کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / نمادهای خوش شانسی در جهان

نمادهای خوش شانسی در جهان

نمادهای خوش شانسی در جهان

نمادهای خوش شانسی در جهان چیست؟ اینکه در زندگی چی خوش شانسی می آورد یا چه وسایلی شانس را به خانه میاره و نمادهای شانس در ایران باستان چه بوده است را در این پست بررسی می کنیم، البته این موارد هیچ گونه پایه علمی ندارد و صرفا برای اطلاعات عمومی کاربران تهیه و منتشر شده است، از آنجایی که در بین اقوام، فرهنگ و کشورهای مختلف برخی لوازم، اشیا یا حتی اسامی نماد خوش شانسی هستند در ادامه با ۲۷ تا از مهم ترین نمادهای خوش شانسی در جهان و ایران آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

نمادهای خوش شانسی در ایران باستان

اینجا می خواهیم با نماد های گوناگون در فرهنگ ها و کشورهای مختلف آشنا شویم، قبل از همه به سراغ نمادهای شانس در فرهنگ ایرانیان از زمان باستان تا کنون بپردازیم. باتوجه به آثار و سنگ نوشته ها و نقش برجسته های باقیمانده از حکومت هایی که چند صد سال پیش از میلاد در ایران تشکیل شده اند، می توان متوجه این موضوع شد که نمادهایی در ایران هم وجود داشته که آن را نشان شانس می دانستند، نمادهایی که برخی از آنها هنوز هم درمیان مردم رایج است.

۱ – آناهیتا الهه آب

یکی از نماد های مقدس و به باور مردم شانس آور درآن زمان آناهیتا الهه آب بوده؛ از نقش برجسته های باقیمانده پیداست که علاوه بر حیوانات و جانداران و دیگر نمادها، ایرانیان موجودات افسانه ای را نیز مقدس می دانستند.

آناهیتا زنی با دو بال و فرشته مانند با تاجی از ستارگان بر سر و شیرهای قدرتمند در کنار او بودند آناهیتا الهه آب خوانده می شد، زنی باکره و پاکدامن که حمایتگر زنان خوانده می شد و الهه آب و الهه باروری و الهه رقص مقدس و جانداران خوانده می شد. آناهیتا بر ستارگان و آب ها فرمانروایی می کند و جانداران مقدس آن طاووس و کبوتر هستند.

۲ – هما پرنده سعادت

حتما بارها نام هما پرنده سعادت به گوشتان رسیده باشد، هما نیز موجودی افسانه ای است، پرنده های که همیشه در آسمان ها به پرواز بوده و هیچگاه بر زمین نمی نشیند، مردم پرنده هما را نشان سعادت و خوش یمنی می دانند، پرنده ای زیبا که به راحتی دیده نمی شود، اما اگر چشم هرکس به آن بیفتد، تا همیشه برای آن فرد خوشبختی و خوش اقبالی به همراه خواهد داشت.

در قصه های صوفی از هما چنین گفته شده: هما پرنده ای است خوش یمن که نام آن برگرفته از کلمه عربی (هو+ما) به معنی (روح و آب)، پرنده ای که هیچکس نمی تواند آن را بگیرد و بر سر هرکس که بشیند خوش شانسی و پادشاهی زمین به او می رسید.

در کتاب مقدس زرتشتیان نیز آمده، زرتشت مردی است از روح و آب، پس براین باورند که زرتشت از درخت هما زاییده شده است، همای سعادت را با ظاهری به شکل یک مرد و یک زن با یک پا و یک بال می دانند که می گویند هما مرغی است بهشتی.

۳- سیمرغ ، معروف ترین نماد خوش شانسی ایرانیان

سیمرغ نیز از دیگر نمادهای شانس در ایران باستان بوده، در افسانه ها آمده سیمرغ مونث و و بدنی پوشیده از پولک با بالهایی مانند بال طاووس و سر سگ، موجودی غول پیکر بوده و که باروری و پاکی آب و زمین را به همراه دارد. همچنین در قصه های صوفی آمده صوفی آنقدر عمر طولانی و جاوید داشته که ۳ بار نابودی جهان را به چشم دیده. در ادبیات کهن فارسی و اشعار شاعران قدیمی بارها نام سیمرغ تکرار شده است.

۴- شیر و خورشید

شیر و خورشید نیز از دیگر نمادهای خوش یمنی و شانس در ایران باستان بوده که بسیاری از حکوت ها ازین نماد برای پرچم های خود استفاده کرده اند؛ نشان شیر به معنی قدرت و صلابت و نشان خورشید به معنی پادشاه بهشت.

۵- قله دماوند ،نماد قدرت در ایران باستان

کوه دماوند بلندترین قله ایران و کشورهای همسایه نیز با ارتفاع و استقامت و همچنین چشمه های آب گرمی که در دل خود دارد، همواره نماد قدرت و صلابت در بین مردم بوده است.

از نقش برجسته های باقیمانده بر بنای تاریخی پرسپولیس در نزدیکی شیراز، پیداست که حیوانات و پرندگان و موجودات افسانه ای زیادی در بین ایرانیان نماد قدرت و شانس بوده، و مطالبی که در بالا آورده شد تنها بخشی ازین نمادهاست.

درسرتاسر جهان مردم بر این عقیده اند نشانه هایی در طبیعت وجود دارد که استفاده و داشتن و مراقبت از آنها می تواند خوش یمنی به همراه داشته باشد.

۶- تخم مرغ ، نماد خوش شانسی در انگلیس

تخم مرغ همواره نشانه زاد و ولد و برکت و افزایش است؛ برخی از تخم مرغ برای دوری شر و بدی از کودکان، دام ها و افزایش برکت مزارع و درختان بارور و نیز دوری از چشم زخم استفاده می کنند. در انگلستان نیز تخم مرغ سفید را نشانه خوش یمنی می دانند.

۷- خوک ، نماد خوش شانسی در آلمان

7- خوک ، نماد خوش شانسی در آلمانخوک نیز در فرهنگ های مختلف نماد و نشانه های خوب است. در فرهنگ چینی خوک را نشان استقامت و پایداری و صبر می دانند. در بین آلمانی ها نیز خوک به عنوان نماد ثروت و خوش شانسی شناخته شده است.

۸- فیل ، نماد خوش شانسی در هند

فیل نیز به عنوان نماد عمر طولانی، خوش شانسی و قدرت می دانند که از نماد فیل در ورودی خانه استفاده می کنند. در بین هندی ها فیل بسیار مقدس و گانش یکی از خدایان هندی است با سر فیل که نشان خوش شانسی می باشد.

۹- ببر ، نماد خوش اقبالی در چین

ببر نیز در فرهنگ چینی ها به عنوان حفاظت از انسان در برابر بلایا و بدی ها به حساب می آید.

۱۰- بامبو نماد شانس

10- بامبو نماد خوش شانسیبعضی نیز بر این عقیده اند که قرار دادن گیاه بامبو به تعداد فرد در خانه خوش یمنی و ثروت به همراه دارد. علاوه بر حیوانات و جانداران، در فرهنگ های مختلف، اشیایی نیز به عنوان نماد خوش شانسی شناخته شده اند.

عجیب ترین نمادهای خوش شانسی در ایران

اشیایی چون سکه، گلدان طلا، نعل اسب، فانوس قرمز، تبر، صلیب، شاخ، کلید، نماد دست، نردبان، چرخ و بسیاری از اشیا دیگر که هر کدام در فرهنگ های مختلف نشانی از خوش یمنی، و برکت و ثروت و سلامتی می باشد.

در فرهنگ ایرانیان نیز، تخم مرغ، سکه، ماهی زنده آب و آیینه و سبزه همه نشانه خوش یمنی و برکت و سلامتی می باشد که مردم ایران زمین از دیرباز تا امروز ازین نماد ها بر سر سفره هفت سین نوروز استفاده می کنند.

۱۱- نعل اسب نماد خوش شانسی ایران قدیم

11- نعل اسب نماد خوش شانسی ایران قدیمنعل اسب، نماد باروری خیر و برکت است به طوری که بعضی افراد براین عقیده اند اگر نعل اسب را در ورودی خانه ها و رو به بالا قرار دهید، شر و بلا را از اهالی آن خانه دور کرده و اگر رو به پایین باشد بدشانسی به همرا دارد. یوانیان نیز نعل اسب را همانند هلال ماه و نماد باروری می دانند.

۱۲- سکه

سکه نیز در برخی فرهنگ ها نشان ثروت و خوش شانسی است و به همین دلیل است که گاهی از سکه بجای گردن آویز استفاده می کنند.
فانوس قرمز نیز در فرهنگ چینی ها نشان خوش شانسی است.

معروف ترین نمادهای شانس در جهان

از گذشته تا کنون مردم مختلف جهان هرکدام به طریقی دنبال چیزی بوده اند که برای آنها خوش شانسی بیاورد. بعضی نماد شانس را اعداد، بعضی دیگر حیوانات و پرندگان، عده ای هم روزهای خاصی از سال و یا هر نماد دیگری را، نماد خوش شانسی برای خود می دانند.

۱۳ – فلس ماهی کپور نماد خوش شانسی اروپای شرقی

13 - فلس ماهی کپور نماد خوش شانسی اروپای شرقیفلس ماهی کپور، از دیگر نمادهای خوش شانسی بین مردم جهان است، خصوصا مردم آلمان – اسلواکی – جمهوری چک – اتریش – کرواسی و لهستان، که برای تهیه غذای سال نو میلادی از ماهی کپور استفاده می کنند تا در آخر فلس آن ماهی کپور را نگهداشته و همراه خود داشته باشند تا برای آنها خوش یمنی بیاورد.

۱۴- دانه های بلوط ، نماد شانس در اسکاندیناوی

14- دانه های بلوط ، نماد شانس در اسکاندیناویدانه های بلوط، برخی مردم براین باورند که همراه داشتن بلوط میوه بلوط، بیماری و گرفتاری را از آنها دور می کند. مردم اسکاندیناوی نیز بلوط را نشانه خوش شانسی می دانند.

۱۵- خفاش قرمز ، نماد شانس چینی ها

15- خفاش قرمز ، نماد شانس چینی هاخفاش قرمز نیز در بین چینی ها نشان خوش شانسی است، آنها بر این باورند که اگر تعداد خفاش های قرمز ۵عدد باشد عمر طولانی-برکت- سلامتی- ثروت و مرگ را آسان می کند. و اگر تنها یک خفاش قرمز باشد شیطان را از صاحب این نماد دور می کند.

۱۶- مهره مار ، نماد شانس در آسیا

16- مهره مار ، نماد شانس در آسیامهره مار نیز یکی دیگر از نمادهای خوش شانسی خصوصا در بین مردم آسیا و ایرانیان است، مردم بر این عقیده اند که همراه داشتن مهره مار خوش شانسی و بخت بلند را به همراه می آورد.

۱۷- شیدر ۴ برگ ، نماد شانس جهانی

17- شیدر 4 برگ ، نماد شانس جهانیدر قصه ها آمده زمانی که حوا مجبور به ترک بهشت بوده، شبدر چهار برگی را به همراه خود برد تا خوش شانسی بر سر راهش بیاید. شبدر های سه برگ به وفور یافت می شود اما شبدر چهار برگ بسیار کمتر دیده می شود و ازین رو غربی ها معتقدند که دیدن شبدر چهار برگ خوش یمنی به همراه دارد.

۱۸- عنخ ، نماد خوش شانسی در مصر

عنخ نیز از نمادهای زندگی جاوید در بین مصریان باستان بوده آنان معتقد بودند که هرکه عنخ بر لبانش آویزان باشد در دنیای پس از مرگش هم «نفس زندگی» به او می بخشد.

۱۹- دایره

از دیگر نمادهای خوش شانسی دایره می باشد که دربین بسیاری از فرهنگ ها رواج دارد، دایره نشان جاودانگی و بی پایان بودن است. ازین رو ازین نشان دایره و انواع حلقه ها در مکان ها و آیین ها استفاده می شود همانند حلقه گل سردر کریسمس.

۲۰- هلال ماه

هلال ماه هم در بین اقوام و فرهنگ های مختلف، از مصر باستان گرفته تا دین اسلام، نشان خوش شانسی و زاد و ولد و باروی است و اگر هلال ماه در کنار ستاره ای دیده شود آن را نشان بهشت می دانند.

۲۱- صلیب ، نماد شانس مسیحیان

جالب است بدانید صلیب قبل از آنکه نماد مسیحیت شود، در بین مردم به شکل درختی شناخته شده بود که خوش شانسی به همراه دارد بعدها مسحیان چون نماد صلیب را نماد خوش شانسی می دانستند و معتقد بودند بسیار خوش یمنی به همراه دارد، آن را به عنوان نشان مقدس خود قرار دادند.

۲۲- دست یک نماد خوش اقبالی جهانی

22- دست یک نماد خوش اقبالی جهانیدر اسلام دست را نشان خوش شانسی می دانند و می گویند که ۵ انگشت دست نشان دختر پیامبر ( اولین زنی که وارد بهشت شد)، انگشت دیگر پیامبر و انگشت های دیگر نیز نشان همسر دختر پیامبر و پران ایشان می باشد.

در یونان باستان نیز دست مشت شده را نمادی برای دور کردن چشم بد می دانند و در کشور ایتالیا نیز دست مشت شده را نشان این می دانند که شیطان در مشت دست قرار گرفته و دربند است و نمی تواند به ما آسیبی برساند.

۲۳- عدد ۸ نماد خوش شانسی چینی ها

23- عدد 8 نماد خوش شانسی چینی ها همتنطور که می دانید در بین اکثر مرد کشورهای مختلف عدد ۷ نشان خوش بختی است اما بین چینی ها این عدد ۸ است که نماد خوش یمنی می باشد.

۲۴- مانکی نکو

24- مانکی نکوگربه شانس مشهور به مانکی نکو نیز مجسمه ای است از یک گربه که یه دست خود را به سمت بالا نگه داشته و با نگاه به روبرو، نشان برکت و فراوانی می باشد، که از آن در مغازه ها فروشگاهها و یا رستوران و کافی شاپ ها برای جذب مشتری و برکت و فراوانی استفاده می کنند.

۲۵- چاقوی تومی ، نماد خوش شانسی در پرو

25- چاقوی تومی ، نماد خوش شانسی در پروچاقوی تومی نیز از دیگر نماد های خوش شانسی است؛ در کشور پرو از چاقوی تومی به عنوان نماد شانس استفاده می شود.

۲۶- رنگین کمان

رنگین کمان در داستانهای کهن نشانه امیدواری و ادامه داشتن زندگی است تا آنجایی که در قصه ها آمده که پس از باران های سیل آسا که زمین را فرا گرفت خداوند رنگین کمان را در آسمان قرار داد به نشانه ادامه حیات که به انسان ها بفهماند زمین نابود نشده و زندگی ادامه دارد.

۲۷- چشم زخم

نشان چشم زخم نیز از دیگر نمادهایی است که همراه داشتن آن چشم بد و بدشانسی را از صاحب خود دور می کند. در همه ی موارد خواندیم که همراه داشتن نماد های گوناگون خوش شانسی، برکت و فراوانی و خوش یمنی را جذب می کنند اما نماد چشم زخم، انرژی های منفی و شر و چشم زخم را دفع می کند.

حیوانات و جانورانی نیز وجود دارد که بعضی معتقدند وجود آنها در خانه باعث فراوانی و برکت و خوش یمنی می شود؛ مانند جیرجیرک – سوسک سیاه – سنجاقک – قورباغه – کفشدوزک، اینها حشراتی هستند که بعضی براین باورند وجود آنها در خانه خوش یمنی به همراه دارد.

سخن پایانی

عقاب و خرگوش و دلفین و ببر و لاک پشت ها و خوک نیز از جانورانی است که در بین افراد به عنوان جانداران خوش یمن شناخته شده اند. در آخر باید بگوییم که جان آفرین و روزی دهنده و شادی بخش و نگهدارنده زندگی همه موجودات و انسان ها آن مخلوقی است که ما را آفریده نه این خرافت غیر علمی یا شبه علمی که در فرهنگ همه کشورها رایج است، منتظر نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73505

رضوان فارق

مطالب مرتبط
قوانین همراه داشتن سیگار در فرودگاه
بهنام خیریه
0 دیدگاه
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
داروخانه شبانه روزی رامسر
شهره مقصودی
1 دیدگاه
تحصیل در کانادا بهتر است یا آمریکا
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
نمایندگی اپل در قطر
مهسا مطهری
0 دیدگاه
واحد پول قطر
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس