شهر حریره کیش

شهر حریره کیش, شهری باستانی با قدمت هزار سال, این تودی

Kish
37°
clear sky
humidity: 42%
wind: 3m/s N
H 36 • L 33
33°
Wed
33°
Thu
33°
Fri
33°
Sat
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری کیش

معرفی شهر حریره کیش همراه با تاریخچه، آدرس و تصاویر

شهر حریره کیش یکی از تاریخی ترین و قدیمی آثار باستانی موجود در این جزیره می باشد، این شهر که در ابتدا در زیر خاک جزیره کیش مدفون شده بود در سال 1354 شمسی توسط تعدادی از گردشگران ایرانی این جزیره کشف شد، اگر قصد سفر به جزیره کیش رو دارید می تونید در کنار جاذبه های توریستی دیگر ای جزیره همچون کشتی یونانی، جزیره هندورابی، روستای باغو و باغ پرندگان کیش از شهر حریره با قدمت هزار سال دیدن نمایید، همراه این تودی باشید.


 • آدرس شهر حریره کیش : ایران، هرمزگان، کیش، شمال جزیره، جنب مجموعه ورزشی المپیک
 • ساعات بازدید : 8 الی 18
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • خصوصیت بارز : قدمت 1000 ساله و معماری شگفت انگیز
 • ثبت ملی و یونسکو : ثبت ملی با شماره 1886 در سال 1376 شمسی
 • میزان سختی مسیر : آسان
 • انتن دهی موبایل : خوب – همه اپراتورها
 • آنتن دهی اینترنت : همراه اول و ایرانسل 3 جی – رایتل 2 جی
 • مساحت شهر حریره کیش : 120 هکتار
 • هزینه ورودی به شهر حریره کیش : ایرانی 3 هزار تومان و خارجی 20 هزار تومان
 • امکانات رفاهی اطراف : هتل – رستوران – فروشگاه – تاکسی سرویس – سرویس بهداشتی – کافی شاپ – ساحل 
 • لوازم مورد نیاز : دوربین عکاسی و فیلمبرداری – مونوپاد – وجه نقد – کارت بانکی – آب آشامیدنی

شهر حریره کیش

شهر حریره کیش

پس از کشف شهر حریره کیش و گود برداری های باستانی به مرور زمان این اثر ملی در سال 1376 با شماره 1886 به عضویت میراث ملی ایران در آمد و از آن پس کشفیات بسیار دیگری در این شهر صورت گرفت، این شهر دارای بخش های مختلف و ساختمان های متعددیست که از جمله آنها می توان به بندرگاه، منازل مسکونی، نانوایی، منازل اعیانی نشین، قدیمی ترین حمام ایرانی، مسجدی تاریخی، قنات های متعدد، مغازه های سفالگری و شیشه گری، کوره های ساخت آجر و کوچه ها و خیابان های فراوان اشاره کرد.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

تاریخچه شهر حریره کیش

به گفته کارشناسان شهر حریره در گذشته به بندر سیراف مشهور بوده است و در قرن های 5 تا 11 هجری قمری یکی از شلوغ ترین و پر رونق ترین بازارهای بازرگانی جنوب کشور و خلیج فارس بوده است، در کشفیات متعدد باستان شناسان اشیای قیمتی فراوانی از حریره به دست آمده که نشان از گذشته پر زرق و برق این شهر می دهد.

شهری که دارای معماری بی نظیر ساختمانی و خیابان کشی های دقیق و همچنین مسجدی در قلب آن امروزه یکی از شلوغ ترین مراکز توریستی و تاریخی جزیره کیش است و سالانه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی از آن بازدید می کنند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

شهر حریره کیش دارای بخش های مختلفیست که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم.

خانه اعیانی شهر حریره کیش

خانه های اعیانی که همانند آنها در شهرهای تاریخی دیگر ایران  همچون شیراز، کرمان، اصفهان و یزد وجود دارد یکی از زیباترین خانه های کشف شده در شهر حریره کیش است، این خانه که دارای اتاق های دور تا دوری، بخش شاه نشین، حوض، حرمسرا ، اندرونی و ایوانی بزرگ می باشد.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

مشخصا این خانه در اختیار ثروتمندان ساکن جزیره کیش در آن دوره بوده، خانه اعیانی حریره دارای کاشی کاری های زیبا و دارای نقوش بی نظیری همچون ماه و خورشید می باشد که قطعا از شهرهای دیگر ایران همچون اصفهان یا یزد به حریره وارد شده و در ساخت این منزل استفاده گردیده است، معماری استفاده شده در ساخت چنین خانه ای که به سبک معماری هخامنشی و ساسانی می باشد باعث شده که بینندگان را مبهوت خود کند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

اتاق های شیار دار شهر حریره کیش

در بخشی دیگر از شهر حریره کیش شما با اتاق هایی روبرو می شوید که در کف آنها شیاری از بالا به پایین وجود دارد، باستان شناسان در کشف و چگونگی این شیارها به نتیجه ی خاصی نرسیدند و علت آن هم این است که اتاق هایی با کف شیار دار نه تنها در هیچ کجای دیگر ایران، بلکه در همه دنیا بی سابقست و شاید در سالهای آینده فردی بتواند کاربری این شیارها را درک کند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

معرفی حمام شهر حریره کیش

یکی از مهم ترین بخش های شهر حریره کیش حمام آن است، حمامی که با مساحت پانصد متر مربع به گفته مورخین جز قدیمی ترین حمام ایران و منطقه خاورمیانه می باشد و دارای بخش های مختلفی همچون سربینه، راهرو، خزینه های بزرگ و کوچک آب گرم، حوض، اتاقک تعویض لباس، شاه نشین و گرمخانه است و چشم هر بیننده ای را درگیر می کند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

البته برخی از کارشناسان به علت سبک معماری و اشیای کشف شده در این حمام به این نتیجه رسیده اند که این حمام در شهر حریره کیش متعلق به عموم مردم نبوده و فقط تاجرین و ثروتمندان و خان های جزیره کیش از آن استفاده می کرده اند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

مسجد تاریخی شهر حریره کیش

در مرکز شهر حریره کیش شما با یک مسجد تاریخی روبرو می شوید که در نوع خود بی نظیر است، این شهر که اکثر جمعیت آنها را سنی های مسلمان تشکیل می داده اند دارای یک مسجد با سبک معماری اسلامی ایرانی می باشد.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

این مسجد دارای یک قدمگاه جهت اقاه نماز به صورت دسته مجعی می باشد و همچنین اشیای کشف از این مسجد نشان از زندگی مردم به صورت کاملا اسلامی می دهد، اشیای کشف شده از مسجد تاریخی حریره شامل مهرهای قدیمی، زیراندازها، جا نمازهای تاریخی، تسبیح های باستانی و چادرهای زنانه تاریخی می باشد.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

قنات های شهر حریره کیش

اب آشامیدنی مردم در شهر حریره توسط 4 قنات آب شیرین این شهر تهیه می شده است، پس از پیشرفت شهر حریره در بین بازرگانان و تجار آب اشامیدنی توسط لوله هایی سفالی به داخل منازل مسکونی منتقل گردیده و مردم در رفاه فراوان زندگی می کرده اند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

مغازه های و کارگاه های کشف شده در شهر حریره کیش

در ادامه می توانید به جنب ساحل مراجعه کنید، جایی که تعدادی ساختمان به شکل مغازه و کارگاه وجود دارد ، در این ساختمان مردم به تولید سفال، تولید شیشه، تولید لوازم مورد نیاز صید ماهی همچون تور، قلاب ماهی گیری و طعمه مشغول بوده اند و تجارت خود را از این کارگاه ها رونق می داده اند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

سبک معماری شهر حریره کیش

منازل موجود در شهر حریره کیش دارای سبک معماری سلطنتی و هخامنشی می باشد ولی مواردی در حریره وجود دارد که نمونه ای از آن در هیچ کجای دنیا یافت نشده است، این شهر دارای کانال های زیر زمین فراوانیست که برخی از مورخین آن را یک نوع جان پناه و برخی دیگر آن را راهی جهت صید ماهی برداشت کرده اند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

این شهر دارای لوله کشی آب اشامیدنی بوده و همچنین به علت نزدیکی به شمال جزیره کیش که دقیقا آرام ترین آب ها و پاک ترین سواحل در این بخش از جزیره قرار دارد یکی از بهترین بخش های جزیره کیش برای زندگی می باشد، ساحل های صخره ای بزرگ در شمال شهر حریره باعث شده که این شهر از گزند امواج دریا و جزر و مد در امان بماند و در عین حال به مرز آبی کیش نزدیک باشد تا بتواند از طریق بندرسیراف تجارت خودشان را انجام دهند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

مردم ساکن شهر حریره کیش اکثرا به شغل ماهی گیری، صید صدف های دریایی، صید کوسه های بزرگ، تولید شیشه، تولید سفال، تولید نان و نساجی مشغول بوده اند و در مقایسه با زندگی سایر مردم ایران در آن دوره از رفاه اجتماعی و ثروت زیادی برخوردار بوده اند.

شهر حریره کیش شهر حریره کیش

چگونه به شهر حریره کیش برویم

خوب در جزیره کیش شما می توانید با اجاره ماشین یا تاکسی های عمومی که در همه مناطق جزیره حضور دارند خیلی راحت و در عرض کمتر از 15 دقیقه از مرکز جزیره خودتون رو به شمال جزیره و جنب مجموعه ورزشی المپیک برسونید و در آنجا آثار خرابه های شهر حریره کیش نمایان می شود.

شهر حریره کیش

سخن پایانی

دوستان علاقه مند می توانند در زمینه سفرنامه نویسی با اولین دانشنامه گردشگری آنلاین در ایران، این تودی همکاری کنند، با ما در ارتباط باشید و نظرات خودتون رو درباره شهر حریره در زیر درج کنید.

بیشتر بخوانید

1

شهر حریره کیش, شهری باستانی با قدمت هزار سال, این تودی
5 (100%) 1 vote[s]

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب