کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / عمارت تخت مرمر کاخ گلستان

عمارت تخت مرمر کاخ گلستان

عمارت تخت مرمر

عمارت تخت مرمر یا ایوان تخت مرمر، قدیمی ترین بنای کاخ گلستان می باشد که در دوره سلطنت کریمخان زند بنا شده است. عمارت بصورت یک ایوان است که اکنون برای در امان ماندن تخت مرمر از تابش نور آفتاب و باد و باران با پرده ای پوشانده شده است. در این ایوان، پادشاهان قاجار مراسم سلام را برگزار می کردند که طبقات مختلف مردم برای دیدار با پادشاه حضور می یافتند.

تخت مرمر

در مجموع تزئینات این بخش کاخ بسیار جالب و قابل توجه است: سقف آئینه‌کاری شده، نقاشی های و حجاری های روی سنگ مرمر، نقاشی هایی از پادشاهان و شاهزادگان قاجار در اتاق های گوشواره و غیره. تخت مرمر هم مهم ترین دیدنی این عمارت است که خود این تخت مرمرین جزئیات و تاریخچه مفصلی دارد. این تخت در زمان فتحعلیشاه قاجار ساخته شده و در طراحی آن از داستان حضرت سلیمان الگو گرفته شده است.

تاریخچه تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

تخت مرمر در کاخ گلستان تهران قرار داره که سابق بر این ورودی برای بازدیدش پرداخت نمی شد و بصورت رایگان میتونستید بازدید کنید ولی در حال حاضر با پرداخت هزینه می تونید از این شاهکار طراحی میرزابابای شیرازی فراش باشی که بدستان توانمند استاد محمد اصفهانی از سنگ مرمر زرد یزد که عمری تخمین زده شده با دوره ی حکومت زندیه دارد دیدن کنید.این تخت از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در دوره ی فتحعلیشاه و ناصرالدین شاه تغییراتی به این شکل که الان میبینید در آن صورت گرفت.

ایوان تخت مرمر

تخت مرمر

ایوان تخت مرمر در دوره ی قاجار محل به تخت نشستن پادشاهان و برگزاری مراسم و اعیاد رسمی بود و آخرین مراسم رسمی که در این ایوان برگزار شد تاجگداری رضاخان در سال ۱۳۰۴ شمسی بود.ارسی ایوان تخت مرمر شامل ۵ درب هست که به سمت بالا باز میشود و سقف و دیوار ها تزیینات گچ بری و ایینه کاری و نقاشی و خاتم و منبت و مشبک بسیار زیبایی دارد.جایگاه ایوان روبروی حوض بزرگ کاخ گلستان میباشد که مراسم سلام و بار عام طبقات مختلف مردم در نقابل آن برگزار میشده است.

تصاویر تخت مرمر

سخن پایانی

در این تاریخ گردی می توانید از پارک شهر، موزه ارتباطات، موزه ملی ایران و موزه جواهرات ملی ایران در آن سوی پارک شهر بازدید داشته باشید، همچنین عمارت شمس العماره و عمارت بادگیر کاخ گلستان در ضلع شمالی این عمارت واقع شده و در پایان منتظر نظرات، تجربیات و سوالات شما درباره مرمری ترین تخت پادشاهی ایران زمین هستیم.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=60865

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ رستوران لرد
آیدا قوام
5 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه

13 پاسخ

  1. مکان آرامی برای همه شهروندان هست که می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند وبرای افراد سالخورده هم مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس