کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / نارین قلعه گرجستان

نارین قلعه گرجستان

نارین قلعه تفلیس

ویرانه های ناریکالا یا نارین قلعه گرجستان واقع در پایتخت این کشور یعنی تفلیس قرار دارد و جز پنج جاذبه های گردشگری گرجستان قرار دارد، این قلعه به نام های دیگری همچون ارگ نارین، قلعه مادر و قلعه ناریکالا در بین مردم گرجستان و توریست ها شهرت دارد.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

تاریخچه نارین قلعه 

از لحاظ جغرافیایی قلعه دقیقا بر روی تپه ای به همین نام یعنی کالا و در حاشیه رودخانه کورا شهر تفلیس قرار دارد، به گفته موزخین این قلعه در قرن ۴ میلادی ساخته شده و از آنجایی که در آن سالها این منطقه تا قسمت جنوبی قاره اروپا به دست ایرانی ها بوده است.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

دوره ساسانیان

قطعا قلعه ناریکالا به دست سربازان ایرانی آن دوره یعنی ساسانیان ساخته شده و امروزه جز قدیمی ترین مراکز توریستی کشور گرجستان قرار دارد، در کتب تاریخی نام این قلعه شوریس تسیخه به معنای قلعه انتقام آمده است.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

حمله اعراب به ناریکالا

پس از پیشروی عرب ها در کشور ایران بین قرن های هفتم تا دهم، در دوره حکومت بنی امیه ها نارین قلعه گرجستان بسیار توسعه یافت به طوری که در آن اتاق هایی جهت استراحت سربازان ، آب انبار و بلند کردن دیوارهای آن صورت گرفت.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

نارین قلعه پس از بنی امیه

پس از شکست خاندان بنی امیه در جنگی در سال ۱۰۸۹ میلادی، پادشاه کشور گرجستان در آن دوره یعنی شاه گرجی (پادشاه دیوید) تصمیم بر مرمت و بازسازی نارین گرجستان گرفت و کلیسای بزرگ سنت نیکلاس در بخش جنوبی تپه کالا ایجاد گردید، همچنین شاه دیوید بخش های دیگری همچون برجک های نگهبانی مرتفع، مقاوم سازی دیوارها و انبار اسلحه را به این قلعه زیبا اضافه نمود.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

تخریب نارین قلعه

گرچه تمام این بازسازی ها نیمی از مرمت عرب ها در نارین نبود، اما به علت زلزله ای شدید در سال ۱۸۲۷ میلادی تمام دیوارهای بخش شرقی و شمالی قلعه فرو ریخت و دوباره تمام این دیوارها به دست سربازان گرجی بازسازی شد.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

وقایع تاریخی نارین قلعه

نارین گرجستان از ابتدای ایجاد آن به دست یارانی ها وقایع و حکومت های فراوانی را به خود دیده است و سرشار از اتفاقات تاریخی می باشد، از جمله حکومت های مهمی که پا به این قلعه در تپه های ناریکالا گذاشتند می توان به ایرانی ها، عرب ها، ترک های عثمانی، گرجی ها و شوروی سابق اشاره کرد.

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

بخش های مهم نارین قلعه

پس از ورود شما به نارین شما با قسمت های مختلفی در این قلعه نظامی روبرو می شوید از جمله مهم ترین این بخش ها که بازدید از آنها خالی از لطف نیست به شرح زیر است :

نارین قلعه گرجستان | narikala نارین قلعه گرجستان | narikala

اتاق روسا

این اتاق ۴۵ متر مربعی محلی برای حضور و جلسات بین سیاسیون و روسای حکومت در آن دوره بوده است، تا کنون کتیبه های تاریخی و نقشه های نظامی فراوانی از این اتاق کشف شده است که به موزه ملی گرجستان تحویل داده شده.

اتاق سربازان

در واقع باید بگیم اتاق های سربازان، تعداد ۴۰ اتاق مخصوص سربازان در این قلعه وجود دارد که در آن لوازم خواب و جنگی همچون شمشیر و نیزه کشف شده.

حمام نارین قلعه

بخشی دیگر که شمال غربی نارین گرجستان قرار دارد که گویی حمام سربازان و پادشاهان بوده است، البته به علت گذشت زمان این حمام ها کمی تخریب شده اند ولی بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

آب انبار نارین قلعه

کمی که از حمام ها به سمت شرق بروید با آب انبار نارین گرجستان مواجه می شوید، آب انباری که در واقع آب آشامیدنی مردم و ساکنین قلعه ناریکالا را تامین می کرده است.

برجک های نگهبانی نارین قلعه

در حاشیه دیوارهای نارین چهار دژ نگهبانی با ارتفاع ۴۰ متر به چشم میخورد و یک برجک نگهبانی دیگر دقیقا در مرکز قلعه و چسبیده به ساختمان روسا قرار دارد که بازدید از آنها برای عموم مردم آزاد است.

انبار غذا نارین قلعه

یکی دیگر از بخش های دیدنی نارین گرجستان، انبار غذای آن است، به طوری که شما با چگونه انبار کردن غذا در هزار سال گذشته آشنا می شوید.

انبار اسلحه نارین قلعه

دیگر بخش توریستی نارین قلعه انبار اسلحه می باشد، جایی که سربازان سلاح های خودشن رو در آن قرار می دادند و در هنگام نیاز از آنها استفاده می کردند، از سلاح هایی که در این قلعه کشف شده می توان به منجنیق، توپ های جنگی، شمشی، نیزه و سلاح های نیمه اتوماتیک اشاره کرد.

زندان نارین قلعه

آخرین بخش دیدنی در نارین گرجستان، زندان های این قلعه تاریخیست، زندان هایی که در بخش هایی بسیار ترسناک می شود و دارای ادوات شکنجه می باشد.

چگونه به نارین قلعه گرجستان برویم؟

برای مراجعه به نارین  در شهر تفلیس شما باید ابتدا به خیابان کلیسای سنت جورچ بروید، در حاشیه رودخانه کورا پس از عبور از حمام های سولفور تفلیس و باغ بوتانیک، نارین را بر فراز تپه های مرتفع کالا مشاهده می کنید، شما می توانید این مسیر را با تاکسی و اتوبوس طی کنید تا به ناریکالا برسید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات و سوالات خودتون رو با ما در میان بگذارید، علاقه مندان به ارسال سفرنامه می توانند در این تودی، اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران مطالبشون رو با نام خود منتشر نمایند.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=7315

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

مطالب مرتبط
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
قلعه بیرجند
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
ارگ شیخ بهایی نجف آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
برج‌های بارزان قطر
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
قلعه الزباره قطر
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
نقشه باتومی
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس