کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / در رانندگی با خودروهای اتوماتیک چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

در رانندگی با خودروهای اتوماتیک چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

در رانندگی با خودروهای اتوماتیک چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

خودروهای اتوماتیک از نظر مکانیزم و عملکرد تفاوت‌های زیادی با خودروهای دنده‌ای دارند و از این رو، باید در رانندگی با این خودروها به نکات مختلفی توجه داشته باشید. چرا که عدم توجه به این نکات می‌تواند منجر به بروز خرابی در گیربکس خودرو شود.

در رانندگی با خودروهای اتوماتیک چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟رانندگی با خودروهای اتوماتیک را بلد هستید؟

خودروهای اتوماتیک از نظر مکانیزم و عملکرد تفاوت‌های زیادی با خودروهای دنده‌ای دارند و از این رو، باید در رانندگی با این خودروها به نکات مختلفی توجه داشته باشید. چرا که عدم توجه به این نکات می‌تواند منجر به بروز خرابی در گیربکس خودرو شود. جهت آشنایی با این نکات، در این مطلب با ما همراه باشید.

خودروهای اتوماتیک مکانیزم متفاوتی دارند

در خودروهای دنده‌ای در کنار پدال گاز و ترمز، پدال کلاچ هم وجود دارد که برای تعویض دنده‌ها و شروع حرکت باید از آن استفاده کنید. اما در خودروهای اتوماتیک خبری از این پدال نیست و دنده‌ها به صورت اتوماتیک تعویض می‌شوند. گیربکس‌های اتوماتیک به جای شماره دنده مانند ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و R، حالت‌های P، N، R، D و S دارند.

هر گیربکس اتوماتیک روش خاص رانندگی خود را دارد

گیربکس‌های اتوماتیک دارای انواع مختلفی هستند که هر نوع گیربکس شیوه رانندگی خاص خود را دارد. به عنوان مثال، در برخی از گیربکس‌ها حالت‌های رانندگی تیپ‌ترونیک و اسپرت وجود دارند و برای استفاده کردن از این حالت‌ها، باید حتما با روش انجام این کار آشنایی داشته باشید.

در عین حال، برخی از گیربکس‌های قدیمی حالت تیپ‌ترونیک ندارند و به جای آن، تعداد سقف تعویض دنده را می‌توانید برای آن‌ها تعویض کنید. در صورتی که با روش رانندگی با این نوع گیربکس‌ها آشنایی نداشته باشید، احتمال اینکه به جعبه‌دنده ماشین آسیب جدی وارد کنید، وجود دارد.

در رانندگی با ماشین‌های اتوماتیک به چه نکاتی باید توجه داشته باشید

برای رانندگی با خودروهای با گیربکس اتوماتیک باید نکات مختلفی را حتما در نظر داشته باشید. پایین بودن ترمز دستی، نگه داشتن کلید دنده در زمان تعویض، عدم تعویض موقعیت دنده در حین حرکت، گاز ندادن در حین تغییر موقعیت دنده و دانستن تفاوت حالت پارک با خلاص از جمله این نکات هستند.

در رانندگی با ماشین‌های اتوماتیک به چه نکاتی باید توجه داشته باشیدرانندگی با ترمز دستی بالا، استهلاک گیربکس را به شدت بالا می‌برد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با نگهداری از خودروهای با گیربکس اتوماتیک وجود دارد، توجه به پایین بودن ترمز دستی در حین حرکت است. در صورتی که با ترمز دستی بالا با خودروهای دنده‌ای شروع به حرکت کنید، ترمزها و گیربکس تحت فشار قرار می‌گیرند. در خودروهای با گیربکس اتوماتیک هم چنین موضوعی رخ می‌دهد، اما فشاری که گیربکس تحمل می‌کند، چندین برابر است. افزایش فشار روی گیربکس ماشین باعث می‌شود که در بلند مدت، استهلاک آن به شدت افزایش پیدا کند و در نهایت به دلیل خرابی‌های متعدد، مجبور به تعویض مجموعه کاملا گیربکس شوید. در صورت خرابی گیربکس هم می‌توانید به مراکز معتبر تعمیر گیربکس اتوماتیک مانند مجموعه تعمیرکار مراجعه کنید.

نگه داشتن کلید دنده در حین تعویض موقعیت آن

دسته دنده‌های گیربکس‌های اتوماتیک با مهندسی‌های مختلفی تولید می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به مارپیچی، خلبانی و معمولی اشاره کرد. در گیربکس‌های مارپیچی و معمولی خبری از کلید دنده نیست، اما در دسته‌دنده‌های معمولی، کلید یا اهرمی وجود دارد که برای تعویض دنده حتما باید آن را فشار دهید. در غیر این صورت دنده ماشین تکان نمی‌خورد. در مواقعی، افرادی که با این موضوع آشنا نیستند، اقدام به فشار دادن دنده می‌کنند و این باعث می‌شود که گیربکس ماشین به شدت آسیب ببیند.

عدم تعویض موقعیت دنده در حین حرکت

خودروهای اتوماتیک بسیار به تعویض موقعیت دنده در حرکت حساسیت دارند. تنها در مواقع خاصی شما امکان تعویض موقعیت دنده را در حین حرکت دارید که یکی قرار دادن خودرو از حالت D در S و برعکس و دیگری قرار دادن ماشین در حالت تعویض دنده تیپ‌ترونیک است. در غیر این صورت، مانند قرار دادن خودرو از حالت D به R، حتما باید ماشین در حالت سکون کامل قرار داشته باشد. از این رو، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان در حین حرکت به جز در مواقع خاص، موقعیت دنده را تغییر ندهید.

در حین تغییر موقعیت دنده در حالت خلاص، اصلا گاز ندهید

زمانی که خودرو در حالت خلاص یا پارک قرار دارد و در حال گاز هرز دادن به ماشین هستید، به هیچ عنوان نباید موقعیت دنده را تعویض کنید. چرا که در این صورت ماشین به اصطلاح کله می‌کند و کنترل آن را از دست می‌دهید. این کار بسیار خطرناک است و توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان آن را انجام دهید.

مجموعه تعمیرکار؛ ارائه‌دهنده خدمات تعمیرات تخصصی گیربکس‌های اتوماتیکمجموعه تعمیرکار؛ ارائه‌دهنده خدمات تعمیرات تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

گیربکس‌های اتوماتیک در گذر زمان و بنا به دلایلی مانند عدم استفاده صحیح و اصولی، ممکن است خراب شوند و به تعمیر نیاز پیدا کنند. در این صورت توصیه می‌کنیم حتما برای رفع این مشکل به سراغ یکی از نمایندگی‌های متخصص تعمیر گیربکس اتوماتیک بروید. مجموعه تعمیرکار، یکی از بهترین مراکز تعمیر خودرو با گیربکس‌های اتوماتیک است که می‌توانید همین حالا با مراجعه به سایت این مجموعه، برای دریافت نوبت تعمیر گیربکس خودروی خود اقدام کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
https://intoday.ir/?p=74011

سردبیر ارشد

مطالب مرتبط
در سفر استانبول چه ارزی ببریم؟
بهنام خیریه
0 دیدگاه
فاصله تهران تا جوارم
بهنام خیریه
0 دیدگاه
فرودگاه اردبیل
ترلان کمیلی
3 دیدگاه
فرودگاه بیرجند
بهنام خیریه
0 دیدگاه
نقشه چابهار
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
نقشه تیس
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس