خانه / جاده هراز

جاده هراز

جاده هراز

جاده هراز مسیری سرسبز با کوه ها و دره های بسیار جذاب و دیدنی و البته ترسناک برای سفر از تهران به مازندران می باشد. وقتی سوار بر اتومبیل خودتان از این جاده عبور می کنید، زیبایی های طبیعی و فضای بکر آن منطقه شما را جذب می کند. شاید خیلی از افراد از پیچ ها و دره های این جاده هنگام عبور وحشت کنند. اما جاده فوق العاده هراز ذهن و فکر شما را به جذابیت های خود معطوف می کند. مقصد سفر و گشت و گذار شما هر کجا که باشد، گذر از این مسیر حس و حال خوبی را به شما منتقل می کند.

جاهای دیدنی جاده هراز

از این شاهراه می توانید به مناطقی مثل بومهن، رودهن، دماوند، فیروزکوه، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه، لاریجان و آمل برسید. اگر تا به حال از این جاده ۱۸۳ کیلومتری عبور نکردید و تجربه ی آن را ندارید. من پیشنهاد می کنم این جاده را یکبار برای سفر و تفریح و گردش خود انتخاب کنید. ما در این مطلب قصد داریم مکان هایی که از طریق این مسیر می توانید به آنها برسید را برای شما معرفی و مشخص کنیم.

مسافت کمتر از یک ساعت از تهران

سد لتیان

سد لتیان در جنوب شهر لواسان قرار دارد و از میدان آزادی تا سد لتیان بدون ترافیک، حدود ۵۰ دقیقه فاصله است. این سد روی رود جاجرود قرار گرفته و آب شرب تهران را تامین می‌کند. جاجرود و روستاهای اطراف آن از مناطق دیدنی اطراف تهران و جاده هزار به شمار می‌روند که علاوه بر قدیمی بودن، طبیعتی بکر و سرسبز هم دارند. آب‌وهوای مطبوع اطراف سد، رودخانه، ماهیگیری، عکاسی از طبیعت و سپری کردن زمان در ارتفاعات سرسبز سد لتیان برای طبیعت گردان بسیاری جذاب و محبوب است.

آبشار کمرد

آبشار کمرد در حوالی روستایی با همین نام واقع شده است. روستای کمرد در مسیر جاده آبعلی قرار گرفته و آب‌وهوایی معتدل و کوهستانی دارد. از میدان آزادی تا آبشار کمرد، بدون ترافیک حدود ۵۰ دقیقه فاصله است. آبشار کمرد که یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود، در انتهای یک دره قرار گرفته و اطراف آن پوشیده از درختان نارون، چنار و زرشک کوهی است. این آبشار، تنها در فصل بهار آب دارد و میزبان گردشگران و دوست‌داران طبیعت است. بااین‌حال در دیواره‌های آبشار، غارهای کوچک و بزرگ و شکاف‌های عمیقی هم دیده می‌شود که در سایر فصول سال، بازدید از آن‌ها امکان‌پذیر است.

پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر در اطراف دریاچه ماملو قرار گرفته و به عنوان یک جاذبه گردشگری طبیعی شناخته می‌شود. از میدان آزادی تا پارک ملی خجیر، حدود ۴۵ دقیقه فاصله است. پارک ملی خجیر از مناطق محافظت شده اطراف تهران است که ۲۰۰ سال پیش به عنوان شکارگاه سلطنتی شناخته می‌شد. گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری در این منطقه قرار دارند و هم اکنون شکار در آن ممنوع است. این پارک، تنها منطقه در تهران است که تعدادی آهو در آن زندگی می‌کنند.جاده هراز

دریاچه ماملو

دریاچه یا سد ماملو از دیگر سدهای اطراف تهران محسوب می‌شود که روی رودخانه جاجرود قرار گرفته است. از میدان آزادی تا تالاب و سد ماملو، بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه فاصله است. دریاچه این سد که به دریاچه ماملو هم نامیده می‌شود، حدود ۳ هزار متر طول و ۸۰۰ متر عرض دارد. این سد هم مانند سد لتیان محل پرورش انواع ماهی‌ها است و به همین دلیل گردشگران بسیاری برای ماهیگیری به بازدید از این منطقه می‌روند.

دژ باستانی گل خندان

دژ باستانی گل خندان که با نام دژ ساسانی هفت دختر بومهن هم شناخته می‌شود، در روستای گل خندان واقع شده است. از میدان آزادی تا دژ باستانی گل خندان، بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه فاصله است. بر اساس شواهد باستان شناسی، به نظر می‌رسد که از قرن دوم تا اوایل دوره صفوی (قرن دهم)، از این دژ استفاده می‌شده است. در حال حاضر ساختمان این دژ از بین رفته و تنها دیواره‌های آن باقی مانده است. این دژ از نظر سوق‌الجیشی دارای اهمیت بوده،‌ چرا که بر فراز تپه و در محل اتصال دو رودخانه قرار داشته است. بازدید از این دژ باستانی برای علاقه‌مندان به تاریخ می‌تواند جذاب باشد.جاده هراز

غار گل زرد

غار گل زرد در جاده هراز و در فاصله ۶۵ کیلومتری از تهران قرار دارد. از میدان آزادی تا غار گل زرد بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۵۰ دقیقه فاصله است. این غار از غارهای رودخانه‌ای ایران محسوب می‌شود که سطح درون آن از کربنات کلسیم پوشیده شده است. در این غار چند حوضچه آب سرد هم وجود داشته که حدود ۴ متر عمق دارند. غار گل زرد از غارهای فعال آهکی است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از آن دیدن می‌کنند. بهترین زمان بازدید از این غار تا شهریور ماه است. در فصل پاییز و زمستان معمولا دهانه غار به دلیل آب گرفتگی بسته می‌شود.

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی، قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است که در جاده هراز قرار دارد. از میدان آزادی تا پیست اسکی آبعلی بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه فاصله است. پنج پیست اسکی، تله‌کابین، تله‌اسکی، شش رستوران، مدرسه اسکی، زمین‌های تنیس، سوارکاری، پرش و کایت از امکانات این پیست اسکی هستند. مرتفع‌ترین نقطه این پیست اسکی، ۲ هزار و ۶۵۰ متر ارتفاع دارد. این پیست در فصل زمستان بسیار شلوغ و محبوب است. در فصل تابستان هم به دلیل آب‌وهوای مطبوعی که دارد، برای اسب‌سواری و تنیس مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

امامزاده حمزه

امامزاده حمزه در ۳۰ کیلومتری جاده هراز در روستای مبارک آباد قرار دارد. از میدان آزادی تا امامزاده حمزه، بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۵ دقیقه فاصله است. در اطراف این امامزاده سه چنار با قدمت ۴۰۰ ساله وجود دارد. قدمت امامزاده را از روی سبک و سیاق آن با سایر امامزاده‌ها تخمین زده‌اند و احتمالا مربوط به قرن پنجم یا ششم هجری باشد. این امامزاده ضریح ندارد و از گچ و ساروج ساخته شده است.

امامزاده هاشم

امامزاده هاشم در جاده هراز و در ۶۰ کیلومتری تهران قرار دارد. از میدان آزادی تا امامزاده هاشم، بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه فاصله است. قدمت ساختمان این امامزاده به دوران صفویه می‌رسد. امامزاده هاشم، آرامگاه هاشم بن حسن از نوادگان امام حسن مجتبی است. در بعضی منابع تاریخی بیان شده که در کنار این امامزاده یک کاروانسرا هم وجود داشته است، اما در حال حاضر اثری از کاروانسرا نیست. این امامزاده به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قله سیاه چال پرسون

قله سیاه چال پرسون در کوه‌های لواسانات و در جنوب دشت لار قرار دارد. از میدان آزادی تا قله سیاه چال بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۴۰ دقیقه فاصله است. ارتفاع این قله ۳ هزار و ۵۰۰ متر بوده و سرچشمه رودخانه لواسان و چهل‌بره است. آبشار و تنگه سیاه چال هم در ارتفاعات و حوالی این قله قرار دارد. آب وهوای مطبوع و طبیعت بکر این منطقه، گردشگران بسیاری را به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان به خود جذب می‌کند.

چشمه اعلا

چشمه اعلا در ۷۰ کیلومتری شمال تهران و در چهار کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد. از میدان آزادی تا چشمه اعلا، بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه فاصله است. چشمه اعلا از مناطق ییلاقی در حاشیه شهر تهران محسوب می‌شود که با آب‌وهوایی مطبوع و دل‌پذیر به ویژه در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران بسیاری است. آب این چشمه از بارندگی‌های ارتفاعات دماوند که در خاک نفوذ می‌کند، می‌جوشد.

پارک ملی لار

پارک ملی لار در دامنه جنوب غربی دماوند قرار دارد. از میدان آزادی تا پارک ملی لار، بدون ترافیک حدود سه ساعت و ۳۵ دقیقه فاصله است. این پارک ملی از مناطق حفاظت شده ایران به شمار می‌رود که اکوسیستم کوهستانی دارد. قدمت تاریخی دره لار به سال‌های ابتدایی اسلام می‌رسد. گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی در این پارک ملی زندگی می‌کنند و این پارک، از مناطق شکار ممنوع ایران به شمار می‌رود. طبیعت دوستان بسیاری به بازدید از پارک ملی لار می‌روند.

دشت و دریاچه لار

دشت لار و دریاچه و سد لار هم در پارک ملی لار قرار دارند. این دشت بزرگ‌ترین دره ایران است که چشمه‌های بسیاری در آن می‌جوشد و به همین دلیل به سرزمین هزار چشمه شهرت دارد. دریاچه و سد لار هم در این دشت قرار گرفته و یکی از اصلی‌ترین مناطق تفریحی استان مازندران محسوب می‌شود. ماهیگیری و اسکی روی آب در این دریاچه بسیار میان گردشگران محبوب است. در ماه اردیبهشت، دشت لار در اطراف دریاچه پر از شقایق می‌شود و به همین دلیل بهترین زمان بازدید از این منطقه را می‌توان فصل بهار و به ویژه اردیبهشت دانست. آب‌وهوای مطبوع و طبیعت سرسبز و بکر لار برای هر گردشگری جذاب است.

دشت مشا

دشت مشا در حوالی جاده هراز و در ۶ کیلومتری شمال غربی شهر دماوند قرار دارد. از میدان آزادی تا دشت مشا بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه فاصله است. این دشت در ارتفاع ۲ هزار و ۲۵۰ متری واقع شده و آب‌وهوایی بی‌نظیر دارد. دشت مشا با طبیعت بکر و سرسبز خود، یکی از دیدنی‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود.

دریاچه دیو آسیاب

دریاچه دیو آسیاب یا چشمه دیو آسیاب در دشتی پر از گل در نزدیکی قله دماوند قرار دارد. این دریاچه هم در پارک ملی لار قرار گرفته و از میدان آزادی تهران تا دریاچه حدود ۳ ساعت و ۵۰ دقیقه فاصله است. دریاچه دیو آسیاب ۲ متر عمق و ۲۰ متر قطر دارد. رنگ آب این دریاچه فیروزه‌ای است و دو آبگیر کوچک و بزرگ دارد. آب این دریاچه ترش مزه است و اگر به آن نزدیک شوید، بوی گوگرد را به خوبی احساس خواهید کرد. آب چشمه دیو آسیاب به سفید رود می‌رسد و به دلیل گوگردی بودن این چشمه، رنگ آب سفید رود، سفید است. املاح معدنی بسیاری در آب این دریاچه یافت می‌شود و به همین دلیل خاصیت درمانی دارد. طبیعت بکر و سرسبز اطراف دریاچه همراه با آب زلال و فیروزه‌ای آن، طبیعت گردان بسیاری را به بازدید از این منطقه دعوت می‌کند.

آبشار قلعه دختر

اگر از گردنه امامزاده هاشم به سمت غار گل زرد بروید، در میان راه آبشار قلعه دختر را خواهید دید. این آبشار در حوالی جاده هراز و در شهرستان آمل قرار دارد. از میدان آزادی تهران تا آبشار قلعه دختر بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۴۰ دقیقه فاصله است. آبشار قلعه دختر یک آبشار دایمی است که از صخره‌های کنار جاده سرازیر می‌شود. گردشگران بسیاری در جاده هراز برای بازدید از این آبشار مدتی توقف می‌کنند. در کنار این آبشار، چشمه قلعه دختر هم قرار دارد.

آبشار یخی دماوند

آبشار یخی دماوند در ارتفاع ۵ هزار و ۱۰۰ متری به عنوان مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه در جنوب دماوند قرار دارد. از میدان آزادی تا آبشار یخی دماوند بدون ترافیک حدود سه ساعت فاصله است. این آبشار در تمام فصول سال یخ زده است و تنها در تابستان مقداری آب از کنار آن جاری می‌شود. معمولا در طول روز در هنگام ظهر که دمای هوا به بالای صفر می‌رسد، کمی از آب این آبشار ذوب می‌شود؛ اما دوباره از ساعت ۴ بعدازظهر به بعد که دمای هوا به زیر صفر می‌رسد، آب این آبشار یخ می‌زند. به همین دلیل این آبشار همیشه یخی است. گفته می‌شود که این آبشار از ۷ تا ۱۲ متر ارتفاع دارد. جذابیت منحصربه‌فرد این آبشار، هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.جاده هراز

 آبشار آب مراد

آبشار آب مراد یکی از آبشارهای هفت‌گانه لاسم است که در گذشته از تفرجگاه‌های شاهان قاجار همچون ناصرالدین شاه بوده است. از میدان آزادی تا آبشار آب مراد بدون ترافیک حدود یک ساعت و ۴۰ دقیقه فاصله است. در فصل بهار این آبشار بسیار پر آب است، چرا که برف و یخ‌های بالای آبشار ذوب می شوند و به پایین سرازیر می‌شوند. اهالی این منطقه معتقدند که هر کسی حاجتی داشته باشد، اگر به زیر آبشار برود حاجتش برآورده می‌شود. این آبشار با آب گوارا و سردش، این منطقه را به بهشتی روی زمین تبدیل کرده است. کتیبه‌ای سنگی هم در کنار این آبشار قرار دارد که دو بیت از ناصرالدین شاه روی آن حک شده است.جاده هراز

دخمه‌های کافرکلی

دخمه‌های تاریخی کافرکلی در دره هراز از آبادی اسک در مسیر جاده هراز قرار دارد. از میدان آزادی تا دخمه‌های تاریخی کافرکلی حدود یک ساعت و ۴۰ دقیقه فاصله است. دخمه‌های کافرکلی حدود ۲۵۰ دخمه دست‌کند هستند که در ارتفاعات صخره‌ها رو به دره ایجاد شده‌اند. هنوز دلیل قطعی برای ایجاد چنین دخمه‌هایی کشف نشده‌ است. باستان شناسان قدمت این دخمه‌ها و سفال‌های درون آنها را به دوران ساسانیان و حدود یک هزار سال پیش نسبت می‌دهند. احتمال می دهند که ساکنان برای فرار از دست هجوم اعراب و نپذیرفتن دین جدید، به این دخمه‌ها پناه آوردند. «کلی» در زبان مازندرانی به معنی خانه است و به همین دلیل این دخمه‌ها به نام «کافرکلی» به معنای خانه غیر مسلمانان شناخته می‌شود.جاده هراز

قله دماوند و دشت لاله‌ها

قله دماوند، تنها اثر ملی طبیعی ایران در جاده هراز است که شهرت جهانی دارد. دماوند بلندترین کوه ایران و بلندترین کوه آتشفشانی خاورمیانه و آسیا به شمار می‌رود. از میدان آزادی تا دماوند و دشت لاله‌های آن حدود سه ساعت فاصله است. دشت لاله‌ها، دشتی در مسیر دماوند است که بسیار سرسبز و چشم‌نواز بوده و هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. کوهنوردان بسیاری هم تا کنون برای صعود به قله دماوند اقدام کرده‌اند. آسان‌ترین مسیر صعود در جبهه جنوبی و سخت‌ترین آن در جبهه شمالی است. تا کنون هفت جان‌ پناه در مسیر صعود ساختند. صعود به قله دماوند برای کوهنوردان و بازدید از دشت لاله‌ها برای طبیعت گردان بسیاری جذاب است.جاده هراز

کلام آخر

جاده هراز که به جاده ۷۷ ایران هم شناخته می‌شود، یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین جاده‌های ایران است که جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری را در خود دارد. این جاده سراسر شگفتی است و در آن بیش از هفتاد جاذبه طبیعی و تاریخی وجود دارد که از جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد ایران شناخته می‌شوند


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=65683

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
سبک معماری برج میلاد
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
قوانین حمل حیوان یا هواپیما با هزینه و مدارک لازم!
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
قوانین همراه داشتن سیگار در فرودگاه
بهنام خیریه
0 دیدگاه
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
فاصله تهران تا جوارم
بهنام خیریه
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس