کلیساهای کوچک ایران

کلیساهای کوچک ایران

کلیساهای کوچک و بزرگ ایران بعنوان مکان هایی برای عبادت و همچنین فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در میان جامعه مسیحیان مطرح می باشند. صرف نظر از مذهب و اینکه اعتقادات مذهبی شما چیست، بازدید از مکان های مقدس و مذهبی در طول یک سفر جذابیت خاصی دارد. این سازه ها با هر معماری، شکل و اندازه ای حسی از اجتماع و مردم را در خود دارند. در ایران کلیساهای متعددی با ویژگی های بی نظیر در شهرهای مختلف وجود دارد. برخی اعتقاد دارند، سه کلیسا در کشورمان از کوچکترین کلیساها در جهان می باشند، البته این نظر مورد تایید نیست. با این حال در این ایرانگردی قصد داریم این سه کلیسا را به شما معرفی کنیم.

شاید جذابیت خاص و منحصربفرد بودن یک کلیسا از نظر معماری و همچنین ابعاد مورد توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها باشد. اما بررسی و تحقیق درست در این زمینه و ارائه شواهد و مدارک مورد تایید یک مرجع رسمی در کشورمان بسیار مهم است. با این حال این عبادتگاه ها به لحاظ تاریخی و فرهنگی و همچنین مذهبی بسیار ارزشمند و با اهمیت هستند. سفر به شهر های مختلف ایران برای دیدن این عبادتگاه هایی تجربه ی جذاب و بی نظیر برای همه مسافران است. کلیساهای کوچک ایران

جانسلو کلیسایی به نام یک سیاهپوست

اهالی شهرستان ارومیه کلیسایی که در میان باغ بیدمشک قرار دارد و قدمتش به ۸۰۰ سال پیش می‌رسد را کوچک‌ترین کلیسای جهان می‌دانند. این کلیسا در روستای جانوسلو واقع است. از آنجا که پروتستان‌ها ۲۰۰ سال قبل در این منطقه سکونت داشتند، نام روستا نیز از نام یک سیاهپوست انگلیسی و از مبلغان کلیسای پروتستان آمده است. می‌گویند درون کلیسا، قبر زنی مومنه وجود دارد. داخل این کلیسا، سنگی با طول و عرض چهارمتری هست که رویش صلیب گذاشته‌اند.

باز هم باید درباره اینکه آیا این کلیسای جانویسلو ، کوچک‌ترین کلیسای جهان است یا نه با شک و تردید گفت، شاید در جای دیگری از جهان، کلیسای دیگری به همین ابعاد یا حتی کوچک‌تر وجود داشته باشد. در آن صورت، دیگر نمی‌توان گفت این کلیسا، کوچک‌ترین در جهان است. به هر حال این کلیسا هم محل عبادت مسیحیان است و مانند بسیاری از کلیساهای دیگر به نام حضرت مریم می‌شناسند و تحت مدیریت کلیسای شرق آشوری است.

این کلیسا هم مانند بسیاری از کلیساهای دیگر در آهنی ضخیم و کوچکی با ابعاد ۹۰ در ۱۳۰ سانتی دارد تا عبادت کنندگان هنگام ورود خم شوند و با احترام وارد شوند. از آنجا که کلیساها محلی برای روشن کردن، شمع دارند، در بیرون از محوطه، کلبه فلزی جایی برای روشن کردن شمع است. همچنین ۵ صلیب سنگی نیز در کنار این بنا می بینید.کلیساهای کوچک ایران

سرخ‌آباد قدیس نگهبان کارگران پل ورسک

کلیسای سرخ آباد را هم مردم استان مازندران کوچک‌ترین کلیسای جهان می‌دانند. کلیسایی که در دوره پهلوی اول در روستای سرخ آباد سوادکوه ساخته شده و اکنون به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. این کلیسا رو به روی ایستگاه راه آهن سرخ آباد کنار جاده اصلی با فاصله دو کیلومتری از پل تاریخی ورسک قرار دارد. می‌گویند این کلیسا برای انجام مراسم مذهبی کارکنان راه آهن توسط مهندسان مسیحی ایتالیایی ساخته شده است و از همان موقع هم مانده است. تا اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری سوادکوه و محل عبادت مسیحیان باشد.

مردم محلی این کلیسا را قدیسه نگهبانِ معمارانِ پل نیز می‌دانند. این کلیسا با داشتن طول و عرض سه متر در سه متر، دری ورودی و دو پنجره کوچک دارد و از گچ و آجر و کف سیمانی ساخته شده است. هر چند که این کلیسا محل عبادت بوده است، اما در سال‌های اخیر ناملایمات زیادی هم دید و بی‌توجهی به آن کم نبوده است. اگر کلید در ورودی آن را پیدا کردید، خبر بدهید چون گردشگران از پنجره داخلش را می‌بینند. عبارتی که سر در این کلیسا نوشته شده، انتساب این کلیسا را به سن باربارا دیکاتلیم تأیید می‌کند. سن باربارا دیکاتلیم دور از چشم پدرش مسیحی می‌شود. پدر وی بت پرست بوده و پس از فهمیدن این موضوع با شکنجه‌های فراوان وی را به قتل می‌رساند.

کانتور کلیسای قرمز قزوین

کلیسای کانتور در قزوین را هم برخی از افراد و رسانه‌ها کوچک‌ترین کلیسای جهان می‌دانند که به «برج ناقوس» هم معروف است. این کلیسا در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال ایران به دست روس‌ها ساخته شده است و به دلیل داشتن نقشه چند ضلعی نامنظم و آجر قرمز لعابدار، یکی از جاذبه‌های استان قزوین است اما در مقایسه با کلیساهای دیگر این کلیسا اتفاقاً کوچک‌ترین نیست ولی با این وجود می‌توان آن را جزو کوچک‌ترین کلیساهای ایران حساب کرد. سنگ قبرهایی به چشم می‌خورد که یکی از آن‌ها متعلق به یک خلبان روسی است.

شاید استفاده از عناوین کوچکترین کلیسا برای این کلیساها که در نوع خود مهم و جاذبه گردشگری محسوب می شوند، برای جذب بیشتر گردشگران به مناطقی است که کمتر کسی به آنجا می‌رود؛ مانند استفاده از صفت تفضیلی برترین، بزرگترین یا خاص ترین جاذبه گردشگری در کشورمان ایران! امّا به هر حال، آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. آنچه شکل‌گیری این کلیساهای کوچک را مهم می‌کند شاید تاریخی باشد که پشت هر کدام خوابیده.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=65660

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
ساعت بزرگ تهران
شهره مقصودی
0 دیدگاه
پارک بازار مشهد
فاطمه سادات حسینی
3 دیدگاه
بازار فردوسی 2 مشهد
امیر رضا شاهرخی
7 دیدگاه
کارتینگ کیش
آیدا قوام
3 دیدگاه
تنگه شب شتری قلات
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
کلیسای قلات
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس