کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / کاخ فرح آباد تهران

کاخ فرح آباد تهران

کاخ فرح آباد تهران

کاخ فرح آباد یکی دیگر از خانه های تاریخی تهران است، که نیاز به معرفی بیشتر دارد. چرا که بسیاری از علاقمندان به آثار تاریخی و میراث فرهنگی اطلاعات کمی در مورد آن دارند.

اگر شنیدن در مورد ویژگی های مختلف این مجموعه برای شما جذابیت دارد با این تودی همراه شوید و تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

تاریخچه

این اثر تاریخی و قدیمی در دوران ها و عصرهای متفاوت دست به دست شده تا به امروز رسید. اولین بار در سال ۱۲۸۱ هجری خورشیدی بود که مظقرالدین شاه قاجار تصمیم به ساخت یک کاخ سلطنتی جدید گرفت. پس در شرق تهران و در دهکده ی فرح آباد این کاخ بسیار زیبا با فضا و طبیعت جذاب و دیدنی بنا شد.

کاخ فرح آباد

اما پس از مظفرالدین شاه کاخ فرح آباد مورد بی مهری پادشاهان و درباریان قرار گرفت، تا اینکه احمد شاه به سلطنت رسید. در زمان حکومت احمد شاه این مکان مورد توجه قرار گرفت و قسمت اندرونی را به آن اضافه کردند. اما زمان زیادی نگذشت که قدرت به رضاخان و محمد رضا پهلوی رسید. در زمان پهلوی دوم این کاخ باسازی شد و در فضای بسیار زیبای اطراف آن ویلاهایی برای اشراف و درباریان احداث شد.

اما پس از انقلاب این کاخ در دوره ای برای کاربردهای نظامی در اختیار سپاه قرار داشت و پس از آن به موزه نیروی دریایی سپاه تبدیل شد. این مکان در ۲۰ بهمن ۱۳۵۵ با شماره ۱۳۳۱ بعنوان اثر ملی به ثبت رسید.

معماری

کاخ فرح آباد به خواسته ی شاه شاهان مظفرالدین شاه شبیه به کاخ تروکادرو پاریس احداث شد. او می خواست این مجموعه طبق الگوی کاخ فرانسوی، بنایی چند طبقه  به شکل نیم دایره باشد که دور تا دور آن را ایوان های رو باز احاطه کرده اند. در واقع معماری و طراحی این اثر تاریخی کاملا اروپایی بود.

کاخ فرح آباد

باغ این مجموعه از سه بخش اقامتگاه کارکنان به همراه اصطبل، باغ کوچک و باغ و استخر بزرگ تشکیل شده است. نکته جالب در مورد طبقات این ساختمان اینست، که در هر طبقه یک اتاق در مرکز قرار گرفته و سایر اتاق ها در اطراف آن هستند.

آدرس

تهران، بزرگراه عباس دوران، انتهای خیابان پیروزی، کاخ فرح آباد


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=70939

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ رستوران لرد
آیدا قوام
5 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
پاساژ امجد تهران
مهدی خانی
9 دیدگاه
پاساژ عباسیان تهران
مهدی خانی
7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس