تصاویر باغ ارم شیراز

معرفی باغ ارم شیراز | جاذبه های گردشگری شیراز | این تودی

Shiraz
39°
few clouds
humidity: 5%
wind: 3m/s S
H 40 • L 37
37°
Thu
37°
Fri
37°
Sat
37°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ ارم شیراز به همراه تصاویر و آدرس

باغ ارم شیراز یکی از قدیمی ترین و زیباترین باغ ها و پارک های تفریحی و گردشگری شهر شیراز می باشد و دارای قدمت فراوانی می باشد، با اینکه تاریخچه ایجاد و ساخت باغ ارم شیراز دقیق مشخص نیست اما در بعضی از کتب تاریخی قرن دهم و یازدهم هجری شمسی به دست دولت آن دوره یعنی سلجوقیان ساخته شده است.

در زمان حکومت زندیه، باغ ارم به دست کریم خان زند پیشرفت چشمگیری داشت و بسیار زیباتر از گذشته شد همچنین پس از آن به مدت هفتاد و پنج سال باغ ارم شیراز به دست سران ایلات قشقایی افتاد و مردم عادی حق استفاده از این باغ را نداشتند.

سران قشقایی در دوره حکومت خود در این باغ عمارت و کاخی زیبا را در آن احداث کردند که همچنان پابرجاست و شما می توانید با بازدید از باغ ارم این عمارت زیبا را هم تماشا کنید.

تصاویر باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

پس از آن باغ ارم شیراز، به دست حکومت ناصرالدین شاه قاجار افتاد و در آن یک کاخ دیگر هم ساخته شد و در تاریخ آمده است که نصیرالملک این عمارت را طراحی و ایجاد کرده است، باغ ارم شهر شیراز در واقع از املاک خاندان قدیمی و ریشه دار قوامی شیراز بوده و بعدها تحت تصرف حکومت های مختلف تا به اکنون قرار گرفته است.

مالکیت باغ ارم شیراز

اگر در عصر جدید و هم اکنون با تور به شیراز مسافرت کنید و یا شخصی و قصد بازدید از باغ ارم را داشته باشید در آن می توانید گیاهانی نمایشگاهی را دیدن نمایید که از تمام نقاط مختلف دنیا در باغ ارم کاشته شده است و مالکیت معنوی باغ ارم شیراز در اختیار دانشگاه شیراز می باشد.

نکته جالب و خوب باغ ارم اینه که در سال 1390 شمسی باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر در ایران، در 35 امین اجلاس کمیته میراث گردشگری یونسکو، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

تصاویر باغ ارم شیراز

دیدنیهای باغ ارم شیراز

دقیقا در وسط باغ ارم شیراز، یک عمارت زیبا وجود دارد که در زمان حکومت قاجاریه ساخته شده است و سبک معماری و طراحی این عمارت دقیقا کپی برداری شده از اصول دوره زندیه می باشد، که در داخل این عمارت می توانید بهترین و زیباترین شاهکارهای نقاشی و مینیاتوری و گچ بری ایران قدیم را مشاهده نمایید و لذت ببرید.

عمارت باغ ارم

این عمارت در باغ ارم شیراز دارای 3 طبقه کلی می باشد که در زیر آن چند اتاق وجود دارد که در روزهای گرم سال از جمله فصل تابستان مورد استفاده قرار میگرفته است و از تزئینات و زیبایی های مهندسی خاصی برخوردار است.

همچنین دو دو طبقه بالایی این عمارت ستون های زیبایی وجود دارد که از نظر مهندسی و زیبایی کمی از ستون های تخت جمشید ندارد و دقیقا کپی برداری شده از آن ستون ها می باشد، در قسمت جلویی این عمارت 3 هلال زیبا وجود دارد به همراه یک تابلو که در آن زیباترین نقاشی های شاهنامه فردوسی وجود دارد و قسمت مناسبی برای گرفتن عکس های خالص ایرانی در سفر شما به شیراز می باشد.

و در پایان در دوره پهلوی این عمارت به دست حکومت پهلوی از خاندان قشقایی مصادره شد پس از چیزی حدود 75 سال.

تصاویر باغ ارم شیراز

سبک معماری باغ ارم شیراز

اگر شما قصد بازدید از باغ ارم را دارید و آن هم با کیفیت، خوب این باغ دارای قسمت های بسیار مختلفی می باشد، خوب از لحاظ جغرافیایی باغ ارم شیراز در قسمت شمال غربی شهر شیراز واقع شده است و دقیقا در جنوب باغ ارم شیراز رودخانه خشک شهر شیراز وجود دارد.

مساحت کلی باغ ارم شیراز برابر با سه هکتار می باشد که بیشتر آن را درختان، گیاهان و عمارت ها تشکیل داده اند، زیباترین قسمت درختان سروی می باشد که از سمت راست به چپ باغ ارم کاشته شده اند صحنه ای بسیار زیبا و دل انگیز را تشکیل می دهد ونظیر این درختان سرو در هیچکجای دیگر شهر شیراز نخواهید دید، پس تا می توانید از آن ها عکس و فیلم یادگاری با خانواده و دوستان بگیرید.

تصاویر باغ ارم شیراز

آثار تاریخی باغ ارم شیراز

دور تا دور باغ ارم شیراز را دیوارهایی کوتاه به همراه نرده هایی زیبا و نوستالوژیک احاطه کرده است و در دوره حکومت پلید پهلوی این باغ از سران ایلات قشقایی مصادره شد و به دانشگاه شهر شیراز اهدا شد و همین امر باعث گردید تا باغ ارم شیراز همچنان سرپا باقی بماند و زیبایی های خودش را از دست ندهد.

اگر شما عاشق کتیبه های سنگی قدیمی هستید آن هم آثار بی نظیر نصیرالملک، می توانید به ضلع شمال شرقی باغ ارم شیراز رفته و کتیبه ای را مشاهده کنید با این بیت شعر : از وزیر شه نصیرالملک راد / دائمش باغ ارم آباد باد.

هنوز تموم نشده، 6 کتیبه ی زیبای دیگر در همان قسمت موجود می باشد که با خط زیبای نستعلیق پارسی نقش نگاری شده است و در همه آن ها نام نصیرالملک به چشم میخورد.

تصاویر باغ ارم شیراز

بخش های دیدنی باغ ارم شیراز

شما در باغ ارم شهر شیراز در استان فارس آینه کاری هایی خواهید دید بی نظیر، پنجره های آهنی ساخت حکومت قاجاریه و زیبا، درهای چوبی خواهید دید که حتی با گذشت زمان از بین نرفته است و جنس آن از چوب ساج می باشد.

کاشی کاری های بی نظیر دوره قاجاریه، در قسمت زیرین عمارت وسطی باغ ارم، یک قسمت وجود دارد به اسم سردابه که دقیقا آب سرد از وسط آن عبور می کند و همین امر باعث گردیده است، همچنین یک حوض زیبا هم دقیقا در قسمت جلویی عمارت وسطی وجود دارد که بسیار زیبا و روح انگیز است، پنجره های مشبک، معرق کاری، گچبری، مقرنس کاری از دیگر زیبایی های باغ ارم شهر شیراز می باشد که حتما باید از آن ها دیدن کرد.

آدرس باغ ارم شیراز : ایران، استان فارس، شیراز، خیابان دانشگاه، میدان ارم، ابتدای خیابان ارم

Address of Eram Garden of Shiraz: Iran, Fars Province, Shiraz, University Street, Eram Square, Eram Street

گردآوری شده در دانشنامه گردشگری آنلاین این تودی و هرگونه کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع مجاز می باشد.

بیشتر بخوانید

1

معرفی باغ ارم شیراز | جاذبه های گردشگری شیراز | این تودی
4.5 (90%) 2 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب