ezgif-1-ff200d5a3d
این تودی | جاذبه های گردشگری ایران و جهان ، راهنمای سفر > جهانگردی > بهترین دهکده های تاریخی دنیا که زنده اند!

بهترین دهکده های تاریخی دنیا که زنده اند!

زیباترین دهکده های تاریخی دنیا که قابل سکونتند
ezgif-1-eca2962dc6

در این بخش با زیباترین دهکده های تاریخی دنیا که هنوز زندگی در آنها جریان دارد آشنا خواهید شد، شاید این لیست همان زیباترین دهکده های جهان باشد که در بخش تاریخی غنی و پر از داستان های جالب هستند، به گفته سازمان های گردشگری بین المللی امروزه بالغ بر ۴۶ درصد از جمعیت کل کره زمین را بومیان ساکن روستاها تشکیل می دهند، برخی از ما انسان ها ترجیح می دهیم زندگی خود را از شهرهای شلوغ، آلوده و پر سر و صدا به دهکده های تاریخی در نقاط مختلف منتقل کنیم، در این مقاله با لیستی از ۱۴ دهکده تاریخی دنیا ترجمه شده از سایت آرچیتکتورال دیگست با تالیف این تودی آشنا خواهید شد، همراه من باشید.

۱- تالین ایستونیا

روستای تالین ایستونیا

تالین، در مرکز شهر استونی، دهکده‌ای است که معمولاً با نام «شهر قدیمی» شناخته می‌شود. معماری منحصربه‌فرد این روستا با خانه‌هایی از جنس سنگ و آجر، با رنگ‌هایی عمدتاً گرم و زرد، مشخصه‌ی این روستاست. تالین جاذبه‌های بسیاری دارد اما یکی از شناخته‌‌شده‌ترین جاذبه‌های آن، تالار شهر با ارتفاع ۶۴ متر است که برجی تاریخی و متعلق به قرن سیزدهم است.

۲- هالشتات اتریش

هالشتات اتریش

روستای هالشتات در منطقه‌ی کوهستانی «زالتس کامرگوت» در اتریش قرار گرفته است. این روستا حدود ۷۰ کیلومتر با مرز آلمان فاصله دارد. خانه‌های هالشتات متعلق به قرن۱۶ هستند؛ سازه‌هایی در امتداد دریاچه، کوه‌های برف گرفته در یک سو و دامنه‌ی کوه‌های سبرسبز در کنار خانه‌های روستایی، تصویر کارت پستالی بسیار زیبایی را ایجاد کرده‌ است.

۳- بیبوری انگلیس

روستای بیبوری انگلیس

بیبوری، دهکده‌ای واقع در جنوب مرکزی انگلیس و درحدود ۷۰کیلومتری شرق کانال بریستول واقع شده است. خانه‌ها و کلبه‌های سنگی قرن۱۷ در این روستا، به‌نوعی شناسه‌ی انگلیس هستند و بسیاری از مردم انگلستان در روابط غیر رسمی‌شان، عکسی از بیبوری را به‌عنوان پاسپورت و محل زادگاه خود نشان می‌‌‌دهند.

۴- باردیوف اسلواکی

باردیوف اسلواکی

روستای باردیوف، یکی از قدیمی‌ترین شهرک‌های اسلواکی بوده که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. سبک معماری به‌ کار رفته در این روستا، در فاصله بین قرون ۱۳تا ۱۵ رواج داشته و به باستان‌شناسان این امکان را می‌دهد تا به درک دقیقی درباره‌ی سبک زندگی و چگونگی معماری تمدن‌های اروپایی و نحوه‌ی شهرسازی آنها برسند.

۵- آلبروبلو ایتالیا

آلبروبلو ایتالیا

روستای آلبروبلو یکی دیگر از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکوست. این روستا در جنوب ایتالیا قرار داشته و در قرن۱۶ ساخته شده است. این روستا با سبک معماری خاصی به نام «ترولو» بنا شده که سازه‌های منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کند. سقف خانه‌های این روستا به‌صورت مخروطی و با سنگچین‌های مدور ساخته شده‌اند.

۶- ولکولینک اسلواکی

روستای ولکولینک اسلواکی

روستای ولکولینک در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده و تقریبا‌ً می‌توان گفت از خانه‌هایی منحصراً با مصالح چوبی تشکیل شده است. این خانه‌ها به رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی شده‌اند و به جذابیت روستا می‌افزایند. روستای ولکونیک در سال ۱۹۹۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

۷- راین نروژ

دهکده راین نروژ

روستای راین در نزدیکی مناطق شمالی نروژ قرار گرفته و به‌عنوان دهکده‌ی ماهیگیران شناخته می‌شود. خانه‌های این روستا در سال ۱۷۴۳ و در حدود ۱۰۰ کیلومتری بخش شمالیِ قطب شمال ساخته شده‌اند. راین، جلوه‌ی عجیبی از زندگی در طبیعت را به‌تصویر می‌کشد؛ خانه‌هایی که مانند جزیره در میان آب و کوه بنا شده‌اند و هرچه از طبیعت بخواهید را یکجا به شما تقدیم می‌کنند. جمعیت کنونی این روستا، کمی بیش از ۳۰۰ نفر است اما در زمستان، گردشگران بسیاری به این روستا می‌آیند تا پدیده شفق‌های قطبی را از نزدیک شاهد باشند.

۸- اویا یونان

روستای اویا یونان

اویا در حاشیه‌ی دریای اژه‌ی جنوبی قرار دارد. خانه‌هایی سفید با سقف‌هایی آبی که در بلندای صخره‌های ساحلی قرار گرفته‌اند؛ در کنار آبی دریا و آبی آسمان، آرام‌ترین سکونتگاه زنده‌ را شکل می‌دهند. این جزیره یونانی برای نخستین بار در اوایل قرن سیزدهم به‌شکل سکونتگاه درآمد و از آن زمان تا به‌ حال، جمعیت روستا به ۱۵۰۰ نفر افزایش یافته است.

۹- اوزه فرانسه

روستای اوزه فرانسه

دهکده زیبا و جذاب اوزه بر روی صخره‌ای مشرف به رودخانه‌ ریویرای فرانسه قرار دارد و قدمت آن به حدود ۲۰۰۰ پیش از میلاد می‌رسد. این روستا به‌دلیل معماری زیبای قرون وسطایی و چشم‌اندازهای نفس‌گیر رودخانه، به مکان گردشگری مهمی تبدیل شده است. جمعیت فعلی اوزه، به‌ حدود ۳۰۰۰نفر می‌رسد.

۱۰- جوزکار اسپانیا

جوزکار اسپانیا

تقریباً با یک ساعت رانندگی در حاشیه دریای مدیترانه، به روستای جوزکار می‌رسیم. این روستای کوچک اندلسی، از ترکیب ساختمان‌های کوچکی ساخته شده که به‌طور یکدست به رنگ آبی درآمده‌اند. خانه‌های آبی در ترکیب با فضای سبز منطقه، محیطی با بالاترین میزان آرامش را خلق می‌کند. جمعیت فعلی این روستا کمتر از ۳۰۰ نفر است.

۱۱- شیراکاوا-گو ژاپن

شیراکاوا-گو ژاپن

روستای شیراکاوا-گو در مرکز ژاپن و نزدیکی قله‌ی کوه هاکو در رشته کوه‌های ریهلکو واقع شده است. خانه‌های این دهکده‌ی رویایی، به سبک مینیاتوری ساخته شده‌اند و در محیط سرد و کوهستانی منطقه، زندگی آرام و لذت‌بخشی را رقم می‌زنند. این روستا که در قرن ۱۹ ساخته شده، درحال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

۱۲- یسکی کروملو جمهوری چک

یسکی کروملو جمهوری چک

یسکی کروملو، روستایی قدیمی است که در جنوب جمهوری چک واقع شده و معماری آن به سبک معماری قرون ۱۴تا ۱۷ انجام شده است. سازه‌های این روستا در کنار پیچ رودخانه ولتاوا ساخته شده و عمدتاً با سبک‌های معماری گوتیک، رنسانس و باروک طراحی شده‌اند. در سال ۱۹۹۲، قلعه یسکی کروملو (که حدود سال ۱۲۴۰ میلادی ساخته شده)، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

۱۳- گاردانا الجزایر

گاردانا الجزایر

از دور اینطور به‌نظر می‌رسد که نقاشی‌های پیکاسو به الجزایر راه یافته، منجمد شده و روستاهای گاردانا را شکل داده‌اند؛ همچنان‌که سیمون دوبووار، منظره‌ی این روستا را به «یک نقاشی کوبیسمی بسیار زیبا» تشبیه کرده است. صحرای شمالی‌ این روستا، از شهرکی باستانی و مجموعه‌ای از خانه‌های سفید، صورتی و قرمز تشکیل شده است که در امتداد فلات ساخته شده‌اند. این روستا در سال ۱۰۴۸ پس از میلاد و با هدف دفاع دربرابر قبایل کوچ‌رو تأسیس شده است.

۱۴- روستای تند فرانسه

روستای تند فرانسه

روستای کوچک تند، در ۱۶ کیلومتری مرز فرانسه و ایتالیا در حاشیه‌ی پارک ملی واقع در کوهپایه‌های آلپ قرار دارد. تخمین قدمت تِند، کار دشواری است. برخی کارشناسان تاریخ ساخت آن را به اواخر قرن ۷ نسبت می‌دهند، اما آنچه که به‌طور قطع تأیید شده، این است که حکاکی‌ها و سنگ‌تراشی‌های به‌دست آمده در این منطقه، متعلق به پیش از میلاد مسیح هستند. این روستا روی تپه‌هایی کم ارتفاع‌تر بنا شده و پر از باغ‌های انگور است. امروز کمتر از ۳۰۰۰ نفر در این شهر قرون وسطایی زندگی می‌کنند.

سخن پایانی

حال که با بهترین دهکده های تاریخی دنیا در نقاط مختلف از قاره ها آشنا شدید سایر روستاهای تاریخی جهان که شما می شناسید را برای ما و سایر کاربران در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=58780

مریم عبداللهی

چهار سال تور لیدر در مناطق مختلف بودم که فهمیدم علاقه بیشتری به سفرنامه نویسی و مقاله های توریستی دارم ، یکی از بزرگان می گفت ما درخت نیستیم که یجا بشینیم همش، پس سفر کنیم .

مطالب مرتبط
اپل استور زورلو سنتر استانبول
آتنا بنی اسدی
11 دیدگاه
ساندویچ ارزان در مشهد کجا بخوریم؟
مهری شاپوری
0 دیدگاه
نقشه مترو مشهد 1402
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
چی ببریم دبی سود کنیم؟
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
3 تا از بهترین مکان‌های تفریحی تهران برای همه سنین
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ علم نوجوان باغ کتاب
مهسا مطهری
7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس