کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / مدرسه دارالفنون یادگار امیرکبیر

مدرسه دارالفنون یادگار امیرکبیر

مدرسه دارالفنون

مدرسه دارالفنون یادگار امیرکبیر در واقع اولین مرکز آموزش عالی و اولین دانشگاه عصر حاضر بوده که در سال ۱۲۳۰ شمسی بنا شد و تاریخ آموزش عالی در ایران به این مدرسه گره خورده است. ساختمان قدیمی دارالفنون پس از ۷۸ سال فعالیت تخریب و ساختمان فعلی در سال ۱۳۰۸ شمسی بنا شده است. درب اصلی این بنای تاریخی در خیابان ناصر خسرو قرار دارد و مالک فعلی آن نیز وزارت آموزش و پرورش است که بعد از مرمت ساختمان، آن را تبدیل به موزه آموزش و پرورش کرده است اگرچه از استانداردهای یک موزه همچنان فاصله زیادی دارد و مرمت آن نیز هنوز کامل نشده است. بازدید دارالفنون در روزهای اداری امکان پذیر است.

امیرکبیر و مدرسه دارالفنون

داخل مدرسه دارالفنون

ارُالفُنون نام مؤسسه ای بود که در سال ۱۲۳۰ خورشیدی (۱۸۵۱ میلادی) به ابتکار میرزا تقی خان امیر کبیر در زمان ناصرالدین شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در  تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. در نوشته‌های ایرانی، تا دیر زمانی همهٔ دانشگاه‌های خارجی را دارالفنون می‌خواندند. ساختمان دارالفنون در خیابان ناصرخسرو در مرکز شهر تهران جای گرفته‌است. هم‌اکنون این ساختمان به عنوان موزه ای که قدمتی تاریخی دارد به سر میبرد.

تاریخچه مدرسه دارالفنون

تصاویر مدرسه دارالفنون

سنگ بنای دارالفنون در اوائل ۱۲۶۶ه.ق. در زمین واقع در شمال شرقی «ارگ» سلطنتی که پیش از آن سربازخانه بود نهاده شد. نقشه آن را “میرزا ‌رضای مهندس” که از شاگردانی بود که در زمان “عباس میرزا” برای تحصیل به «انگلستان» رفته بود، کشید و “محمدتقی‌خان معمار باشی” بنای آن را ساخت و شاهزاده “بهرام میرزا” به کار بنائی آن رسیدگی می‌کرد. ساختمان شرقی دارالفنون تا اواخر ۱۲۶۷ه.ق. به پایان رسید و مورد استفاده قرار گرفت.

دارالفنون روز یکشنبه پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ه.ق.(۱۲۳۱ش.) سیزده روز پیش از کشته شدن بانی آن یعنی امیرکبیر افتتاح شد و شاه در این روز پیش از شکار به مدرسه آمد. اصول مشق پیاده نظام، نخستین درس در همین روز بود.در پشت دارالفنون کارخانه شمع و کافور و آزمایشگاه فیزیک و شیمی و دواسازی برپا شد و چاپخانه‌ای هم ضمیمه آن گردید.

مسیر دسترسی دارالفنون

بهترین روش بازدید از مدرسه تاریخی دارالفنون استفاده از خط یک مترو و پیاده شدن در ایستگاه متروی ۱۵ خرداد است، در این گردشگری می توانید از پارک شهر، سردر باغ ملی، موزه ملی ایران، کاخ گلستان و بازار بزرگ تهران در نزدیکی این مدرسه دیدن کنید، منتظر سوالات و تجربیات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=61020

سامیار علیپور

کل زندگی من شده گردشگری و سفر و همه برنامه هام طوریه که بتونم ماهی دو مرتبه گردشی هیجان انگیز داشته باشم.

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ رستوران لرد
آیدا قوام
5 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
پاساژ امجد تهران
مهدی خانی
9 دیدگاه
پاساژ عباسیان تهران
مهدی خانی
7 دیدگاه

2 پاسخ

  1. مدرسه دارالفنون یکی از سایتهای تاریخی قابل بازدید در میدان امام خمینی که هم اکنون زیر نظر آموزش و پرورش است .

  2. محور و نقطه ی عطف طلوع ایران نوین
    محلی دیدنی ودر ارتباط با تاریخ معاصر آموزش و پروش اداره فرهنگ در ایران ، نزدیک مکانهای دیدنی دیگر در مرکز تهران همانند کاخ گلستان ،بازار تهران،موزه ایران باستان و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس