان پادشاهان ایرانی را در قزوین صادر کرد، در تصاویر هوایی این عمارت دقیقا مربع شکل است و با زیباترین روش های معماری ایجاد گردیده است، در عمارت دقیقا در یکی از بهترین باغ های شهر قزوین احداث گردید و در آن دوره تعداد 22 سازه مختلف در این باغ و چندین درب ورودی و خروجی وجود داشت.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

در دور تا دور این کاخ تعداد زیادی ستون های چوبی قرار دارد که پایه های اصلی در نگهداری نمای بیرونی سازه می باشد و از بیشترین مصالحی که در ساخت سازه استفاده گردیده است می توان به کاشی های زیبا ، آجر های خشتی و سنگ های مرمر اشاره کرد.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

کاخ پهل ستون قزوین در دوره قاجاریه

در دوره قاجاریه پادشاهان قاجار با مرمت این سازه نام کاخ چهل ستون را بر آن نهادند و امروزه به صورت رسمی به موزه خوشنویسان ایرانی شهرت یافته است، تا به امروزه مرمت ها و بازسازی های زیادی در سالهای 1336 ، 1352 ، 1357 ، 1360 و 1371 شمسی در این مجموعه انجام گرفت تا از تخریب آن جلوگیری به عمل آورند.

READ  مرکز خرید و بازار اطلس درگهان قشم با آدرس و راهنما | این تودی

عکس کاخ چهل ستون قزوین

دیدنی های کاخ چهل ستون قزوین

در این بخش به معرفی دیدنی های این عمارت تاریخی پرداخته ایم ، همراه ما باشید :

در طبقه اول مجموعه شما با زیباترین گچ بری ها و نقاشی های مینیاتوری با سبک معماری دوران صفوی روبرو می شوید، پنجره های این مجموعه به گونه ای تعبیه شده که هوای تازه را به درون کاخ منتقل می کند و در بخش ابتدایی و انتهای طبقه اول دو حوض اب برای فصول گرم سال ساخته شده تا هوای ورودی را خنک کند.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

طبقه دوم کاخ چهلستون قزوین

در طبقه دوم کاخ چهل ستون قزوین ، مهم ترین بخش همان سالن اصلی کاخ می باشد که در کتب تاریخی به سالن پذیرایی مرتضی شهر دارد، پس از به حکومت رسیدن قاجارها 4 اتاق دیگر در این سالن افزوده گردید که برای استفاده در 4 فصل سال بوده و درب ها و شیشه های آن توسط پادشاهان قجری از کشور آلمان وارد قزوین گردید.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

در این طبقه چندین نقاشی زیبا و آثاری خوشنویسی ایات قرآن مجید به چشم میخورد که به گفته کارشناسان زیباترین آثار خوشنویسی در ایران می باشد.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

بخش اشیای زینتی کاخ چهل ستون قزوین

همچنین در کاخ چهلستون قزوین از همان سال ها اشیای قیمتی و زینتی مربوط به هزاران سال گذشته که در کشفیات استان قزوین به دست آمد در این ساختمان به نمایش گذاشته شد، از طروف و سفال ها از دوران قبل از میلاد مسیح و هخامنشی تا دوران قاجاریه در معرض نمایش عمومی قرار دارد.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

دار قالی و ساز فرش عمارت چهل ستون

 یکی از بهترین و مهم ترین اشیای موجود در ساختمان ساز فرش می باشد که به دست هنرمند مشهور معاصر استاد یوسف شکری ساخته گردیده و تنها سازی در دنیاست که می تواند سه نوع ساز ضربه ای ، تاری و کوبه ای را به صدا در آورد.

READ  راهنمای سفر به روستای مازیچال از ییلاقات کلاردشت | این تودی

عکس کاخ چهل ستون قزوین

تونل زیرزمینی

این کاخ دارای یک تونل زیرزمینی می باشد که برای خروج اضطراری سیاسیون و پادشاه در نظر گرفته شده و به بیرون باغ راه پیدا می کند و البته بازدید از این تونل زیرزمینی امروزه ممنوع است.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

نقاشی ها و آثار مینیاتوری

تعداد زیادی آثار نقاشی و خطوط مینیاتوری فارسی و آیات قرانی به چشم میخورد که در جای جای مجموعه قرار دارد، علت آن علاقه زیاد پادشاهان قجری و صفوی به هنر بوده که باعث گردیده کاخ چهل ستون قزوین جز زیباترین بناهای دارای نقوش مینیاتوری ایران باشد.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

موزه خوشنویسان ایران در کاخ چهل ستون قزوین

عمارت چهلستون امروزه به عنوان مرکز خوشنویسی ایران شناخته می شود و در سال 1384 شمسی موزه خوشنویسی ایران در آن ایجاد گردید، در این موزه شما می توانید آثار خوشنویسی از برترین خوشنویسان خط نستعلیق و ثلث فارسی همانند میرعماد قزوینی و میر علی هروی و سایر خطاطان را مشاهده کنید.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

چگونه به کاخ چهل ستون قزوین برویم

برای مراجعه به کاخ چهل ستون قزوین باید در شهر قزوین وارد خیابان امام خمینی شوید و از آنجا خودتان را به میدان سبزه برسانید ، در همان میدان این عمارت زیبا را مشاهده خواهید کرد.

عکس کاخ چهل ستون قزوین

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را دریاره کاخ چهل ستون قزوین در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

 

بیشتر بخوانید

1

5.0
01

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب