جاذبه های گردشگری شیرازکاخ

عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان فارس، شیراز، خیابان 22 بهمن، جنب ارگ کریم خانی
مدت زمان بازدید
:
2 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا 18:00
ورودی
:
5.000 تومان
تفریحات
:
پیاده روی , عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , ترانسفر , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
شاهچراغ در 2 کیومتری، نارنحستان قوام در 1کیلو متری، باغ دلگشا در 2 کیلومتری، آرامگاه سعدی در 2 کیلومتری، ارامگاه حافظ در 2 کیلومتری
نکات ضروری
:
نکات مهم : از دست زدن به آثار تاریخی موجود جدا خودداری نمایید فصل سفر : 4 فصل سال
ثبت ها
:
با شماره 1096 در سال 1354 خورشیدی در میراث ملی
افتخارات
:
دومین عمارت زیبای استان فارس
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کفش راحتی , عینک و کلاه آفتابی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز که در دوره سلسله زندیه و پادشاهی کریم خان زند در شهر زیبای شیراز پایتخت آن دوران ایران زمین ساخته شد ، این کاخ بی شک از زیباترین عمارت های تاریخی ایران می باشد که در آن معماری اصیل ایرانی به رخ جهانیان کشیده شده است ، آینه کاری های کم نظیر، کاشی کاری، هشتی ، اتاق های شاه نشین و فضای سبز قشنگ تنها گوشه ای از دیدنیهای این مکان تاریخی بشمار می رود .

دیوانخانه وکیل

دیوانخانه وکیلعمارت دیوان خانه در خیابان 22 بهمن (شاپور) و به فاصله ی 50 متری ارگ کریم خانی قرار دارد. دیوان خانه، وزارت خانه ی حکومت زندیه بوده است. عمارتی است دو طبقه که ایوانی بزرگ در جلو آن است و در حیاط آن یک حوض سرتاسری و یک حوض افقی در جلو شاه نشین به چشم می خورد.. در دوران زندیه دو ستون سنگی در جلو آن بوده است؛ اما آقا محمد خان قاجار پس از به حکومت رسیدن، آن دو را به تهران برد و به جای آن ها، دو ستون چوبی کار گذاشت.

معماری دیوان خانه

پنجره های رنگی دیوان خانهمعماری دیوان خانه این عمارت، حیاطی بسیار وسیع داشته و به باغ نظر می پیوسته است. در دوره ی رضا شاه پهلوی درختان آن را بریدند و ساختمان پست خانه، مخابرات و بانک ملی مرکزی شیراز را در آن ساختند. ساختمان شرکت پست، در مهر ماه سال 1383 تخریب و پی های حیاط ديوان خانه از زیر آن پیدا شده است.

با تخریب این ساختمان و در آینده، ساختمان شرکت مخابرات، شاهد آزادسازی دیوان خانه و پایان تعمیرات آن خواهیم بود. علاوه بر مقرنس ها، تزئینات نقاشی بسیار نفیسی در طاقچه ها و سقف وجود دارد که از نقش های گیاهی، گل، مرغ زندی (نوع خاصی در تزئینات مربوط به دوره زندیه) و طلا کاری پوشیده شده است. وجود این تزئینات اهمیت زیادی را به بنای دیوان خانه از نظر ارزش های هنری و تاریخی می بخشد. با توجه به نفاسات و ارزش بالای تزئینات در این بنا در طرح احیای کاربری سبکی برای مجموعه در نظر گرفته شده است.

این بنا پس از مرمت و احیای و تعبیه سیستم های جدید تأسیساتی تبدیل به مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان فارس خواهد شد. این عمارت با شماره ی 914 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شیراز و در این مطلب به طور ویژه با معماری، تاریخچه، عکس، آدرس و راهنمای بازدید عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز آشنا خواهید شدید، منتظر نظر و امتیاز شما هستیم.

نوشته های مشابه

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا