جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقیحمام

حمام کردشت جلفا

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، استان آذربایجان شرقی، شهر جلفا
نکات ضروری
:
فصل سفر : سختی مسیر : نیاز به پیاده روی : مسیر خاکی : مجوز برای بازدید : خطرات :

حمام کردشت جلفا که جاذبه های تاریخی و بسیار جذاب و دیدنی آذربایجان شرقی است شامل قسمت های متفاوتی می باشد. مجموعه تاریخی حمام کردشت شامل مسجد غریب، دیوانخانه، قلعه ی عباس میرزا،  باغ و میدان، کوشک هشت ضلعی و عمارت اندرونی، دروازه و برج‌های تاریخی و حمام بزرگ وکوچک است. این حمام یکی از حمام های تاریخی ایران است که بسیار ارزشمند است.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi

تاریخچه

حمام کردشت که به آن حمام خانی می گفتند و فقط پادشاهان امکان استفاده از آن را داشتند در دوره صفویه و در زمان پادشاهی شاه عباس احداث شد. البته با روی کار آمدن حکومت قاجار مردم هم می توانستند از این حمام استفاده کنند. بعد از حکومت قاجار این مکان به تملک خاندان جلفاء در آمد و تا سال  1383 هجری شمسی این مالکیت برقرار بود. تا اینکه در این سال میراث فرهنگی آذربایجان حمام را از این خاندان خریداری کرد.

این اثر تاریخی که میراث مهمی از گذشتگان ما به شمار می رود در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi

نوشته های مشابه

موقعیت

حمام کردشت در روستایی به همین نام در بخش مرکزی شهر جلفا در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این بنای تاریخی که در مرز میان ایران و نخجوان و در منطقه ی آزد ارس قرار دارد. روستای کردشت تا جلفا 70 کیلومتر فاصله دارد.

Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi

معماری

حمام کردشت که در میان باغی بزرگ قرار دارد، از لحاظ معماری، طراحی و ساخت شباهت بسیاری به سایر حمام های ایرانی دارد. این حمام شامل هشتی ورودی، سربینه یا رختکن، میان در، گرم خانه، خزینه، شاه نشین و تون می باشد. نکته ی جالب در مورد ورودی این حمام اینست که دارای دو ورودی است، که ورودی جنوبی آن برای عموم و ورودی شمالی آن برای شخص عباس میرزا بوده است. شما می توانید در سرتاسر این حمام هنر ایرانی را به چشم ببینید از آهک بری های بسیار زیبای آن با نقش های اسلیمی گرفته تا ستون های سنگی مقرنس کاری و کفش کن های سنگی حجاری شده، همه و همه هنر گذشتگان ما را به نمایش می گذارند.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi

بهترین زمان بازدید

با توجه به اینکه تابستان های این منطقه بسیار گرم است و در زمستان ها هوا خنک است، به نظر من بهترین زمان برای بازدید از حمام کردشت جلفا بهار و اوایل پاییز است.

سخن آخر

استان آذربایجان شرقی مانند سایر مناطق و استان های ایران از جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلف بهره می برد که هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران هستند. از جمله ی این جاذبه ها من به آبشار آسیاب خرابه، غارهامپوئیل و گنبد سرخ مراغه اشاره می کنم.

Kordasht Bath_Abbas mirza Banyo ve Qalasi


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا