کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / قلعه تاریخی احمدآباد مشیر یا مصدق

قلعه تاریخی احمدآباد مشیر یا مصدق

قلعه تاریخی احمدآباد مشیر یا مصدق

قلعه ملاباشی، احمدآباد مصدق یا قلعه تاریخی احمدآباد مشیر از قلعه های تاریخی استان یزد واقع در روستای احمدآباد مشیر می باشد که محل زندگی خانواده محمد مصدق در دوران قبل از انقلاب اسلامی بوده است، این قلعه تاریخی در روستای احمد آباد مشیر یا ملاباشی در جنوب شرق شهر یزد واقع شده. مربوط به پس از اسلام هست و مرمتش منسوب به مشیرالممالک در دوره قاجارست. نسبتا سر پا هست. در زمان بازدید ما (بهمن ۱۴۰۰) ورودی و مسئول نداشت. برجهای دیده بانی باشکوهی در چهار طرفش دارد که از آنها مناظر قلعه و اطراف قلعه دیدنی ست. همچنین از بازمانده خانه اربابی در وسط قلعه بر می آید که جلال و جبروتی داشته است، این قلعه در جوار مسجد ملاباشی قرار دارد.

دژ اربابی یا مشیرالممالک

دژ اربابی یا همان مشیرالممالک یکی از قلعه‌های باستانی تاریخ اسلام است، که در روستای احمد آباد مشیر (ملاباشی) قرار دارد. قدمت این بنا به ۴۰۰ تا ۲۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در کتب و اسناد قدیمی آمده است، این قلعه در دوران قاجار به دست مشیرالممالک مرمت و بازسازی شد. این امر سبب گردید، که به این قلعه نام اربابی و مشیرالممالک اطلاق گردد. در این مجموعه باشکوه چهار برج دیده بانی همانند تمام قلعه‌ها دیده می‌شود. منتظر نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=72643

شهره مقصودی

مطالب مرتبط
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
خانه معلم اردکان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
قلعه بیرجند
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
سینما تک یزد
امیر رضا شاهرخی
3 دیدگاه
کویر شهر آفتاب یزد
ترلان کمیلی
1 دیدگاه
شهربازی کوهستان یزد
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

یک پاسخ

  1. قلعه ای با سر در متفاوت و عمارتی که وسط قلعه هست و اطراف قلعه را سنگ فرش و زیبا سازی شده و در کنار مسجد واقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس