جاذبه های گردشگری ایلاممجسمه

نقش برجسته گل گل ملکشاهی ایلام

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایلام، شهرستان ملکشاهی، شهر ارکواز، روستای گل گل
مدت زمان بازدید
:
6 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
تفریحات
:
کوهنوردی , جنگل نوردی , پیاده روی
نکات ضروری
:
فصل سفر : بهار و تابستان، سختی مسیر : بسیار سخت، نیاز به پیاده روی : 3 کیلومتر، مسیر خاکی : 15 کیلومتر،این محل بسیار صعب العبور است!
ثبت ها
:
۶ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۱۸ در آثار ملی ایران
افتخارات
:
مربوط به دوره آشور باستان
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش کوهنوردی , عینک و کلاه آفتابی , آب آشامیدنی , کرم ضد آفتاب , پاور بانک , شارژر , سوخت خودرو , تنظیم باد
موقعیت روی نقشه گوگل
:

نقش برجسته گل گل ملکشاهی ایلام از بهترین جاذبه های تاریخی ایران مربوط به عصر آشور در حاشیه رودخانه ملکشاهی در روستای گل گل از توابع شهرستان ملکشاهی استان ایلام واقع شده است، شهر ارکواز تا این اصر باستانی هشت کیلومتر صعب العبور فاصله دارد که پیمایش این مسیر از عهده خردسالان و سالمندان خارج خواهد بود، این نقش برجسته دیدنی با ابعاد نود در صد و سی و پنج سانتی متر به روی سنگی عظیم حکاکی شده و در آن علاوه بر تصویر پادشاه آشوری متن زیر درج شده است :

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

نقش برجسته گل گل ملکشاهی ایلام

متن نقش برجسته گل گل ملکشاهی 

«به آشور و خدایان (بزرگ) که به طرفداری شاه محبوب آن‌ها ایستاده و چیره شده (بر زمین‌های دشمنانش (…) شاه جهان (…) پسر (…) آشور پدر خدایان مرا نامزد کرد برای پادشاهی در رحم مادرم (…) انلیل مرا برای تسلط بر روی زمین و مردم فرا خواند. سین و شماش با هم شگونهای مساعدی در مورد بنیاد فرمانروایی من فراهم ساختند. نبو و مردوک مرا بصیرت وسیع و فهم عمیق بخشانیدند. خدایان بزرگ از راه لطف در محفل خود مرا بر روی تخت شاهی پدرم گذاشتند. آن‌ها تسلط بر روی زمین را به من واگذار کردند. شهر (…) آن‌ها بیرون رفتند (…) روی او ستایش کارهایی که من انجام داده‌ام. من نوشتم بر روی آن من به جای نهادم این سنگ نوشته را برای ترغیب شاهان و پسران من در آینده باشد که امیری در میان شاهان پسران من که او را آشور و خدایان بزرگ برای تسلط بر روی زمین و مردم نامزد کند. این ستون و تحسین خدایان بزرگ را ببیند و باشد که به تدفین آن بپردازد و قربانیها بکند اما آنکه آن مجسمه را از جای آن بردارد آشور و خدایان بزرگ و آن عده که روی این ستون نام برده شدند با نظر خشم به او نگاه کند. باشد که به طرفداری او در یک برخورد سلاح‌ها در میدان جنگ برخیزند و باشد که آن‌ها او را راهنمایی نکنند. (…) با شد که آن‌ها هم حکم شاهی او را براندازند و باشد که آن‌ها نامش و تخمه اش را در زمین ضایع کنند”».

سخن پایانی

برای مسیریابی نقش برجسته ملکشاهی از نقشه بالا کمک بگیرید و در بخش زیر نظرات، سوالات و تجربیات خود را کامنت کنید.

نوشته های مشابه

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا