معرفی باغ فین کاشان همراه با آدرس و عکس

کاشان شهری تاریخی در استان اصفهان قرار دارد، همه این شهر با نام باغ فین و حمام فین کاشان و سردار بزرگ ایرانی امیرکبیر می شناسند، باغ فین کاشان که حمام فین را هم در خود جای داده است دارای 25 هزار متر مربع مساحت کلی می باشد که تمام این محوطه بوسیله یک دیوار خشتی قدیمی و زیبا از سایر مزارع و بناها جدا شده است.

باغ فین جز اولین جاذبه های تاریخی گردشگری ایران بود که در سال 1314 شمسی با شماره 238 ثبت میراث ملی کشور شد، همچنین بعد گذشت هشتاد سال در سال 1392 شمسی ثبت میراث جهانی یونسکو گردید.

 • آدرس باغ فین : اصفهان، کاشان، انتهای خیابان امیر کبیر، روستای فین قدیم
 • ساعات بازدید از باغ فین کاشان : 9 الی 17
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید از باغ فین کاشان : 3 ساعت
 • روزهای تعطیل : همه روزه به غیر از ایام عزاداری
 • هزینه ورودی به باغ فین کاشان : ایرانی 3 هزار تومان و خارجی 20 هزار تومان
 • میزان سختی مسیر : آسان
 • بهترین فصل بازدید از باغ فین : فروردین، رادیبهشت و خرداد (فصل گلاب گیری در کشان)
 • علت نام گذاری باغ فین : در پارسی سلیس فین یعنی پایانه یا پایان شهر
 • آنتن دهی موبایل : دارد
 • آنتن دهی اینترنت : ضعیف
 • وضعیت ثبت : ثبت ملی و ثبت یونسکو
 • امکانات رفاهی اطراف باغ فین کاشان : تاکسی سرویس – رستوران – کافی شاپ – چای خانه – سرویس بهداشتی – نمازخانه – پمپ بنزین و پمپ گاز 12 کیلومتر – هتل 
 • مسیر پیاده روی : ندارد

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

باغ و حمام فین کاشان

فین نام روستایی در شهر کاشان می باشد که در آن باغ فین قرار دارد و امروزه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی از این جای تاریخی بازدید به عمل می آورند، از گذشته های دور منطه فین شهر کاشان به علت چشمه ها، رودخانه ها، کوه ها و دشت های سرسبز و روحانی مورد توجه پادشاهان و سیاسیون بوده است.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

حتی در برخی منباع تاریخی تمام بناها و سازه های موجود در فین را مربوط به دوره فرمانروایی جمشید می دانند و پس از آن پادشاهان دیگری همچون آل بویه و دوران ساسانیان در این منطقه به طور فسلی سکونت داشته اند.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

دلیل شکل گیری باغ فین کاشان زلزله ای 8 ریشتری در سال 982 هجری قمری می باشد که باعث شد پادشاهان صفوی باف فین را احداث کنند و به تدریج در حکومت های دیگری همچون قاجاریه و پهلوی بخش های دیگری از جمله حمام فین، محوطه، درختکاری، شاه نشین ها، ساختمان بادگیر و … به این باغ اضافه شد.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

سبک معماری باغ فین

به جرات می توان گفت باغ فین کاشان قدیمی ترین باغ سرزنده و پابرجای کشور ایران می باشد و در سبک معماری آن از ترکیبی طبیعی و مهندسی دست ساز انسان تشکیل شده است، در نزدیکی باغ فین کاشان چشمه هایی به نام چشمه های سلیمانیه وجود داشته که آب این مجموعه را تامین می کرده است.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

آب ابتدا از این چشمه ها به استخری بزرگ در مجوطه باغ سرازیر می شده است و از آن استخر بزرگ توسط فواره هایی بی نظیر آب به درختان و سایر مناطق باغ منتقل می شده و همین موضع دلیل بر سرسبز بودن و ماندگاری باغ فین شده است.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

شاید با خود بگویید در آن دوره مگر فواره ای هم وجود داشته ؟ آری، مهندسین ایرانی در عمق یک متری لوله هایی از جنس سفال تعبیه دیده بودند و به علت تنظیم فشار تمام فواره ها قطر هر لوله نسبت به فاصله آن از استخر کمتر می شده است و بدین صورت فواره ها همگی که در میان یک رودخانه ای با کاشی های فیروزه ای زیبا قرار داشتند به یک میزان آب را به بیرون پرتاب میکردند.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

مهندس سیستم ابیاری و آب سرانی به مناطق مختلف باغ فین و حمام فین مهندس و ریاضی دان برجسته ایرانی غیاث الدین جمشید کاشانی زاده بوده است، فردی که 250 سال قبل از پاسکال قانون شیب را کشف کرده بود و از این قانون برای ابیاری باغ فین استفاده کرد.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

باغ فین کاشان دارای تعداد 600 اصله درخت می باشد که 90 درصد آنها را درختان سرو تشکیل می دهند و سن همه آنها بین 5 تا 500 سال می باشد، در سالیان اخیر به علت نفوذ خشکسالی به استان اصفهان و شهر کاشان بیش از نیمی از این درختان در باغ فین خشک شده اند.

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

عمارت های باغ فین کاشان

در باغ فین بناهای و ساختمان های متعددی قرار دارد، که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت :

عمارت کوشک صفوی | کوشک شاه عباسی

کوشک در زبان سلیس پارسی به ساختمان کوچکی گفته می شود که دقیقا در مرکز یک باغ یا یک عمارت قرار دارد، کوشک مرکزی باغ فین کاشان در دوره حکومت شاه عباس صفوی برای تفریح و خوش گذرانی شاهان و سیاسیون ایجاد گردید، در کوشک سفوی دقیقا در میان ان یک حوض زیبای قدیمی و باصفا قرار دارد، این کوشک دارای دو طبقه است که امروزه همچنان پابرجاست.

باغ فین کاشان

کاخ و باروی باغ فین کاشان

یکی دیگر از ویژگی های باغ فین وجود باروی می باشد که این باغ را جز دسته باغ های قلعه دار می کند، با دیدن برج و باروی این باغ و نقوش مینیاتوری و زیبای کاشی کاری شده در گنبد این برج و باروی بزرگی و عظمت هنر ایرانی را به شما نمایش می دهد.

باغ فین کاشان

حمام فین کاشان

در باغ فین تعداد دو حمام کوچک و بزرگ قرار دارد که در دوره قاجاریه و زندیه به آن اضافه گردید، هر دوی این گرمابه های قدیمی دارای رختکن، شاه نشین، دیگ، حوض و خزینه می باشند،.

سردار بزرگ ایرانی امیر کبیر موسس مدارس دارالفنون در ایران، در حمام فین کاشان در سال 1268 هجری قمری به دست مزدوران وطن فروش به شهادت رسید، حمام فین کاشان جز مهم ترین جاهای تاریخی درون باغ فین می باشد و در برخی روزها بازدید کننده های حمام فین بیشتر از خود باغ می شوند.

باغ فین کاشان

بنای هشتی ورودی و ایان ها

در ورودی این باغ یک هشتی زیبا مشرف به تمام بخش های باغ فین قرار دارد که دارای ایوان هایی زیباست.

ساختمان خلوت کریم خانی

در بخش جنوب غربی باغ فین در دوره حکومت کریم خان زند ساختمانی مشتکل از یک حیات کوچک و چندین اتاق و محوطه ساخته شد که به عنوان خلوت کریم خانی مشهور می باشد، امروزه این بخش از باغ فین به دست اداره میراث فرهنگیست و جهت مهمان سرای کارمندان خود اداره مورد استفاده قرار میگیرد.

باغ فین کاشان

ساختمان شترگلوی قاجاریه

بنای شترگلوی که به دست فتحعلی شاه قاجار ساخته شد، پس از زلزله 1192 هجری قمری فتحعلی شاه که علاقه خاصی به منطقه فین و باغ فین کاشان داشت دستور ساخت شترگلوی فین را به مهندس برجسته اصفهانی حاج حسن خان اصفهانی داد.

این ساختمان در قسمت جنوبی باغ فین و نزدیک به چشمه های سلیمانیه ساخته شد و دارای اتاق های متعدد، شاه نشین، حیات خلوت و حوض است همچنین دارای نقوش اسلیمی و اسازیری فراوانی در دیوارها و سقف های این عمارت می باشد.

باغ فین کاشان

حوش جوش های باغ فین

یکی دیگر از عجایب مهندسی ایرانی در باغ فین کاشان وجود 160 فواره که در حوض چه هایی کوچیک و باریک قرار دارند، این فواره ها که در دوره قاجاریه به باغ فین افزوده شد توسط مکانیزمی عجیب باعث پرتاب آب به بالا می شود.

عمارت شاه نشین

این بنا هم در دوره حکومت قاجارها به باغ فین اضفافه شد، شاه نشین در گذشته به تالارهایی بزرگ و سرپوشیده گفته می شد که جهت مهمان نوازی استفاده می گردیده است، اتاق شاه نشین به علت دارا بودن پنج درب به 5 دری مشهور است و از این اتاق شما به تمام نقاط باغ فین دید دارید.

عمارت خلوت نظام الدوله باغ فین

در سال 1242 هجری قمری داماد فتحعلی شاه قاجار به نام حاج محمد علی خان صدر اصفهانی به فرمانروایی شهر کاشان رسید و باغ فین را برای سکونتگاه خود انتخاب گردید، پس از این اتفاق نظام الدوله در بخش غربی باغ فین عمارتی به اسم خلوت نظام الدوله ایجاد کرد و دارای یک حرم سرا، چندین اتقاق و دو اندرونی می باشد که به مرور زمان نیمی از این بنا از بین رفته است و نیمی دیگر باقی مانده امروزه به عنوان موزه ملی شهر کاشان مورد استفاده قرار میگیرد.

بخش تقسیم گاه باغ فین

باغ فین در ابتدای ساخت توسط شاه عباس صفوی در جنب چشمه ها و قنات های سلیمانیه ایجاد گردید، جهت انتقال آب به داخل باغ در فاصله ای 2.5 کیلومتری که از طریق لوله ها و کانال هایی در زیر زمین آب به داخل باغ فین منتقل میگردیده است و از آنجا به بخش های مختلفی تقسیم می شده و تمام عمارت های باغ فین را تغذیه می کرده است.

عمارت موزه ملی باغ فین کاشان

عمارتی که به عنوان خلوت نظام الدوله نام دارد در سال 1346 شمسی در دوره حکومت پهلوی به موزه ملی کاشان تغییر کاربری داد و در آن آثار هنری و فرهنگی و اشیای پادشاهانی همچون فتحعلی شاه، شاه عباس و کریم خان زند قرار دارد، همچنین نقاشی هایی از نمای باغ فین در گذشته، حرمسراها و خوش گذرانی های مردم قدیم در این باغ قرار دارد.

کتابخانه امیر کبیر باغ فین

در سال 1334 هجری شمسی کتابخانه ملی امیر کبیر در محل باغ فین ایجاد گردید، دقیقا در منطقه گلوگاه فتحعلی شاه این کتابخانه تشکیل گردید و آثار و دست نوشته های موجود از سردار بزرگ ایرانی امیر کبیر در آن قرار دارد، همچنین کتاب های تاریخی مرتبط با دوره های صفویان، زندیه و قاجاریه در این کتابخانه قرار دارد.

دوستان عزیز باغ فین کاشان جز 10 جاذبه توریستی برتر کشور ایران است و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

سخن پایانی

اگر تجربه سفر به باغ فین را دارید می توانید سفرنامه خود به همراه تصاویر گرفته شده را با نام خودتون در اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی منتظر کنید.

 

منبع : این تودی بلیط هواپیما
باغ فین کاشان به همراه تاریخچه، تصاویر و آدرس, این تودی
5 (100%) 1 vote[s]
اشتراک گذاری