ezgif-1-ff200d5a3d

معرفی صربستان

معرفی صربستان
ezgif-1-eca2962dc6

کشور صربستان در قرن بیستم و در دهه ی ۱۹۲۰ بخشی جدایی ناپذیر از کشوری بزرگ به نام یوگسلاوی یا سرزمین اسلاوهای جنوبی بود. در واقع یوگسلاوی شامل کشورهای کرواسی، اسلوونی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، مقدونیه شمالی، مونته نگرو و صربستان بود. این منطقه ی وسیع سال های بسیاری تحت سیطره امپراتوری عثمانی و حاکمان اتریش و مجارستان بود و این دولت ها بر مردم این مناطق حکومت می کردند.

در سال ۱۹۱۸ در این منطقه فدراسیونی مستقل به نام پادشاهی صرب ها، کروات ها و اسلوونی ها را تشکیل دادند و در نهایت در سال ۱۹۲۹ این فدراسیون به طور رسمی نام یوگسلاوی را به خود اختصاص داد. پس از این تاریخ، دوران پر فراز و نشیبی پیش روی یوگسلاوی قرار گرفت. دورانی که در آن جنگ و خونریزی و نسل کشی به وضوح اتفاق افتاد. مردم این منطقه از اروپا هیچگاه آن دوران وحشتناک را از یاد نخواهند برد. پس از کشمکش ها و جنگ های وحشیانه در میان اقوام مختلف، سرانجام در اوایل دهه ۱۹۹۰ کشور یوگسلاوی تجزیه شد و به کشورهای کوچکتر تقسیم شد.

معرفی صربستان

در این زمان کشور صربستان با ویژگی های فرهنگی و قومیتی و همچنین شرایط اقلیمی خاص شکل گرفت. پایتخت صربستان بلگراد است، شهری جهانی که در محل تلاقی رودهای دانوب و ساوا قرار دارد. در شهر بلگراد نمونه های بسیار زیبا و دیدنی از معماری قرون وسطایی را می توانید ببینید، علاوه بر این تعدادی از مشهورترین رستوران های اروپای شرقی در این شهر است. دومین شهر صربستان، نووی ساد، در بالادست رودخانه دانوب قرار دارد. این شهر بعنوان مرکز فرهنگی و آموزشی شناخته می شود و از بسیاری جهات شبیه شهرهای دانشگاهی مجارستان است.

جغرافیا

این کشور از غرب با جمهوری بوسنی و هرزگوین و منطقه اسلاونی جمهوری کرواسی محدود می شود. همچنین صربستان از شمال با مجارستان، از شرق با رومانی و بلغارستان، از جنوب با مقدونیه شمالی و از جنوب غربی با مونته نگرو همسایه است. کوزوو که صربستان آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد، در جنوب نیز در امتداد مرز شمال شرقی آلبانی قرار دارد. اقلیم تفاوت در ارتفاع، نزدیکی به دریا و قرار گرفتن در معرض باد منجر به تفاوت های آب و هوایی قابل توجهی در صربستان می شود. با این حال، به طور کلی در این کشور زمستان ها سرد و نسبتاً خشک و تابستان ها گرم و مرطوب است. تفاوت بین میانگین دما در ژانویه و جولای در بلگراد ۴۰ درجه فارنهایت ( ۲۲ درجه سانتیگراد ) است.

معرفی صربستان

پوشش گیاهی و حیات وحش

در بیش از یک سوم صربستان را جنگل های پهن برگ، عمدتا بلوط و راش تشکیل می دهند. نکته ی جالب توجه اینست که  مناطق وسیعی که قبلاً جنگلی بودند، پاکسازی و زیر کشت قرار گرفتند. در مناطق کوهستانی بسته به ارتفاع و ضخامت خاک، درختان دو پنجم یا بیشتر از قلمرو را می پوشانند. صربستان دارای حیات وحش متنوعی است و حیوانات وحشی بسیاری در مناطق جنگلی آن زندگب می کنند. در میان پستانداران بزرگتر، آهو و خرس در مناطق جنگلی فراوان هستند. خوک‌های وحشی از حیوانات معروف جنگل‌های راش در کوه‌ها هستند.

معرفی صربستان

زبان ها

بر خلاف رومانیایی ها یا مجارها، صرب ها زبان مشخصی ندارند که آنها را از همسایگان خود متمایز کند. آنها اساساً به همان زبان کروات ها، بوسنیایی ها و مونته نگروها صحبت می کنند، اگرچه برخی از تلفظ ها و واژگان متمایز هستند. این زبان که از نظر زبانی به آن صرب-کرواسی می گویند، اکنون بسته به قومیت گوینده، به عنوان صربی، کرواتی، بوسنیایی یا مونته نگرو شناخته می شود. در شکل نوشتاری آن است که زبان صربی با بوسنیایی و کرواتی متفاوت است.

دین

ویژگی متمایز هویت ملی صربستان، میراث مسیحی ارتدوکس شرقی آن است، در طول تاریخ، کلیسای ارتدوکس صربستان خود را به عنوان مدافع منافع ملی صربستان می دانست.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=67961

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
فرودگاه اصفهان
ترلان کمیلی
9 دیدگاه
لندیگراف بندر پل به قشم
کیوان ناصر
15 دیدگاه
بندر کیش یا بندرگاه کیش
شهره مقصودی
8 دیدگاه
بهترین هتل‌های ارزان مشهد نزدیک حرم با غذا
شیما محمدیان
0 دیدگاه
پایانه مسافربری امام رضا مشهد
ترلان کمیلی
8 دیدگاه
نقشه مترو مشهد 1402
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس