aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

خلوت کریمخانی کاخ گلستان

خلوت کریمخانی
ezgif-1-eca2962dc6

خلوت کریمخانی در کاخ گلستان مجاور تالار سلام قرار داره و در دوره ی زندیه ساخته شد. در مرکز ساختمان حوضی وجود داره که آب قنات شاه از اون می جوشید. دو اثر هنری در اونجا وجود داره از جمله سنگ مزار ناصرالدین شاه و تخت فتحعلی شاه. این بنا در واقع مفصلی میان باغ قصر و حیاط ایوان تخت مرمر بود، وقتی کریمخان زند آن را بنا نهاد یک حیاط مرکزی کوچک بود که دورتادور آن عمارتی دو طبقه ساختند. بسیاری از صدراعظم های دوره فتحعلی شاه در این عمارت استقرار می یافتند.

انتقال استخوان های کریمخان به شهر قم

خلوت کریمخانی کاخ گلستان

وزارت خارجه دوره ناصری هم مدتی در این حیاط استقرار داشت. رضاشاه در همان ابتدای سلطنتش برای آنکه چهره قاجار را مخدوش کند دستور داد پله های این عمارت را بکنند زیرا شایعاتی بر سر زبان ها بود که آقا محمدخان قاجار از سر کینه استخوان های کریم خان زند را از شیراز به تهران آورد در آنجا زیر پای محل رفت و آمد خود دفن کرده است، در برخی منابع از این محل با نام جلو خان یاد شده که مکانی برای عبور خانواده شاه به اندرونی بشمار می رفته است.

داستان استخوان های کریمخان زند چه بود؟

تصاویر خلوت کریمخانی

از آنجایی که قاجارها عقده ی زیادی نسبت به سلسله زندیه و بویژه کریمخان داشتند بیشتر بخش های این محل را تخریب کردند و فقط همین قسمت که امروزه مشاهده می کنیم باقی مانده است، با روی کار آمدن پهلوی اول و به دستور وی این محل شکافته شد و استخوان های کریمخان زند به محل امامزاده شاه شلطان حسین در شهر قم منتقل و دفن گردید.

سنگ قبر ناصرالدین شاه

سنگ قبر ناصرالدین شاه در خلوت کریمخانی

از آثار دیدنی خلوت کریم خانی می توان به سنگ قبر ناصرالدین شاه قاجار یکی از زیباترین سنگ مقبره های تاریخی ایران اشاره کرد که پس از  انقلاب اسلامی از شهر ری به این عمارت منتقل گردید و امروزه گردشگران از این اثر هنری که توسط عباسقلی حجار از سنگ تراش های به نام دوره قاجاریه ساخته شده، بازدید می کنند.

قنات شاه

قنات شاهی در خلوت کریمخانی

از دیگر دیدنی های کاخ گلستان در قسمت خلوت کریمخانی به حوضچه و قنات شاه می رسیم، این قنات که روزگاری آب آن به باغ های میوه و درختان شاهان قاجاری می رسید امروزه لوکیشن بسیاری از عکاسان و گردشگران شده است که در داخل سازه قرار گرفته است.

تخت فتحعلی شاهی

دیدنی های خلوت کریمخانی

تختی که به دستور فتحعلی شاه قاجار برای شخص وی از جنس سنگ های مرمر اصفهانی ساخته شد در دوره پهلوی از عمارت اصلی کاخ گلستان به خلوت کریمخانی منتقل گردید و جز آثار دیدنی داخل این مکان بشمار می آید.

تزئینات خلوت کریمخانی

سخن پایانی 

در این گردشگری می توانید از عمارت بادگیر کاخ گلستان، عمارت تخت مرمر، تالار الماس، عمارت شمس العماره و کاخ ابیض ( موزه مردم شناسی ) در نقاط مختلف کاخ جهانی گلستان دیدن کنید، حال که با خلوت کریمخانی آشنا شدید در قسمت زیر نظرات و تجربیات خود را برای سایر کاربران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=61005
banner1

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
آبشار چال مگس
آیدا قوام
3 دیدگاه
آبشار هنزک لواسان
الناز ایل بیگی
3 دیدگاه
باغ موزه مینیاتور تهران
ترلان کمیلی
3 دیدگاه
مجموعه تفریحی ورزشی هودین و هورام تهران
الهه شاکردوست
11 دیدگاه
پارک آبی سوپارک
الناز ایل بیگی
6 دیدگاه
بهترین مراکز خرید پوشاک تهران کدامند؟
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس