نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری اصفهانکاخ

باغ فین کاشان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
اصفهان، کاشان، انتهای خیابان امیر کبیر، روستای فین قدیم
مدت زمان بازدید
:
90 دقیقه
ساعت دسترسی
:
09:00 تا 16:30
ورودی
:
10.000 تومان
تفریحات
:
شکم گردی , عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , پارکینگ , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , فضای سبز , آب خوری , نیمکت
اماکن نزدیک
:
موزه امیر کبیر داخل باغ، چایخانه سنتی و رستوران داخل باغ، هتل آپارتمان بهارستان در 1 کیلومتری
نکات ضروری
:
همه روزه به غیر از ایام سوگواری دایر است! ورودی خارجی 30.000 تومان ! فصل سفر : بهار
ثبت ها
:
شماره 238 در 15 آذر 1314 شمسی و یونسکو
افتخارات
:
از زیباترین باغ های تاریخی ایران
تماس
:
03155302010
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی

کاشان شهری تاریخی در استان اصفهان قرار دارد، همه این شهر با نام باغ فین و حمام فین کاشان و سردار بزرگ ایرانی امیرکبیر می شناسند، باغ فین کاشان که حمام فین را هم در خود جای داده است دارای 25 هزار متر مربع مساحت کلی می باشد که تمام این محوطه بوسیله یک دیوار خشتی قدیمی و زیبا از سایر مزارع و بناها جدا شده است، باغ فین جز اولین جاذبه های تاریخی گردشگری ایران بود که در سال 1314 شمسی با شماره 238 ثبت میراث ملی کشور شد، همچنین بعد گذشت هشتاد سال در سال 1392 شمسی ثبت میراث جهانی یونسکو گردید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

باغ و حمام فین 

فین نام روستایی در شهر کاشان می باشد که در آن باغ فین قرار دارد و امروزه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی از این جای تاریخی بازدید به عمل می آورند، از گذشته های دور منطه فین شهر کاشان به علت چشمه ها، رودخانه ها، کوه ها و دشت های سرسبز و روحانی مورد توجه پادشاهان و سیاسیون بوده است، حتی در برخی منباع تاریخی تمام بناها و سازه های موجود در فین را مربوط به دوره فرمانروایی جمشید می دانند و پس از آن پادشاهان دیگری همچون آل بویه و دوران ساسانیان در این منطقه به طور فسلی سکونت داشته اند.باغ فین کاشان

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

تاریخچه باغ فین

دلیل شکل گیری باغ فین کاشان زلزله ای 8 ریشتری در سال 982 هجری قمری می باشد که باعث شد پادشاهان صفوی باف فین را احداث کنند و به تدریج در حکومت های دیگری همچون قاجاریه و پهلوی بخش های دیگری از جمله حمام فین، محوطه، درختکاری، شاه نشین ها، ساختمان بادگیر و … به این باغ اضافه شد.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

نوشته های مشابه

سبک معماری باغ فین

به جرات می توان گفت باغ فین کاشان قدیمی ترین باغ سرزنده و پابرجای کشور ایران می باشد و در سبک معماری آن از ترکیبی طبیعی و مهندسی دست ساز انسان تشکیل شده است، در نزدیکی باغ فین کاشان چشمه هایی به نام چشمه های سلیمانیه وجود داشته که آب این مجموعه را تامین می کرده است، آب ابتدا از این چشمه ها به استخری بزرگ در مجوطه باغ سرازیر می شده است و از آن استخر بزرگ توسط فواره هایی بی نظیر آب به درختان و سایر مناطق باغ منتقل می شده و همین موضع دلیل بر سرسبز بودن و ماندگاری باغ فین شده است.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

معماری باغ فین

شاید با خود بگویید در آن دوره مگر فواره ای هم وجود داشته ؟ آری، مهندسین ایرانی در عمق یک متری لوله هایی از جنس سفال تعبیه دیده بودند و به علت تنظیم فشار تمام فواره ها قطر هر لوله نسبت به فاصله آن از استخر کمتر می شده است و بدین صورت فواره ها همگی که در میان یک رودخانه ای با کاشی های فیروزه ای زیبا قرار داشتند به یک میزان آب را به بیرون پرتاب میکردند، مهندس سیستم ابیاری و آب سرانی به مناطق مختلف باغ فین و حمام فین مهندس و ریاضی دان برجسته ایرانی غیاث الدین جمشید کاشانی زاده بوده است، فردی که 250 سال قبل از پاسکال قانون شیب را کشف کرده بود و از این قانون برای ابیاری باغ فین استفاده کرد.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

فضای سبز باغ فین

این عمارت دارای تعداد 600 اصله درخت می باشد که 90 درصد آنها را درختان سرو تشکیل می دهند و سن همه آنها بین 5 تا 500 سال می باشد، در سالیان اخیر به علت نفوذ خشکسالی به استان اصفهان و شهر کاشان بیش از نیمی از این درختان در اینجا خشک شده اند.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

عمارت های باغ فین 

در باغ فین بناهای و ساختمان های متعددی قرار دارد، که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت :

عمارت کوشک صفوی | کوشک شاه عباسی

کوشک در زبان سلیس پارسی به ساختمان کوچکی گفته می شود که دقیقا در مرکز یک باغ یا یک عمارت قرار دارد، کوشک مرکزی در دوره حکومت شاه عباس صفوی برای تفریح و خوش گذرانی شاهان و سیاسیون ایجاد گردید، در کوشک صفوی دقیقا در میان ان یک حوض زیبای قدیمی و باصفا قرار دارد، این کوشک دارای دو طبقه است که امروزه همچنان پابرجاست.

باغ فین کاشان

کاخ و باروی باغ فین 

یکی دیگر از ویژگی های باغ وجود باروی می باشد که این باغ را جز دسته باغ های قلعه دار می کند، با دیدن برج و باروی این باغ و نقوش مینیاتوری و زیبای کاشی کاری شده در گنبد این برج و باروی بزرگی و عظمت هنر ایرانی را به شما نمایش می دهد.

باغ فین کاشان

حمام فین کاشان

در این مکان تعداد دو حمام کوچک و بزرگ قرار دارد که در دوره قاجاریه و زندیه به آن اضافه گردید، هر دوی این گرمابه های قدیمی دارای رختکن، شاه نشین، دیگ، حوض و خزینه می باشند، سردار بزرگ ایرانی امیر کبیر موسس مدارس دارالفنون در ایران، در حمام فین کاشان در سال 1268 هجری قمری به دست مزدوران وطن فروش به شهادت رسید، حمام فین کاشان جز مهم ترین جاهای تاریخی درون باغ فین می باشد و در برخی روزها بازدید کننده های حمام فین بیشتر از خود باغ می شوند.

باغ فین کاشان

بنای هشتی ورودی و ایوان ها

در ورودی این باغ یک هشتی زیبا مشرف به تمام بخش های باغ فین قرار دارد که دارای ایوان هایی زیباست.

ساختمان خلوت کریم خانی

در بخش جنوب غربی اینجا در دوره حکومت کریم خان زند ساختمانی مشتکل از یک حیات کوچک و چندین اتاق و محوطه ساخته شد که به عنوان خلوت کریم خانی مشهور می باشد، امروزه این بخش از باغ فین به دست اداره میراث فرهنگیست و جهت مهمان سرای کارمندان خود اداره مورد استفاده قرار میگیرد.

باغ فین کاشان

ساختمان شترگلوی قاجاریه

بنای شترگلوی که به دست فتحعلی شاه قاجار ساخته شد، پس از زلزله 1192 هجری قمری فتحعلی شاه که علاقه خاصی به این منطقه کاشان داشت دستور ساخت شترگلوی فین را به مهندس برجسته اصفهانی حاج حسن خان اصفهانی داد،  این ساختمان در قسمت جنوبی و نزدیک به چشمه های سلیمانیه ساخته شد و دارای اتاق های متعدد، شاه نشین، حیات خلوت و حوض است همچنین دارای نقوش اسلیمی و اسازیری فراوانی در دیوارها و سقف های این عمارت می باشد.

باغ فین کاشان

حوش جوش های باغ فین

یکی دیگر از عجایب مهندسی ایرانی در باغ فین کاشان وجود 160 فواره که در حوض چه هایی کوچیک و باریک قرار دارند، این فواره ها که در دوره قاجاریه به محل افزوده شد توسط مکانیزمی عجیب باعث پرتاب آب به بالا می شود.

عمارت شاه نشین

این بنا هم در دوره حکومت قاجارها به باغ اضافه شد، شاه نشین در گذشته به تالارهایی بزرگ و سرپوشیده گفته می شد که جهت مهمان نوازی استفاده می گردیده است، اتاق شاه نشین به علت دارا بودن پنج درب به 5 دری مشهور است و از این اتاق شما به تمام نقاط این مکان دید دارید.

عمارت خلوت نظام الدوله

در سال 1242 هجری قمری داماد فتحعلی شاه قاجار به نام حاج محمد علی خان صدر اصفهانی به فرمانروایی شهر کاشان رسید و باغ فین را برای سکونتگاه خود انتخاب گردید، پس از این اتفاق نظام الدوله در بخش غربی باغ فین عمارتی به اسم خلوت نظام الدوله ایجاد کرد و دارای یک حرم سرا، چندین اتقاق و دو اندرونی می باشد که به مرور زمان نیمی از این بنا از بین رفته است و نیمی دیگر باقی مانده امروزه به عنوان موزه ملی شهر کاشان مورد استفاده قرار میگیرد.

بخش تقسیم گاه باغ فین

در ابتدای ساخت توسط شاه عباس صفوی در جنب چشمه ها و قنات های سلیمانیه ایجاد گردید، جهت انتقال آب به داخل باغ در فاصله ای 2.5 کیلومتری که از طریق لوله ها و کانال هایی در زیر زمین آب به داخل باغ فین منتقل میگردیده است و از آنجا به بخش های مختلفی تقسیم می شده و تمام عمارت های باغ را تغذیه می کرده است.

عمارت موزه ملی 

عمارتی که به عنوان خلوت نظام الدوله نام دارد در سال 1346 شمسی در دوره حکومت پهلوی به موزه ملی کاشان تغییر کاربری داد و در آن آثار هنری و فرهنگی و اشیای پادشاهانی همچون فتحعلی شاه، شاه عباس و کریم خان زند قرار دارد، همچنین نقاشی هایی از نمای فین در گذشته، حرمسراها و خوش گذرانی های مردم قدیم در این باغ قرار دارد.

کتابخانه امیر کبیر

در سال 1334 هجری شمسی کتابخانه ملی امیر کبیر در محل باغ فین ایجاد گردید، دقیقا در منطقه گلوگاه فتحعلی شاه این کتابخانه تشکیل گردید و آثار و دست نوشته های موجود از سردار بزرگ ایرانی امیر کبیر در آن قرار دارد، همچنین کتاب های تاریخی مرتبط با دوره های صفویان، زندیه و قاجاریه در این کتابخانه قرار دارد، دوستان عزیز باغ فین کاشان جز 10 جاذبه توریستی برتر کشور ایران است و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

سخن پایانی

اگر تجربه سفر به باغ فین را دارید می توانید سفرنامه خود به همراه تصاویر گرفته شده را با نام خودتون در اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی منتظر کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا