aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

دبی یا استانبول؟ کدام بهتر است؟

دبی یا استانبول؟ کدام بهتر است؟
ezgif-1-eca2962dc6

دبی یا استانبول؟ کدام بهتر است؟ اینکه آیا دبی ارزونتره یا استانبول؟ ذبی بریم یا استانبول؟ این از مهم‌ترین سوالات مسافران ایرانی در راهنمای قبل از انتخاب مقاصد سفر خارجی در تعطیلات یا سایر روزهاست. از آنجایی که ایران در همسایگی ترکیه و امارات متحده عربی قرار دارد، از دیرباز مسافران برای انجام سفرهای خارجی یکی از این دو کشور و بویژه دبی یا استانبول را انتخاب می‌کردند.

دبی یا استانبول مثل تهران یا شیراز!

خیلی از مردم که برای نخستین مرتبه قصد انجام اولین سفر خارجی خود را دارند، بین شهرهای استانبول یا دبی، یکی را انتخاب می‌کنند تا کمی به شیوه انجام سفرهای خارجی آشنا شوند و پس از آن راهی مفاصد اروپایی و شرق آسیا شوند، انتخاب بین دبی یا استانبول، همچون انتخاب بین شهرهای تهران یا شیراز است؟ شهر تهران مدرن‌ترین شهر ایران با ساختمان‌های سر به فلک کشیده، سیستم حمل و نقل عالی در کنار تنوع بالای مراکز خرید، کافه رستوران و هتل اس و در نقطه مقابل شهر شیراز، یک شهر تاریخی و باستانی با کلی آثار ثبت شده در میراث ملی ایران و میراث جهانی یونسکو است.

از همین رو می‌توان دبی را شبیه تهران فرض کنیم و شیراز را همچون استانبول! یعنی مسافرنی که علاقه زیادی به جاذبه‌های تاریخی، موزه، فرهنگ نزدیک به ایران دارند، معمولا استانبول را برای انجام سفرهای تفریحی و گردشگری خود انتخاب می‌کنند و در نقطه مقابل مسافرانی که عاشق شهرهای پیشرفته همچون نیویورک یا لاس وگاس هستند و در کنار آن زا برج‌های مرتفع همچون برج خلیفه، تفریحات لاکچری، امنیت بالا و مکان‌های تفریحی مدرن و بروز خوششان می‌آید، شهر دبی را انتخاب می‌کنند. حال در ادامه با مقایسه دبی یا استانبول؟ کدام بهتر است؟ به طور تفکیکی از لحاظ امنیت، هزینه‌های سفر، امکانات، قوانین، فرهنگ و سایر مواردی که یک مسافر ایرانی قبل از سفر به دبی و استانبول باید بداند، آشنا می‌کنیم.

مقایسه امنیت دبی و استانبول!

قبل از هر چیز در مقوله امنیت گردشگری باید بدانید دبی در رتبه نهم امن‌ترین شهرهای دنیا قرار دارد و استانبول در این رده بندی رتبه ۸۴ را دارا است، منظور از امنیت در گردشگری به طور کلی در زمینه کیف بری، جیب بری، امنیت پیاده روی در روز و پیاده روی در شب، پیاده روی در مکان‌های شلوغ و خلوت، خفت گیری و زورگیری می‌باشد که در این مقوله دبی حرف اول را می‌زند!

شما با خیالی راحت می‌توانید خودروی سواری رنت شده خود را روشن و با درب‌های باز در خیابان‌های دبی ساعت‌ها رها کنید، حتی می‌توانید هزاران دلار وجه نقدر را در کنار سواحل دبی رها کنید و مشغول شنا شوید، به طوری که یک دلار از پول شما کم نشود! در دبی می‌توایند با خیالی آسوده در خلوت‌ترین کوچه‌ها، خلوت‌ترین سواحل و خیابان‌ها تفریح و پیاده روی کنید، بدون اینکه ترس از حمله دزد یا زروگیر داشته باشید!

اما امنیت در استانبول تنها مقداری از تهران بهتر است، یعنی تهران در رتبه ۱۱۴ امن‌ترین شهرهای جهان قرار دارد و تفاوت تهران با این شهر فقط ۲۰ رتبه است، در طول سال و طبق آمار آژانس‌های مسافرتی جهانی، گزارش‌های زیادی از سرقت، کیف بری، زورگیری، باج گیری، جمله با سلاح سرد، سرقت اموال مسافران از سوئیت‌های مبله خصوصی در استانبول از سمت مسافران خارجی ابراز می‌شود که از همین رو، استانبول فقط در طول روز امنیت بالایی دارد و پیاده روی و گردش در این کلانشهر ۱۷ میلیون نفری از ساعت ۹ شب به بعد به غیر از چند خیابان اصلی استانبول نظیر میدان تکسیم، خیابان استقلال و منطقه فاتح، خطرناک است.

پس به طور خلاصه از لحاظ امنیت مسافران خارجی در گردشگری، دبی خیلی، خیلی، خیلی امن‌تر از استانبول است!

دبی یا استانبول، کدام ویزا راحت‌ اخذ میشه!

یکی دیگر از نکات مهم بعد از اینکه شما گذرنامه خود را اخذ کردید، دریافت ویزاست، باید بدانید سفر به تمام شهرهای ترکیه برای مسافران ایرانی بدون ویزا امکان‌پذیر و رایگان است، اما سفر به دبی نیاز به اخذ ویزا با هزینه ۸۰ تا ۴۰۰ درهم همراه با ارسال مدارک به صورت غیر حضوری دارد که کمی چالش بیشتری نسبت به ویزا ترکیه دارد، از لحاظ ویزا و سهولت سفر، استانبول برای مسافران ایرانی ایده آل است.

مقایسه هزینه‌های سفر دبی و استانبول!

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای خیلی از مسافران ایرانی، هزینه‌های سفر است، باید بدانید که واجد پول ترکیه لیر ارزش چندانی ندارد و طبق آخرین گزارش در این تاریخ ( فروردین ۱۴۰۲ ) هر لیر ، ۲ هزار تومان است، اما درهم در همین تاریخ با مبلغ ۱۳ هزار تومان چینج می‌شود! هزینه اقامامت در هتل‌های استانبول خیلی ارزان‌تر از هتل‌هعای دبی تمام می‌شود، همچنین هزینه تفریحات دبی دو تا ۳ برابر گران‌تر از تفریحات استانبول هستند! هزینه‌های خورد و خوراک در دبی ۳ تا ۵ برابر غذا، نوشیدنی و اقلام غذایی دیگر در استانبول است! پس باید بدانید به طور کلی هزینه سفر به استانبول تقریبا نصف قیمت سفر به دبی برای شما تمام خواهد شد، در ادامه مقایس قیمت‌های مهم‌ترین موارد در یک سفر خارجی بین این دو شهر را درج می‌کنیم :

 • مقایسه هزینه تور دبی و استانبول : قیمت میانگین تور دبی ( از ۱۵ تا ۸۰ میلیون تومان ) قیمت میانگین تور استانبول ( از ۷ تا ۶۵ میلیون تومان )
 • مقایسه هزینه پارک‌های آبی دبی و استانبول : قیمت میانگین بلیط پارک آبی دبی ( از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان ) میانگین قیمت پارک آبی در استانبول ( از ۶۰۰ تا ۱.۷۰۰ هزار تومان )
 • مقایسه هزینه یک شب اقامت در هتل‌های دبی و استانبول : میانگین قیمت هتل‌های دبی ( از ۱ تا ۲۵ میلیون تومان ) میانگین قیمت هتل‌های استانبول ( از ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون تومان )
 • مقایسه قیمت یک جفت کفش در دبی و استانبول : میانگین قیمت یک جفت کفش در دبی ( ۱.۷۰۰ هزار تومان ) میانگین قیمت یک جفت کفش در استانبول ( ۷۵۰ هزار تومان )
 • مقایسه قیمت یک پرس غذای عادی در دبی و استانبول : میانگین قیمت یک پرس غذا در دبی ( از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ هزار تومان ) میانگین قیمت یک پرس غذا در استانبول ( از ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان )
 • مقایسه قیمت بلیط هواپیما دبی و بلیط چارتر استانبول به صورت رفت و برگشت : میانگین قیمت بلیط هواپیما دبی ( از ۸ تا ۱۵ تومان ) میانگین قیمت بلیط چارتر استانبول ( از ۴ تا ۸ تومان )
 • مقایسه قیمت تاکسی دربستی در دبی و استانبول در هر کیلومتر : میانگین قیمت تاکسی در دبی ( ۵۰ هزار تومان ) میانگین قیمت تاکسی دربستی در استانبول ( ۲۰ هزار تومان )
 • مقایسه قیمت شلوار در دبی و استانبول : میانگین قیمت یک شلوار لی در دبی ( از ۱.۵ تا ۴ میلیون تومان ) میانگین قیمت یک شلوار لی در استانبول ( از ۶۰۰ تا ۱ میلیون تومان )

آب‌و‌هوای دبی یا استانبول بهتره؟

باید بدانید آب‌و‌هوای دبی و امارات با توجه به اینکه یک کشور روی خط استواست، به شدت گرم و نیمه شرجی است، معمولا سفر به دبی در نیمه اول سال آزار دهنده بوده و اکثر مغازه‌های سطح شهر دبی در فصل تابستان در تایم قبل غروب تعطیل هستند، اما در نقطه مقابل شرایط آب‌و‌هوایی استانبول و ترکیه به شدت عالیست، استانبول که در جوار دریای سیاه و تنگه بسفر دارای آب و هوای سرد و مرطوب و مناسب سفر در ۴ فصل سال است، البته در فصل زمستان، گاه برف‌های سنگینی می‌بارد و یخبندان شدید در معابر عمومی استانبول براه میوفتد.

بهترین ماه‌های سفر به دبی و استانبول

بهترین زمان سفر به استانبول در فصل بهار و تابستان بوده که هم می‌توانید از سواحل استانبول، پارک‌های آبی استانبول و جاذبه‌های طبیعی استانبول بازدید کنید و هم خنکای هوا در این شهر شباهت زیادی به تبریز در تابستان دارد، بهترین زمان سفر به دبی برای در امان ماندن از گرمای زننده این شهر، ماه‌های آذر تا بهمن هر سال است که باز هم در برخی روزها، کولرهای گازی هتل و مراکز خرید دبی روشن هستند! به طور کلی از لحاظ آب‌و‌هوایی، استانبول شهری عالی برای سفر مسافران ایرانی در چهار فصل سال بوده و دبی با طوفان و ریزگردهای مداوم در ۶ ماه اول سال، اصلا مناسب سفر نیست!

مقایسه جاهای دیدنی دبی و استانبول

در بخش مقایسه جاهای دیدنی دبی و جاهای دیدنی استانبول، استانبول تنوع بیشتری در زمینه جاذبه‌های گردشگری دارا است، البته دبی هم با ساخت بلندترین چرخ و فلک دنیا با نام چشم دبی، موزه آینده دبی و جزایر نخل دبی در بین مردم دنیا شهرت زیادی کسب کرده است،

اماکن تاریخی استانبول یا دبی! کدوم بهتره؟

بی‌شک باید بدانید که استانبول در لیست ۱۰ شهر برتر جهان از لحاظ تعداد آثار تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است، دبی در واقع هیچ اثر تاریخی به غیر از چند والی و قلعه دویست سیصد ساله ندارد، استانبول مهد جاذبه‌های تاریخی ترکیه بوده که خیلی از مسافران امریکایی و اروپایی برای بازدید از اماکنی نظیر برج گالاتا، برج دختر، مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ موزه توپکاپی، بازار بزرگ استانبول، مخزن آب باسیلیکا لوکیشن فیلم جیمز باند در کنار صدها کاخ موزه دیگر با عناوین مختلف از دوران قبل مسیح تا عثمانی و آتاتورک، حرف اول را می‌زند و دبی در مقایسه آثار تاریخی، موزه و کاخ حرفی برای گفتن در مقابل شهر باستانی استانبول ترکیه ندارد!

سواحل دبی یا استانبول؟

خیلی از مردم عاشق ساحل هستند، در مقایسه سواحل دبی با سواحل ترکیه از جمله استانبول، بدون هیچ حرف و حدیقی، سواحل لوکس دبی با نظافت عالی، تفریحات لاکچری و متنوع نظیر پاراسل، فلای بورد، انواع جت اسکی، انواع قایق، غواصی، امنیت و امکانات جایگاه خیلی، خیلی بهتری نسبت به سواحل استانبول دارا هستند، سواحل استانبول فقط در سه الی ۴ ماه از سال برای شنا و آب تنی مناسب هستند که اکثر آنها سنگی و صخره‌ای می‌باشند، سواحل دبی در جوار خلیج فارس با سواحل ماسه‌ای سفید رنگ و به شدت تمیز مورد توجه خیلی از مسافران عاشق دریا قرار دارد. اگر هدفتان دریا، ساحل و تفریحات دریایی است، دبی برای شما گزینه عالی محسوب می‌شود.

مقایسه شهربازی‌هایی دبی و استانبول

وقتی بحث شهربازی، آکواریوم، دلفیناریوم و هر مجموعه تفریحی روباز و سرپوشیده‌ای میشه، بین استانبول یا دبی، مخصوصا اگر دارای فرزند خردسال یا نوجوانی هستید، شهربازی‌های دبی با تعداد بیشتر، تنوع بالاتر، لوازم مناسب همه سنین و از همه مهمتر، امنیت بالا رتبه بالاتری نسبت به شهربازی‌های استانبول دارا هستند، استانبول فقط یک شهربازی مناسب و خوب با نام شهربازی ویالند دارد و تعدادی آکواریوم و دلفیناریوم که اکثر آنها در مراکز خرید استانبول قرار دارند.

خرید در دبی بهتره یا استانبول؟

از لحاظ خرید، اکثر مردم ایران می‌دانند که ترکیه مهد تولید پوشاک با برندهای ترکی اعلاست، همچنین چرم ترکیه هم در اروپا مطرح است، از دیرباز اجناس ترک در تمام مراکز خرید ایران محبوبیت بالایی داشتند و هنوز هم دارند، کشور دبی صرفا دارای تولیدی خاصی نیست و تماما اجناس موجود در مراکز خرید دبی، وارداتی با برندهای بین‌المللی نظیر آدیداس، نایک، گوچی، ویکتوریا سیکرت، شنل و صدها مارک معتبر دیگر است که البته در بهترین مراکز خرید استانبول هم تمامی برندهای برتر ترکی و بین‌المللی به چشم می‌خورد.

پروازهای دبی بهتره یا استانبول؟

در مقایسه پروازهای دبی و استانبول، اگر دنبال کیفیت و امنیت هواپیماها بین این دو شهر، پروازهای دبی از ایران دارای کیفیت و امنیت بهترین هستند، شرکت هواپیمایی امارات و ایرلاین فلای دبی دو تا از بهترین شرکت‌های هواپیمایی خاورمیانه هستند که در خطوط هوایی خود، جدیدترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ را استفاده می‌کنند، البته در پروازهای استانبول هم دو تا از بهترین ایرلاین‌های قاره اروپا، هواپیمایی ترکیش ایرلاینز و هواپیمایی پگاسوس فعالیت می‌کنند که برخی از هواپیماهای این دو شرکت هم کیفیت بالایی دارند.

از لحاظ قیمت بلیط هواپیما دبی و قیمت بلیط هواپیما استانبول با توجه به اینکه اکثرا چارتری هستند، از قیمت مناسب‌تری و تنوع بیشتری در تایم‌های مختلف شبانه روز برخوردار هستند، بیشتر پروازهای دبی در تایم بامداد و صبح زود انجام می‌شوند که در این بین ایرلاین‌های ایرانی ماهان، ایران ایر و ایران ایرتور هم به دبی دارای پروازهای هفتگی هستند، از لحاظ قیمتی، بلیط هواپیما استانبول مناسب می‌باشد و از لحاظ امنیت پرواز و کیفیت و نظرم در برگزاری، پروازهای دبی رتبه اول را دارند.

دبی و استانبول از کدام شهرها پرواز دارند؟

شاید از خود بپرسید که دبی و استانبول، از کدام شهرهای ایران دارای پرواز هستند، اکثر پروازهای ایران به استانبول و دبی در فرودگاه استانبول، فرودگاه صبیحه گوکچن و فرودگاه بین‌المللی دبی از فرودگاه امام خمینی، فرودگاه مشهد، فرودگاه شیراز، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه اصفهان در این قسمت با لیست پروازهای دبی و استانبول از شهرهای مختلف ایران آشنا خواهید شد:

 • بلیط هواپیما تهران استانبول تهران
 • بلیط هواپیما مشهد استانبول مشهد
 • بلیط هواپیما شیراز استانبول شیراز
 • بلیط هواپیما تبریز استانبول تبریز
 • بلیط هواپیما اصفهان استانبول اصفهان
 • بلیط هواپیما ارومیه استانبول ارومیه
 • بلیط هواپیما اهواز استانبول اهواز
 • بلیط هواپیما تهران دبی تهران
 • بلیط هواپیما مشهد دبی مشهد
 • بلیط هواپیما اصفهان دبی اصفهان
 • بلیط هواپیما بندرعباس دبی بندرعباس
 • بلیط هواپیما قشم دبی قشم
 • بلیط هواپیما کیش دبی کیش
 • بلیط هواپیما شیراز دبی شیراز
 • بلیط هواپیما لار دبی لار

مقایس حمل و نقل عمومی دبی و استانبول

در بخش سیستم حمل و نقل عمومی، دبی در بین ۱۰ شهر برتر دنیا از لحاظ نظم و انضباط در بخش مترو، اتوبوس، قطار و پرواز برخوردار است، شهر استانبول جز نا منظم‌ترین شهرهای اروپا از لحاظ زمان حرکت مترو و اتوبوس می‌باشد، همچنین شهر دبی برای تمام اقشار و گروه‌های سنی و حتی معلولین دارای امکانات رفاهی در سیستم مترو و اتوبوس می‌باشد که در این بین شهر استانبول، خدمات چندانی برای افراد دارای محدودیت و معلولین دارا نیست، توصیه می‌کنیم مقاله‌های مرتبط ( راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول و راهنمای حمل و نقل در دبی با نوبل کارت ) را هم مطالعه کنید.

لینک‌های مورد نیاز قبل از انتخاب دبی یا استانبول؟

در این بخش، مجموعه‌ای از بهترین مقاله‌های مرتبط در زمینه راهنمای سفر به استانبول و راهنمای سفر به دبی برای شما همراه با لینک درج کردیم تا با لمس روی هر کدام از لینک‌ها وارد همان مطلب شوید تا اطلاعات لازم قبل از سفر را بدانید:

نتیجه گیری کلی دبی بهتره یا استانبول؟

در پایان و با توجه به تجربیات ما در زمینه گردشگری، شهر استانبول برای سفر مسافران ایرانی بهتر است، علت آن، نزدیک بودن شرایط فرهنگی و آداب و رسوم مردم ترکیه به ایرانی‌ها در درجه اول، هزینه‌های اندک سفر و تفریح، اقامت و خرید در ترکیه نسبت به دبی که تقریبا نصف قیمت دبی برای شما تمام می‌شود، پروازهای متعدد از شهرهای مختلف ایرانی به استانبول با قیمت‌های ارزان‌تر نسبت به پروازهای دبی از ایران، شرایط و قوانین آسان برای گردشگران خارجی که در دبی، شاهد محدودیت‌های بیشتری از لحاظ مذهبی و دینی هستیم.

مثلا در ماه رمضان، خیلی از مراکز خرید و جاذبه‌های گردشگری دبی تا افطار تعطیل می‌شوند و این برای گردشگران خارجی از جمله ما ایرانی‌ها جالب نخواهد بود، همچنین قوانین سخت اقامت در هتل‌های دبی برای زوجین و بویژه ایرانی‌ها و قوانین سخت‌گیرانه در فرودگاه بین‌المللی دبی نسبت قوانین فرودگاهی ترکیه و فرودگاه جدید استانبول که معمولا ایرانی‌ها در فرودگاه‌های امارات با مشکلات و درگیری‌های بیشتری روبرو می‌شوند از جمله دلایلی است که بدون شک، استانبول را در جایگاه بهترین برای سفر ایرانیان قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=86591
banner1

مهری شاپوری

تا سال 95 یه زن خونه دار عادی بودم ، خیلی دوست داشتم کار کنم و همزمان به کار خونه برسم تا اینکه به تیم بزرگ این تودی آشنا شدم ، واقعا کار گردشگری بی نظیره.

مطالب مرتبط
فرودگاه اصفهان
ترلان کمیلی
9 دیدگاه
لندیگراف بندر پل به قشم
کیوان ناصر
15 دیدگاه
بندر کیش یا بندرگاه کیش
شهره مقصودی
8 دیدگاه
بهترین هتل‌های ارزان مشهد نزدیک حرم با غذا
شیما محمدیان
0 دیدگاه
پایانه مسافربری امام رضا مشهد
ترلان کمیلی
9 دیدگاه
نقشه مترو مشهد 1402
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس