جاذبه های گردشگری اصفهانحمام

حمام خسرو آقا (خسرو آغا) اصفهان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، استان اصفهان، شهر اصفهان
نکات ضروری
:
فصل سفر : سختی مسیر : نیاز به پیاده روی : مسیر خاکی : مجوز برای بازدید : خطرات :
موقعیت روی نقشه گوگل
:

حمام خسرو آقا (خسرو آغا) یکی از شاخص ترین و زیبا ترین حمام های دوران و عصر صفوی به شمار می رود که گردشگران خارجی توجه زیادی به این حمام داشتند. این حمام یکی از حمام های تاریخی ایران می باشد.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

این مکان توسط خسرو آقا یکی از غلامان و خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در  سال 1110 در شهر اصفهان بنا شد. این مکان تاریخی و بسیار ارزشمند که یکی از آثار تاریخی اصفهان است در تاریخ یک مرداد 1353 با شماره ی ثبت 976 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کارشناسان می گویند در بنای حمام کتیبه ای که تاریخ ساخت این حمام در آن حک شده باشد، وجود ندارد. اما در دهه های اخیر یک سنگاب به تاریخ 1211 در انبار یکی از مغازه های اطراف حمام یافت شد.

Khosro Agha Hammam

واقعیات تلخ تاریخی

دهه ی 50 شمسی برای این بنای تاریخی، دهه ای تلخ و ناگوار بود. ساختمان حمام خسرو آقا در سال 1354 دچار تغییرات و آسیب های جدی به دلیل تبدیل سربینه آن به مغازه شد، که پس از آن مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. اما آنچه که این بنای ارزشمند را به ویرانی کشاند، انفجار بمبی در این حمام در سال 1359 بود که متاسفانه جز چند ستون چیزی از گرمخانه ی حمام باقی نماند.

نوشته های مشابه

اما در سال 1374 افرادی با بیهوش کردن نگهبان حمام ، این بنای تاریخی را کاملا از بین بردند و با خاک یکسان کردند و سنگاب آن را دزدیدند. متاسفانه تا کنون عاملان آن شناسایی نشدند و حمام خسرو آقا مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفت.

نکته ی جالب توج اینست که برادر خسرو آقا به نام علیقلی آقا حمام و مسجدی به نام علیقلی آقا احداث کرده است که خوشبختانه حمام علیقلی آقا همچنان پذیرای بازدیدکنندگان است.

Khosro Agha Hammam

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

معماری

در مورد ویژگی های معماری و تزئینات این حمام می توان به حجاری و کاشی کاری های آن اشاره کرد. کاشی کاری از نوع معلقی، تک رنگ و منقوش زیر لعابی با طرح آبی و سفید یکی از تزئینات حمام است. جالب است بدانید تنها نمونه ی کاربرد کتیبه های معلقی در داخل حمام های صفوی در حمام خسرو آقا به کار رفته است.

به این دلیل که هیچ تصویری از این بنا در دست نبود و تصاویر موجود هم در زمان ویرانی بنا گرفته شده بود، اثر هنری نقاش Pascal Coste از این حمام را به عنوان تصویری از آن استفاده کردیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا