ezgif-1-ff200d5a3d

حمام خسرو آقا (خسرو آغا) اصفهان

Khosro Agha Hammam
ezgif-1-eca2962dc6

حمام خسرو آقا (خسرو آغا) یکی از شاخص ترین و زیبا ترین حمام های دوران و عصر صفوی به شمار می رود که گردشگران خارجی توجه زیادی به این حمام داشتند. این حمام یکی از حمام های تاریخی ایران می باشد.

این مکان توسط خسرو آقا یکی از غلامان و خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در  سال ۱۱۱۰ در شهر اصفهان بنا شد. این مکان تاریخی و بسیار ارزشمند که یکی از آثار تاریخی اصفهان است در تاریخ یک مرداد ۱۳۵۳ با شماره ی ثبت ۹۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کارشناسان می گویند در بنای حمام کتیبه ای که تاریخ ساخت این حمام در آن حک شده باشد، وجود ندارد. اما در دهه های اخیر یک سنگاب به تاریخ ۱۲۱۱ در انبار یکی از مغازه های اطراف حمام یافت شد.

Khosro Agha Hammam

واقعیات تلخ تاریخی

دهه ی ۵۰ شمسی برای این بنای تاریخی، دهه ای تلخ و ناگوار بود. ساختمان حمام خسرو آقا در سال ۱۳۵۴ دچار تغییرات و آسیب های جدی به دلیل تبدیل سربینه آن به مغازه شد، که پس از آن مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. اما آنچه که این بنای ارزشمند را به ویرانی کشاند، انفجار بمبی در این حمام در سال ۱۳۵۹ بود که متاسفانه جز چند ستون چیزی از گرمخانه ی حمام باقی نماند.

اما در سال ۱۳۷۴ افرادی با بیهوش کردن نگهبان حمام ، این بنای تاریخی را کاملا از بین بردند و با خاک یکسان کردند و سنگاب آن را دزدیدند. متاسفانه تا کنون عاملان آن شناسایی نشدند و حمام خسرو آقا مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفت.

نکته ی جالب توج اینست که برادر خسرو آقا به نام علیقلی آقا حمام و مسجدی به نام علیقلی آقا احداث کرده است که خوشبختانه حمام علیقلی آقا همچنان پذیرای بازدیدکنندگان است.

Khosro Agha Hammam

معماری

در مورد ویژگی های معماری و تزئینات این حمام می توان به حجاری و کاشی کاری های آن اشاره کرد. کاشی کاری از نوع معلقی، تک رنگ و منقوش زیر لعابی با طرح آبی و سفید یکی از تزئینات حمام است. جالب است بدانید تنها نمونه ی کاربرد کتیبه های معلقی در داخل حمام های صفوی در حمام خسرو آقا به کار رفته است.

به این دلیل که هیچ تصویری از این بنا در دست نبود و تصاویر موجود هم در زمان ویرانی بنا گرفته شده بود، اثر هنری نقاش Pascal Coste از این حمام را به عنوان تصویری از آن استفاده کردیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=70311

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
بازار بزرگ اصفهان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
تیمچه ملک التجار بازار اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
شهر کتاب اصفهان اردیبهشت
مهری شاپوری
3 دیدگاه
موزه ملی هنرهای اصفهان
مهری شاپوری
2 دیدگاه
پارک هشت بهشت اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی اصفهان
ترلان کمیلی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس