نام شهر یا مکان
Generic filters
آبشارجاذبه های گردشگری خوزستان

آبشار شوی دزفول بزرگ ترین آبشار خاورمیانه

مطالب مرتبط

اینکه آبشار شوی دزفول امروزه به عنوان بزرگ ترین آبشار خاورمیانه در بین گردشگران شناخته می شود باعث شد تا در این مقاله مفصل با راهنمای بازدید آبشار شوی در خدمت شما باشیم، می خواهیم گام بگذاریم به یکی از بهترین جاذبه های طبیعی در استان خوزستان و شهر طبیعت های نادر ، دزفول ! مهم ترین نکته برای بازدید از این آبشار مسیر ورودی به آن است که برای افراد دارای محدودیت، سالمندان و اشخاصی با قدرت بدنی کم مناسب نیست ! در ابتدای مقاله با راهنمای بازدید آبشار شوی دزفول آشنا می شوید و اگر تمایل داشتید ادامه مطلب را که ویژه طبیعت گردی در اینجاست مطالعه کنید.

 • آدرس آبشار شوی دزفول : 100 کیلومتری مرکز دزفول
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • میانگین بازدید : 8 الی 24 ساعت
 • هزینه ورودی : رایگان
 • ارتفاع : 80 متر با عرض 76 متر
 • ثبت ها : سال 1393 شمسی میراث طبیعی ملی ایران
 • امتیاز : 4.9 از 5
 • امکانات : آنتن دهی موبایل ندارد ! پارکینگ خودروهای سواری، سرویس بهداشتی، بوفه ( اینجا فاقد امکانات رفاهی است )
 • لوازم سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، کیسه خواب، چادر مسافرتی، زیرانداز، کفش کوهنرودی، عصای کوهنوردی، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، داروهای مسکن عمومی، آب اشامیدنی، وعده های غذایی، لوازم سرگرمی، شارژر، پاوربانک، دفترچه بیمه، لباس شنا، لوازم خواب، هیزم، آتش افروز، لباس اضافه، جعبه کمک های اولیه، کوله پشتی، کارت شناسایی، پلاستیک زباله، کرم ضد آفتاب،
 • در نزدیکی : راه آهن تله زنگ در 10 کیلومتری، شهر دزفول در 100 کیلومتری، کمپ بوم گردی در 7 کیلومتری، هتل در شهر دزفول، روستای شوی تا 5 کیلومتری، پمپ بنزین و گاز در دزفول
 • فصل سفر : بهار و تابستان
بخوانید  آبشار گرینه نیشابور با نقشه

آبشار شوی دزفول آبشار شوی دزفول

آبشار شوی

آبشار شوی دزفول یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی ایران با مناظر کوهستانی خارق العاده می باشد که از منظر بزرگی در خاورمیانه رتبه نخست را داراست، این مکان در فاصله یکصد کیلومتری از شهر دزفول واقع شده که در نواحی رشته کوه های زاگرس در استان خوزستان خود نمایی می کند، ارتفاع آن در بالاترین نقطه به هشتاد متر و عرض آن به هفتاد و شش متر می رسد ! از همین رو نه تنها بزرگ ترین آبشار در خاورمیانه است، بلکه در فهرست میراث طبیعی ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

این آبشار از دهانه هایی که از دور همانند غار هستند آب را با فشار و خروش فراوان به بیرون پرتاب می کند، سپس در مسیر به صورت یک هزار پله به سمت حوضچه پایینی می ریزد، در نهایت با عبور از خزه های پرتراکم سبز رنگ و ورود به رودخانه دز به مصارف کشاورزی در اطراف دزفول در می آید، البته این نکته را هم باید بدانید که در فاصله کمتری از این مکان یک ابشار دیگر با نام شوی دوم دیده می شود که آنجا خروش بیشتری دیده می شود اما وسعت این محل را دارا نیست !

آبشار شوی دزفول آبشار شوی دزفول

تفریحات آبشار شوی

تفریحات آبشار شوی دزفول در نوع خود کم نظیر هستند، یعنی شما اینجا علاوه بر آب تنی می توانید با همراه داشتن تچهیزات مناسب کوهنوردی، جنگل نوردی، رودخانه نوردی، پیاده روی، پیک نیک یا کمپ شبانه را برگزار کنید، البته برخیی افراد حرفه ای و اشنا به رشته غارنوردی ، به غارهای اطراف می روند تا خود و بدنشان را به چالش بکشند، در اول همه این موارد باید بدانید که برای رسیدن به این منطقه حداقل سه ساعت پیاده روی در مسیر های صعب العبور در انتظار شما خواهد بود!

بخوانید  آبشار آب ملخ سمیرم تنها آبشار دو طرفه ایران با آدرس

آبشار شوی دزفول آبشار شوی دزفول

طبیعت اطراف شوی

در اطراف ابشار شوی طبیعت خارق العاده ای دیده می شود، گونه های نادر گیاهی و جانوری نظیر درختان بلوط، افرا، انجیز، بید در کنار گونه های جانوری خرس، پلنگ، عقاب ایرانی و شاهین از آن دست هستند، آب و هوای خنک اینجا در تابستان به طور کلی بین 10 الی 20 درجه سانتیگراد با شهر های اطراف تفاوت دارد.

آبشار شوی دزفول

امکانات رفاهی شوی

برای رفاه حال طبیعت گردان و گردشگران امکانات رفاهی خوبی در این ناحیه از استان خوزستان تعبیه شده است که از آن دست می توان به محل برپایی کمپ، پیک نیک، سرویس بهداشتی، بوفه های مواد غذایی و فروشگاه ( البته در نیمه اول سال ) فعالیت می کنند، بیشتر افرادی که این سفر را برگزار می کنند خود با همراه داشتن تجهیزات کمپینگی که در ابتدای مطلب عنوان شد، شب را در این محل در دل طبیعت سپری می کنند.

آبشار شوی دزفول

آب و هوای شوی

شاید در فصل زمستان شاهد بارش برف چندانی در اینجا نباشیم، اما سوز سرما استخوان شکن می شود، از همین رو بهترین ماه ها برای سفر معمولا از فروردین تا خرداد هر سال است که هم آبشار دارای بیشترین آب بوده و هم رنگ سبز حاکم بر منطقه می شود، همچنین در تابستان هم خنکای هوای اینجا همه خوزستانی ها را با خود جذب می کند.

آبشار شوی دزفول

چگونه به شوی رویم ؟

رسیدن به آبشار شوی دزفول یکی از چالش های سفر شما خواهد بود، البته سفری هم که بدون چالش نباشد سفر نیست ! برخی علاقه مندان به طبیعت با راه آهن تهران به جنوب در ایستگاه تله زنگ از آن پیاده می شوند تا عازم این طبیعت گردی جذاب شوند، حال اگر شما در شهر دزفول هستید از نقاط شمالی وارد جاده شیهون شده، بعد از طی کردن مسافتی سصت کیلومتری تابلوی این مکان طبیعی را مشاهده خواهید کرد، البته سی کیلومتر دیگر در جاده ای ناهموار و خاکی باید طی کنید تا به سیاه چادرهای عشایر و روستائیان برسید، خودروی سواری خودتان را پارک کرده و با در دست داشتن تجهیزات عازم مسیر رودخانه و آبشار شوید.

بخوانید  آبشار مارگون سپیدان بهترین جاذبه طبیعی شیراز

سفر با قطار

برخی از بومیان از آنجایی که مسیر رسیدن به این منطقه دشوار است با ایجاد راهنماهای دستی روی سنگ ها با رنگ سفید شما را هدایت می کنند به سمت مقصد، ولی در هر صورت باید مسیری بین 2 الی 3 ساعت را زمینی طی کنید و این امر با دارا بودن کفش مناسب، سنگ، گل و آب راحت تر می شود برای شما، البته اگر بخواهید با قطار به اینجا بروید مسیر طولانی تری در پیش خواهید داشت، بعد از پیاده شدن در ایستگاه تله زنگ باید به سمت جنوب ایستگاه و پل تله زنگ حرکت کنید، سپس به سمت تابلوی روستای شوی مسیر خود را منحرف کنید، با طی کردن مسیری سه ساعته به دهکده می رسید، از این جا یا باید از عرض رودخانه عبور کنید که بسیار خطرناک است ، یا باید از کوه مقابلتان صعود کنید تا از مسیر مال رو بعد از دو ساعت آبشار نمایان شود.

آبشار شوی دزفول آبشار شوی دزفول

سخن پایانی

ما به طور کلی مسیر راه آهن را به شما پیشنهاد نمی کنیم چون با توجه به ساعت رسیدن قطار این سفر به تایم شب میخورید و 15 ساعت زمان شما را خواهد گرفت، همراه داشتن یک فرد ماهر به طبیعت گردی به شما کمک شایانی خواهد کرد، در بخش زیر می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

آتنا بنی اسدی

بعد از انصراف از دانشگاه هشت شغل رو تست کردم تا اینکه با گروه خوب این تودی آشنا شدم و مسیر زندگی خودم تغییر کرد ، ترکیب گردشگری با کار باعث شد دید من نسبت به جهان تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا