کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / گوهر تپه رستمکلا

گوهر تپه رستمکلا

گوهر تپه رستمکلا

سایت باستان شناسی گوهر تپه بهشهر یا گوهر تپه رستمکلا از تپه های ساسانی و به گفته برخی منابع مربوط به ۵ هزار سال قبل می باشد، گوهر تپه یکی از محوطه‌های باستانی پیش از تاریخ شمال ایران در استان مازندران است که در شهرستان بهشهر و در ۲ کیلومتری شمال غربی رستمکلا و کیلومتر ۳۰ جاده ساری به بهشهر و از جاهای دیدنی گرگان تا رامسر قرار گرفته ‌است.

گوهر تپه

گوهر تپهاین محوطه باستانی در دشتی واقع شده که در جنوب آن مراتع و کوهستان های جنگلی و کوهستانی سرسبز قرار دارد. داستان گوهر تپه از زندگی انسان‌هایی آغاز می شود که در غارهای باستانی مازندران چون غار گمیشان، غار هوتو و غار کمربند زندگی می‌کردند و با خروج از غار به مرور در محوطه گوهرتپه ساکن شدند.

در عصر نوسنگی، در گوهرتپه زندگی روستا نشینی رواج داشته و در دوره برنز و مفرغ مورد توجه قرار گرفته و در نهایت تبدیل به مکانی برای استقرار شهرنشینی شده است. در جریان دوران‌های زمین‌شناسی غارهای زیادی در این منطقه تشکیل شده که منجر به ایجاد استقرارهای بعدی انسان در آن‎ها شده ‌است.

گوهر تپه بهشهر

گوهر تپه بهشهرگوهرتپه یکی از استقرارگاه‌های پیش از تاریخی ایران است که در دوران مس و سنگ شکل گرفته ‌است. قرار داشتن این محوطه در حد فاصل دره‌ها و غارهای باستانی همچون غار هوتو، غار کمربند و غار کومیشان اهمیت آن را دو چندان کرده ‌است. با توجه به سرچشمه‌های آبی، جنگل، دریا، غارها و شرایط مطلوب منطقه همراه با پتانسیل‌های موجود دیگر، گوهرتپه به صورت تدریجی مسیر توسعه را پیمود و در دوران مفرغ به شهری بزرگ با وسعت پنجاه هکتاری تبدیل شد.

از جمله آثار به دست آمده از گوهر تپه، در میان لایه‌های دوره مس و سنگ و عصر مفرغ، می توان به انواع سفال، اشیا مفرغی، مهر، اشیا تزیینی و ساختارهای معماری و همینطور جنگ‌افزارهایی شامل سرنیزه، خنجر و هم چنین اشیاء تزیینی شامل آویز، گردنبند و دستبند اشاره کرد.

سایت موزه باستانی گوهر تپه

سایت موزه باستانی گوهر تپهسایت موزه باستانی گوهر تپهسایت موزه باستانی گوهر تپههمچنین مهره‌های سنگی، پیکرک‌های حیوانی و انسانی، ریتون‌های سفالی و نمونه‌های مختلف دوک، سردوک و دیسک‌های سفالی اشاره کرد. اشاره کرد آثار معماری به دست آمده در گوهر تپه استفاده از ، خشت و سنگ را در پی بناها آشکار می‎کند که به وسیله تیرک‌های چوبی و افقی و نی پوشیده شده‎اند.

در گوهرتپه ابزارهای سنگی زیادی بدست آمده که از آن جمله می‌توان به تیغه‌ها، تراشه‌ها و هاون‌های سنگی اشاره کرد که از کانی‌های گوناگون در میان لایه‌های سنگ آهک منطقه به دست آمد و کاربرد این ابزارهای سنگی جهت درو کردن غلات، تکه کردن گیاهان و گوشت حیوانات و آسیاب کردن گندم و دانه‌های گیاهی بوده ‌است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=72111

امیر رضا شاهرخی

مطالب مرتبط
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
قلعه بیرجند
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
ارگ شیخ بهایی نجف آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
برج‌های بارزان قطر
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
قلعه الزباره قطر
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
قلعه باب البحر طنجه
سامیار علیپور
0 دیدگاه

2 پاسخ

  1. واسه کسایی که به تاریخ باستان علاقه دارن توصیه میکنم حتما برن، در یک کلام یه قبرستانه با قدمت بیش از ۵۵٠٠ سال

  2. اونجا اگه رفتید پول نقد ببرید چون کارت خوان ندارند سوغاتی از شمایل اسب‌های نقاشی شده هست میتونید تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس