خانه حاج ملک مشهد

خانه ملک مشهد از میراث فرهنگی مشهد | جاذبه های گردشگری مشهد | این تودی

جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی خانه ملک در مشهد

خانه حاج ملک در مشهد مقدس جز جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می رود و روز به روز به شهرت این خانه افزوده می شود، حاج حسین ملک یکی از ثروتمند ترین افراد اواخر دوره حکومت قاجاریه و اوایل پهلوی بوده، وی در سال 1251 هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشود، وی به طور مداوم بالغ بر 50 سال اجاره دار املاک آستان قدس رضوی در مشهد بود  از این راه ثروت بسیاری به دست آورد، همچنین حاج حسین ملک در آن دوره ها کمک های خیریه بسیاری به مردم بی بضاعت اعظا می کرد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری مشهد با راهنمای بازدید از این مکان آشنا خواهید شد.

  • آدرس خانه حاج ملک : ایران، خراسان رضوی، مشهد، خیابان امام خمینی، بین سه راه دارایی و میدان 10 دی
  • ساعات بازدید : 9 الی 18
  • تاریخ ساخت : 1269 شمسی
  • مدت زمان پیشنهادی : 2 ساعت
  • سختی مسیر : آسان
  • هزینه ورودی : ایرانی 5 هزارتومان و خارجی 20 هزار تومان
  • امکانات رفاهی : ایستگاه مترو – اتوبوس – تاکسی – سرویس بهداشتی – مسجد – فروشگاه – رستوران – کافی شاپ – هایپرمارکت

خانه حاج ملک مشهد خانه حاج ملک مشهد

خانه ملک 

حاج حسین ملک پس اتمام دوره تحصیلات خود در سال 1284 شمسی به مشهد نقل مکان کرد و مدیریت ملک و املاک پدری خودش در این شهر را به دست گرفت و پس 20 سال املاک خود را به ترتیب وقف امور خیریه نمود.

از مهم ترین امور وقفی حاج حسین ملک در این شهر می توان به : وقف بیمارستان رضوی در شهر چناران و بیمارستان سجادیه در شهر تربت جام، همچنین در سال 1338 شمسی حاج ملک به هر فرد فرهنگی 500 متر زمین وقف کرد که در مجموع متراژ این وقف به دویست و ده هکتار می رسید، باغ وکیل آباد ، کتابخانه ملی ایران ناز دیگر امور خیریه این نیکوکار بود.خانه حاج ملک مشهد

تاریخچه خانه ملک

این محل در خیابان امام خمینی محل اقامت این عالم نیکوکار بوده است، این خانه که در اواخر دوره قاجاریه به زیر بنای 5 هزار متر مربع ساخته شده بود،  امروزه به علت گذشت سالها و عملیات راه و شهرسازی فقط یک بخش از آن باقی مانده است که یک بنای دو طبقه می باشد، سبک معماری و اصول مهندسی به کار رفته در ساخت خانه حاج ملک اسلامی و اروپایی است.

خانه حاج ملک مشهد خانه حاج ملک مشهد

سبک معماری خانه ملک

در این خانه تاریخی و زیبا پس از سالها تلاش و خاک برداری یک حام به متراژ 130 متر از زیر خاک بیرون آمد و این حمام و گرمابه تنها نمونه از حمام های تاریخی و قدیمی ایران می باشد، همچنین در طبقات این خانه شما با اتاق های متعدد روبررو می شوید، یک حوض قدیمی و بزرگ در وسط حیات این خانه قرار دارد که بسیار چشم نواز است، در مجموع خانه حاج ملک دارای روح قدیمی و آرام بخش می باشد که بازدید از آن را برای هر بیننده ای لازم می کند.

این مکان در سال 1377 به عضویت میراث تاریخی ملی در آمد و امروزه تحت نظارت اداره میراث فرهنگی می باشد، همچنین در سال های 1397 ، 13811 و 1390 این منزل قدیمی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا شکل کهن خود را از دست ندهد.

خانه حاج ملک مشهد خانه حاج ملک مشهد خانه حاج ملک مشهد

سخن پایانی

اگر در مشهد هستید و به دنبال جاهای دیدنی میگردید، می توانید به قسمت تفریحات مشهد مراجعه کنید، همچنین اگر تجربه سفرنامه نویسی دارید می توانید سفرنامه ها و تصاویر خودتون رو با نام خود در اولین دانشنامه گردشگری ایران منتظر کنید.

بیشتر بخوانید

1

1

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب