دانستنی های گردشگری

ارز مسافرتی چیست و چگونه بگیریم؟

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
ارز مسافرتی چیست
ارز مسافرتی

آنچه که باید درباره ارز مسافرتی بدانید.

دلار، یورو و پوند از جمله ارزهای مسافرتی هستند که بیشتر مورد تقاضای مسافران هستند. این ارزها در صرافی های مختلف در سرتاسر جهان خرید و فروش می شوند و از این جهت مسافران ترجیح می دهند، این ارزها را برای سفر خود تهیه کنند.

نوسانت بازار ارز باعث تغییرات متعددی در قوانین پرداخت ارز مسافرتی به مسافران شده است. اکنون ۲۰۰۰ الی 2200 دلار یا یورو ارز مسافرتی به مسافران تعلق می‌گیرد.

ارز مسافرتی چیست؟

اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید؟ البته نه هر کشور خارجی می توانید برای کاهش هزینه های سفر خود از ارز مسافرتی استفاده کنید. بر اساس مصوبه ی بانک مرکزی مبلغی بعنوان کمک هزینه سفر به مسافران سفرهای سیاحتی و زیارتی داده می شود.  قیمت کمتر از ارز آزاد است که به مسافران برای سفرهای خارجی (سیاحتی یا زیارتی) داده‌ می‌شود. البته شما عزیزان باید به این نکته توجه داشته باشید که این ارز مسافرتی از نظر قیمتی از ارز بازار آزاد ارزان است و فقط سالی یک بار به مسافران تعلق می گیرد. 

برای تهیه این ارز ابتدا باید بلیط هواپیمای خود را خریداری کرده ، سپس به یکی از صرافی‌های دولتی که ارز مسافرتی ارائه می‌کنند، مراجعه کنید و حواله ارز مسافرتی خود را دریافت کنید.

سقف دریافت ارز مسافرتی

چگونه ارز مسافرتی تعلق می گیرد؟

پیش از سال 1400 ارز مسافرتی برای تمامی افرادی که قصد سفر به کشور خارجی داشتند، معادل با ۲۲۰۰ یورو بود. به این معنی که مقصد، هدف چگونگی سفر افراد به کشورهای مختلف اهمیتی نداشت و به همه افراد تعلق می گرفت. اما طبق بخشنامه ای که بانک مرکزی برای سرو سامان دادن به وضعیت ارز مسافرتی در دی ماه سال 1400 صادر کرد، سقف فروش این ارز کاهش پیدا کرد. این روند در تیرماه ۱۴۰۱ ادامه پیدا کرد و این ارز مجدد کمتر شد. در حال حاضر میزان ارز مسافرتی که با ویزای گردشگری یا مسافرتی به مسافران تعلق می گیرد، به شرح زیر است:

نوشته های مشابه
 • میزان ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای نیازمند دریافت ویزا ۵۰۰ یورو می باشد.
 • میزان ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای بدون نیاز به دریافت ویزا ۳۰۰ یورو می باشد.
 • میزان ارز مسافرتی در سفر زمینی، ریلی و دریایی ۳۰۰ یورو (یا معادل آن به تمامی ارزها) می باشد.

شما عزیزان به این نکته نوجه داشته باشید که متقاضیان و مسافران خارج از کشور می توانند از صرافی‌های مجاز ارز تا ۲۰۰۰ یورو با نرخ بازار ارز توافقی خریداری کنند. توجه کنید اگر شما قصد سفر به کشورهای بدون ویزا و کشورهای با ویزا  را در یک سال دارید، برای سفر به کشورهای بدون ویزا سهمیه ارز دلاری را دریافت نکنید تا سهمیه ارز برای سفر به کشورهای با ویزا را از دست ندهید.

در مورد ویزا بیشتر بخوانید

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سال 2021

ویزا

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی 

مدارک مورد نیاز شما برای دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۱ عبارتند از :

 • اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی شخص: برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: دقت داشته باشید اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریده‌اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی آن نوشته شده باشد.
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: هر بار می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خارجی شماست، متفاوت است.
 • ارائه اصل و کپی ویزا: البته درصورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.
 • تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید باید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند، برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن: امکان دارد صرافی‌های دولتی علاوه بر مبلغ روز ارز درخواستی، مبلغی هم به عنوان کارمزد فروش آن ارز از شما دریافت کنند.
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماسی و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد.

نکات خیلی مهم در مورد ارز مسافرتی

درباره ارز مسافرتی لازم است چند نکته را بدانید و به آن توجه داشته باشید.

1. صرافی دولتی فرم تقاضای ارز مسافرتی را به شما می‌دهد تا آن را پر کنید. نرخ مبادلاتی ارز نیز مثل نرخ بازار آزاد ارز هر روز درحال تغییر است؛ بنابراین صرافی قیمت روز مبادلاتی آن ارز را به شما اعلام می‌کند تا پرداخت کنید. پس اگر کسی هفته گذشته قیمت کمتر یا بیشتری پرداخت کرده، نباید تعجب کنید.

2. اگر می‌خواهید برای سفر زیارتی این ارز را بخرید، واجب است نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت قابل مشاهده باشد.

3. برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید خود متقاضی مراجعه کند، یعنی اگر یک خانواده ۴ نفره هستید که قصد سفر دارید، باید هر ۴ نفرتان برای دریافت ارز به صرافی مراجعه کنید.

4. درصورتی که گذرنامه‌تان را عوض کردید یا المثنی گرفتید، باید گذرنامه قبلی خود را به متصدی صرافی دولتی ارائه بدهید تا آن را بررسی کند.

چه کسانی می‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟

شما عزیزان برای اینکه بتوانید ارز مسافرتی دریافت کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حضور شخصی که می‌خواهد ارز مسافرتی دریافت کند، الزامی است.
 • ارز مسافرتی فقط به اشخاص بالای 12 سال تعلق می‌گیرد.
 • برای دریافت ارز مسافرتی باید هفت روز پیش از تاریخ سفر خود، اقدام به انجام مراحل آن کنید.
 • پاسپورت یا گذرنامه شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارز مسافرتی به هر کشوری تعلق نمی‌گیرد.
 • شما فقط سالی یکبار می‌توانید ارز مسافرتی بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا