گنبد جبلیه کرمان

تصاویر گنبد جبلیه کرمان

گنبد جبلیه کرمان امروزه یکی از مهم ترین المان های تاریخی کرمان محسوب می شود که علاوه بر اینکه یک بنای تاریخی سنگی است امروزه میزبان موزه سنگ کرمان هم می باشد که در خود نادرترین کتیبه های سنگی خاورمیانه به نمایش عمومی در آمده است، در ایام نوروزی خیلی از جشن های ایران باستان در اطراف همین مکان برگزار می شود، اینجا با توجه به قدمتش در ابتدای سال ۱۳۱۶ به ثبت میراث ملی ایران رسید.

گنبد جبلیه

برخی محققین عقیده دارند این مکان به سلسله سلجوقیان بر می گردد و عده ای دیگر آن را به ساسانیان نسبت می دهند، شاید از خودتان بپرسید که کاربری این محل چه بوده است ؟ اینکه اینجا یک آتشکده زرتشتیان بوده و مردم در آن سالها به راز و نیاز می پرداخته اند شکی نیست، اما پس از ورود اسلام و دوره حمله مغول ها کمی تخریب شد و حتی برخی بومیان عقیده دارند اینجا محل دفن دانیال حکیم یا پیرمراد و مزار سید محمد تباشیری می باشد، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این پست با یکی از اماکن تاریخی کرمان همراه با آدرس و راهنمای بازدید از آن اشنا می شوید.

گنبد جبلیه کرمان گنبد جبلیه کرمان گنبد جبلیه کرمان گنبد جبلیه کرمان


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=33846

آتنا بنی اسدی

بعد از انصراف از دانشگاه هشت شغل رو تست کردم تا اینکه با گروه خوب این تودی آشنا شدم و مسیر زندگی خودم تغییر کرد ، ترکیب گردشگری با کار باعث شد دید من نسبت به جهان تغییر کند.

مطالب مرتبط
موزه شاهچراغ شیراز
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
موزه مشاهیر چهل مقام شیراز
آیدا قوام
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی ارومیه
آتنا بنی اسدی
2 دیدگاه
باغ موزه مینیاتور تهران
ترلان کمیلی
3 دیدگاه
خانه مردم شناسی بومیان کیش
الناز ایل بیگی
2 دیدگاه
موزه ملی هنرهای اصفهان
مهری شاپوری
2 دیدگاه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس