نام شهر یا مکان
Generic filters
 
جاذبه های گردشگری مازندرانقلعه

قلعه مارکوه رامسر با تاریخچه ، آدرس | راهنمای سفر

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط

قلعه مارکوه رامسر یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران می باشد که بر فراز آن ییلاقات کلاردشت و رامسر به راحتی دیده می شوند، این قلعه تاریخی از دوره حکومت اسماعیلیان در این منطقه بنا شد، امروز همراه این تودی باشید تا سری به قلعه مارکوه رامسر بزنیم و با تاریخچه، معماری ، تصاویر ، آدرس و راهنمای سفر این جاذبه تاریخی آشنا شوید.

 • آدرس قلعه مارکوه : کره زمین، قاره اسیا، ایران، مازندران، بخش کتالم، محدوده میان نیاسته و کرد محله، جاده مارکوه
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • مدت زمان بازدید : 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : مهم ترین جاذبه تاریخی مازندران
 • نرخ بلیط ورودی : رایگان
 • قدمت : دوره اسماعیلیان
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : با شماره 3484 در سال 1379 شمسی در ایران
 • امتیاز در این تودی : 4.1 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : طبیعت بکر، برجک تاریخی، منظره هایی زیبا، آنتن دهی خوب موبایل، پمپ گاز و بنزین در 15 کیلومتری، منطقه ویژه عکاسی، روستاهای زیبا، منازل اجاره ای، فروشگاه در نزدیکی
 • نکات منفی بازدید : نا مناسب برای سالمندان ، عدم وجود امکانات رفاهی
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، لباس بادگیر، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، مونوپاد، دوربین عکاسی، دوربین شکاری، آب اشامیدنی، خوراکی، کرم ضد آفتاب، کفش مناسب کوه، لباس مناسب فصل ، کارت شناسایی ، لوازم سرگرمی
 • جاذبه های نزدیک : دوهزار سه هزار، شهسوار، تنکابن، دالخالی
 • AddressKatalom, Mazandaran Province, Iran

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

قلعه مارکوه رامسر

ارتفاع قلعه مارکوه رامسر به قدری زیاد است که به بام رامسر شهرت دارد و از روی آن دید شما تا تنکابن افزایش می یابد، این قلعه در مساحتی 600 متر مربعی و در ارفاع 265 متر از سطح دریا واقع شده که با توجه به عدم آشنایی مردم، خیلی از گردشگران از وجود چنین جای دیدنی در شهر رامسر اطلاع ندارند.

بخوانید  پارک مینی ورلد ملایر اولین پارک نمایش میراث جهانی

با وجود اینکه قلعه مارکوه رامسر عضو میراث ملی ایران می باشد ، اما هیچگونه حفاظت و مرمتی در آن صورت نگرفته است و از همین رو بیش از نیمی از قلعه از بین رفته که امروزه دیوارها و یک برجک نگهبانی آن سالم باقی مانده است، برای ورود به آن باید تعداد سیصد و یازده پله را از میان باغ ها و درختان سرسبز طی کنید تا وارد دوره ای تاریخی شوید.

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

سبک معماری قلعه مارکوه

از تصاویر هوایی این قلعه تقریبا مربع شکل است و در ابعاد 80*70 متر می باشد که در آن بخش هایی مانند زندان، اتاق استراحت سربازان ، برجک های نگهبانی ، درب اصلی ، طویله ، آشپزخانه ، بخش شاه نشین و سرویس بهداشتی دیده می شود، مصالحی که در ساخت مارکوه استفاده شده بیشتر سنگ های بزرگ سخره ای تراش خورده همراه با ملاتی از گچ های تاریخی که در دهه هشتاد شمسی فقط یک متربه با سیمان و گچ های جدید توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری مورد مرمت قرار گرفتند.

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

تاریخچه قلعه مارکوه

با توجه به قدمت بالای این مکان که به گفته مورخین مربوط به زمان حکومت اسماعیلیان در ایران است ، این سازه در سال 1379 شمسی با شماره 3484 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گشت ، اسماعیلیان که در طول حکومتشان قلعه های مرتفع زیادی ساختند ، با ساخت مارکوه قصد تسلط بر جاده ابریشم و بخش های شمالی ایران داشتند که در این امر موفق هم شدند.

در آن سالها ظرفیت قلعه برابر با 250 سرباز و خدمه بود ، سرابازان برای تامین اب اشامیدنی این قلعه از چشمه های نزدیک و دوردست آب را به بخش سرداب قلعه منتقل می کردند و همچنین در ادامه یک چاه عمیق در مرکز مکان احداث کردند، به طور دقیق این قلعه در بین قرن های 3 تا 6 هجری قمری مورد استفاده بود که هنوز علت متروک شدن آن در هاله ای از ابهام می باشد.

بخوانید  ساحل سی سنگان نوشهر مرز جنگل و دریا | راهنما

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

معنای نام مارکوه چیست ؟

قلعه مارکوه در بین خود بومیان به مارکوه شهرت دارد ، برخی می گویند که این قلعه محلی بوده که تعداد زیادی مارهای سمی در آن زندگی می کردند و برخی دیگر نام آن را به دوره اریایی ها نسبت می دهند، به طور کل در کتب مختلف تاریخی نام هایی نظیر مبارک کوه، قلاچکوه و سعادت کوه به این قلعه خطاب شده است و نام رسمی امروزه آن همان قلعه مارکوه می باشد.

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

دیدنی های قلعه مارکوه

حال که با تاریخچه و معماری این محل آشنا شدید در این بخش با دیدنی هایی که انتظار شما را می کشند اشنا خواهید شد، این مکان تاریخی یکی از بهترین مناطق منظره ای مازندران هم بشمار می رود، به طوری که در فراز آن شهرهای رامسر ، تنکابن و در صورت تیمز بودن هوا دریای خزر هم دیده می شود، همراه داشتن دوربین عکاسی می تواند کمک شایانی به ثبت تصاویر نادر کند.

خود 311 پلکان سیمانی قلعه مارکوه و طی کردن آن مسیر از بخش های تفریحی محسوب می شود، در این راه شما از میان درختان و یک فضای جنگلی کم نظیر عبور خواهید کرد که تجربه آن را در هیچ کجای ایران بدست نخواهید آورد، در صورت تمایل می توانید برنامه سفر خود را در طلوع یا غروب خورشید تنظیم کنید تا خارق العاده ترین منظره را به چشمان خود تماشا کنید.

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

مقبره حبیب محبیان

در مسیر رفت و یا برگشت از قلعه می توانید سری به روستای نیاسته بزنید و از آرامگاه خوانند مشهور ایرانی استاد حبیب محبیان دیدن کنید ، این مقبره در مسجد قدس این دهکده زیبا قرار دارد که عاشقان موسیقی همیشه برای بزرگداشت وی به آن منطقه سفر می کنند.

بخوانید  پارک جنگلی نمک آبرود

عکس قلعه مارکوه رامسر عکس قلعه مارکوه رامسر

موقعیت کلی منطقه

به طور کل شما در این سفر جذاب و تاریخی می توانید علاوه بر بازدید از این منطقه ، قبل یا بعد سفر از شهرهای تنکابن ، رامسر یا شهسوار هم دیدن کنید، میل صبحانه یا ناهار و فروش ماهی های تازه شمالی از بخش های جذاب سفر شما خواهد بود که ارزش یک مرتبه تست را دارد، از سایر دیدنی های نزدیک این مکان می توان به روستای جواهرده، منطقه ییلاقی دریاسر، جنگل زیبای دالخالی، جاده زیبای دوهزار و سه هزار و رودبار اشاره داشت که از بهترین جاذبه های طبیعی مازندران محسوب می شوند دیدن کنید.

شرایط آب و هوایی مارکوه

ارتفاع قلعه آنچنان زیاد نیست که در روزهای سرد سال نتوان از آن بازدید به عمل آورد ، اما در هر صورت باید البسه مناسب زمستانی با کفش های کوهنوردی همراهتان باشد، بهترین ماه ها برای بازدید از قلعه مارکوه رامسر بین فروردین تا مرداد ماه می باشد که البته همراه داشتن کلاه آفتابی و عینک دودی برای محافظت از خورشید سوزان الزامیست.

چگونه به قلعه مارکوه بروم

برای مراجعه به این جاذبه  گردشگری رامسر راه های مختلفی پیش پای شماست، از شهر چالوس به اتوبان ساحلی وارد شوید و آن را در جهت غرب ادامه دهید، پس از عبور از شهر تنکابن می توان از روستاهای هریس یا نیاسته به این مکان برسید، همچنین از شهر رامسر وارد جاده کردمحله شوید، از کردمحله به جاده تالار وارد شده و با عبور از چندین روستا با محل ورودی روبرو خواهید شد.

سخن پایانی

برخی روزا یکی از بومیان رامسر با نام ناجی خان که به طور خودجوش از قلعه نگهبانی می کند در بالای قلعه حضور دارد و کمی گردشگران را راهنمایی می کند، البته این قلعه بدون هیچ حفاظتی به حال خود رها شده است و امیدواریم در سالهای آینده فکری به حال آن شود، نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره این قلعه در بخش زیر کامنت کنید.

بخوانید  باغ پرندگان تهران بزرگ ترین باغ پرندگان ایران | راهنما

بیشتر بخوانید

5.7
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط ایدا قوام

ارزش تاریخی

9.4

ارزش معماری

7.6

مسیر و دسترسی

6.2

امکانات رفاهی

3.2

شرایط نگهداری

2.3
مزایا

 • از معدود جاذبه ای تاریخی مازندران
معایب

 • نبود امکانات رفاهی

1

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا