تصاویر باغ ارم شیراز

معرفی باغ ارم شیراز با معماری ، تصاویر | راهنمای بازدید

باغ ارم شیراز به همراه تصاویر و آدرس

باغ ارم شیراز یکی از قدیمی ترین و زیباترین باغ ها و پارک های تفریحی و گردشگری شهر شیراز می باشد و دارای قدمت فراوانی می باشد، با اینکه تاریخچه ایجاد و ساخت باغ ارم شیراز دقیق مشخص نیست اما در بعضی از کتب تاریخی قرن دهم و یازدهم هجری شمسی به دست دولت آن دوره یعنی سلجوقیان ساخته شده است.

اطلاعات بازدید باغ ارم

در زمان حکومت زندیه، این محل به دست کریم خان زند پیشرفت چشمگیری داشت و بسیار زیباتر از گذشته شد همچنین پس از آن به مدت هفتاد و پنج سال ارم  به دست سران ایلات قشقایی افتاد و مردم عادی حق استفاده از این باغ را نداشتند، سران قشقایی در دوره حکومت خود در این باغ عمارت و کاخی زیبا را در آن احداث کردند که همچنان پابرجاست و شما می توانید با بازدید از باغ ارم این عمارت زیبا را هم تماشا کنید.

 • آدرس باغ ارم : کره زمین ، قاره اسیا ، ایران ، استان فارس، شهر شیراز، خیابان ارم، نزدیکی مجموعه‌ دانشگاه شیراز
 • ساعات بازدید : 08:00 صبح الی 19:30 همه روزه
 • میانگین بازدید : 1 ساعت
 • هزینه ورودی : 300 تومان ایرانی ، 20000 تومان خارجی
 • قدمت : دوره سلجوقیان
 • ثبت ها : میراث ملی ایران ، میراث جهانی یونسکو
 • تلفن : 07132272538
 • امتیاز : 5 از 5
 • امکانات : سرویس بهداشتی ، آنتن دهی موبایل ، فروشگاه صنایع دستی ، کافه رستوران ، نیمکت ، اطلاعات ، پارکینگ ، تاکسی سرویس ، مسیرهای سرسبز ، عمارت دیدنی ، اشیای عتیقه ، آب نما ، فضای سبز
 • لوازم سفر : وجه نقد ، کارت بانکی ، موبایل ، کفش راحتی 
 • address : iran , fars , shiraz , eram st
READ  پینت بال پرسپولیس اصفهان با هزینه | راهنمای تفریح

تصاویر باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

پس از آن باغ ارم شیراز، به دست حکومت ناصرالدین شاه قاجار افتاد و در آن یک کاخ دیگر هم ساخته شد و در تاریخ آمده است که نصیرالملک این عمارت را طراحی و ایجاد کرده است، این باغ در واقع از املاک خاندان قدیمی و ریشه دار قوامی شیراز بوده و بعدها تحت تصرف حکومت های مختلف تا به اکنون قرار گرفته است.

مالکیت باغ ارم شیراز

اگر در عصر جدید و هم اکنون با تور به شیراز مسافرت کنید و یا شخصی و قصد بازدید از محل را داشته باشید در آن می توانید گیاهانی نمایشگاهی را دیدن نمایید که از تمام نقاط مختلف دنیا در این مکان کاشته شده است و مالکیت معنوی باغ ارم شیراز در اختیار دانشگاه شیراز می باشد، نکته جالب و خوب اینه که در سال 1390 شمسی ارم به همراه هشت باغ دیگر در ایران، در 35 امین اجلاس کمیته میراث گردشگری یونسکو، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

تصاویر باغ ارم شیراز

دیدنیهای باغ ارم شیراز

دقیقا در وسط باغ ، یک عمارت زیبا وجود دارد که در زمان حکومت قاجاریه ساخته شده است و سبک معماری و طراحی این عمارت دقیقا کپی برداری شده از اصول دوره زندیه می باشد، که در داخل این عمارت می توانید بهترین و زیباترین شاهکارهای نقاشی و مینیاتوری و گچ بری ایران قدیم را مشاهده نمایید و لذت ببرید.

عمارت باغ ارم

این عمارت در باغ  دارای 3 طبقه کلی می باشد که در زیر آن چند اتاق وجود دارد که در روزهای گرم سال از جمله فصل تابستان مورد استفاده قرار میگرفته است و از تزئینات و زیبایی های مهندسی خاصی برخوردار است.

همچنین دو دو طبقه بالایی این عمارت ستون های زیبایی وجود دارد که از نظر مهندسی و زیبایی کمی از ستون های تخت جمشید ندارد و دقیقا کپی برداری شده از آن ستون ها می باشد، در قسمت جلویی این عمارت 3 هلال زیبا وجود دارد به همراه یک تابلو که در آن زیباترین نقاشی های شاهنامه فردوسی وجود دارد و قسمت مناسبی برای گرفتن عکس های خالص ایرانی در سفر شما به شیراز می باشد و در پایان در دوره پهلوی این عمارت به دست حکومت پهلوی از خاندان قشقایی مصادره شد پس از چیزی حدود 75 سال.

تصاویر باغ ارم شیراز

سبک معماری باغ ارم شیراز

اگر شما قصد بازدید از باغ ارم را دارید و آن هم با کیفیت، خوب این باغ دارای قسمت های بسیار مختلفی می باشد، خوب از لحاظ جغرافیایی این مکان در قسمت شمال غربی شهر شیراز واقع شده است و دقیقا در جنوب باغ رودخانه خشک شهر شیراز وجود دارد.

مساحت کلی این محل تاریخی برابر با سه هکتار می باشد که بیشتر آن را درختان، گیاهان و عمارت ها تشکیل داده اند، زیباترین قسمت درختان سروی می باشد که از سمت راست به چپ باغ کاشته شده اند صحنه ای بسیار زیبا و دل انگیز را تشکیل می دهد ونظیر این درختان سرو در هیچکجای دیگر شهر شیراز نخواهید دید، پس تا می توانید از آن ها عکس و فیلم یادگاری با خانواده و دوستان بگیرید.

تصاویر باغ ارم شیراز

آثار تاریخی باغ ارم شیراز

دور تا دور باغ  را دیوارهایی کوتاه به همراه نرده هایی زیبا و نوستالوژیک احاطه کرده است و در دوره حکومت پلید پهلوی این باغ از سران ایلات قشقایی مصادره شد و به دانشگاه شهر شیراز اهدا شد و همین امر باعث گردید تا این مکان همچنان سرپا باقی بماند و زیبایی های خودش را از دست ندهد.

اگر شما عاشق کتیبه های سنگی قدیمی هستید آن هم آثار بی نظیر نصیرالملک، می توانید به ضلع شمال شرقی باغ ارم شیراز رفته و کتیبه ای را مشاهده کنید با این بیت شعر : از وزیر شه نصیرالملک راد / دائمش باغ ارم آباد باد، هنوز تموم نشده، 6 کتیبه ی زیبای دیگر در همان قسمت موجود می باشد که با خط زیبای نستعلیق پارسی نقش نگاری شده است و در همه آن ها نام نصیرالملک به چشم میخورد.

تصاویر باغ ارم شیراز

بخش های دیدنی باغ ارم شیراز

شما در این مکان آینه کاری هایی خواهید دید بی نظیر، پنجره های آهنی ساخت حکومت قاجاریه و زیبا، درهای چوبی خواهید دید که حتی با گذشت زمان از بین نرفته است و جنس آن از چوب ساج می باشد.

کاشی کاری های بی نظیر دوره قاجاریه، در قسمت زیرین عمارت وسطی این محل، یک قسمت وجود دارد به اسم سردابه که دقیقا آب سرد از وسط آن عبور می کند و همین امر باعث گردیده است، همچنین یک حوض زیبا هم دقیقا در قسمت جلویی عمارت وسطی وجود دارد که بسیار زیبا و روح انگیز است، پنجره های مشبک، معرق کاری، گچبری، مقرنس کاری از دیگر زیبایی های این مکان می باشد که حتما باید از آن ها دیدن کرد.

آدرس  : ایران، استان فارس، شیراز، خیابان دانشگاه، میدان ارم، ابتدای خیابان ارم

Address of Eram Garden of Shiraz: Iran, Fars Province, Shiraz, University Street, Eram Square, Eram Street

گردآوری شده در دانشنامه گردشگری آنلاین این تودی و هرگونه کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع مجاز می باشد.

بیشتر بخوانید

2

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری شیراز