جزیره هنگام

Hengam Island
ساحل جزیره هنگام

جزیره هنگام قشم جز جزایری است که در گذشته تحت تصرف انگلیس ها بوده است و توسط رضا شاه اول به تحت سلطه ایرانی ها و ارتش ایران بازگشت، همچنین جزیره هنگام در قشم جز مناطقیست که همچنان رنگ و بوی بومی و قدیمی خود را حفظ کرده است و از وسعت بسیار کمی هم برخوردار است و شما برای بازدید از جزیره هنگام تنها نیاز به یک برنامه سفر نیم روزه دارید تا این جزیره که در طول ۹ کیلومتر و در عرض ۶ کیلومتر است رو بتونید با کیفیت بازدید نمایید، در ادامه معرفی مناطق بوم گردی ایران با یکی از بهترین های آن آشنا می شوید، همراه این تودی باشید.

  • میانگین دما : ۳۴ درجه سانتیگراد
  • مساحت : ۳۶ کیلومتر مربع
  • ارتفاع از سطح دریا : ۳۴۸ متر
  • جمعیت : ۲۵۰۰ نفر

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام

جزیره زیبای قشم در بین گردشگران ایرانی و خارجی از شهرت خاصی برخوردار است یکی از دلایل آن وجود جاذبه های گردشگری طبیعی می باشد که تعداد آن در این جزیره بسیار زیادتر نسبت به سایر مقاصد گردشگری در ایرانه و همچنین قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه برای مسافرانی که به دنبال سفری خاص هستند انتخاب ایده آلیست، یکی از این جاذبه های گردشگری خاص جزیره هنگام در دوکیلومتری جنوب این جزیره است که دارای دو هزار و پونصد نفر جمعیت بومی و دیدنی های طبیعی بسیاری می باشد.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام متشکل از ۳ روستا به نام های روستای غیل، روستای هنگام جدید و روستای هنگام قدیم است، در ابتدای ورود به جزیره هنگام شاید شوکه شوید از عدم وجود خیابان، ساختمان های مدرن، ماشین و وسایل موتوری و عدم وجود تکنولوژی را با چشمان خود مشاهده خواهید کرد، بلندترین منطقه جزیره هنگام کوهی به اسک ناکس می باشد که دارای ۱۴۵ متر ارتفاع است.

جاذبه های گردشگری جزیره هنگام

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

سواحل جزیره هنگام

دور تا دور جزیره و یا ساحل آن به طور کل پنجاه کیلومتر است که دارای سواحل صخره ای، سواحل نقره ای یا شنی و سواحل نیلگون خلیج فارس می باشد و بازدید از این ها خالی از لطف نمی باشد.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

سواحل نقره ای جزیره هنگام

نه تنها در هیچ کجای ایران بلکه در هیچ کجای قاره آسیا با چنین پدیده ای روبرو نخواهید شد یعنی ساحلی به رنگ نقره از جنس کانی های ریز و زیبا که تنها در سواحل نقره هنگام با این پدیده روبرو خواهید شد.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

ساحل نورانی هنگام

یکی دیگر از دیدنی های هنگام مشاهده ساحل نورانی در طول شب است که نواری درخشان توسط فیتوپلانکتون‌های دریایی تولید می شود را می توانید مشاهده کنید، همانند چنین پدیده ای فقط در سواحل کشور امریکا قابل مشاهده است.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

دلفین های جزیره هنگام

از فصل پاییز تا فصل بهار هر سال دلفین های دریایی این منطقه را جهت تخم ریزی خود انتخاب می کنند و شما می توانید شنا کردن و بازی این دلفین های زیبای دریایی را با چشمان خود به صورت کاملا طبیعی مشاهده کنید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

جبیر یا آهوهای هندی ایرانی

دوستان عزیز حیات وحش هنگام کاملا دست نخورده و طبیعی باقی مانده است و یکی دیگر از حیوانات زیبای تحت حفاظت محیظ زیست کشور ایران جبیر می باشد که از لحاظ ظاهری کپی آهو است با این تفاوت که جثه ای کوچک تر و اندامی ظریف تر نسبت به اهو دارند.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

خاردم مصری در هنگام

خاردم مصری در جزیره که در گذشته و اول اسلام عرب ها از این حیوان تغذیه می کرده اند و اینک در دنیا این گونه حیوان کم نظیر رو به انقراض است و جزیره هنگام جز معدود زیستگاه های خادم مصری در دنیاست.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

لاک پشت های دهان عقابی هنگام

یکی دیگر از حیوانات نادر و کم یاب در دنیا به اسم لاک پشت دهان عقابی یا لاک پشت پوزه عقابی در جزیره هنگام موجود است و جز زیباترین نوع لاک پشت ها در سراسر جهان به شمار می آید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

آکواریومی کاملا طبیعی در جزیره هنگام

یکی از قسمت های جالب سفر به این مکان مشاهده قسمتی از ساحل این جزیرست که به علت شفافیت و زلالی آب آن تمام ماهی ها و جانداران دریایی آن قسمت قابل مشاهده هستند و فقط کافیه برای مشاهده بیشتر این ماهی ها و خرچنگ ها در این آکواریوم طبیعی کمی غذا به روی آب بریزید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

خاک های قرمز جزیره هنگام

در قسمتی دیگر از منطقه خاک های قرمز رنگی وجود دارد که نمونه ی آن فقط در جزیره هرمز قابل مشاهده است، بومیان از این خاک های قرمز رنگ جهت صنایع دستی و ساخت یک مربای بومی به اسم مربای سوراخ استفاده می کنند.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

بازار بوم گردی هنگام

در همه کشور به جرات می توان گفت همانند چنین بازاری را نخواهید یافت، بازاری که که نه تنها لوازم و صنایع دستی آن بومیست بلکه تمام مغازه ها و غرفه ها به روش های معماری سنتی و بادیه نشینی ساخته شده است و شما می توانید علاوه بر خرید لوازم دستی و تزئینی بسیار زیبا که ساخت دست هنرمندان هنگامیست، با مردم خونگرم این جزیره هم صحبت شوید و از روایات آنها در مورد جزیره هنگام پرس و جو کنید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

تاریخ و استعمارهای متعدد

این محل در طول تاریخ همیشه موزد تعرض استعمارگران بوده است که از جمله آنها می توان به استعمار انگلستان در سال ۱۹۰۲ در این جزیره و ساخت و سازهای جنگی در دوره قاجاریه و همچنین استعمار پرتغالی ها اشاره کرد که بقایای کشتی پرتغالی در قسمتی از جزیره باقی مانده است و همچنین برخی سازه های سربازان انگلیسی هنوز در قسمتی از جزیره قابل مشاهده می باشد، پس چیزی حدود دویست سال جزیره به دستور رضا شاه اول از نیروهای انگلیسی تخلیه شد و به تصرف کشور ایران بازگشت.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

درختان نخل جزیره هنگام

در هنگام همانند اکثر جزایر جنوب کشور ایران می توانید درختان نخل بلند و قدیمی را با برترین خرماهای ناب استوایی مشاهده کنید و حتی در صورت علاقه از این خرماهای ناب جنوبی خرید کنید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

رستوران های کاملا بومی هنگام

در این منطقه به دنبال رستوران های مدرن نگردید، اما می توانید از رستوران های محلی آن غذاهایی خوشمزه و بی نظیر تهیه و میل کنید و طعم واقعی یک غذای اصیل هنگامی را بچشید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

تتوهای بومی در هنگام

در گذشته قبل از تر از تتو یا خالکوبی در جزیره هنگام هنری به اسم نقش ریختن وجود داشت که هم اکنون هم وجود دارد و می شود گفت بسیار زیباتر و مفیدتر از تتوهای امروزی است و شما می توانید در روی بدن خودتون توسط هنرمندان بومی هنگام از این طرح ها انجام دهید.

جزیره هنگام قشم جزیره هنگام قشم

آیا در جزیره هنگام می شود اقامت کرد ؟

اگر بخواهید در هنگام اقامت داشته باشید باید بدونید که هیچ هتلی در این منطقه وجود ندارد، اگر دنبال هتل هستید باید به جزیره قشم برگردید و یا در صورتی که اهل اقامتی به شیوه سنتی هستید از خانه های محلی های هنگام جهت استراحت و اقامت خودتون استفاده کنید و لذت بیشتری را تجربه نمایید و یا با همراه داشتن وسایل برپایی کمپ بومگردی کمپ خود را در سواحل زیبای آن بر پا کنید.

جزیره هنگام قشم

سوغات هنگام چیست ؟

روغن کوسه، صدف های دریایی، صنایع دستی، سنگ های زیبا و لباس های محلی زیبا و ادویه های بومی از سوغات مهم جزیره هنگام می باشد.

زندگی بومیان جزیره هنگام

این مکان متشکل از سه روستای هنگام نو، هنگام قدیم و روستای غیل می باشد و شغل اکثر مردم بومی این جزیره ماهی گیری، تولید صنایع دستی، راهنمای گردشگری مسافران می باشد، همچنین جزیره هنگام دارای معادن طبیعی فراوانی از جمله معادن نمک، معادن سرب و معادن خاک است، جمعیت کنونی این جزیره ۲۵۰۰ نفر است که به گفته مردمان قدیمی آن اکثر مردم بومی این جزیره به علت اختلافات قومی قبیله ای به کشورهای عربی کوچ کرده اند، همچنین در گذشته اسم این جزیره هنجام بوده است.

سخن پایانی

دوستان عزیز در طول سفر به جزیره لطفا به حیات طبیعی این جزیره احترام بگذارید و زباله هایخود را محیط زیست رها نکنید همچنین به آداب و رسوم و عقاید بومیان این جزیره با احترام برخورد نمایید تا سفری خوب و لذت بخش و کاملا بومی و طبیعی رو طی کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=5005

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

مطالب مرتبط
دره ستارگان قشم
امیر رضا شاهرخی
10 دیدگاه
ژئوپارک قشم
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
جزیره ناز جنوبی قشم
آیدا قوام
3 دیدگاه
پارک ساحلی جزایر ناز
پروانه ماندگار
3 دیدگاه
ساحل کایت قشم
آیدا قوام
2 دیدگاه
سیتی سنتر 2 قشم
مهری شاپوری
3 دیدگاه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 24 ساعته
ساعت دسترسی : 24 ساعته
هزینه ورودی : رايگان
نوع کاربری : جزيره
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : آب تنی، قایق سواری، دوچرخه سواری، شب گردی، ساحل، خرید، عکاسی
امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، کافه، رستوران، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، فضای سبز، نمازخانه، نیمکت، حمام آفتاب
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی، کفش کوهنوردی، دمپایی، زیرانداز، چادر مسافرتی، کیسه خواب، عینک و کلاه آفتابی، کوله پشتی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، داروهای عمومی، کرم ضد آفتاب، آتش افروز، پاور بانک، شارژر، وعده های غذایی، پلاستیک زباله، لوازم خواب، لباس اضافه
اطلاعات تماس
آدرس : Iran, Hemgan Island