نام شهر یا مکان
Generic filters
 
جاذبه های گردشگری استانبولحمام

معرفی حمام خرم سلطان استانبول | هزینه و راهنما

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط

حمام خرم سلطان استانبول در کشور ترکیه یکی از مهم ترین مراکز تفریحی و تاریخی این شهر می باشد که شما می توانید علاوه بر بازدید از این ساختمان تاریخی یک حمام ترکی بی نظیر به همراه ماساژ را تجربه کنید، این حمام در یکی از توریستی ترین خیابان های شهر استانبول یعنی فاتح قرار دارد، همانطور که از نامش مشخص است این بنای تاریخی مربوط به دوره حکومت سلطان سلیمان، پادشاه مشهور عثمانی در کشور ترکیه در قرن 16 میلادی بر میگردد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری استانبول با این مکان بیشتر آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید .

 • آدرس حمام خرم سلطان استانبول :  آسیا، ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، میدان ایاصوفیه، محله جانکورتاران، حمام خرم سلطان ایاصوفیه
 • ساعات کاری : 9 صبح الی 21.30
 • خصوصیت بارز : قدیمی ترین حمام سنتی ترکیه
 • مدت زمان بازدید : 4 ساعت
 • قیمت ورودی  : 60 یورو
 • تاریخ ساخت : 1555 میلادی
 • سبک معماری  : عثمانی
 • میزان سختی مسیر : آسان – درون شهری
 • امتیاز این تودی : 4.2 از 5
 • امکانات رفاهی : کمد لباس – رستوران – پذیرش – آرایشگاه – کافی شاپ – ماساژ
 • لوازم مورد نیاز : وجه نقد – کوله پشتی – حوله 
 • AddressAyasofya Hurrem Sultan Hamam, Ayasofya Meydanı, Cankurtaran Mh., Fatih, Istanbul, Turkey

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

حمام خرم سلطان استانبول | hurrem sultan hamam

از آنجایی که در آن دوره نقش دین اسلام در کشور ترکیه کم رنگ بوده، خرم سلطان همسر سلطان سلیمان دستور ساخت حمامی ویژه افراد مذهبی را به معروف ترین مهندس کشور ترکیه یعنی سنان داد، سنان که سابقه ساخت مساجد مهم و کاخ های برتر شهر استانبول را بر عهده داشت، مسوولیت ساخت حمام خرم سلطان استانبول را بر عهده گرفت.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

تاریخ ساخت حمام خرم سلطان

سنان ، برای ایجاد این حمام منطقه ای در فاتح میان دو سازه مهم دیگر استانبول یعنی مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی را برگزید، تاریخ ساخت حمام خرم سلطان در سال 1554 میلادی با کمک 1500 کارگر شروع به ساخت شد و در سال 1555 میلادی پروژه ساخت آن تکمیل گردید، مهم ترین ویژگی که در ساخت این مکان وجود دارد، تقارن و برابری بخش حمام آقایان و حمام بانوان است، به طوری که اگر این قسمت را با یکدیگر مقایسه کنید هیچگونه تفاوتی نداشته و کاملا مقارن ساخته شده اند.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

تاریخچه حمام های ترکی

خوب در شهر استانبول و در مجموع کشور ترکیه حمام های ترکی فراوانی وجود دارند که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است، تاریخچه این حمام ها به دوران حکومت رومیان در این منطقه جغرافیایی بر میگردد که در آن دوره مردم از این حمام ها علاوه بر کاربری بهداشتی از کاربری تفریحی آن هم استفاده می کردند، حمام های ترکی دارای سه بخش مختلف از جمله حوضچه آب داغ، حوضچه آب سرد و اتاق بخار می باشند.

پس از شکست رومیان در ترکیه و عقب نشینی آنها و روی کار آمدن عثمانی ها در این کشور، به این حمام های تاریخی بخش های دیگری همچون فواره، آب نما و اتاق پادشاهان افزوده شد و همچنین به علت روی کار آمدن دین اسلام در این منطقه، حمام یکی از مهم ترین بخش های زندگی مردم ترکیه در آن دوره بود.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

تاریخچه حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول قریب به 460 سال به صورت مداوم در شهر قسطنطنیه ( نام قدیم استانبول ) مورد استفاده عموم مردم قرار داشت، تا اینکه در سال 1910 میلادی این حمام به علت فرسودگی بخش هایی از آن به صورت کامل بسته شد، پس از آن در برحه ای از تاریخ جنگ جهانی اول از این حمام به عنوان زندان احمد شاه عثمانی استفاده می شد، دقیقا در حاشیه همین محل، زندان مهم استانبول قرار داشت و به علت تکمیل ظرفیت این زندان، به دستور احمد شاه از حمام خرم سلطان جهت اسکان زندانیان استفاده گردید، پس از آن در دوره ای دیگر حمام خرم سلطان استانبول محلی برای انبار کردن خوراکی و خشک بار های پادشاهی در نظر گرفته شد.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

مرمت حمام خرم سلطان

این بی رحمی های تاریخی نسبت به حمام خرم سلطان استانبول تا سال 1956 میلادی ادامه پیدا کرد، در این سال به دستور سیاسیون بخت استانبول دستور بازسازی و مرمت حمام تاریخی خرم سلطان صادر گردید اما نه برای کاربری استحمام، بلکه برای ایجاد یک بازار فرش بزرگ، اکثر حمام های استانبول در آن سالها تبدیل به یک بازار فرش شده بود و مردم از سراسر ترکیه برای خرید فرش و قالیچه به شهر استانبول و حمام های آن مراجعه می کردند.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

افتتاح مجدد حمام خرم سلطان

این پروسه سال 2008 میلادی ادامه پیدا کرد تا اینکه یکی از شرکت های گردشگری کشور ترکیه تصمیم به بازسازی حمام خرم سلطان گرفت، این پروژه توسط کمپانی مورد نظر به دانشگاه کوجیلی استانبول که یکی از برترین دانشکده های باستان شناسی ترکیه است سپرده شد تا دوباره عظمت گذشته این حمام به ترکیه برگردد.

برای مرمت این مکان تاریخی هیچ یک از آثار باستانی و دیوارهای اصلی این سازه تاریخی از بین نرفت و بلکه با پیشرفته ترین اصول معماری مقاوم گردید، بازسازی این محل با بودجه ای بالغ بر 12 میلیون دلار در سال 2012 میلادی به اتمام رسید و از آن سال به بعد به یکی از مهم ترین جاهای تفریحی و تاریخی کشور ترکیه مبدل گردیده است.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

سبک معماری حمام خرم سلطان

سبک معماری حمام خرم سلطان در طول 75 متر و در عرض 95 متر می باشد و همچنین از همان باتدا به دو بخش بانوان در شمال و آقایان در شمال مجموعه تقسیم گردید، هر دو بخش دارای اتاق تعویض لباس بوده و تمام گنبدها و دیوارهای موجود در آن با آثار مینیاتوری و اسلیمی طراحی و اجرا شده اند، از دیگر بخش های موجود می توان به اتاق ریش تراشی، سرویس های بهداشتی و غذاخوری اشاره کرد، مساحت کل مجموعه 3.1 هکتار بوده که یکی دیگر از آثار تاریخی مهم کشور توریستی ترکیه محسوب می شود.

بخش های امروزی حمام

خوب حال که با گذشته این حمام ترکی مشهور آشنا شدید، در این بخش با قسمت های امروزی این حمام آشنا خواهید شد یک حمام بی نظیر را در استانبول تجربه کنید.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

سالن ورودی حمام

در سالن ورودی امکاناتی نظیر پذیرش، رستوران، کمد های لباس، کافی شاپ و اتاق تعویض لباس روبرو می شوید، شما می توانید پس از پذیرش لباس های خود را تعویض کنید و در کمد خود قرار دهید، خود این حمام به هر یک از بازدید کنندگان حوله های ابریشمی سفید رنگ اعطا می کند.

سالن گرم حمام خرم سلطان

این سالن که در واقع زیباترین و بزرگ ترین سالن حمام خرم سلطان استانبول می باشد، در این سالن غرفه های متعددی وجود دارد که در آن علاوه بر شیر آب ، بخش های برای استراحت و میل نوشیدنی شما در نظر گرفته شده است، تقریبا این سالن شبیه به اتاق سونای بخار است که در آن ما می توانید با کاسه های موجود آب سرد را به روی بدن خود بریزید تا عضلات خود را منبسط کنید و خستگی سفر به استانبول از تنتون دربیاد، از همین سالن می توانید وارد سالن دیگری شوید که در آن کارکنان آماده شستشوی شما هستند، یک سیستم گرمایش از کف در آن قرار دارد و شرکت کنندگان با دراز کشیدن به روی زمین آماده استحمام توسط کارمندان حمام می شوند.

امکانات رفاهی حمام خرم سلطان

اگر همراه خود هیچ وسیله استحمامی ندارید نگران نباشید، تمامی این وسایل از قبیل حوله، لیف، شامپو، صابون در غالب یک پکیج به مسافران عرضه می شود، همچنین این حمام خدمات ماساژ، استحمام و برنامه ویژه توریستی را هم به انتخاب شما ارائه می دهد.

پکیج های استحمام

خوب حال به معرفی پکیج های موجود در حمام خرم سلطان استانبول خواهیم پرداخت.

پکیج شماره 1 – حمام 

این پکیج شما به مدت 30 دقیقه در حمام خواهید بود و شامل خدمات لیف زدن شما توسط کارگران و سرو نوشیدنی های سرد و گرم می باشد.

قیمت : 60 یورو

پکیج شماره 2 – سفید برفی

این پکیج به مدت 60 دقیقه می باشد و خدمات آن شامل لیف زدن، کیسه، ماساژ گردن و سر و سرو نوشیدنی های سنتی و سرد ترکیه ای می باشد.

قیمت : 82 یورو

پکیج شماره 3 – حمام پادشاهی

این پکیج به مدت 60 دقیقه می باشد و در آن خدماتی از قبیل لیف، کیسه، ماساژ، اتاق استراحت و سرو نوشیدنی در حمام سلطان سلیمان عرضه می شود.

قیمت : 99 یورو

پکیج شماره 4 – حمامی روغنی

این پکیج به مدت 80 دقیقه می باشد و در آن خدماتی نظیر ماساژ، کیسه، لیف، ماساژ با روغن ارغوانی، ماسک صورت با روغن ارغوان و در آخر سرو نوشیدنی های خنک ارائه می شود.

قیمت : 120 یورو

پکیج شماره 5 – حمام وی ای پی

در پکیج حمام وی ای پی شما به حمام ویژه پادشاهی می روید و در مدت زمان 110 دقیقه خدماتی از قبیل، کیسه، ماسک خاک رس، ماساژ، لیف، استراحت و ماسک پوست ارائه می گردد و از شما در انتها با میوه های تازه و نوشیدنی های سنتی ترکیه ای بدرقه می شود.

قیمت : 155 یورو

همچنین در حین این حمام ها شما می توانید از خدمات متنوع ماساژ در این مکان بهره مند گردید، انواع ماساژهای عرضه شده شامل ماساژ عطری با قیمت 55 یورو، ماساژ پا با قیمت 42 یورو، ماساژ آنتی استرس با قیمت 70 یورو، ماساژ پشت با قیمت 45 یورو می باشند.

برگزاری مراسم و جشن

اگر به دنبال برگزاری مراسم و جشن عروسی خود در این محل هستید، می توانید از پکیج های ویژه برگزاری عروسی استفاده کنید، در این پکیج ها انواع حنابندان، انواع ماساژ، انواع لوازم مورد نیاز برگزاری جشن و … ارائه می شود، برای رزرو این پکیج باید از چندین روز قبل با حمام هماهنگی های لازم را داشته باشید.

معرفی رستوران مهری 

رستوران مهری با میانگین هزینه میل غذا در یک وعده بین 100 الی 1000 لیر ترکیه می باشد که در آن انواع غذاهای ترکیه ای، بین المللی، نوشیدنی های سرد و گرم و چای ارائه می شود، ساعات کاری این رستوران از 9 صبح الی 24 می باشد.

حمام خرم سلطان استانبول | ایاصوفیه

چگونه به حمام خرم سلطان بروم

خوب برای مراجعه به این حمام کار راحتی در پیش دارید، شما می توانید بوسیله مترو، اتوبوس و یا تاکسی خودتون رو به میدان ایاصوفیه در شهر استانبول برسونید و از آنجا با طی کردن 150  متر با درب ورودی حمام روبرو خواهید شد.

سخن پایانی

حال که با حمام خرم سلطان آشنا شدید ، شما می توانید تجربیات، سوالات و نظرات خود از این مکان را در بخش زیر کامنت کنید .

بیشتر بخوانید

2

1

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا