نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری مشهدجاذبه های مذهبی

حرم مطهر امام رضا (ع) مهم ترین جاذبه گردشگری مشهد

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کشور ایران، خراسان رضوی، مشهد، خیابان امام رضا، میدان بیت المقدس
مدت زمان بازدید
:
2 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , آسانسور , پله برقی , پارکینگ , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , پذیرش 24 ساعته , آب خوری , نمازخانه , نیمکت
اماکن نزدیک
:
مترو در 1000 متری، بازار رضا در 100 متری، خیابان خرید 17 شهریور در 1 کیلومتری، هتل های متعدد در نزدیکی
نکات ضروری
:
حجاب اسلامی را رعایت کنید!
افتخارات
:
مهم ترین جاذبه مذهبی ایران
تماس
:
985132224821
لوازم سفر
:
موبایل , کفش راحتی
رزرو هتل

به جرات می توان گفت حرم امام رضا در مشهد از پرترافیک ترین و برترین جاذبه های مذهبی گردشگری ایران می باشد و ما شما را در سفر به مشهد مقدس و زیارت از حرم مطهر امام هشتم همراهی خواهیم کرد،این حرم فقط محل تدفین امام رضا نیست بلکه شامل مجموعه ای بی نظیر مذهبی که شامل مسجد مشهور گوهر شاد، موزه آستان قدس رضوی، صحن های متعدد مشرف به ضریح امام رضا، رواق های متعدد، کتابخانه بزرگ امام رضا و موزه های دیگری می باشد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مشهد می رسیم ، همراه این تودی باشید .

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا (ع)

نکته قابل توجه حرم امام رضا (ع) این است که این حرم جز بزرگترین مراکز مذهبی و زیارتی دنیا بین مسلمانان سراسر دنیا و به خصوص شیعیان می باشد که بزرگی و مساحت این محل به بیش از 1 میلیون متر مربع می رسد و ظرفیت این محل برای زیارت در شلوغ ترین حالت ممکن به بیشتر از هفتصد هزار نفر می رسد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

مساحت حرم امام رضا (ع)

مساحت ابتدایی حرم امام رضا که در دوره تیموریان ایجاد و ساخته شد دوازده هزار متر مربع بوده است و در دوره حکومت صفویان این مکان نوسازی و بازسازی شد و به تدریج به شکل کنونی رسیده است.

نوشته های مشابه

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

تاریخ و شرح وفات امام رضا (ع)

حضرت رضا ملقب به علی ابن موسی الرضا به دستور خلفای بخت خود به طوس قدیم مشهد کنونی تبعید گردید و متاسفانه امام رضا (ع) به روایت مستند تاریخی در سال 206 هجری قمری در ماه صفر به دست خلیفه مشهد در آن زمان یعنی مامون کشته شد و محل این واقعه به اسم سناباد ثبت شده است و دقیقا در محل دفن هارون رشید خاک گردیدند.

عکس حرم امام رضا مشهد

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

گذشته بنای حرم امام رضا تا به هم اکنون

در دوره حکومت سامانیان محل دفن امام رضا کمی تزئین و بازسازی شده است، در دوره حکومت دیلمیان هم بازسازی هایی صورت گرفت و در دور این مقبره دژ مستحکمی ساخته شد،در دوره حکومت غزنویان زیباسازی های بیشتری انجام گرفت از جمله ایجاد ساختمان های بیشتر در اطراف محل دفن امام رضا و مناره های کوچکی ساخته شد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا (ع) در طول تاریخ

در دوره حکومت سلجوقیان گنبدی زیبا با بهترین کاشی کاری های زمانه خود ایجاد شد و همچنین کتیبه های زیبایی ساخته شد که هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی جای دارند، در دوره حمله وحشیانه مغول ها به ایران و به خصوص منطقه  خراسان کنونی با وجو اینکه هر چیزی که بر سر راهشان قرار داشت را تخریب کردند اما در این محل فقط به دزدیدن اشیا داخل ان اکتفا کردند و هیچگونه تخریبی بر روی آن صورت نگرفت،در زمان حکومت تیموریان مسجد مشهور گوهر شاد کنونی ساخته شد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا در دوره صفویه

در دوره حکومت صفویان یبشترین بازسازی و زیباسازی در حرم امام هشتم شیعیان صورت گرفت که از جمله آن ساخت اولین ضریح طلایی برای مقبره امام رضا و رواق ها، صحن ها و ساختمان های متعدد با کمک شیخ بهایی که در نوع خود بی نظیر است اشاره کرد،  همچنین طبق روایت ها در همین دوره به دستور شاه عباس صفوی هر کس که به زیارت رفته بود می توانست لقب مشهدی را برای خود استفاده کند و حتی لقب کربلایی هم مرتبت با آن دوره می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا از افشاریه تا قاجاریه

در دوره حکومت عالی نادر شاه صحن تیموری و صحن عباسی قدیم طلاکاری شد و جلوه بسیار زیبایی به حرم علی ابن موسی الرضا داده شد، در دوره حکومت قاجاریه و به خصوص فتحعلی شاه قاجار رواق دارالضیافه و ضریح سوم و زیبایی برای حرم امام هشتم ساخته شد و همچنین در دوره ناصرالدین شاه قاجار صحن نو و یا همان صحن ازادی با کاشی کاری ها و طلا کاری های زیبایی در سال 1233 ایجاد گردید.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا در دوره پهلوی

در دوره حکومت پهلوی بیشترین خدمات به حرم رضوی صورت گردید که از جمله آن به می توان به تعویض و رنگ آمیزی گنبد حرم امام رضا و ساخت مساجد متعدد و ساختمان های استراحتی و زیارتی برای زائرین اشاره کرد.

حرم امام رضا (ع) پس از انقلاب اسلامی

در دوره جمهوری اسلامی تا به اکنون بیشتر بازسازی ها صرف گسترش و بزرگ کردن حرم شده است که از 12 هکتار به 70 هکتار افزایش یافت مساحت حرم امام هشتم و اکثر این امور توسط آقای مهدی عزیزیان انجام گرفت، مسافرین عزیز و زائرین در حرم رضوی مشهد مقدس دارالشفا امام رضا با بهترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما در صورت بروز مشکلات و حوادث می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

نکات قابل توجه حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس :

در این حرم 4 مقبره از افراد مشهور وجود دارد که می توان از آن ها به مقبره پیر پالان دوز که در ابتدای ورودی حرم در خیابان نواب صفوی می باشد، مقبره شیخ طبرسی که در قسمت شمالی حرم امام هشتم قرار دارد، مقبره شیخ حر عاملی که در صحن انقلاب این مکان قرار دارد، مقبره شیخ بهایی که یکی از مهندسین همین حرم و ساخت ساختمان های بسیار منطبق می باشد که در صحن امام خمینی قرار دارد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

پارکینگ های حرم امام رضا (ع)

پارکینگ های این مکان به 4 عدد با ظرفیت 5 هزار خودرو می رسد که تمام ورودی های این پارکینگ منتهی به زیر گذرهای این محل می باشد و شما باید در ابتدای همان ورودی ها وارد این پارکینگ ها شوید.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

نام داران دفن شده در حرم رضوی

هارون الرشید، شیخ طبرسی، الله وردی خان بانی 33 پل اصفهان، شیخ بهایی، حر عاملی، شیخ حسنعلی اصفهانی، عباس میرزا نایب السلطنه فرزند ارشد فتحعلی شاه، امیر اسد الله علم نخست وزیر دربار پهلوی، غلامحسین تبریزی، محمد تقی جعفری، سید عبدالله شیرازی مرجع تقلید، غلامرضا طبسی، ادیب نیشابوری شاعر، غلامرضا قدسی شاعر، محمد تقی ادیب نیشابوری شاعر، سید عبدالکریم هاشمی نژاد، سید عز الدین حسینی زنجانی مرجع تقلید، سید محمد هادی میلانی مرجع تقلید، محمد تقی آملی، سید احمد خسرو شاهی، شیخ جعفر مجتهدی، مجتبی قزوینی خراسانی، هاشم قزوینی، سید رضا کامیاب نماینده مجلس مشهد، علی اکبر نهاوندی نویسنده، علی فلسفی فقیه شیعه، محمد تقی شریعتی پدر دکتر علی شریعتی، عباس واعظی طبسی، سید حسن طباطبایی قمی مرجع تقلید.

و آخرین نکته این که بزرگترین و وسیع ترین میدان جهان به دور مقبره امام هشتم می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

راهنمای زیارت 

دوستان عزیز اگر قصد سفر به مشهد مقدس را دارین برای اولین مرتبه با خودرو شخصی خیلی راحت از هر نقطه مشهد که اقامت داشته باشید می توانید خودتون رو با تابلوهای نصب شده در سراسر شهر مشهد به حرم امام رضا برسونید و همچنین اگر قصد سفر با تور مشهد را دارید بهتره که هتل محل اقامتتون رو در خیابان های نزدیک به حرم رزرو نمایید تا در خود شهر مشهد کمتر هزینه ترانسفر تاکسی پرداخت نمایید.

اقامت در نزدیکی حرم

از خیابان های مشهور که پر از هتل های نامی از بدون ستاره تا 5 ستاره است می توان به خیابان امام رضا و میدان آب یا بیت المقدس اشاره کرد به جرات می توان گفت 60 درصد هتل های مشهد در این محدوده قرار دارند و علاوه بر این ها دسترسی به سایر جاذبه های توریستی مشهد مقدس با ایستگاه مترو میدان برق و بی ار تی میدان بیت المقدس خیلی آسان خواهد بود.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا