ezgif-1-ff200d5a3d

باغ دولت آباد یزد

Dowlat Abad Garden
آدرس باغ دولت آباد
ezgif-1-eca2962dc6

باغ دولت آباد یزد جز ۱۰ باغ کشور ایران است که به عضویت میراث جهانی یونسکو در آمده و در خود بلندترین بادگیر جهان را جای داده است، در ابتدای ورود به باغ دولت اباد شما با یک بادگیر بزرگ مواجه می شوید که نماد این باغ است،  همچنین غرفه های صنایع دستی و میراث فرهنگی در ورودی باغ فعال هستند و شما می توانید از آنها سوغاتی تهیه کنید، باغ دولت آباد با مساحت ۶.۵ هکتار و قدمت ۲۷۰ سال دارای درختان سرو و کاج و بید ۳۰۰ ساله می باشد که روح طبیعت را در این باغ به جریان می آورند، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری یزد با یکی از بهترین آنها آشنا می شوید، همراه این تودی باشید.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد بی شک شهر یزد جز قدیمی ترین شهرهای ایران باستان می باشد و دارای جاذبه های گردشگری فراوانیست، از خانه های قدیمی و گنبدی شکل تا آتشکده زرتشتیان و باغ های قدیمی و بی نظیر در این شهر جهانی وجود دارد و مقصد خوبی برای گردشگری می باشد، در این پست به صورت اختصاصی به معرفی یکی از برترین باغ ایرانی یعنی باغ دولت اباد یزد خواهیم پرداخت، همراه این تودی باشید، شاید در این فکر که چگونه می شود که در مرکز یک شهر کاملا خشک و کویری چنین باغ سرسبزی وجود داشته باشد، این از هنرهای ایرانیان قدیم و مهندسین سازنده باغ دولت آباد بوده و ساخت بلندترین بادگیر خشتی دنیا هم از این موضوع مستثنی نیست.

تاریخچه باغ دولت آباد

محمد تقی خان حاکم شهر یزد در دوره حکومت افشاریان در ایران بود و برای ایجاد یک محل مناسب جهت اقامت حاکم و رئیس شهر یزد و همچنین محلی برای اقامت پادشاهان ایرانی این باغ زیبا را ساخت، یکی دیگر از القاب این باغ، هشت باغ دولت اباد است که در بین مردم قدیمی یزد به این نام شناخته می شود،  در ان دوره این باغ به جهت حفظ امنیت سیاسیون در خارج از شهر یزد ایجاد گردید و دور تا دور آن را درختان سرسبز و بلند فراگرفته بود به طوری که نمای داخلی باغ از بیرون مشخص نبود، در کتب تاریخی به این قسمت هزار باغ گفته می شده که امروزه حداقل نیمی از آن درختان از بین رفته اند ولی عظمت خود را از دست نداده اند.

گسترش شهر نشینی در یزد

پس از گذشت سال ها و گسترش شهر نشینی در یزد اطراف این محل را منازل و ساختمان های مسکونی و تجاری تشکیل داد و امروزه در مرکز شهر یزد قرار دارد، آب این مجموعه از قناتی به اسم دولت اباد سرچشمه میگرفته و در قسمت غربی باغ یک رودخانه به همین اسم که امروزه خشک شده وجود داشته است، از پادشاهان بزرگی که در هشت باغ دولت آباد سکونت داشته اند می توان به ناصرالدین شاه و کریم خان زند اشاره کرد.

باغ دولت آباد در دوره پهلوی

باغ دولت آباد در دوره پهلوی به مدت ۴۵ سال متروکه و بلا استفاده بود و تقریبا نیمی از سرسبزی خود را از دست داد تا اینکه در سال ۱۳۴۸ شمسی به دستور اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی باغ دولت اباد انجام گرفت و درختان فراوانی در محوطه ان کاشته شد ولی هیچ وقت به آن سرسبزی دوره افشاریان نشد.

قنات باغ دولت آباد

جالبه بدونید آب این باغ توسط قناتی در فاصله ۷۰ کیلومتری آن تامین می شد و بوسیله آبراه هایی بی نظیر و مهندسی ایرانی به این باغ منتقل می گردید، به علت اینکه شهر یزد در طول تاریخ همیشه مورد خشسالی قرار میگرفته است برای محافظت از باغ حوض های متعددی در میان راه ساخته شد تا آب در این حوض ها ذخیره شود، البته امروزه آب قنات باغ دولت آباد خشک شده و آب این باغ توسط ۳ چاه عمیق تامین می شود.

بخش های مختلف هشت باغ دولت آباد یزد

پس از ورود به باغ شما با ساختمان اصلی بادگیر روبرو می شوید و قبل از آن با یک حوض زیبا که آب را به سه حوض داخلی دیگر که محل تفریح شاهان بوده مواجه می شوید، آب از کبک ها یا راه آب های مختلف به حوض اصلی متصل می شده و معماری این حوض به شکلیست که در حرکت اب موج ایجاد کند تا در نظر مردم و بقیه اب بیشتر از حد واقعی به نظر برسد.

سبک معماری باغ دولت آباد

ساختمان اصلی و بادگیر هشت باغ دولت آباد یزد دارای چندین بخش می باشد، بخشی به عنوان اندرونی، بخش شاه نشین، بخش اتاق ها و بخش نظارت و نگهبانی که در نوع خود بی نظیر است، همچنین در حاشیه باغ اتاق هایی جهت نگهبانی ایجاد شده تا در مواقع حضور پادشاهان و سران شهر از آنها محافظت کنند.

سنگ های مرمر

برای ساخت این باغ به طور کلی از سنگ های مرمر که توسط هنرمندان اصفهانی تراشیده شده استفاده گردیده و نمای کلی باغ بسیار زیباست، هدف از ایجاد درختان ردیف هم در ورودی باغ این بوده که معماران قدیمی همیشه در جهت بزرگ جلوه دادن و غیر واقعی به نظر رسیدن باغ ها تلاش می کرده اند.

خطای دیدنی در باغ

این درختان باعث می شود که بیننده باغ را طولانی تر از انچه واقعی است ببیند، ساختمان اصلی این باغ دارای یک بادگیر بزرگ است، هدف از ایجاد بادگیر با این ارتفاع دریافت جریان باد و مخلوط آن با آب و رساندن این هوای خنک به قسمت اندرونی و اتاق و شاه نشین های عمارت می باشد، در واقع این ساختمان فقط در فصول گرم سال مورد استفاده قرار میگرفته و ساختمان دیگری مستطیل شکل در بخشی دیگری از باغ دولت اباد قرار دارد که برای استفاده در فصول سرد سال بوده، در طبقه بالای ساختمان اصلی بادگیر یک هشتی و یک ایوان بزرگ وجود دارد که از آن منظره ای رو به همه باغ را در اختیار بیننده قرار می دهد.

بادگیر باغ دولت آباد یزد

بادگیر باغ دولت آباد یزد در واقع بادگیری که با ارتفاع ۳۳.۵ متر بلندترین بادگیر خشتی و گلی جهان محسوب می شود، این بادگیر با سبک معماری منشوری و ۸ ضلعی ساخته شده و در زیر آن یک حوض آب سرد قرار دارد تا جریان هوای خنک پس از برخورد با آب به داخل ساختمان منتقل گردد.

اقامتگاه زمستانی باغ دولت آباد

اقامتگاه زمستانی باغ دولت آباد  که در معرض تابش مستقیم نور خورشید و به شکل گنبدی قرار گرفته و گرمای لازم در زمستان را به داخل اقامتگاه منتقل می کند، در گذشته به این عمارت بهشت آئین می گفتند و اطراف آن را درختانی زیبا احاظه کرده اند.

سایر دیدنی های دولت آباد

از سایر دیدنی های دولت آباد می توان به حرمسرا، آشپزخانه با مطبخ، اخور اسب و گوسفندان، اتاق های استراحت نوکران، انبار آب و یک اتاقک جهت نگهبانی اشاره کرد، باغ دولت آباد یا هشت باغ در سال ۱۳۴۶ با شماره ۷۷۴ به عضویت میراث ملی ایران در آمد و پس از تلاش های زیاد در سال ۲۰۱۱ میلادی به جهت شکوه فراوان، قدمت، معماری بی نظیر، دارای بودن بلندترین بادگیر خشتی جهان و نماد فرهنگ مردم ایران زمین به عضوین میراث جهانی یونسکو در آمد.

سخن پایانی

در پایان خدمت شما عزیزان آثار تاریخی و فرهنگی کشورمون را با کمک یکدیگر حفاظت نماییم و از درج یادگاری و تخریب این آثار جدا خود داری نماییم، آرزوی کشورهای غربی وجود چنین عمارت ها و بناهای تاریخی در کشورشون است که ندارند، قدر نعمات و ریشه ۵ هزار ساله کشور خودمون رو بدانیم.  جهت درج سفرنامه ها و تصاویر خود با نام شخصیتون در اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی با ما در ارتباط باشید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=6634

سامیار علیپور

کل زندگی من شده گردشگری و سفر و همه برنامه هام طوریه که بتونم ماهی دو مرتبه گردشی هیجان انگیز داشته باشم.

مطالب مرتبط
کاخ تچر تخت جمشید
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه
کاخ آپادانا تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
دروازه ملل تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
خزانه شاهی تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
کاخ هدیش تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
کاخ بار عام پاسارگاد
کیوان ناصر
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 5 ساعت
ساعت دسترسی : شنبه تا چهارسنبه 7AM-10PM
ثبت شده در : 
ثبت شده در : در سال 1346 با شماره 774 به عضویت میراث ملی ایران در آمد. در سال 2011 میلادی به عضوین میراث جهانی یونسکو در آمد.
قدمت این مکان : 270 سال
نوع کاربری : باغ موزه
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، خرید، عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، فضای سبز
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی، زیرانداز، عینک و کلاه آفتابی، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، کرم ضد آفتاب، پاور بانک، شارژر، وعده های غذایی، پلاستیک زباله
اطلاعات تماس
آدرس :  Iran, Province Yazd, Yazd
شماره تماس : 9803536270781+