دریاچه ائل گلی تبریز | جاذبه های توریستی تبریز | این تودی

دریاچه ائل گلی تبریز

معرفی دریاچه ائل گلی تبریز به همراه آدرس و تصاویر

آدرس ائل گلی تبریز : ایران، آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار ملکی، پارک ائل گلی

بازدید برای عموم گردشگران 24 ساعته امکان پذیر می باشد.

دریاچه ائل گلی تبریز دریاچه ائل گلی تبریز

دریاچه ائل گلی تبریز

دریاچه ائل گلی تبریز از مشهورترین جاهای دیدنی این شهر می باشد که در طول سال مسافران داخلی و خارجی فراوانی از آن بازدید به عمل می آورند، ائل گلی یا شاه گلی که در دوره حکومت آق قویونلوها ایجاد گردید در دوره صفویه گسترش یافت و به مرور زمان به شکل کنونی اش رسید.

عمق دریاچه ائل گلی تبریز دوازده متر می باشد و شما می توانید با اجاره قایق های تفریحی در آن به تفریح آبی بپردازید، همچنین از دیگر امکانات تفریحی و گردشگری ایل گلی می توان به شهربازی زیبای لوناپارک، رستوران های مدرن و سنتی فراوان، کافی شاپ های متعدد اشاره داشت.

از نزدیکترین هتل ها به این دریاچه زیبا می توان به هتل پارس اول گلی تبریز اشاره داشت که دقیقا در حاشیه این جاذبه گردشگری شهر تبریز قرار گرفته است و موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد.

دریاچه ائل گلی تبریز دریاچه ائل گلی تبریز

تاریخچه دریاچه ائل گلی تبریز | شاه گلی تبریز

این دریاچه در دوره صوفیان به توسعه زیادی دست پیدا کرد و خیابان هایی از مناطق مختلف شهر به ایل گلی کشیده شد تا مردم بتوانند راحت تر به آن دسترسی داشته باشند و سپس در دوره حکومت قاجارها در ایران در اطراف این دریاچه درخت های فراوانی کاشته شد و آبراه ها و معابر زیبایی طراحی گردید.

در زمان حکومت پهلوی ائل گلی به شهرداری تبریز واگذار شد تا همه مردم بتوانند خیلی راحت از آن بازدید به عمل بیاورند.

دقیقا در وسط دریاچه ائل گلی تبریز یک ساختمان قدیمی وجود دارد که در آن رستورانی زیبا واقع شده است ولی در گذشته این ساختمان در سفرهای شاهان گذشته ایران مورد استفاده قرار می گرفته است.

دریاچه ائل گلی تبریز دریاچه ائل گلی تبریز

ائل گلی در زمان قبل از انقلاب به شاه گلی مشهور بود و پس از انقلاب به اسم ائل گلی که در زبان آذری یعنی دریاچه مردم تغییر یافت، مساحت کلی این دریاچه و محیط سرسبز پیرامون آن به 5.5 هکتار می رسد و خود دریاچه ائل گلی تبریز دارای ظرفیت 720 هزار متر مکعب آب می باشد.

نکته جالب در مورد دریاچه ائل گلی تبریز اینکه در اکثر روزهای زمستان هر ساله سطح این دریاچه به طور کامل یخ می زند و منظره ای زیبا را ایجاد می کند.

دریاچه ائل گلی تبریز دریاچه ائل گلی تبریز

امکانات رفاهی و تفریحی پارک ائل گلی تبریز

در پارک ائل گلی امکانات رفاهی خوبی نظیر نمازخانه ، سرویس های بهداشتی، فروشگاه، تاکسی سرویس، رستوران و کافی شاپ در اطراف پارک، فست فود، غرفه های فروش صنایع دستی، آنتن دهی خوب موبایل در اپراتورهای اول و دوم ، شعب بانک و دستگاه های خودپرداز اشاره کرد.

READ  گنبد هارونیه مشهد از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی | این تودی

بهتر اس قبل از مراجعه به این پارک زیبا وسایلی نظیر کفش مناسب پیاده روی، موبایل، مونوپاد، خوراکی و آب آشامیدنی، وجه نقد و کارت بانکی و لباس مناسب فصل همراه خود داشته باشید تا تفریح لذت بخش تری را تجربه کنید.

دریاچه ائل گلی تبریز

سخن پایانی

مگه میشه به شهر تبریز سفر کرد و از ائل گلی دیدن نکرد ؟ دوستای عزیز ائل گلی نه تنها جز زیباترین جاذبه های طبیعی و دریاچه های شهر تبریز می باشد بلکه جز برترین جاذبه های توریستی ایران است و برای شمایی که هم اکنون و یا در آینده در تبریز خواهید بود بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

بیشتر بخوانید

4.5
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط مریم عبداللهی

ارزش تاریخی

4.8

ارزش معماری

4.4

ارزش تفریحی

4.3

مسیر و دسترسی

4.5

امکانات رفاهی

4.5
مزایا

  • از مشهورترین دریاچه های ایران
  • مناظری جذاب به شهر تبریز
معایب

  • ندارد

1

1

5/5 ( 1 نظر )
مریم عبداللهی

چهار سال تور لیدر در مناطق مختلف بودم که فهمیدم علاقه بیشتری به سفرنامه نویسی و مقاله های توریستی دارم ، یکی از بزرگان می گفت ما درخت نیستیم که یجا بشینیم همش، پس سفر کنیم .

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب