aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

حرم مطهر امام رضا (ع) مهم ترین جاذبه گردشگری مشهد

Imam Reza Holy Shrine
عکس حرم امام رضا مشهد
ezgif-1-eca2962dc6

به جرات می توان گفت حرم امام رضا در مشهد از پرترافیک ترین و برترین جاذبه های مذهبی گردشگری ایران می باشد و ما شما را در سفر به مشهد مقدس و زیارت از حرم مطهر امام هشتم همراهی خواهیم کرد،این حرم فقط محل تدفین امام رضا نیست بلکه شامل مجموعه ای بی نظیر مذهبی که شامل مسجد مشهور گوهر شاد، موزه آستان قدس رضوی، صحن های متعدد مشرف به ضریح امام رضا، رواق های متعدد، کتابخانه بزرگ امام رضا و موزه های دیگری می باشد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مشهد می رسیم ، همراه این تودی باشید .

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا (ع)

نکته قابل توجه حرم امام رضا (ع) این است که این حرم جز بزرگترین مراکز مذهبی و زیارتی دنیا بین مسلمانان سراسر دنیا و به خصوص شیعیان می باشد که بزرگی و مساحت این محل به بیش از ۱ میلیون متر مربع می رسد و ظرفیت این محل برای زیارت در شلوغ ترین حالت ممکن به بیشتر از هفتصد هزار نفر می رسد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

مساحت حرم امام رضا (ع)

مساحت ابتدایی حرم امام رضا که در دوره تیموریان ایجاد و ساخته شد دوازده هزار متر مربع بوده است و در دوره حکومت صفویان این مکان نوسازی و بازسازی شد و به تدریج به شکل کنونی رسیده است.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

تاریخ و شرح وفات امام رضا (ع)

حضرت رضا ملقب به علی ابن موسی الرضا به دستور خلفای بخت خود به طوس قدیم مشهد کنونی تبعید گردید و متاسفانه امام رضا (ع) به روایت مستند تاریخی در سال ۲۰۶ هجری قمری در ماه صفر به دست خلیفه مشهد در آن زمان یعنی مامون کشته شد و محل این واقعه به اسم سناباد ثبت شده است و دقیقا در محل دفن هارون رشید خاک گردیدند.

عکس حرم امام رضا مشهد

گذشته بنای حرم امام رضا تا به هم اکنون

در دوره حکومت سامانیان محل دفن امام رضا کمی تزئین و بازسازی شده است، در دوره حکومت دیلمیان هم بازسازی هایی صورت گرفت و در دور این مقبره دژ مستحکمی ساخته شد،در دوره حکومت غزنویان زیباسازی های بیشتری انجام گرفت از جمله ایجاد ساختمان های بیشتر در اطراف محل دفن امام رضا و مناره های کوچکی ساخته شد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا (ع) در طول تاریخ

در دوره حکومت سلجوقیان گنبدی زیبا با بهترین کاشی کاری های زمانه خود ایجاد شد و همچنین کتیبه های زیبایی ساخته شد که هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی جای دارند، در دوره حمله وحشیانه مغول ها به ایران و به خصوص منطقه  خراسان کنونی با وجو اینکه هر چیزی که بر سر راهشان قرار داشت را تخریب کردند اما در این محل فقط به دزدیدن اشیا داخل ان اکتفا کردند و هیچگونه تخریبی بر روی آن صورت نگرفت،در زمان حکومت تیموریان مسجد مشهور گوهر شاد کنونی ساخته شد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا در دوره صفویه

در دوره حکومت صفویان یبشترین بازسازی و زیباسازی در حرم امام هشتم شیعیان صورت گرفت که از جمله آن ساخت اولین ضریح طلایی برای مقبره امام رضا و رواق ها، صحن ها و ساختمان های متعدد با کمک شیخ بهایی که در نوع خود بی نظیر است اشاره کرد،  همچنین طبق روایت ها در همین دوره به دستور شاه عباس صفوی هر کس که به زیارت رفته بود می توانست لقب مشهدی را برای خود استفاده کند و حتی لقب کربلایی هم مرتبت با آن دوره می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا از افشاریه تا قاجاریه

در دوره حکومت عالی نادر شاه صحن تیموری و صحن عباسی قدیم طلاکاری شد و جلوه بسیار زیبایی به حرم علی ابن موسی الرضا داده شد، در دوره حکومت قاجاریه و به خصوص فتحعلی شاه قاجار رواق دارالضیافه و ضریح سوم و زیبایی برای حرم امام هشتم ساخته شد و همچنین در دوره ناصرالدین شاه قاجار صحن نو و یا همان صحن ازادی با کاشی کاری ها و طلا کاری های زیبایی در سال ۱۲۳۳ ایجاد گردید.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

حرم امام رضا در دوره پهلوی

در دوره حکومت پهلوی بیشترین خدمات به حرم رضوی صورت گردید که از جمله آن به می توان به تعویض و رنگ آمیزی گنبد حرم امام رضا و ساخت مساجد متعدد و ساختمان های استراحتی و زیارتی برای زائرین اشاره کرد.

حرم امام رضا (ع) پس از انقلاب اسلامی

در دوره جمهوری اسلامی تا به اکنون بیشتر بازسازی ها صرف گسترش و بزرگ کردن حرم شده است که از ۱۲ هکتار به ۷۰ هکتار افزایش یافت مساحت حرم امام هشتم و اکثر این امور توسط آقای مهدی عزیزیان انجام گرفت، مسافرین عزیز و زائرین در حرم رضوی مشهد مقدس دارالشفا امام رضا با بهترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما در صورت بروز مشکلات و حوادث می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

نکات قابل توجه حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس :

در این حرم ۴ مقبره از افراد مشهور وجود دارد که می توان از آن ها به مقبره پیر پالان دوز که در ابتدای ورودی حرم در خیابان نواب صفوی می باشد، مقبره شیخ طبرسی که در قسمت شمالی حرم امام هشتم قرار دارد، مقبره شیخ حر عاملی که در صحن انقلاب این مکان قرار دارد، مقبره شیخ بهایی که یکی از مهندسین همین حرم و ساخت ساختمان های بسیار منطبق می باشد که در صحن امام خمینی قرار دارد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

پارکینگ های حرم امام رضا (ع)

پارکینگ های این مکان به ۴ عدد با ظرفیت ۵ هزار خودرو می رسد که تمام ورودی های این پارکینگ منتهی به زیر گذرهای این محل می باشد و شما باید در ابتدای همان ورودی ها وارد این پارکینگ ها شوید.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

نام داران دفن شده در حرم رضوی

هارون الرشید، شیخ طبرسی، الله وردی خان بانی ۳۳ پل اصفهان، شیخ بهایی، حر عاملی، شیخ حسنعلی اصفهانی، عباس میرزا نایب السلطنه فرزند ارشد فتحعلی شاه، امیر اسد الله علم نخست وزیر دربار پهلوی، غلامحسین تبریزی، محمد تقی جعفری، سید عبدالله شیرازی مرجع تقلید، غلامرضا طبسی، ادیب نیشابوری شاعر، غلامرضا قدسی شاعر، محمد تقی ادیب نیشابوری شاعر، سید عبدالکریم هاشمی نژاد، سید عز الدین حسینی زنجانی مرجع تقلید، سید محمد هادی میلانی مرجع تقلید، محمد تقی آملی، سید احمد خسرو شاهی، شیخ جعفر مجتهدی، مجتبی قزوینی خراسانی، هاشم قزوینی، سید رضا کامیاب نماینده مجلس مشهد، علی اکبر نهاوندی نویسنده، علی فلسفی فقیه شیعه، محمد تقی شریعتی پدر دکتر علی شریعتی، عباس واعظی طبسی، سید حسن طباطبایی قمی مرجع تقلید.

و آخرین نکته این که بزرگترین و وسیع ترین میدان جهان به دور مقبره امام هشتم می باشد.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد

راهنمای زیارت 

دوستان عزیز اگر قصد سفر به مشهد مقدس را دارین برای اولین مرتبه با خودرو شخصی خیلی راحت از هر نقطه مشهد که اقامت داشته باشید می توانید خودتون رو با تابلوهای نصب شده در سراسر شهر مشهد به حرم امام رضا برسونید و همچنین اگر قصد سفر با تور مشهد را دارید بهتره که هتل محل اقامتتون رو در خیابان های نزدیک به حرم رزرو نمایید تا در خود شهر مشهد کمتر هزینه ترانسفر تاکسی پرداخت نمایید.

اقامت در نزدیکی حرم

از خیابان های مشهور که پر از هتل های نامی از بدون ستاره تا ۵ ستاره است می توان به خیابان امام رضا و میدان آب یا بیت المقدس اشاره کرد به جرات می توان گفت ۶۰ درصد هتل های مشهد در این محدوده قرار دارند و علاوه بر این ها دسترسی به سایر جاذبه های توریستی مشهد مقدس با ایستگاه مترو میدان برق و بی ار تی میدان بیت المقدس خیلی آسان خواهد بود.

عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد عکس حرم امام رضا مشهد


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=3636
banner1

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
مسجد جامع اصفهان
ترلان کمیلی
10 دیدگاه
مسجد امام علی اصفهان
سردبیر ارشد
1 دیدگاه
کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس تهران
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
امامزاده سید اسماعیل تهران
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
امامزاده حسن یافت آباد
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه
ساندویچ ارزان در مشهد کجا بخوریم؟
مهری شاپوری
0 دیدگاه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
مدت بازدید : 24 ساعته
ساعت دسترسی : 24 ساعته
هزینه ورودی : رايگان
نوع کاربری : مكان مقدس
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، پله برقی، پارکینگ، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، نیمکت، کتابخانه
ملزومات سفر : موبایل، وجه نقد، کفش راحتی، دمپایی، عینک و کلاه آفتابی، کارت شناسایی، کرم ضد آفتاب، پاور بانک، شارژر
اطلاعات تماس
آدرس : Mashhad, Freedom Square , Iran
وب سایت : https://www.razavi.ir/