کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / خانه کاج کاشان و موزه منوچهر شیبانی

خانه کاج کاشان و موزه منوچهر شیبانی

خانه کاج کاشان و موزه منوچهر شیبانی

خانه کاج یا خانه تاریخی کاشان از زیباترین خانه های تاریخی کاشان و جاذبه های گردشگری استان اصفهان می باشد، خانه تاریخی کاج در سال ۱۳۸۹ خورشیدی از مالکین خریداری و مرمت و احیای آن تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ شمسی ادامه داشت. آجرچینی‌های حیاط، مقرنس کاری‌ها و گچ بری، آینه کاری و نقاشی‌های بنا، نشانی از هنر و معماری دوران قاجار در کاشان است. خانه کاج در هشتم دی ماه ۱۳۹۰ به شماره ۳۰۶۲۲ به فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. در این مکان معروف امروزه کتابخانه، موزه و نگارخانه ای دائم دیار شده تا گردشگران کمی اطلاعات جالب توجه کسب کنند.

معماری خانه کاج

معماری خانه کاجاهمیت دیگر این خانه به قرارگیری آن در بافت تاریخی کاشان و در نزدیکی خانه‌های تاریخی است. این خانه یکی از خانه‌های قاجاری کاشان است که با معماری گودال – باغچه طراحی و ساخته شده‌است. از مزیت‌های معماری گودال – باغچه می‌توان به دسترسی به آب قنات، عایق حرارت و رطوبت بودن و مقاومت بیشتر در برابر زلزله اشاره کرد. این خانه شامل موزهٔ منوچهر شیبانی، گالری و کتابخانه است.

موزه منوچهر شیبانی با نگارخانه

موزه منوچهر شیبانی با نگارخانهموزهٔ هنرهای تجسمی منوچهر شیبانی در اردیبهشت ۸۴، همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، به عنوان نخستین موزهٔ غیردولتی کاشان گشایش یافته‌است؛ و در اردیبهشت ۹۴ این موزه به خانهٔ کاج منتقل گردید. در این موزه تابلوهای نقاشی رنگ و روغن، آبرنگ، طرح‌های قلم وسائل شخصی منوچهر شیبانی که از سوی همسرش، پری شیبانی (صبحی) به مجموعه اهدا شده‌است. این موزه شامل سه اتاق است که در هر اتاق سبک‌های متفاوت نقاشی‌های شیبانی به نمایش درآمده است. علاوه بر نقاشی لوازم شخصی و هم چنین دستگاهی وجود دارد که توسط آقای شیبانی در دههٔ چهل ابداع و ساخته شده‌است.

نگارخانه خانه تاریخی کاجزیرزمین خانه تاریخی کاجسقف زیبای خانه کاج کاشان این دستگاه با استفاده از ترکیب نور تحت زاویه‌های متفاوت و صفحه‌های منحنی وار نور را در فضای خود پخش می‌کند. از ترکیب نورهای متفاوت و چرخش صفحه‌های منحنی گون شکلی بدست می‌آید که این شکل به عنوان ایدهٔ اولیه برای نقاشی در سبک کوبیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتاق‌های دیگر شامل سبک‌های اکسپرسیونیسم و سورئال و آبرنگ است. منتظر امتیاز و نظر شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=72740

شهره مقصودی

مطالب مرتبط
خانه تاریخی ملاباشی
مهدی خانی
0 دیدگاه
خانه مشروطیت اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ وثوق‌الدوله تهران
شهره مقصودی
4 دیدگاه
خانه ملک بازار تهران
پروانه ماندگار
6 دیدگاه
خانه نفیسی فر تبریز
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
خانه جواهری تبریز
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه

3 پاسخ

 1. کودکی من در این خانه گذشت. یادش به خیر خانه ی مادر بزرگ، خانوم عصمت عاملی. بازی با پسرخاله ها و دخترخاله ها. گرمای تابستان و خنکای سردآب (زیرزمین)
  تاقچه های زیرزمین در سالهای کودکی من (در دهه ی شصت) پر بود از کتاب های درسی خاله ها و دایی ها. کتابهای دوره ی دبستان و راهنمایی و دبیرستان که در زمان شاه چاپ شده بودند و ورق زدنشان جالب بود .طرفه آنکه همه ی کتابها نو بودند. فقط روی صفحه ی اول نام کسی نوشته شده بود. معلوم بود که سال تحصیلی چه با خوشی و سرعت گذشته :)))
  ضمنا لابلای کتابها، مجله های قدیمی هم بود. اطلاعات هفتگی، جوانان، زن روز و چیزهای دیگر. تمام بعدازظهرهای گرم تابستان، در خنکای زیر زمین با آن بوی طبیعی خاک و نم آب پاشی ها، به ورق زدن این کتابها و مجله های می گذشت.
  سرداب رازآلود هم بود. معلوم نبود که راهرو ها به کجا خواهند رسید. این خانه در واقع یکی از حیاطهای خانه ی بزرگتری بود به نام بالاخانه چی. مسیرهای آب همه ی خانه های کاشان را به هم وصل می کرد. کاش فرصتی و ابزاری باشد که خاطرات آدمها را به ساختمانها منگنه کند.

 2. یک خانه تاریخی که تبدیل به موزه و کتابخانه شده است. خانه به صورت گودال باغچه است.
  البته بیشتر به گالری میخورد, در نزدیکی اقامتگاه احسان است, جای پارک هم داشت.
  موزه مشتمل بر آثار نقاشی و خط و تجسمی بود.

 3. کتابخانه ارزنده ای برای کودک و نوجوان داره. دور از شلوغی شهر و بدو بدوی سفر، خوبه که ۲-۳ ساعتی بین دو مخزن کتاب اینجا بچرخید و به صندلی های چوبی تکیه بدید و با صدای آب مطالعه کنید… آرامش عصرای کاشون شاید اینجا راحت پیدا بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس