کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / معرفی کلاردشت مازندران

معرفی کلاردشت مازندران

تصاویر کلاردشت

 کلاردشت مازندران و جاهای دیدنی کلاردشت با چشمه ها، طبیعت بکر و اینکه کلاردشت کجاست را در بخش بالا روی نقشه مشاهده می کنید، بی شک کلاردشت با دارا بودن جنگل ، مناطق کوهستانی و طبیعت بکر انتخاب اول خیلی از بومگردان ایرانیست، این منطقه بزرگ دقیقا بین دو جاده مشهور کرج به شهر چالوس قرار دارد ، در ادامه همراه این تودی باشید تا با یکی از بهترین مناطق دیدنی مازندران و کلاردشت بیشتر اشنا شوید.

عکس کلاردشت مازندران

کلاردشت کجاست؟

کلاردشت  کاملا از دریای خزر به دور بوده و با ورود به آن متوجه این مورد خواهید شد، کلاردشت در فاصله ۴۹ کیلومتر شهر زیبای چالوس در این استان قرار دارد که دقیقا در یکی از بهترین مناطق کوهستانی مازندران و در بین چندین دره قرار گرفته است، مساحت کلی اینجا و ییلاقات اطراف آن ۱۵۰۰ کیلومتر مربع بوده ، این منطقه سرسبز در همسایگی الموت قزوین ،نوشهر ، چند کیلومتری دریای مازندران قرار دارد.

عکس کلاردشت مازندران

جاهای دیدنی کلاردشت

حال در ادامه با دیدنی های کلاردشت آشنا خواهید شد که به شرح زیر می باشند :

جنگل کلاردشت 

در این منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا چندین جنگل کوچک و بزرگ وجود دارد که در ادامه معرفی شده اند :

  • جنگل مجل : این جنگل در نزدیکی دهکده ای زیبا به نام مجل قرار دارد و با طبیعت سرسبز و زیبای خود چهره ای بی نظیر به خودگرفته است.
  • جنگل آزو : با طی کردن فاصله ای دو کیلومتری به سمت غرب شهر با جنگل بزرگ آزو روبرو می شوید، در این جنگل حیوانات اهلی و وحشی زیادی زندگی می کنند که برای عکاسان حیات وحش بی نظیر است.
  • جنگل عباس اباد : از برترین و مشهورترین جنگل های کلاردشت عباس آباد می باشد که طیف وسیعی از درختان ، گیاهان و حیوانات وحشی در آن وجود دارند.

عکس کلاردشت مازندران

سرد آبرود کلاردشت 

رودخانه و منطقه حفاظت شده سردآبرود کلاردشت از دیگر جاهای دیدنی این منطقه است ، این رودخانه از قلل به نام رشته کوه البرز یعنی کوه سیاه کمان؛ علم کوه ، تخت سلیمان و خرسان سرچشمه می گیرد و علاوه بر اینکه از حیاتی ترین رودخانه ها برای روستائیان این منطقه می باشد زیر نظر سازمان حفاضظت محیط زیست قرار دارد.

عکس کلاردشت مازندران

دشت های کلاردشت 

بی شک کلاردشت به علت دوری از دریای شمال ایران دارای یکی از سردسیرترین آب و هوای استان مازندران می باشد و از همین رو در فصول گرم سال حجم بالایی از مسافران را به خود جذب می کند، کلاردشت دارای چندین دشت و ییلاقات زیبا از مزارع کشاورزی و دیمه می باشد و در بین ۳ منطقه طبیعی ایران قرار دارد.

عکس کلاردشت مازندران

روستاهای کلاردشت 

در خود کلاردشت علاوه بر جنگل چندین روستای زیبا و بومی نشین قرار گرفته است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

روستای رودبارک 

از زیباترین روستاهای داخل کلاردشت روستای بومی نشین رودبارک است که در آن علاوه بر درختان زیبا و مزارع کشاورزی چندین پرورشگاه ماهی های آب شیرین قرار دارد ، برای رسیدن به این روستا باید در کلاردشت وارد خیابان پاسداران شوید تا با تابلوی ورودی رودبارک روبرو شوید.

روستای کردیچال 

با ورود به جاده  مرزن اباد با تابلوی روستای کردیچال روبرو می شوید، در این روستا اولین مکتب خانه ویژه کودکان در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی افتتاح گردید و امروزه از دیدنی ترین مناظر کلاردشت در خود برخودار است.

روستای لاهو 

در انتهای جاده روستای حسن کیف به مرزن اباد تابلوی روستای تاریخی لاهو قرار دارد ، به گفته مورخین قدمت این روستا به هشتصد سال قبل بازمیگردد و در آن کوه ها و چشمه های فراوانی قرار گرفته است.

روستای اجابیت 

در خود کلاردشت باید وارد جاده پاسداران شوید و آن را تا انتها طی کنید تا با تابلوی روستای اجابیت روبرو شوید، این روستا که در آن یک عمارت تاریخی مربوط به دوره پهلوی قرار دارد محل خوبی برای تفریح و استفاده از فضای سبز می باشد.

روستای طویدره 

دیگر روستای دیدنی کلاردشت مازندران طویدره می باشد که در جاده کلاردشت به کردمحله قرار دارد، این روستا در نزدیک ترین فاصله تا رشته کوه های البرز قرار دارد و در آن علاوه بر خانه های تاریخی ، جنگل ها و حیات وحش بی نظیری قرار دارد و بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

روستای مازیچال 

روستای مازیچال یکی دیگر از بهترین دهکده های قدیمی موجود در کلاردشت است که برای رسیدن به آن باید وارد جاده  کلاردشت به عباس آباد شوید، این روستا در فاصله ۲۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا درختان و گیاهان خاص مناطق سردسیری در آن رشد پیدا کنند.

عکس کلاردشت مازندران

طبیعت گردی در کلاردشت

در کلاردشت مازندران تعداد زیادی دریاچه ، رودخانه، چشمه و آبشار قرار دارد که بازدید و اب تنی در آنها لذت طبیعت گردی را در شما دو چندان می کند، مشخصات برترین آنها در ادامه مطلب درج شده است :

  • دریاچه ولشت کلاردشت : یکی از ۵ دریاچه بزرگ اب شیری در ایران دریاچه ولشت می باشد که در فاصله بیست کیلومتری کلاردشت و در ییلاقات مرزن اباد قرار گرفته است.
  • ابشار آکاپل کلاردشت : برای اب تنی در ابشار آکاپل باید به روستای سردچال مراجعه کنید، این ابشار ۲۸ متری از زیباتری ابشارهای شمال کشور می باشد.
  • دریاچه هفت خوان کلاردشت : برای دیدن این دریاچه زیبا نیاز به کمی کوه نوردی دارید ، در نزدیکی قله علم کوه و در ارتفاعات بالا دریاچه هفت خوان قرار گرفته است.

عکس کلاردشت مازندران

جاده های جنگلی کلاردشت 

در کلاردشت تعدادی جاده بی نظیر و جنگلی وجود دارد که می توانید از آنها بازدید به عمل آورید و لذت ببرید، محبوب ترین این جاده ها در ادامه مقاله درج شده اند :

عکس کلاردشت مازندران

  • جاده عباس اباد کلاردشت : در بین شهرهای تنکابن و چالوس جاده ای ۲۳ کیلومتری به نام جاده عباس اباد وجود دارد که از بهترین مناظر طبیعی ایران در استان مازندران می باشد.
  • جاده کلاردشت به مرزن اباد : از دیگر جاده های زیبا و جنگلی کلاردشت مازندران جاده ای ۱۹ کیلومتری و نیمه کوهستانی می باشد که از کلاردشت تا مرزن آباد درازا دارد، این جاده دارای دیدنی های زیادیست که می توانید با خودروی سواری خود از انها بازدید به عمل آورید.

عکس کلاردشت مازندران

کوهنوردی در کلاردشت

از دیگر تفریحاتی که شما می توانید همراه با خانواده و یا دوستان خود در منطقه دیدنی کلاردشت انجام دهید ، کوهنوردی می باشد ، به گفته جغرافی دانان این منطقه دارای بیش از ۴۰ قله است که ارتفاع آنها بیشتر از ۳۹۰۰ متر می باشد، بهترین و دیدنی ترین قله های این منطقه را در ادامه برای شما درج کرده ایم :

عکس کلاردشت مازندران

  • قله علم کوه : این قله با ارتفاع ۴۸۰۰ متر در جنوب غربی کلاردشت قرار دارد، این قله دارای یکی دیواره سنگی مرتفع است که در دنیا به عنوان سومین قله سنگی و بزرگ شناخته می شود، نکته قابل توجه دربار طبیعت علم کوه این است که این منطقه در سال ۱۳۸۱ شمسی تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و امروزه از میراث طبیعی و ملی ایران محسوب می گردد.

عکس کلاردشت مازندران

کلاردشت مازندران و عکاسی

اگر شما به رشته عکاسی علاقه دارید باید بدانید یکی از بهترین مناطق ایران برای شکار عکس های زیبا کلاردشت می باشد ، عکاسان حرفه ای و آماتور زیادی برای تهیه عکس از حیوانات وحشی ، جنگل ها، رودخانه ها و کوه های این منطقه به آنجا سفر می کنند تا بتوانند تصاویر خارق العاده ای را ثبت نمایند.

عکس کلاردشت مازندران

اقامتگاه های بوم گردی کلاردشت

همانند اکثر مناطق بوم گردی و طبیعت گردی ایران کلاردشت هم دارای اقامتگاه های خصوصی ویژه گردشگران می باشد، شما می توانید برای استراحت در طول شب از منازل مسکونی و ویلایی داخل روستا استفاده کنید و یا از هتل های جنگلی و مدرن خود کلاردشت رزرو نمایید.

عکس کلاردشت مازندران

امکانات رفاهی در کلاردشت

اداره میراث فرهنگی استان مازندران و شهرداری کلاردشت برای رفاه حال گردشگران در این منطقه تمهیدات رفاهی زیادی در نظر گرفته است که از جمله آنها می توان به سرویس های بهداشتی ، دستگاه های خودپرداز بانکی، پمپ بنزین و گاز ، مساجد مختلف ، رستوران های محلی ، چایخانه های سنتی و فروشگاه های مواد غذایی اشاره کرد.

عکس کلاردشت مازندران

سوغات بومی کلاردشت

به علت قدمت بالای کلاردشت در این منطقه مردم سوغاتی بومی زیادی را تهیه می کنند و به گردشگران عرضه می نمایند، ازجمله این سوغات می توان به مرباهای محلی، ترشی های حلی ، لواشک های محلی، غذای محلی میرزا قاسمی، باقلا قاتق و کباب ترش ، زیتون و برنج اشاره کرد.

عکس کلاردشت مازندران

معنای نام کلاردشت چیست؟

کلاردشت در زبان بومی از کلمه کلار می اید ، کلار در گذشته نام قلعه تاریخی و باستانی بوده است که در نزدیکی روستای لاهو قرار داشته و در لفظ زبانی به معنای وزغ است، علت این نامگذاری هم این بوده که تعداد زیادی وزغ در این منطقه از گذشته تا به امروز زندگی می کنند.

عکس کلاردشت مازندران

شرایط آب و هوایی کلاردشت

در کل آب و هوای کلاردشت نسبت به سایر مناطق استان مازندران سردتر بوده و علت آن دوری از دریاست، شما حتی در فصول گرم سال هم باید لباس گرم با خود همراه داشته باشید تا از گزند سرما بدور باشید، بهترین فصل سفر به این محل بین ماه های اردیبهشت تا شهریور می باشد که شاهد کمترین میزان بارش ها هستیم و رد سایر ماه ها یا شاهد بارش باران و یا برف های سنگین هستیم ، در برخی شب های سال درجه دما در کلاردشت به منفی ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش پیدا می کند.

عکس کلاردشت مازندران

چگونه به کلاردشت برویم ؟

برای مراجعه به کلاردشت از دو مسیر می توانید اقدام نمایید ، مسیر اول از چالوس به کلاردشت می باشد که باید وارد خروجی مرزن اباد شوید و در مسیر دوم از عباس اباد به کلاردشت می باشد .

سخن پایانی

حال که با بهترین منطقه تفریحی شمال کشور یعنی کلاردشت آشنا شدید شما می توانید تجربیات ، سوالات و نظرات خود را درباره این منطقه در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
https://intoday.ir/?p=15605

مهری شاپوری

تا سال 95 یه زن خونه دار عادی بودم ، خیلی دوست داشتم کار کنم و همزمان به کار خونه برسم تا اینکه به تیم بزرگ این تودی آشنا شدم ، واقعا کار گردشگری بی نظیره.

مطالب مرتبط
قلعه سنگی کلاردشت
امیر رضا شاهرخی
2 دیدگاه
پل معلق رودبارک
پروانه ماندگار
2 دیدگاه
روستای سطل سر لاهیجان
مهری شاپوری
0 دیدگاه
روستای زرین گل علی آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
خانه ارواح کلاردشت
مهدی خانی
9 دیدگاه
روستای کلمه کلاردشت
مهدی خانی
0 دیدگاه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس